kcmlocale - en to ga translation catalogue (166 entries)

en: Country Selector
ga: Roghnóir Tíortha

en: without name
ga: gan ainm

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
ga: Gan socrú (Béarla Ginearálta)

en: Localization options for KDE applications
ga: Roghanna logánaithe le haghaidh feidhmchlár KDE

en: Copyright 2010 John Layt
ga: © 2010 John Layt

en: Maintainer
ga: Cothaitheoir

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
ga: Tá an teanga a bhfuil an cód '%1' aici i do liosta teangacha, ach níor aimsíodh na comhaid aistriúcháin don teanga sin. Bainfear ó do chumraíocht é. Más mian leat é a chur ar ais, is gá na comhaid aistriúcháin a shuiteáil ar dtús.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
ga: Ní chuirfear na socruithe nua teanga i bhfeidhm ar na feidhmchláir atá ag rith faoi láthair.
    Chun teanga na bhfeidhmchlár seo a athrú, caithfidh tú logáil amach ar dtús.

en: Applying Language Settings
ga: Socruithe teanga á gcur i bhfeidhm

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
ga: <h1>Tír/Réigiún agus Teanga</h1>
    <p>Anseo is féidir roghanna éagsúla a bhaineann le teanga, formáidí uimhriúla, formáidí dáta agus ama, srl. a shocrú. Má roghnaíonn tú tír, luchtófar formáidí réamhshocraithe don tír sin, ansin is féidir leat iad a chur in oiriúint duit féin. Caomhnófar na roghanna pearsanta seo fiú tar éis duit an tír a athrú. Leis na cnaipí 'Athshocraigh' is féidir na socruithe a bhí athraithe agat a fheiceáil agus na réamhshocruithe a chur ar ais más mian leat.</p>

en: Reset item to its default value
ga: Athshocraigh an luach réamhshocraithe

[ctx: No separator symbol]
en: None
ga: Gan deighilteoir

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
ga: Spás Amháin

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
ga: Tír

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
ga: Teangacha

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
ga: Uimhreacha

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
ga: Airgead

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
ga: Féilire

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
ga: Dáta agus Am

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
ga: Eile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
ga: Uimhreacha:

en: This is how positive numbers will be displayed.
ga: Taispeánfar uimhreacha deimhneacha mar seo.

en: This is how negative numbers will be displayed.
ga: Taispeánfar uimhreacha diúltacha mar seo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
ga: Airgead:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
ga: Taispeánfar luachanna deimhneacha airgeadúla mar seo.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
ga: Taispeánfar luachanna diúltacha airgeadúla mar seo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
ga: Dáta:

en: This is how long dates will be displayed.
ga: Taispeánfar dátaí fada mar seo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
ga: Dáta gairid:

en: This is how short dates will be displayed.
ga: Taispeánfar dáta gearra mar seo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
ga: Am:

en: This is how time will be displayed.
ga: Taispeánfar an t-am mar seo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
ga: Tír:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
ga: <p>Seo an tír ina bhfuil tú i do chónaí. Úsáidfidh Spás Oibre KDE na réamhshocruithe don tír nó don réigiún seo.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
ga: Tír an Chórais (%1)

en: No Country (Default Settings)
ga: Gan Tír (Réamhshocruithe)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
ga: Foroinnt:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
ga: <p>Seo é foroinnt na tíre ina bhfuil tú i do chónaí, m.sh. an stát nó cúige. Úsáidfidh Spás Oibre KDE na réamhshocruithe don tír nó don réigiún seo, mar shampla laethanta saoire.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
ga: Teangacha Le Fáil:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
ga: <p>Seo é an liosta d'aistriúcháin ar Spás Oibre KDE atá suiteáilte ach nach bhfuil in úsáid faoi láthair. Chun aistriúchán a úsáid, cuir sa liosta 'Do Rogha Teangacha' é, in ord do rogha. Mura bhfuil aon teangacha oiriúnacha ann, seans go mbeidh ort tuilleadh pacáistí teanga a shuiteáil mar a dhéanann tú de ghnáth.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
ga: Do Rogha Teangacha:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
ga: <p>Seo é an liosta d'aistriúcháin ar Spás Oibre KDE atá suiteáilte agus in úsáid faoi láthair, in ord do rogha. Mura bhfuil aistriúchán don chéad teanga sa liosta ar fáil, bainfear triail as an dara teanga, srl. Mura bhfuil aon aistriúchán ar fáil, bainfear úsáid as Béarla Meiriceánach.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
ga: %1 (Réamhshocrú)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
ga: Suiteáil tuilleadh teangacha

en: <p>Click here to install more languages</p>
ga: <p>Cliceáil anseo chun tuilleadh teangacha a shuiteáil</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
ga: Grúpáil digití:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an ghrúpáil digití a úsáidtear chun uimhreacha a thaispeáint a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú grúpáil eile a roghnú le haghaidh luachanna airgeadra (féach ar an gcluaisín 'Airgead').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
ga: Deighilteoir mílte:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat deighilteoir na ndigití a úsáidtear chun uimhreacha a thaispeáint a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú deighilteoir eile a roghnú le haghaidh luachanna airgeadra (féach ar an gcluaisín 'Airgead').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
ga: Deighilteoir deachúlach:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir an deighilteoir deachúil a úsáidtear chun uimhreacha a thaispeáint (.i. ponc nó camóg i bhformhór na dtíortha) a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú deighilteoir deachúil eile a roghnú le haghaidh luachanna airgeadra (féach ar an gcluaisín 'Airgead').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
ga: Ionaid dheachúlacha:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir líon na n-ionad deachúlach a thaispeánfar tar éis luachanna uimhriúla, .i. líon na ndigití <em>tar éis</em> an deighilteoir deachúlach.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú an uimhir seo a shocrú le haghaidh luachanna airgeadra freisin (féach ar an gcluaisín 'Airgead').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
ga: Comhartha deimhneach:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat téacs a chuirfear roimh uimhreacha deimhneacha a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú comhartha eile a roghnú le haghaidh luachanna airgeadra (féach ar an gcluaisín 'Airgead').</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
ga: Faic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
ga: Comhartha diúltach:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir téacs a roghnú a úsáidfear chun uimhreacha diúltacha a chur in iúl. Níor chóir duit teaghrán folamh a roghnú anseo, sa chaoi go mbeidh tú in ann idirdhealú a dhéanamh idir uimhreacha deimhneacha agus diúltacha. Úsáidtear comhartha mínis (-) go hiondúil.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú comhartha eile a roghnú le haghaidh luachanna airgeadra (féach ar an gcluaisín 'Airgead').</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
ga: Faic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
ga: Tacar digití:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an tacar digití a úsáidtear chun uimhreacha a thaispeáint a roghnú. Má roghnaítear digití seachas na cinn Arabacha, ní thaispeánfar iad ach nuair atá siad in úsáid i dteanga an fheidhmchláir nó i bpíosa téacs ina bhfuil an uimhir.</p> <p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú tacar digití eile a roghnú le haghaidh luachanna airgeadra (féach ar an gcluaisín 'Airgead').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
ga: Cineál airgeadra:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
ga: <p>Anseo is féidir an cineál airgeadra a thaispeánfar le luachanna airgeadra a roghnú, m.sh. Dollar na Stát Aontaithe nó Punt Sasanach.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
ga: Siombail airgeadra:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an tsiombail a thaispeánfar le luachanna airgeadra a roghnú, m.sh. $, US$, nó USD.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an ghrúpáil digití a úsáidfear chun luachanna airgeadra a thaispeáint a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú grúpáil eile a roghnú le haghaidh uimhreacha ginearálta (féach ar an gcluaisín 'Uimhreacha').</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat deighilteoir na mílte a úsáidtear chun luachanna airgeadra a thaispeáint a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú deighilteoir mílte eile a roghnú le haghaidh uimhreacha eile (féach ar an gcluaisín 'Uimhreacha').</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an deighilteoir deachúil a úsáidtear chun luachanna airgeadra a thaispeáint a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú deighilteoir deachúil eile a roghnú a úsáidtear chun uimhreacha eile a thaispeáint (féach ar an gcluaisín 'Uimhreacha').</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir líon na n-ionad deachúlach a thaispeánfar tar éis luachanna airgeadra, .i. líon na ndigití <em>tar éis</em> an deighilteoir deachúlach.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú an uimhir seo a shocrú le haghaidh uimhreacha ginearálta freisin (féach ar an gcluaisín 'Uimhreacha').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
ga: Formáid uimhreacha deimhneacha:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an tslí a gcuirfear luachanna deimhneacha airgeadúla ar taispeáint a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara gur gá duit comhartha deimhneach ar leith a roghnú le haghaidh uimhreacha eile (féach ar an gcluaisín 'Uimhreacha').</p>

en: Sign position:
ga: Suíomh an chomhartha:

en: Parentheses Around
ga: Idir Lúibíní

en: Before Quantity Money
ga: Roimh an méid airgid

en: After Quantity Money
ga: I ndiaidh an méid airgid

en: Before Money
ga: Roimh airgead

en: After Money
ga: I ndiaidh airgid

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
ga: Anseo is féidir leat ionad an chomhartha dheimhnigh a roghnú. Téann sé seo i bhfeidhm ar luachanna airgeadúla amháin.

en: Prefix currency symbol
ga: Cuir an tsiombail airgeadra roimh na figiúirí

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
ga: Leis an rogha seo, cuirfear an tsiombail airgeadra roimh an uimhir (.i. ar an taobh clé den luach) le haghaidh gach luach deimhneach airgeadúil. Gan an rogha seo cuirfear é tar éis na huimhreach (.i. ar an taobh deas).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
ga: Formáid uimhreacha diúltacha:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an tslí a gcuirfear luachanna diúltacha airgeadúla ar taispeáint a roghnú.</p><p>Tabhair faoi deara gur gá duit comhartha deimhneach ar leith a roghnú le haghaidh uimhreacha eile (féach ar an gcluaisín 'Uimhreacha').</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
ga: Anseo is féidir leat ionad an chomhartha dhiúltaigh a roghnú. Téann sé seo i bhfeidhm ar luachanna airgeadúla amháin.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
ga: Leis an rogha seo, cuirfear an tsiombail airgeadra roimh an uimhir (.i. ar an taobh clé den luach) le haghaidh gach luach diúltach airgeadúil. Gan an rogha seo cuirfear é tar éis na huimhreach (.i. ar an taobh deas).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an tacar digití a úsáidtear chun luachanna airgeadra a thaispeáint a roghnú. Má roghnaítear digití seachas na cinn Arabacha, ní thaispeánfar iad ach nuair atá siad in úsáid i dteanga an fheidhmchláir nó i bpíosa téacs ina bhfuil an uimhir.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú tacar digití eile a roghnú le haghaidh uimhreacha ginearálta (féach ar an gcluaisín 'Uimhreacha').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
ga: Córas féilire:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an Córas Féilire a roghnú.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
ga: Úsáid an Chomh-Ré

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
ga: <p>Leis seo is féidir leat an Chomh-Ré (CR/RCR) a úsáid in ionad na Ré Chríostaí (AD/RC).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
ga: Fuinneog do bhlianta gairide:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
ga: go

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
ga: <p>Leis an rogha seo, is féidir an luach a ghlactar le dátaí dhá dhigit a roghnú, mar shampla má tá raon ó 1950 go 2049, glacfar leis go bhfuil an bhliain 2010 ar intinn agat má chuireann tú '10' isteach. Is leis an bhformáid dáta 'Bliain Ghairid' amháin a bhaintear úsáid as an raon seo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
ga: Córas uimhrithe seachtainí:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
ga: <p>Socraíonn an rogha seo an tslí a ndéantar áireamh ar Uimhir na Seachtaine. Tá ceithre rogha ann:</p> <ul><li><b>Seachtain ISO</b> Úsáid an uimhir de réir an chaighdeáin ISO. Is é an Luan an chéad lá den tseachtain ISO i gcónaí. Is é seo an córas is coitianta.</li><li><b>An Chéad Seachtain Iomlán</b> Tosaíonn an chéad seachtain sa bhliain an chéad uair a tharlaíonn <i>An chéad lá den tseachtain</i>, agus maireann sí ar feadh seacht lá.  Is cuid de sheachtain dheireanach na bliana roimhe iad aon laethanta roimh Seachtain a hAon. Is sna Stáit Aontaithe a úsáidtear an córas seo de ghnáth.</li><li><b>An Chéad Seachtain Neamhiomlán</b> Tosaíonn an chéad seachtain ar an chéad lá sa bhliain. Tosaíonn an dara seachtain an chéad uair a tharlaíonn <i>An chéad lá den tseachtain</i>, agus maireann sí ar feadh seacht lá. Seans nach mbeidh seacht lá sa chéad seachtain.</li><li><b>Seachtain Shimplí</b> Tosaíonn an chéad seachtain ar an chéad lá den bhliain agus maireann sé seacht lá. Tosaíonn gach seachtain tar éis sin ar an lá céanna den tseachtain.</li></ul>

en: ISO Week
ga: Seachtain ISO

en: Full First Week
ga: An Chéad Seachtain Iomlán

en: Partial First Week
ga: An Chéad Seachtain Neamhiomlán

en: Simple Week
ga: Seachtain Shimplí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
ga: An chéad lá den tseachtain:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
ga: <p>Leis an rogha seo is féidir an lá a nglacfar leis mar an chéad lá den tseachtain a roghnú. Seans go rachaidh an rogha seo i bhfeidhm ar Chóras Uimhriú na Seachtainí.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
ga: An chéad lá oibre den tseachtain:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
ga: <p>Leis an rogha seo is féidir an lá a nglacfar leis mar an chéad lá oibre den tseachtain a roghnú.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
ga: An lá deiridh oibre sa tseachtain:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
ga: <p>Leis an rogha seo is féidir an lá a nglacfar leis mar an lá deiridh oibre den tseachtain a roghnú.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
ga: Lá den tseachtain le haghaidh cleachta reiligiúnaigh:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
ga: <p>Leis an rogha seo is féidir an lá a nglacfar leis mar an lá den tseachtain le haghaidh cleachta reiligiúnaigh a roghnú.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
ga: Níl aon lá speisialta ann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
ga: Formáid an ama:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
ga: <p>Úsáidfear an téacs sa bhosca seo chun teaghráin ama a leagan amach. Cuirfear luachanna oiriúnacha in ionad na seicheamh seo a leanas:</p><table><tr><td><b>UU</b></td><td>An uair mar uimhir dheachúil le clog 24-uaire (00-23).</td></tr><tr><td><b>uU</b></td><td>An uair (clog 24-uaire) mar uimhir dheachúil (0-23).</td></tr><tr><td><b>PU</b></td><td>An uair mar uimhir dheachúil le clog 12-uaire (01-12).</td></tr><tr><td><b>pU</b></td><td>An uair (clog 12-uaire) mar uimhir dheachúil (1-12).</td></tr><tr><td><b>NN</b></td><td>Nóiméid mar uimhir dheachúil (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>Soicindí mar uimhir dheachúil (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>"AM" or "PM" de réir am an lae. Glacfar le meán lae mar "PM" agus meán oíche mar "AM".</td></tr></table>

en: HH
ga: UU

en: hH
ga: uU

en: PH
ga: PU

en: pH
ga: pU

[ctx: Minute]
en: MM
ga: NN

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
ga: UU:NN:SS
    pU:NN:SS AMPM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
ga: Siombail AM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
ga: <p>Anseo is féidir an téacs a thaispeánfar le haghaidh 'AM' a roghnú.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
ga: Siombail PM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
ga: <p>Anseo is féidir an téacs a thaispeánfar le haghaidh 'PM' a roghnú.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
ga: Formáid fhada an dáta:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
ga: <p>Úsáidfear an téacs seo chun dátaí fada a leagan amach. Cuirfear luachanna oiriúnacha in ionad na seicheamh thíos:</p><table><tr><td><b>BBBB</b></td><td>An bhliain leis an aois, mar uimhir dheachúil.</td></tr><tr><td><b>BB</b></td><td>An bhliain gan an aois, mar uimhir dheachúil (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>An mhí mar uimhir dheachúil (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>An mhí mar uimhir dheachúil (1-12).</td></tr><tr><td><b>MÍGHAIRID</b></td><td>An chéad trí charachtar in ainm na míosa.</td></tr><tr><td><b>MÍ</b></td><td>Ainm iomlán na míosa.</td></tr><tr><td><b>LL</b></td><td>Lá den mhí mar uimhir dheachúil (01-31).</td></tr><tr><td><b>lL</b></td><td>Lá den mhí mar uimhir dheachúil (1-31).</td></tr><tr><td><b>LÁGAIRID</b></td><td>An chéad trí charachtar in ainm an lá oibre.</td></tr><tr><td><b>LÁOIBRE</b></td><td>Ainm iomlán an lá oibre.</td></tr><tr><td><b>BLIAINNARÉ</b></td><td>Bliain na ré i bhformáid logánta (m.sh. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>AINMGEARRNARÉ</b></td><td>Ainm gearr na ré.</td></tr><tr><td><b>BLIAINSARÉ</b></td><td>Bliain sa ré mar uimhir dheachúlach.</td></tr><tr><td><b>LÁNABLIANA</b></td><td>Lá na bliana mar uimhir dheachúlach.</td></tr><tr><td><b>SEACHTAINISO</b></td><td>An tseachtaine ISO mar uimhir dheachúlach.</td></tr><tr><td><b>LÁNASEACHTAINEISO</b></td><td>Lá na seachtaine ISO mar uimhir dheachúlach.</td></tr></table>

en: YYYY
ga: BBBB

en: YY
ga: BB

en: SHORTMONTH
ga: MÍGHAIRID

en: MONTH
ga: MÍ

en: dD
ga: lL

en: DD
ga: LL

en: SHORTWEEKDAY
ga: LÁGAIRID

en: WEEKDAY
ga: LÁOIBRE

en: ERAYEAR
ga: BLIAINNARÉ

en: YEARINERA
ga: BLIAINSARÉ

en: SHORTERANAME
ga: AINMGEARRNARÉ

en: DAYOFYEAR
ga: LÁNABLIANA

en: ISOWEEK
ga: SEACHTAINISO

en: DAYOFISOWEEK
ga: LÁNASEACHTAINEISO

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
ga: LÁOIBRE lL MÍ BBBB
    LÁGAIRID lL MÍ BBBB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
ga: Formáid ghairid an dáta:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
ga: <p>Úsáidfear an téacs seo chun dátaí gairide a leagan amach. Mar shampla, úsáidtear é seo i liostaí comhad. Cuirfear luachanna oiriúnacha in ionad na seicheamh thíos:</p><table><tr><td><b>BBBB</b></td><td>An bhliain leis an aois, mar uimhir dheachúil.</td></tr><tr><td><b>BB</b></td><td>An bhliain gan an aois, mar uimhir dheachúil (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>An mhí mar uimhir dheachúil (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>An mhí mar uimhir dheachúil (1-12).</td></tr><tr><td><b>MÍGHAIRID</b></td><td>An chéad trí charachtar in ainm na míosa. </td></tr><tr><td><b>MÍ</b></td><td>Ainm iomlán na míosa.</td></tr><tr><td><b>LL</b></td><td>Lá den mhí mar uimhir dheachúil (01-31).</td></tr><tr><td><b>lL</b></td><td>Lá den mhí mar uimhir dheachúil (1-31).</td></tr><tr><td><b>LÁGAIRID</b></td><td>An chéad trí charachtar in ainm an lá oibre.</td></tr><tr><td><b>LÁOIBRE</b></td><td>Ainm iomlán an lá oibre.</td></tr><tr><td><b>BLIAINNARÉ</b></td><td>Bliain na ré i bhformáid logánta (m.sh. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>AINMGEARRNARÉ</b></td><td>Ainm gearr na ré.</td></tr><tr><td><b>BLIAINSARÉ</b></td><td>Bliain sa ré mar uimhir dheachúlach.</td></tr><tr><td><b>LÁNABLIANA</b></td><td>Lá na bliana mar uimhir dheachúlach.</td></tr><tr><td><b>SEACHTAINISO</b></td><td>An tseachtaine ISO mar uimhir dheachúlach.</td></tr><tr><td><b>LÁNASEACHTAINEISO</b></td><td>Lá na seachtaine ISO mar uimhir dheachúlach.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
ga: BBBB-MM-LL
    lL.mM.BBBB
    LL.MM.BBBB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
ga: Foirmeacha sealbhacha na míonna:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
ga: <p>Cinneann an rogha seo ar chóir foirmeacha sealbhacha d'ainmneacha na míonna a úsáid i ndátaí.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat an tacar digití a úsáidtear chun dátaí agus amanna a thaispeáint a roghnú. Má roghnaítear digití seachas na cinn Arabacha, ní thaispeánfar iad ach nuair atá siad in úsáid i dteanga an fheidhmchláir nó i bpíosa téacs ina bhfuil an uimhir.</p><p>Tabhair faoi deara go gcaithfidh tú tacar digití eile a roghnú le haghaidh luachanna airgeadra agus uimhreacha ginearálta (féach ar na cluaisíní 'Uimhreacha' agus 'Airgead').</p>

en: Page size:
ga: Méid leathanaigh:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
ga: <p>Anseo is féidir leat méid na leathanach i gcáipéisí nua a réamhshocrú.</p><p>Ní chuirtear an rogha seo i bhfeidhm ar mhéid pháipéir phriontála.</p>

[ctx: Page size]
en: US Letter
ga: Litir Mheiriceánach

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
ga: Clúdach C5

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
ga: Clúdach Coitianta US 10

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
ga: Clúdach DLE

[ctx: Page size]
en: Executive
ga: Feidhmeannach

[ctx: Page size]
en: Folio
ga: Fóilió

[ctx: Page size]
en: Ledger
ga: Mórleabhar

[ctx: Page size]
en: Tabloid
ga: Tablóid

[ctx: Page size]
en: Custom
ga: Saincheaptha

en: Measurement system:
ga: Córas tomhais:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
ga: <p>Anseo is féidir an córas tomhais a roghnú.</p>

en: Metric System
ga: Córas Méadrach

en: Imperial System
ga: Córas Impiriúil

en: Byte size units:
ga: Aonad beart:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
ga: <p>Leis seo, is féidir na haonaid a úsáidtear chun bearta a thaispeáint a roghnú.Go traidisiúnta, is ionann "cilibheart" agus 1024 beart (in ionad 1000, an luach méadrach), le haghaidh formhór na luachanna.<ul><li>D'fhonn mearbhall a sheachaint, is féidir na haonaid chaighdeánaithe IEC a úsáid. Is iolrutihe ar 1024 iad i gcónaí.</li><li>Nó, is féidir aonaid mhéadracha a úsáid, atá ina n-iolruithe ar 1000 i gcónaí.</li><li>Má roghaíonn tú JEDEC, athchóireofar na haonaid sheanaimseartha a bhí in úsáid in KDE 3.5 agus roinnt córas oibriúcháin eile.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
ga: Aonaid IEC (KiB, MiB, srl.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
ga: Aonaid JEDEC (KB, MB, srl.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
ga: Aonaid Mhéadracha (kB, MB, srl.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
ga: Mar shampla: is ionann 2000 beart agus %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
ga: Méid an leathanaigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
ga: Córas tomhais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
ga: Aonad beart
