kdelibs_colors4 - en to ga translation catalogue (453 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
ga: Gorm Alice

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
ga: Bán Ársa

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
ga: Bán Ársa 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
ga: Bán Ársa 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
ga: Bán Ársa 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
ga: Bán Ársa 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
ga: Almóinn Bhánaithe

[ctx: color]
en: BlueViolet
ga: Corcairghorm

[ctx: color]
en: CadetBlue
ga: Liathghorm

[ctx: color]
en: CadetBlue1
ga: Liathghorm 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
ga: Liathghorm 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
ga: Liathghorm 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
ga: Liathghorm 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
ga: Gormán

[ctx: color]
en: DarkBlue
ga: Dúghorm

[ctx: color]
en: DarkCyan
ga: Cian Dorcha

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
ga: Slat Óir Dorcha

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
ga: Slat Óir Dorcha 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
ga: Slat Óir Dorcha 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
ga: Slat Óir Dorcha 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
ga: Slat Óir Dorcha 4

[ctx: color]
en: DarkGray
ga: Dúliath

[ctx: color]
en: DarkGreen
ga: Dúghlas

[ctx: color]
en: DarkGrey
ga: Dúliath

[ctx: color]
en: DarkKhaki
ga: Caicí Dorcha

[ctx: color]
en: DarkMagenta
ga: Maigeanta Dhorcha

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
ga: Dúghlas Olóige

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
ga: Dúghlas Olóige 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
ga: Dúghlas Olóige 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
ga: Dúghlas Olóige 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
ga: Dúghlas Olóige 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
ga: Oráiste Dorcha

[ctx: color]
en: DarkOrange1
ga: Oráiste Dorcha 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
ga: Oráiste Dorcha 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
ga: Oráiste Dorcha 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
ga: Oráiste Dorcha 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
ga: Corcra Dorcha

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
ga: Corcra Dorcha 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
ga: Corcra Dorcha 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
ga: Corcra Dorcha 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
ga: Corcra Dorcha 4

[ctx: color]
en: DarkRed
ga: Dúrua

[ctx: color]
en: DarkSalmon
ga: Bradán Dorcha

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
ga: Muirghlas Dorcha

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
ga: Muirghlas Dorcha 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
ga: Muirghlas Dorcha 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
ga: Muirghlas Dorcha 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
ga: Muirghlas Dorcha 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
ga: Slinnghorm Dorcha

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
ga: Slinnliath Dorcha

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
ga: Slinnliath Dorcha 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
ga: Slinnliath Dorcha 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
ga: Slinnliath Dorcha 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
ga: Slinnliath Dorcha 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
ga: Slinnliath Dorcha

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
ga: Turcaidghorm Dorcha

[ctx: color]
en: DarkViolet
ga: Corcairghorm Dorcha

[ctx: color]
en: DeepPink
ga: Bándearg Domhain

[ctx: color]
en: DeepPink1
ga: Bándearg Domhain 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
ga: Bándearg Domhain 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
ga: Bándearg Domhain 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
ga: Bándearg Domhain 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
ga: Spéirghorm Domhain

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
ga: Spéirghorm Domhain 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
ga: Spéirghorm Domhain 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
ga: Spéirghorm Domhain 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
ga: Spéirghorm Domhain 4

[ctx: color]
en: DimGray
ga: Meánliath

[ctx: color]
en: DimGrey
ga: Meánliath

[ctx: color]
en: DodgerBlue
ga: Gorm Dodger

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
ga: Gorm Dodger 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
ga: Gorm Dodger 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
ga: Gorm Dodger 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
ga: Gorm Dodger 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
ga: Bán na mBláth

[ctx: color]
en: ForestGreen
ga: Glas na Foraoise

[ctx: color]
en: GhostWhite
ga: Bán Taibhse

[ctx: color]
en: GreenYellow
ga: Glasbhuí

[ctx: color]
en: HotPink
ga: Bándearg Te

[ctx: color]
en: HotPink1
ga: Bándearg Te 1

[ctx: color]
en: HotPink2
ga: Bándearg Te 2

[ctx: color]
en: HotPink3
ga: Bándearg Te 3

[ctx: color]
en: HotPink4
ga: Bándearg Te 4

[ctx: color]
en: IndianRed
ga: Dearg Indiach

[ctx: color]
en: IndianRed1
ga: Dearg Indiach 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
ga: Dearg Indiach 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
ga: Dearg Indiach 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
ga: Dearg Indiach 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
ga: Labhandair

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
ga: Labhandair 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
ga: Labhandair 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
ga: Labhandair 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
ga: Labhandair 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
ga: Fód Glas

[ctx: color]
en: LemonChiffon
ga: Liathbhuí

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
ga: Liathbhuí 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
ga: Liathbhuí 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
ga: Liathbhuí 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
ga: Liathbhuí 4

[ctx: color]
en: LightBlue
ga: Bánghorm

[ctx: color]
en: LightBlue1
ga: Bánghorm 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
ga: Bánghorm 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
ga: Bánghorm 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
ga: Bánghorm 4

[ctx: color]
en: LightCoral
ga: Coiréal Geal

[ctx: color]
en: LightCyan
ga: Cian Geal

[ctx: color]
en: LightCyan1
ga: Cian Geal 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
ga: Cian Geal 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
ga: Cian Geal 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
ga: Cian Geal 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
ga: Slat Óir Geal

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
ga: Slat Óir Geal 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
ga: Slat Óir Geal 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
ga: Slat Óir Geal 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
ga: Slat Óir Geal 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
ga: Slat Óir Buí

[ctx: color]
en: LightGray
ga: Fionnliath

[ctx: color]
en: LightGreen
ga: Glas Geal

[ctx: color]
en: LightGrey
ga: Fionnliath

[ctx: color]
en: LightPink
ga: Bándearg Geal

[ctx: color]
en: LightPink1
ga: Bándearg Geal 1

[ctx: color]
en: LightPink2
ga: Bándearg Geal 2

[ctx: color]
en: LightPink3
ga: Bándearg Geal 3

[ctx: color]
en: LightPink4
ga: Bándearg Geal 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
ga: Bradán Geal

[ctx: color]
en: LightSalmon1
ga: Bradán Geal 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
ga: Bradán Geal 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
ga: Bradán Geal 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
ga: Bradán Geal 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
ga: Muirghlas Geal

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
ga: Spéirghorm Geal

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
ga: Spéirghorm Geal 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
ga: Spéirghorm Geal 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
ga: Spéirghorm Geal 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
ga: Spéirghorm Geal 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
ga: Slinnghorm Geal

[ctx: color]
en: LightSlateGray
ga: Slinnliath Geal

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
ga: Slinnliath Geal

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
ga: Cruachghorm Geal

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
ga: Cruachghorm Geal 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
ga: Cruachghorm Geal 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
ga: Cruachghorm Geal 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
ga: Cruachghorm Geal 4

[ctx: color]
en: LightYellow
ga: Buí Geal

[ctx: color]
en: LightYellow1
ga: Buí Geal 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
ga: Buí Geal 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
ga: Buí Geal 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
ga: Buí Geal 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
ga: Uaine Líoma

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
ga: Gormghlas Meánach

[ctx: color]
en: MediumBlue
ga: Meánghorm

[ctx: color]
en: MediumOrchid
ga: Gealchorcra

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
ga: Gealchorcra 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
ga: Gealchorcra 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
ga: Gealchorcra 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
ga: Gealchorcra 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
ga: Meánchorcra

[ctx: color]
en: MediumPurple1
ga: Meánchorcra 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
ga: Meánchorcra 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
ga: Meánchorcra 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
ga: Meánchorcra 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
ga: Meánghlas Mara

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
ga: Slinnghorm Meánach

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
ga: Meánuaine an Earraigh

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
ga: Turcaidghorm Meánach

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
ga: Ruachorcra Meánach

[ctx: color]
en: MidnightBlue
ga: Gorm an Mheán Oíche

[ctx: color]
en: MintCream
ga: Miontas Geal

[ctx: color]
en: MistyRose
ga: Rós

[ctx: color]
en: MistyRose1
ga: Rós 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
ga: Rós 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
ga: Rós 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
ga: Rós 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
ga: Bán Navachóch

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
ga: Bán Navachóch 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
ga: Bán Navachóch 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
ga: Bán Navachóch 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
ga: Bán Navachóch 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
ga: Gorm an Chabhlaigh

[ctx: color]
en: OldLace
ga: Seanlása

[ctx: color]
en: OliveDrab
ga: Liathdhonn Olóige

[ctx: color]
en: OliveDrab1
ga: Liathdhonn Olóige 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
ga: Liathdhonn Olóige 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
ga: Liathdhonn Olóige 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
ga: Liathdhonn Olóige 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
ga: Oráiste Dearg

[ctx: color]
en: OrangeRed1
ga: Oráiste Dearg 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
ga: Oráiste Dearg 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
ga: Oráiste Dearg 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
ga: Oráiste Dearg 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
ga: Slat Óir Bán

[ctx: color]
en: PaleGreen
ga: Gealghlas

[ctx: color]
en: PaleGreen1
ga: Gealghlas 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
ga: Gealghlas 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
ga: Gealghlas 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
ga: Gealghlas 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
ga: Turcaidghorm Geal

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
ga: Turcaidghorm Geal 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
ga: Turcaidghorm Geal 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
ga: Turcaidghorm Geal 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
ga: Turcaidghorm Geal 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
ga: Ruachorcra Geal

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
ga: Ruachorcra Geal 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
ga: Ruachorcra Geal 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
ga: Ruachorcra Geal 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
ga: Ruachorcra Geal 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
ga: Uachtar

[ctx: color]
en: PeachPuff
ga: Péitseog

[ctx: color]
en: PeachPuff1
ga: Péitseog 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
ga: Péitseog 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
ga: Péitseog 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
ga: Péitseog 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
ga: Gorm Púdair

[ctx: color]
en: RosyBrown
ga: Rósdhonn

[ctx: color]
en: RosyBrown1
ga: Rósdhonn 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
ga: Rósdhonn 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
ga: Rósdhonn 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
ga: Rósdhonn 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
ga: Gorm Ríoga

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
ga: Gorm Ríoga 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
ga: Gorm Ríoga 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
ga: Gorm Ríoga 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
ga: Gorm Ríoga 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
ga: Donn na Diallaite

[ctx: color]
en: SandyBrown
ga: Fionnrua

[ctx: color]
en: SeaGreen
ga: Muirghlas

[ctx: color]
en: SeaGreen1
ga: Muirghlas 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
ga: Muirghlas 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
ga: Muirghlas 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
ga: Muirghlas 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
ga: Spéirghorm

[ctx: color]
en: SkyBlue1
ga: Spéirghorm 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
ga: Spéirghorm 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
ga: Spéirghorm 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
ga: Spéirghorm 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
ga: Slinnghorm

[ctx: color]
en: SlateBlue1
ga: Slinnghorm 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
ga: Slinnghorm 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
ga: Slinnghorm 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
ga: Slinnghorm 4

[ctx: color]
en: SlateGray
ga: Slinnliath

[ctx: color]
en: SlateGray1
ga: Slinnliath 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
ga: Slinnliath 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
ga: Slinnliath 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
ga: Slinnliath 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
ga: Slinnliath

[ctx: color]
en: SpringGreen
ga: Uaine an Earraigh

[ctx: color]
en: SpringGreen1
ga: Uaine an Earraigh 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
ga: Uaine an Earraigh 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
ga: Uaine an Earraigh 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
ga: Uaine an Earraigh 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
ga: Cruachghorm

[ctx: color]
en: SteelBlue1
ga: Cruachghorm 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
ga: Cruachghorm 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
ga: Cruachghorm 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
ga: Cruachghorm 4

[ctx: color]
en: VioletRed
ga: Ruachorcra

[ctx: color]
en: VioletRed1
ga: Ruachorcra 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
ga: Ruachorcra 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
ga: Ruachorcra 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
ga: Ruachorcra 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
ga: Deatach Bán

[ctx: color]
en: YellowGreen
ga: Buíghlas

[ctx: color]
en: aquamarine
ga: gormghlas

[ctx: color]
en: aquamarine1
ga: gormghlas 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
ga: gormghlas 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
ga: gormghlas 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
ga: gormghlas 4

[ctx: color]
en: azure
ga: gormghlas na spéire

[ctx: color]
en: azure1
ga: gormghlas na spéire 1

[ctx: color]
en: azure2
ga: gormghlas na spéire 2

[ctx: color]
en: azure3
ga: gormghlas na spéire 3

[ctx: color]
en: azure4
ga: gormghlas na spéire 4

[ctx: color]
en: beige
ga: béas

[ctx: color]
en: bisque
ga: uachtar dorcha

[ctx: color]
en: bisque1
ga: uachtar dorcha 1

[ctx: color]
en: bisque2
ga: uachtar dorcha 2

[ctx: color]
en: bisque3
ga: uachtar dorcha 3

[ctx: color]
en: bisque4
ga: uachtar dorcha 4

[ctx: color]
en: black
ga: dubh

[ctx: color]
en: blue
ga: gorm

[ctx: color]
en: blue1
ga: gorm 1

[ctx: color]
en: blue2
ga: gorm 2

[ctx: color]
en: blue3
ga: gorm 3

[ctx: color]
en: blue4
ga: gorm 4

[ctx: color]
en: brown
ga: donn

[ctx: color]
en: brown1
ga: donn 1

[ctx: color]
en: brown2
ga: donn 2

[ctx: color]
en: brown3
ga: donn 3

[ctx: color]
en: brown4
ga: donn 4

[ctx: color]
en: burlywood
ga: gealdhonn

[ctx: color]
en: burlywood1
ga: gealdhonn 1

[ctx: color]
en: burlywood2
ga: gealdhonn 2

[ctx: color]
en: burlywood3
ga: gealdhonn 3

[ctx: color]
en: burlywood4
ga: gealdhonn 4

[ctx: color]
en: chartreuse
ga: seártrús

[ctx: color]
en: chartreuse1
ga: seártrús 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
ga: seártrús 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
ga: seártrús 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
ga: seártrús 4

[ctx: color]
en: chocolate
ga: seacláid

[ctx: color]
en: chocolate1
ga: seacláid 1

[ctx: color]
en: chocolate2
ga: seacláid 2

[ctx: color]
en: chocolate3
ga: seacláid 3

[ctx: color]
en: chocolate4
ga: seacláid 4

[ctx: color]
en: coral
ga: coiréal

[ctx: color]
en: coral1
ga: coiréal 1

[ctx: color]
en: coral2
ga: coiréal 2

[ctx: color]
en: coral3
ga: coiréal 3

[ctx: color]
en: coral4
ga: coiréal 4

[ctx: color]
en: cornsilk
ga: liathghlas

[ctx: color]
en: cornsilk1
ga: liathghlas 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
ga: liathghlas 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
ga: liathghlas 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
ga: liathghlas 4

[ctx: color]
en: cyan
ga: cian

[ctx: color]
en: cyan1
ga: cian 1

[ctx: color]
en: cyan2
ga: cian 2

[ctx: color]
en: cyan3
ga: cian 3

[ctx: color]
en: cyan4
ga: cian 4

[ctx: color]
en: firebrick
ga: bríce tine

[ctx: color]
en: firebrick1
ga: bríce tine 1

[ctx: color]
en: firebrick2
ga: bríce tine 2

[ctx: color]
en: firebrick3
ga: bríce tine 3

[ctx: color]
en: firebrick4
ga: bríce tine 4

[ctx: color]
en: gainsboro
ga: bánliath

[ctx: color]
en: gold
ga: órdhath

[ctx: color]
en: gold1
ga: órdhath 1

[ctx: color]
en: gold2
ga: órdhath 2

[ctx: color]
en: gold3
ga: órdhath 3

[ctx: color]
en: gold4
ga: órdhath 4

[ctx: color]
en: goldenrod
ga: slat óir

[ctx: color]
en: goldenrod1
ga: slat óir 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
ga: slat óir 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
ga: slat óir 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
ga: slat óir 4

[ctx: color]
en: green
ga: glas

[ctx: color]
en: green1
ga: glas 1

[ctx: color]
en: green2
ga: glas 2

[ctx: color]
en: green3
ga: glas 3

[ctx: color]
en: green4
ga: glas 4

[ctx: color]
en: honeydew
ga: bánghlas

[ctx: color]
en: honeydew1
ga: bánghlas 1

[ctx: color]
en: honeydew2
ga: bánghlas 2

[ctx: color]
en: honeydew3
ga: bánghlas 3

[ctx: color]
en: honeydew4
ga: bánghlas 4

[ctx: color]
en: ivory
ga: eabhar

[ctx: color]
en: ivory1
ga: eabhar 1

[ctx: color]
en: ivory2
ga: eabhar 2

[ctx: color]
en: ivory3
ga: eabhar 3

[ctx: color]
en: ivory4
ga: eabhar 4

[ctx: color]
en: khaki
ga: caicí

[ctx: color]
en: khaki1
ga: caicí 1

[ctx: color]
en: khaki2
ga: caicí 2

[ctx: color]
en: khaki3
ga: caicí 3

[ctx: color]
en: khaki4
ga: caicí 4

[ctx: color]
en: lavender
ga: labhandair

[ctx: color]
en: linen
ga: línéadach

[ctx: color]
en: magenta
ga: maigeanta

[ctx: color]
en: magenta1
ga: maigeanta 1

[ctx: color]
en: magenta2
ga: maigeanta 2

[ctx: color]
en: magenta3
ga: maigeanta 3

[ctx: color]
en: magenta4
ga: maigeanta 4

[ctx: color]
en: maroon
ga: marún

[ctx: color]
en: maroon1
ga: marún 1

[ctx: color]
en: maroon2
ga: marún 2

[ctx: color]
en: maroon3
ga: marún 3

[ctx: color]
en: maroon4
ga: marún 4

[ctx: color]
en: moccasin
ga: cróngeal

[ctx: color]
en: navy
ga: gorm an chabhlaigh

[ctx: color]
en: orange
ga: oráiste

[ctx: color]
en: orange1
ga: oráiste 1

[ctx: color]
en: orange2
ga: oráiste 2

[ctx: color]
en: orange3
ga: oráiste 3

[ctx: color]
en: orange4
ga: oráiste 4

[ctx: color]
en: orchid
ga: corcra

[ctx: color]
en: orchid1
ga: corcra 1

[ctx: color]
en: orchid2
ga: corcra 2

[ctx: color]
en: orchid3
ga: corcra 3

[ctx: color]
en: orchid4
ga: corcra 4

[ctx: color]
en: peru
ga: peiriú

[ctx: color]
en: pink
ga: bándearg

[ctx: color]
en: pink1
ga: bándearg 1

[ctx: color]
en: pink2
ga: bándearg 2

[ctx: color]
en: pink3
ga: bándearg 3

[ctx: color]
en: pink4
ga: bándearg 4

[ctx: color]
en: plum
ga: pluma

[ctx: color]
en: plum1
ga: pluma 1

[ctx: color]
en: plum2
ga: pluma 2

[ctx: color]
en: plum3
ga: pluma 3

[ctx: color]
en: plum4
ga: pluma 4

[ctx: color]
en: purple
ga: corcairdhearg

[ctx: color]
en: purple1
ga: corcairdhearg 1

[ctx: color]
en: purple2
ga: corcairdhearg 2

[ctx: color]
en: purple3
ga: corcairdhearg 3

[ctx: color]
en: purple4
ga: corcairdhearg 4

[ctx: color]
en: red
ga: dearg

[ctx: color]
en: red1
ga: dearg 1

[ctx: color]
en: red2
ga: dearg 2

[ctx: color]
en: red3
ga: dearg 3

[ctx: color]
en: red4
ga: dearg 4

[ctx: color]
en: salmon
ga: bradán

[ctx: color]
en: salmon1
ga: bradán 1

[ctx: color]
en: salmon2
ga: bradán 2

[ctx: color]
en: salmon3
ga: bradán 3

[ctx: color]
en: salmon4
ga: bradán 4

[ctx: color]
en: seashell
ga: sliogán mara

[ctx: color]
en: seashell1
ga: sliogán mara 1

[ctx: color]
en: seashell2
ga: sliogán mara 2

[ctx: color]
en: seashell3
ga: sliogán mara 3

[ctx: color]
en: seashell4
ga: sliogán mara 4

[ctx: color]
en: sienna
ga: siaineach

[ctx: color]
en: sienna1
ga: siaineach 1

[ctx: color]
en: sienna2
ga: siaineach 2

[ctx: color]
en: sienna3
ga: siaineach 3

[ctx: color]
en: sienna4
ga: siaineach 4

[ctx: color]
en: snow
ga: sneachta

[ctx: color]
en: snow1
ga: sneachta 1

[ctx: color]
en: snow2
ga: sneachta 2

[ctx: color]
en: snow3
ga: sneachta 3

[ctx: color]
en: snow4
ga: sneachta 4

[ctx: color]
en: tan
ga: crón

[ctx: color]
en: tan1
ga: crón 1

[ctx: color]
en: tan2
ga: crón 2

[ctx: color]
en: tan3
ga: crón 3

[ctx: color]
en: tan4
ga: crón 4

[ctx: color]
en: thistle
ga: feochadán

[ctx: color]
en: thistle1
ga: feochadán 1

[ctx: color]
en: thistle2
ga: feochadán 2

[ctx: color]
en: thistle3
ga: feochadán 3

[ctx: color]
en: thistle4
ga: feochadán 4

[ctx: color]
en: tomato
ga: tráta

[ctx: color]
en: tomato1
ga: tráta 1

[ctx: color]
en: tomato2
ga: tráta 2

[ctx: color]
en: tomato3
ga: tráta 3

[ctx: color]
en: tomato4
ga: tráta 4

[ctx: color]
en: turquoise
ga: turcaidghorm

[ctx: color]
en: turquoise1
ga: turcaidghorm 1

[ctx: color]
en: turquoise2
ga: turcaidghorm 2

[ctx: color]
en: turquoise3
ga: turcaidghorm 3

[ctx: color]
en: turquoise4
ga: turcaidghorm 4

[ctx: color]
en: violet
ga: corcairghorm

[ctx: color]
en: wheat
ga: cruithneacht

[ctx: color]
en: wheat1
ga: cruithneacht 1

[ctx: color]
en: wheat2
ga: cruithneacht 2

[ctx: color]
en: wheat3
ga: cruithneacht 3

[ctx: color]
en: wheat4
ga: cruithneacht 4

[ctx: color]
en: white
ga: bán

[ctx: color]
en: yellow
ga: buí

[ctx: color]
en: yellow1
ga: buí 1

[ctx: color]
en: yellow2
ga: buí 2

[ctx: color]
en: yellow3
ga: buí 3

[ctx: color]
en: yellow4
ga: buí 4
