libkremotecontrol - en to fr translation catalogue (138 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
fr: Lire

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
fr: Démarrer la lecture

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
fr: Arrêter

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
fr: Arrêter la lecture

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
fr: Mettre la lecture en pause

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
fr: Lecture / Pause

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
fr: (Dés)Activer Lecture / Pause

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
fr: Avancer

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
fr: Avancer jusqu'à la piste suivante

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
fr: Reculer

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
fr: Aller à la piste précédente

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
fr: Avance rapide

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
fr: Avancer

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
fr: Durée d'avance rapide en ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
fr: Retour

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
fr: Reculer

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
fr: Durée de rembobinage en ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
fr: Plein écran

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
fr: (Dés)Activer le mode « Plein écran »

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
fr: Monter le volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
fr: Augmente le volume

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
fr: Pourcentage d'augmentation du volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
fr: Baisser le volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
fr: Diminue le volume

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
fr: Pourcentage de réduction du volume

en: Dragon Player
fr: Dragon Player

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
fr: Lecture / Pause

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
fr: Exécuter une commande

en: Run commands with KLauncher
fr: Exécuter des commandes avec Klauncher

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
fr: Exécute une commande avec des arguments optionnels

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
fr: Le nom de l'exécutable et l'emplacement du programme ou du script à exécuter

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
fr: Paramètres du programme ou du script

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
fr: Variables d'environnement

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
fr: ID de démarrage

en: Sound Mixer
fr: Mixeur de son

en: Volume control actions for kmix
fr: Actions de contrôle de volume pour KMix

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
fr: Augmenter le volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
fr: Diminuer le volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
fr: Muet

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
fr: (Dés)Activer le mode muet

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
fr: Créer une nouvelle fenêtre

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
fr: Crée une nouvelle fenêtre et charge une URL arbitraire

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
fr: L'URL à charger initialement dans la fenêtre

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
fr: ID de démarrage

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
fr: Quitter

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
fr: Ferme la fenêtre de Konqueror

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
fr: Commence à lire le CD

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
fr: Arrête le CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
fr: Éjecter

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
fr: Éjecte le CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
fr: Précédente

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
fr: Se positionne directement à la piste précédente sur le CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
fr: Suivante

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
fr: Se positionne directement à la piste suivante sur le CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
fr: Lire la piste

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
fr: Se positionne directement à une piste particulière sur le CD

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
fr: Le numéro de la piste à lire directement

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
fr: Régler le volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
fr: Règle le volume de lecture

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
fr: La nouvelle valeur de volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
fr: Lecture aléatoire

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
fr: (Dés)Active la lecture aléatoire d'une piste

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
fr: Précédente

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
fr: Se positionne à la page précédente

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
fr: Suivante

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
fr: Se positionne à la page suivante

note: i18n: tag action attribute name
en: First
fr: Première

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
fr: Se positionne à la première page

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
fr: Dernière

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
fr: Se positionne à la dernière page

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
fr: Présentation

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
fr: Démarre / Arrête une présentation

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
fr: Recharger

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
fr: Recharge le document ouvert

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
fr: Aller à une page

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
fr: Se positionne à la page indiquée

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
fr: La page à choisir

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
fr: Ouvrir un document

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
fr: Ouvre un document spécifique

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
fr: Le document à ouvrir

en: Power management
fr: Gestion de l'alimentation

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
fr: Éteignez, mettez en veille ou redémarrez votre ordinateur

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
fr: Mettre en veille

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
fr: Met votre ordinateur en veille (mode veille mémoire)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
fr: Commande système à utiliser pour mettre en veille

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
fr: Paramètres de la commande de mise en veille

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
fr: Mettre en hibernation

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
fr: Met votre ordinateur en mode hibernation (veille prolongée sur disque)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
fr: Paramètres des commandes de mise en hibernation

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
fr: Éteindre

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
fr: Déconnectez et éteignez votre ordinateur

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
fr: Demander confirmation ? 1 = Non, 2 = Oui

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
fr: Éteindre ? 1 = Redémarrer, 2 = Arrêter, 3 = Déconnecter

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
fr: Quand ? 0 = Dès que possible, 1 = Essayer maintenant, 2 = Forcer maintenant, 3 = Interactif

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
fr: Redémarrer

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
fr: Déconnectez et redémarrez votre ordinateur

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
fr: Déconnecter

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
fr: Se déconnecter simplement

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
fr: 
    		 Ce modèle « KRemoteControl » fournit une configuration aisée pour Tomahawk.

en: VLC Media Player (Version 1)
fr: Lecteur multimédia VLC (version 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
fr: Ce profil ne fonctionne que si VLC est configuré pour un fonctionnement avec une seule instance

en: VLC Media Player (Version 2)
fr: Lecteur multimédia VLC (version 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
fr: 
    		 Ce modèle de « KRemoteControl » fournit une configuration aisée pour le lecteur multimédia VLC 2.
    		 Activez l'interface de contrôle D-BUS VLC pour pouvoir utiliser « KRemoteControl » pour le contrôler.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
fr: inconnu

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Keypress:
fr: Appui de touche :

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
fr: Lecture

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
fr: Mettre la lecture en pause

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
fr: Avancer

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
fr: Reculer

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
fr: Avance rapide

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
fr: Rembobiner

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
fr: Canal précédent

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
fr: Canal suivant

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
fr: Baisser le volume

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
fr: Monter le volume

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
fr: Muet

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
fr: Informations

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
fr: Éjecter

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
fr: Marche

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
fr: Haut

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
fr: Bas

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
fr: Droite

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
fr: Précédent

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
fr: Signets

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
fr: Aide

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
fr: Début

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
fr: Musique

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
fr: Texte

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
fr: Bleu

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
fr: Vert

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
fr: Rouge

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
fr: Jaune

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
fr: Moteur chargé mais type obtenu incorrect, %1 était attendu
