timezones4 - en to ga translation catalogue (689 entries)

en: Africa/Abidjan
ga: An Afraic/Abidjan

en: Africa/Accra
ga: An Afraic/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
ga: An Afraic/Addis Ababa

en: Africa/Algiers
ga: An Afraic/Cathair na hAilgéire

en: Africa/Asmara
ga: An Afraic/Asmara

en: Africa/Asmera
ga: An Afraic/Asmera

en: Africa/Bamako
ga: An Afraic/Bamako

en: Africa/Bangui
ga: An Afraic/Bangui

en: Africa/Banjul
ga: An Afraic/Banjul

en: Africa/Bissau
ga: An Afraic/Bissau

en: Africa/Blantyre
ga: An Afraic/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
ga: An Afraic/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
ga: An Afraic/Bujumbura

en: Africa/Cairo
ga: An Afraic/Caireo

en: Africa/Casablanca
ga: An Afraic/Casablanca

en: Africa/Ceuta
ga: An Afraic/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
ga: Ceuta agus Melilla

en: Africa/Conakry
ga: An Afraic/Conakry

en: Africa/Dakar
ga: An Afraic/Dacár

en: Africa/Dar_es_Salaam
ga: An Afraic/Dárasalám

en: Africa/Djibouti
ga: An Afraic/Djibouti

en: Africa/Douala
ga: An Afraic/Douala

en: Africa/El_Aaiun
ga: An Afraic/El Aaiun

en: Africa/Freetown
ga: An Afraic/Freetown

en: Africa/Gaborone
ga: An Afraic/Gaborone

en: Africa/Harare
ga: An Afraic/Harare

en: Africa/Johannesburg
ga: An Afraic/Johannesburg

en: Africa/Juba
ga: An Afraic/Juba

en: Africa/Kampala
ga: An Afraic/Kampala

en: Africa/Khartoum
ga: An Afraic/Cartúm

en: Africa/Kigali
ga: An Afraic/Kigali

en: Africa/Kinshasa
ga: An Afraic/Cinseasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
ga: An Congó Thiar

en: Africa/Lagos
ga: An Afraic/Lagos

en: Africa/Libreville
ga: An Afraic/Libreville

en: Africa/Lome
ga: An Afraic/Lome

en: Africa/Luanda
ga: An Afraic/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
ga: An Afraic/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
ga: An Congó Thoir

en: Africa/Lusaka
ga: An Afraic/Lusaka

en: Africa/Malabo
ga: An Afraic/Malabo

en: Africa/Maputo
ga: An Afraic/Maputo

en: Africa/Maseru
ga: An Afraic/Maseru

en: Africa/Mbabane
ga: An Afraic/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
ga: An Afraic/Mogaidisiú

en: Africa/Monrovia
ga: An Afraic/Monrovia

en: Africa/Nairobi
ga: An Afraic/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
ga: An Afraic/Ndjamena

en: Africa/Niamey
ga: An Afraic/Niamey

en: Africa/Nouakchott
ga: An Afraic/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
ga: An Afraic/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
ga: An Afraic/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
ga: An Afraic/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
ga: An Afraic/San Tomás

en: Africa/Timbuktu
ga: An Afraic/Timbeactú

en: Africa/Tripoli
ga: An Afraic/Tripilí

en: Africa/Tunis
ga: An Afraic/Túinis

en: Africa/Windhoek
ga: An Afraic/Windhoek

en: America/Adak
ga: Meiriceá/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
ga: Oileáin Ailiúit

en: America/Anchorage
ga: Meiriceá/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
ga: Am Alasca

en: America/Anguilla
ga: Meiriceá/Anguilla

en: America/Antigua
ga: Meiriceá/Antigua

en: America/Araguaina
ga: Meiriceá/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ga: Meiriceá/An Airgintín/Buenos Aires

en: America/Argentina/Catamarca
ga: Meiriceá/An Airgintín/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ga: Meiriceá/An Airgintín/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
ga: Meiriceá/An Airgintín/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ga: formhór na gceantar (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ga: formhór na gceantar (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
ga: Meiriceá/An Airgintín/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
ga: Meiriceá/An Airgintín/La Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
ga: Meiriceá/An Airgintín/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ga: Meiriceá/An Airgintín/Rio Gallegos

en: America/Argentina/Salta
ga: Meiriceá/An Airgintín/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
ga: Meiriceá/An Airgintín/San Juan

en: America/Argentina/San_Luis
ga: Meiriceá/An Airgintín/San Luis

en: America/Argentina/Tucuman
ga: Meiriceá/An Airgintín/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
ga: Meiriceá/An Airgintín/Ushuaia

en: America/Aruba
ga: Meiriceá/Aruba

en: America/Asuncion
ga: Meiriceá/Asunción

en: America/Atikokan
ga: Meiriceá/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ga: Am Caighdeánach Oirthearach - Atikokan, Ontario agus Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
ga: Meiriceá/Atka

en: America/Bahia
ga: Meiriceá/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
ga: Meiriceá/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
ga: Am Lárnach Meicsiceach - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
ga: Meiriceá/Barbadós

en: America/Belem
ga: Meiriceá/Belem

en: America/Belize
ga: Meiriceá/An Bheilís

en: America/Blanc-Sablon
ga: Meiriceá/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ga: Am Caighdeánach Atlantach - Québec - Cladach Thuaidh Íochtarach

en: America/Boa_Vista
ga: Meiriceá/Boa Vista

en: America/Bogota
ga: Meiriceá/Bogotá

en: America/Boise
ga: Meiriceá/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ga: Am Sléibhte - Idaho Theas agus Oregon Thoir

en: America/Buenos_Aires
ga: Meiriceá/Buenos Aires

en: America/Calgary
ga: Meiriceá/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ga: Am Sléibhte - Alberta, British Columbia Thoir agus Saskatchewan Thiar

en: America/Cambridge_Bay
ga: Meiriceá/Cambridge Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
ga: Am Sléibhte - Nunavut Thiar

en: America/Campo_Grande
ga: Meiriceá/Campo Grande

en: America/Cancun
ga: Meiriceá/Cancún

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
ga: Am Lárnach - Quintana Roo

en: America/Caracas
ga: Meiriceá/Caracas

en: America/Catamarca
ga: Meiriceá/Catamarca

en: America/Cayenne
ga: Meiriceá/Cayenne

en: America/Cayman
ga: Meiriceá/Oileáin na gCadhman

en: America/Chicago
ga: Meiriceá/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
ga: Am Lárnach

en: America/Chihuahua
ga: Meiriceá/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
ga: Am Sléibhte - Sí-Abhabha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
ga: Am Sléibhte Meicsiceach - Sí-Abhabha, amach ón teorainn Mheiriceánach

en: America/Coral_Harbour
ga: Meiriceá/Coral Harbour

en: America/Cordoba
ga: Meiriceá/Cordoba

en: America/Costa_Rica
ga: Meiriceá/Cósta Ríce

en: America/Creston
ga: Meiriceá/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
ga: Am Sléibhte Caighdeánach - Creston, British Columbia

en: America/Cuiaba
ga: Meiriceá/Cuiaba

en: America/Curacao
ga: Meiriceá/Curaçao

en: America/Danmarkshavn
ga: Meiriceá/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
ga: cósta thoir, lastuaidh de Scoresbysund

en: America/Dawson
ga: Meiriceá/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
ga: Am an Aigéin Chiúin - Yukon Thuaidh

en: America/Dawson_Creek
ga: Meiriceá/Dawson Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ga: Am Sléibhte Caighdeánach - Dawson Creek agus Fort Saint John, British Columbia

en: America/Denver
ga: Meiriceá/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
ga: Am Sléibhte

en: America/Detroit
ga: Meiriceá/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
ga: Am Oirthearach - Michigan - formhór na suíomh

en: America/Dominica
ga: Meiriceá/Doiminice

en: America/Edmonton
ga: Meiriceá/Edmonton

en: America/Eirunepe
ga: Meiriceá/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
ga: Amazonas Thiar

en: America/El_Salvador
ga: Meiriceá/An tSalvadóir

en: America/Ensenada
ga: Meiriceá/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
ga: Am an Aigéin Chiúin

en: America/Fort_Wayne
ga: Meiriceá/Fort Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
ga: Am Oirthearach - Indiana - formhór na gceantar

en: America/Fortaleza
ga: Meiriceá/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ga: An Bhrasaíl Thoir Thuaidh (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
ga: Meiriceá/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ga: Am Atlantach - Albain Nua (formhór na gceantar), PEI

en: America/Glace_Bay
ga: Meiriceá/Glace Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ga: Am Atlantach - Albain Nua - ceantair nach ndearna am coigilte sholas an lae 1966-1971

en: America/Godthab
ga: Meiriceá/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
ga: formhór na gceantar

en: America/Goose_Bay
ga: Meiriceá/Goose Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ga: Am Atlantach - Labradar - formhór na gceantar

en: America/Grand_Turk
ga: Meiriceá/Grand Turk

en: America/Grenada
ga: Meiriceá/Grenada

en: America/Guadeloupe
ga: Meiriceá/Guadalúip

en: America/Guatemala
ga: Meiriceá/Guatamala

en: America/Guayaquil
ga: Meiriceá/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
ga: mórthír

en: America/Guyana
ga: Meiriceá/An Ghuáin

en: America/Halifax
ga: Meiriceá/Halifax

en: America/Havana
ga: Meiriceá/Havána

en: America/Hermosillo
ga: Meiriceá/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
ga: Am Sléibhte Caighdeánach - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
ga: Meiriceá/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
ga: Meiriceá/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ga: Am Oirthearach - Indiana - Contae Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
ga: Am Lárnach - Indiana - Contae Starke

en: America/Indiana/Marengo
ga: Meiriceá/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ga: Am Oirthearach - Indiana - Contae Crawford

en: America/Indiana/Petersburg
ga: Meiriceá/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
ga: Am Lárnach - Indiana - Contae Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ga: Am Oirthearach - Indiana - Contae Pike

en: America/Indiana/Tell_City
ga: Meiriceá/Indiana/Tell City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
ga: Am Lárnach - Indiana - Contae Perry

en: America/Indiana/Vevay
ga: Meiriceá/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ga: Am Oirthearach - Indiana - Contae na hEilvéise

en: America/Indiana/Vincennes
ga: Meiriceá/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ga: Am Oirthearach - Indiana - Contaetha Daviess, Dubois, Knox agus Martin

en: America/Indiana/Winamac
ga: Meiriceá/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ga: Am Oirthearach - Indiana - Contae Pulaski

en: America/Indianapolis
ga: Meiriceá/Indianapolis

en: America/Inuvik
ga: Meiriceá/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
ga: Am Sléibhte - Críocha Thiar Thuaidh (thiar)

en: America/Iqaluit
ga: Meiriceá/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ga: Am Oirthearach - Nunavut Thoir - formhór na gceantar

en: America/Jamaica
ga: Meiriceá/Iamáice

en: America/Jujuy
ga: Meiriceá/Jujuy

en: America/Juneau
ga: Meiriceá/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
ga: Am Alasca - an hanla panna

en: America/Kentucky/Louisville
ga: Meiriceá/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ga: Am Oirthearach - Kentucky - ceantar Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
ga: Meiriceá/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ga: Am Oirthearach - Kentucky - Contae Wayne

en: America/Knox_IN
ga: Meiriceá/Knox, IN

en: America/Kralendijk
ga: Meiriceá/Kralendijk

en: America/La_Paz
ga: Meiriceá/La Paz

en: America/Lima
ga: Meiriceá/Líoma

en: America/Los_Angeles
ga: Meiriceá/Los Angeles

en: America/Louisville
ga: Meiriceá/Louisville

en: America/Lower_Princes
ga: Meiriceá/Lower_Princes

en: America/Maceio
ga: Meiriceá/Maceio

en: America/Managua
ga: Meiriceá/Managua

en: America/Manaus
ga: Meiriceá/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
ga: Amazonas Thoir

en: America/Marigot
ga: Meiriceá/Marigot

en: America/Martinique
ga: Meiriceá/Martainíc

en: America/Matamoros
ga: Meiriceá/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
ga: Am Lárnach - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas, in aice leis an teorainn Mheiriceánach

en: America/Mazatlan
ga: Meiriceá/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ga: Am Sléibhte - Baja Theas, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
ga: Meiriceá/Mendoza

en: America/Menominee
ga: Meiriceá/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ga: Am Lárnach - Michigan - Contaetha Dickinson, Gogebic, Iron agus Menominee

en: America/Merida
ga: Meiriceá/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
ga: Am Lárnach - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
ga: Meiriceá/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
ga: Am Metlakatla - Oileán Annette

en: America/Mexico_City
ga: Meiriceá/Cathair Mheicsiceo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
ga: Am Lárnach - formhór na gceantar

en: America/Miquelon
ga: Meiriceá/Micilín

en: America/Moncton
ga: Meiriceá/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
ga: Am Atlantach - New Brunswick

en: America/Monterrey
ga: Meiriceá/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ga: Am Lárnach - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
ga: Am Lárnach Meicsiceach - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas amach ón teorainn Mheiriceánach

en: America/Montevideo
ga: Meiriceá/Montevideo

en: America/Montreal
ga: Meiriceá/Montréal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
ga: Am Oirthearach - Québec - formhór na gceantar

en: America/Montserrat
ga: Meiriceá/Montsarat

en: America/Nassau
ga: Meiriceá/Nassau

en: America/New_York
ga: Meiriceá/Nua Eabhrac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
ga: Am Oirthearach

en: America/Nipigon
ga: Meiriceá/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ga: Am Oirthearach - Ontario agus Québec - ceantair nach ndearna am coigilte sholas an lae 1967-1973

en: America/Nome
ga: Meiriceá/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
ga: Am Alasca - Alasca Thiar

en: America/Noronha
ga: Meiriceá/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
ga: Oileáin an Atlantaigh

en: America/North_Dakota/Beulah
ga: Meiriceá/North Dakota/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
ga: Am Lárnach - North Dakota - Contae Mercer

en: America/North_Dakota/Center
ga: Meiriceá/North Dakota/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ga: Am Lárnach - North Dakota - Contae Oliver

en: America/North_Dakota/New_Salem
ga: Meiriceá/North Dakota/New Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ga: Am Lárnach - North Dakota - Contae Morton (seachas ceantar Mandan)

en: America/Ojinaga
ga: Meiriceá/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
ga: Am Sléibhte Meiriceánach - Sí-Abhabha in aice leis an teorainn Mheiriceánach

en: America/Ontario
ga: Meiriceá/Ontario

en: America/Panama
ga: Meiriceá/Panama

en: America/Pangnirtung
ga: Meiriceá/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ga: Am Oirthearach - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
ga: Meiriceá/Paramaribo

en: America/Phoenix
ga: Meiriceá/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
ga: Am Sléibhte Caighdeánach - Arizona

en: America/Port-au-Prince
ga: Meiriceá/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
ga: Meiriceá/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
ga: Meiriceá/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
ga: Meiriceá/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
ga: Meiriceá/Portó Ríce

en: America/Rainy_River
ga: Meiriceá/Rainy River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ga: Am Lárnach - Rainy River agus Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
ga: Meiriceá/Rankin Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
ga: Am Lárnach - Lár Nunavut

en: America/Recife
ga: Meiriceá/Recife

en: America/Regina
ga: Meiriceá/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ga: Am Lárnach Caighdeánach - Saskatchewan - formhór na gceantar

en: America/Resolute
ga: Meiriceá/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ga: Am Oirthearach - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
ga: Am Lárnach Caighdeánach - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
ga: Meiriceá/Rio Branco

en: America/Rosario
ga: Meiriceá/Rosario

en: America/Santa_Isabel
ga: Meiriceá/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
ga: Am Meicsiceach an Aigéin Chiúin - Baja California amach ón teorainn Mheiriceánach

en: America/Santarem
ga: Meiriceá/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
ga: Para Thiar

en: America/Santiago
ga: Meiriceá/Saintiagó

en: America/Santo_Domingo
ga: Meiriceá/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
ga: Meiriceá/São Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ga: An Bhrasaíl Theas agus Thoir Theas (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
ga: Meiriceá/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
ga: Meiriceá/Scoresbysund

en: America/Shiprock
ga: Meiriceá/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
ga: Am Sléibhte - Navachóch

en: America/Sitka
ga: Meiriceá/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
ga: Am Alasca - an hanla panna in oirdheisceart Alasca

en: America/St_Barthelemy
ga: Meiriceá/St Barthelemy

en: America/St_Johns
ga: Meiriceá/St Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ga: Am Thalamh an Eisc, Labradar Thoir Theas san áireamh

en: America/St_Kitts
ga: Meiriceá/San Críostóir

en: America/St_Lucia
ga: Meiriceá/San Lúisia

en: America/St_Thomas
ga: Meiriceá/St Thomas

en: America/St_Vincent
ga: Meiriceá/San Uinseann

en: America/Swift_Current
ga: Meiriceá/Swift Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ga: Am Lárnach Caighdeánach - Saskatchewan - meániarthar

en: America/Tegucigalpa
ga: Meiriceá/Tegucigalpa

en: America/Thule
ga: Meiriceá/Thule

en: America/Thunder_Bay
ga: Meiriceá/Thunder Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ga: Am Oirthearach - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
ga: Meiriceá/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
ga: Am Meiriceánach an Aigéin Chiúin - Baja California in aice leis an teorainn Mheiriceánach

en: America/Toronto
ga: Meiriceá/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
ga: Am Oirthrearach - Ontario - formhór na gceantar

en: America/Tortola
ga: Meiriceá/Tortola

en: America/Vancouver
ga: Meiriceá/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
ga: Am an Aigéin Chiúin - British Columbia Thiar

en: America/Virgin
ga: Meiriceá/Virgin

en: America/Whitehorse
ga: Meiriceá/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
ga: Am an Aigéin Chiúin - Yukon Theas

en: America/Winnipeg
ga: Meiriceá/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ga: Am Lárnach - Manitoba agus Ontario Thiar

en: America/Yakutat
ga: Meiriceá/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ga: Am Alasca - muineál an hanla panna

en: America/Yellowknife
ga: Meiriceá/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
ga: Am Sléibhte - Lár Críocha Thiar Thuaidh

en: Antarctica/Casey
ga: An tAntartach/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
ga: Stáisiún Casey, Leithinis Bailey

en: Antarctica/Davis
ga: An tAntartach/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
ga: Stáisiún Davis, Cnoic Vestfold

en: Antarctica/DumontDUrville
ga: An tAntartach/Dumont DUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ga: Stáisiún Dumont-d'Urville, Terre Adelie

en: Antarctica/Macquarie
ga: An tAntartach/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
ga: Staisiún Oileán Macquarie, Oileán Macquarie

en: Antarctica/Mawson
ga: An tAntartach/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
ga: Stáisiún Mawson, Bá Holme

en: Antarctica/McMurdo
ga: An tAntartach/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
ga: Stáisiún McMurdo, Oileán Ross

en: Antarctica/Palmer
ga: An tAntartach/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
ga: Stáisiún Palmer, Oileán Anvers

en: Antarctica/Rothera
ga: An tAntartach/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
ga: Stáisiún Rothera, Oileán Adelaide

en: Antarctica/South_Pole
ga: An tAntartach/An Mol Theas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ga: Stáisiún Amundsen-Scott, An Mol Theas

en: Antarctica/Syowa
ga: An tAntartach/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
ga: Stáisiún Syowa, E Ongul I

en: Antarctica/Vostok
ga: An tAntartach/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ga: Stáisiún Vostok, An Mol Maighnéadach Theas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
ga: Stáisiún Vostok, Loch Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
ga: An tArtach/Longyearbyen

en: Asia/Aden
ga: An Áise/Áidin

en: Asia/Almaty
ga: An Áise/Almaty

en: Asia/Amman
ga: An Áise/Amman

en: Asia/Anadyr
ga: An Áise/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
ga: Moscó+10 - An Mhuir Bheiring

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
ga: Moscó+08 - An Mhuir Bheiring

en: Asia/Aqtau
ga: An Áise/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
ga: An Áise/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
ga: An Áise/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
ga: An Áise/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
ga: An Áise/Bagdad

en: Asia/Bahrain
ga: An Áise/Bairéin

en: Asia/Baku
ga: An Áise/Baku

en: Asia/Bangkok
ga: An Áise/Bancác

en: Asia/Beijing
ga: An Áise/Béising

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ga: An tSín Thoir - Béising, Guangdong, Shanghai, srl.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
ga: Am Caighdeánach Síneach

en: Asia/Beirut
ga: An Áise/Béiriút

en: Asia/Bishkek
ga: An Áise/Bishkek

en: Asia/Brunei
ga: An Áise/Brúiné

en: Asia/Calcutta
ga: An Áise/Calcúta

en: Asia/Choibalsan
ga: An Áise/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
ga: An Áise/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ga: An tSín Lárnach - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, srl.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
ga: Sléibhte Síneacha

en: Asia/Chungking
ga: An Áise/Chungking

en: Asia/Colombo
ga: An Áise/Colombo

en: Asia/Dacca
ga: An Áise/Dacca

en: Asia/Damascus
ga: An Áise/An Damaisc

en: Asia/Dhaka
ga: An Áise/Dhaka

en: Asia/Dili
ga: An Áise/Dili

en: Asia/Dubai
ga: An Áise/Dubai

en: Asia/Dushanbe
ga: An Áise/Dushanbe

en: Asia/Gaza
ga: An Áise/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
ga: Stráice Gaza

en: Asia/Harbin
ga: An Áise/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ga: Heilongjiang (seachas Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
ga: Tuaisceart na Síne

en: Asia/Hebron
ga: An Áise/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
ga: An Bruach Thiar

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ga: An Áise/Ho Chi Minh

en: Asia/Hong_Kong
ga: An Áise/Hong Cong

en: Asia/Hovd
ga: An Áise/Hovd

en: Asia/Irkutsk
ga: An Áise/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
ga: Moscó+05 - Loch Baikal

en: Asia/Jakarta
ga: An Áise/Iacárta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
ga: Iáva agus Sumatra

en: Asia/Jayapura
ga: An Áise/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
ga: Irian Jaya agus na Molacaí

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
ga: An Nua-Ghuine Thiar (Irian Jaya) agus na Molacaí

en: Asia/Jerusalem
ga: An Áise/Iarúsailéim

en: Asia/Kabul
ga: An Áise/Cabúl

en: Asia/Kamchatka
ga: An Áise/Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
ga: Moscó+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
ga: Moscó+08 - Kamchatka

en: Asia/Karachi
ga: An Áise/Karachi

en: Asia/Kashgar
ga: An Áise/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
ga: An Tibéid Thiar agus Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
ga: An tSín, Xinjiang Thiar

en: Asia/Kathmandu
ga: An Áise/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
ga: An Áise/Kathmandu

en: Asia/Kolkata
ga: An Áise/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
ga: An Áise/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
ga: Moscó+04 - Abhainn Yenisei

en: Asia/Kuala_Lumpur
ga: An Áise/Kuala Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
ga: Leithinis na Malaeisia

en: Asia/Kuching
ga: An Áise/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
ga: Sabah agus Sarawak

en: Asia/Kuwait
ga: An Áise/Cuáit

en: Asia/Macao
ga: An Áise/Macao

en: Asia/Macau
ga: An Áise/Macao

en: Asia/Magadan
ga: An Áise/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
ga: Moscó+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
ga: An Áise/Makassar

en: Asia/Manila
ga: An Áise/Mainile

en: Asia/Muscat
ga: An Áise/Muscáit

en: Asia/Nicosia
ga: An Áise/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
ga: An Áise/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
ga: Moscó+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
ga: An Áise/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
ga: Moscó+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
ga: An Áise/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
ga: Moscó+03 - An tSibéir Thiar

en: Asia/Oral
ga: An Áise/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
ga: An Chasacstáin Thiar

en: Asia/Phnom_Penh
ga: An Áise/Phnom Penh

en: Asia/Pontianak
ga: An Áise/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
ga: Boirneo Thiar agus Láir

en: Asia/Pyongyang
ga: An Áise/Pyongyang

en: Asia/Qatar
ga: An Áise/Catar

en: Asia/Qyzylorda
ga: An Áise/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
ga: An Áise/Rangún

en: Asia/Riyadh
ga: An Áise/Riyadh

en: Asia/Saigon
ga: An Áise/Saigon

en: Asia/Sakhalin
ga: An Áise/Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ga: Moscó+07 - Oileán Sakhalin

en: Asia/Samarkand
ga: An Áise/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
ga: An Úisbéiceastáin Thiar

en: Asia/Seoul
ga: An Áise/Seoul

en: Asia/Shanghai
ga: An Áise/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
ga: An tSín Thoir

en: Asia/Singapore
ga: An Áise/Singeapór

en: Asia/Taipei
ga: An Áise/Taipei

en: Asia/Tashkent
ga: An Áise/Taiscint

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
ga: An Úisbéiceastáin Thoir

en: Asia/Tbilisi
ga: An Áise/Tbilisi

en: Asia/Tehran
ga: An Áise/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
ga: An Áise/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
ga: An Áise/Thimbu

en: Asia/Thimphu
ga: An Áise/Thimphu

en: Asia/Tokyo
ga: An Áise/Tóiceo

en: Asia/Ujung_Pandang
ga: An Áise/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
ga: An Áise/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
ga: An Áise/Ulan Bator

en: Asia/Urumqi
ga: An Áise/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
ga: formhór na Tibéide agus Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
ga: Xinjiang na Síne-An Tibéid

en: Asia/Vientiane
ga: An Áise/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
ga: An Áise/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
ga: Moscó+07 - Abhainn Amur

en: Asia/Yakutsk
ga: An Áise/Iacútsc

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
ga: Moscó+06 - Abhainn Lena

en: Asia/Yekaterinburg
ga: An Áise/Yekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
ga: Moscó+02 - Sléibhte na hÚraile

en: Asia/Yerevan
ga: An Áise/Yerevan

en: Atlantic/Azores
ga: An tAtlantach/Na hAsóir

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
ga: Na hAsóir

en: Atlantic/Bermuda
ga: An tAtlantach/Beirmiúda

en: Atlantic/Canary
ga: An tAtlantach/Oileáin Chanáracha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
ga: Na hOileáin Chanáracha

en: Atlantic/Cape_Verde
ga: An tAtlantach/Rinn Ghlas

en: Atlantic/Faeroe
ga: An tAtlantach/Faró

en: Atlantic/Faroe
ga: An tAtlantach/Faró

en: Atlantic/Jan_Mayen
ga: An tAtlantach/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
ga: An tAtlantach/Maidéara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
ga: Na hOileáin Mhaidéaracha

en: Atlantic/Reykjavik
ga: An tAtlantach/Réicivíc

en: Atlantic/South_Georgia
ga: An tAtlantach/An tSeoirsia Theas

en: Atlantic/St_Helena
ga: An tAtlantach/San Héilin

en: Atlantic/Stanley
ga: An tAtlantach/Stanley

en: Australia/ACT
ga: An Astráil/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
ga: New South Wales - formhór na gceantar

en: Australia/Adelaide
ga: An Astráil/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
ga: An Astráil Theas

en: Australia/Brisbane
ga: An Astráil/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
ga: Queensland - formhór na gceantar

en: Australia/Broken_Hill
ga: An Astráil/Broken Hill

en: Australia/Canberra
ga: An Astráil/Canberra

en: Australia/Currie
ga: An Astráil/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
ga: An Tasmáin - Oileán King

en: Australia/Darwin
ga: An Astráil/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
ga: Críoch Ó Thuaidh

en: Australia/Eucla
ga: An Astráil/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
ga: An Astráil Thiar - Ceantar Eucla

en: Australia/Hobart
ga: An Astráil/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
ga: An Tasmáin - formhór na gceantar

en: Australia/LHI
ga: An Astráil/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
ga: Oileán Tiarna Howe

en: Australia/Lindeman
ga: An Astráil/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
ga: Queensland - Oileáin Holiday

en: Australia/Lord_Howe
ga: An Astráil/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
ga: An Astráil/Melbourne

en: Australia/NSW
ga: An Astráil/NSW

en: Australia/North
ga: An Astráil/Thuaidh

en: Australia/Perth
ga: An Astráil/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
ga: An Astráil Thiar - formhór na gceantar

en: Australia/Queensland
ga: An Astráil/Queensland

en: Australia/South
ga: An Astráil/Deisceart

en: Australia/Sydney
ga: An Astráil/Sydney

en: Australia/Tasmania
ga: An Astráil/An Tasmáin

en: Australia/Victoria
ga: An Astráil/Victoria

en: Australia/West
ga: An Astráil/Iarthar

en: Australia/Yancowinna
ga: An Astráil/Yancowinna

en: Brazil/Acre
ga: An Bhrasaíl/Acre

en: Brazil/DeNoronha
ga: An Bhrasaíl/DeNoronha

en: Brazil/East
ga: An Bhrasaíl/Oirthear

en: Brazil/West
ga: An Bhrasaíl/Iarthar

en: Canada/Atlantic
ga: Ceanada/Atlantach

en: Canada/Central
ga: Ceanada/Lár

en: Canada/East-Saskatchewan
ga: Ceanada/Saskatchewan Thoir

en: Canada/Eastern
ga: Ceanada/Oirthear

en: Canada/Mountain
ga: Ceanada/Sléibhte

en: Canada/Newfoundland
ga: Ceanada/Talamh an Éisc

en: Canada/Pacific
ga: Ceanada/An tAigéan Ciúin

en: Canada/Saskatchewan
ga: Ceanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
ga: Ceanada/Yukon

en: Chile/Continental
ga: An tSile/Mór-Roinneach

en: Chile/EasterIsland
ga: An tSile/Oileán na Cásca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
ga: Oileán na Cásca agus Sala y Gomez

en: Cuba
ga: Cúba

en: Egypt
ga: An Éigipt

en: Eire
ga: Éire

en: Europe/Amsterdam
ga: An Eoraip/Amstardam

en: Europe/Andorra
ga: An Eoraip/Andóra

en: Europe/Athens
ga: An Eoraip/An Aithin

en: Europe/Belfast
ga: An Eoraip/Béal Feirste

en: Europe/Belgrade
ga: An Eoraip/Béalgrád

en: Europe/Berlin
ga: An Eoraip/Beirlín

en: Europe/Bratislava
ga: An Eoraip/Bratasláiv

en: Europe/Brussels
ga: An Eoraip/An Bhruiséil

en: Europe/Bucharest
ga: An Eoraip/Búcairist

en: Europe/Budapest
ga: An Eoraip/Búdaipeist

en: Europe/Chisinau
ga: An Eoraip/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
ga: An Eoraip/Cóbanhávan

en: Europe/Dublin
ga: An Eoraip/Baile Átha Cliath

en: Europe/Gibraltar
ga: An Eoraip/Giobráltar

en: Europe/Guernsey
ga: An Eoraip/Geansaí

en: Europe/Helsinki
ga: An Eoraip/Heilsincí

en: Europe/Isle_of_Man
ga: An Eoraip/Oileán Mhanann

en: Europe/Istanbul
ga: An Eoraip/Iostanbúl

en: Europe/Jersey
ga: An Eoraip/Geirsí

en: Europe/Kaliningrad
ga: An Eoraip/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
ga: Moscó-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ga: An Eoraip/Cív

en: Europe/Lisbon
ga: An Eoraip/Liospóin

en: Europe/Ljubljana
ga: An Eoraip/Liúibleána

en: Europe/London
ga: An Eoraip/Londain

en: Europe/Luxembourg
ga: An Eoraip/Lucsamburg

en: Europe/Madrid
ga: An Eoraip/Maidrid

en: Europe/Malta
ga: An Eoraip/Málta

en: Europe/Mariehamn
ga: An Eoraip/Mariehamn

en: Europe/Minsk
ga: An Eoraip/Minsc

en: Europe/Monaco
ga: An Eoraip/Monacó

en: Europe/Moscow
ga: An Eoraip/Moscó

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
ga: Moscó+00 - An Rúis Thiar

en: Europe/Oslo
ga: An Eoraip/Osló

en: Europe/Paris
ga: An Eoraip/Páras

en: Europe/Podgorica
ga: An Eoraip/Podgorica

en: Europe/Prague
ga: An Eoraip/Prág

en: Europe/Riga
ga: An Eoraip/Ríge

en: Europe/Rome
ga: An Eoraip/An Róimh

en: Europe/Samara
ga: An Eoraip/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ga: Moscó+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
ga: Moscó+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
ga: An Eoraip/San Mairíne

en: Europe/Sarajevo
ga: An Eoraip/Sairéavó

en: Europe/Simferopol
ga: An Eoraip/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
ga: An Chrimé Láir

en: Europe/Skopje
ga: An Eoraip/Skopje

en: Europe/Sofia
ga: An Eoraip/Sóifia

en: Europe/Stockholm
ga: An Eoraip/Stócólm

en: Europe/Tallinn
ga: An Eoraip/Tallinn

en: Europe/Tirane
ga: An Eoraip/Tirane

en: Europe/Tiraspol
ga: An Eoraip/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
ga: An Eoraip/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
ga: An Eoraip/Vaduz

en: Europe/Vatican
ga: An Eoraip/Vatacáin

en: Europe/Vienna
ga: An Eoraip/Vín

en: Europe/Vilnius
ga: An Eoraip/Vilnius

en: Europe/Volgograd
ga: An Eoraip/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
ga: Moscó+00 - An Mhuir Chaisp

en: Europe/Warsaw
ga: An Eoraip/Vársá

en: Europe/Zagreb
ga: An Eoraip/Ságrab

en: Europe/Zaporozhye
ga: An Eoraip/Zaporozhye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
ga: Zaporozh'ye, Lugansk Thoir / Zaporizhia, Luhansk Thoir

en: Europe/Zurich
ga: An Eoraip/Zürich

en: GB-Eire
ga: Éire

en: Hongkong
ga: Hong Cong

en: Iceland
ga: An Íoslainn

en: Indian/Antananarivo
ga: An tAigéan Indiach/Antananarivo

en: Indian/Chagos
ga: An tAigéan Indiach/Chagos

en: Indian/Christmas
ga: An tAigéan Indiach/Oileán na Nollag

en: Indian/Cocos
ga: An tAigéan Indiach/Oileáin na gCócónna

en: Indian/Comoro
ga: An tAigéan Indiach/Na Comóir

en: Indian/Kerguelen
ga: An tAigéan Indiach/Kerguelen

en: Indian/Mahe
ga: An tAigéan Indiach/Mahe

en: Indian/Maldives
ga: An tAigéan Indiach/Na Maildíví

en: Indian/Mauritius
ga: An tAigéan Indiach/Oileán Mhuirís

en: Indian/Mayotte
ga: An tAigéan Indiach/Máigheat

en: Indian/Reunion
ga: An tAigéan Indiach/Réunion

en: Iran
ga: An Iaráin

en: Israel
ga: Iosrael

en: Jamaica
ga: Iamáice

en: Japan
ga: An tSeapáin

en: Libya
ga: An Libia

en: Mexico/BajaNorte
ga: Meicsiceo/Baja Norte

en: Mexico/BajaSur
ga: Meicsiceo/Baja Sur

en: Mexico/General
ga: Meicsiceo/Ginearálta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
ga: Oileáin Chatham

en: Navajo
ga: Navachóch

en: PRC
ga: An tSín

en: Pacific/Apia
ga: An tAigéan Ciúin/Apia

en: Pacific/Auckland
ga: An tAigéan Ciúin/Auckland

en: Pacific/Chatham
ga: An tAigéan Ciúin/Chatham

en: Pacific/Chuuk
ga: An tAigéan Ciúin/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
ga: Chuuk (Truk) agus Yap

en: Pacific/Easter
ga: An tAigéan Ciúin/Oileán na Cásca

en: Pacific/Efate
ga: An tAigéan Ciúin/Efate

en: Pacific/Enderbury
ga: An tAigéan Ciúin/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
ga: Oileáin Phoenix

en: Pacific/Fakaofo
ga: An tAigéan Ciúin/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
ga: An tAigéan Ciúin/Fidsí

en: Pacific/Funafuti
ga: An tAigéan Ciúin/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
ga: An tAigéan Ciúin/Galápagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
ga: Oileáin Galapagos

en: Pacific/Gambier
ga: An tAigéan Ciúin/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
ga: Oileáin Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
ga: An tAigéan Ciúin/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
ga: An tAigéan Ciúin/Guam

en: Pacific/Honolulu
ga: An tAigéan Ciúin/Honolulu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
ga: Haváí

en: Pacific/Johnston
ga: An tAigéan Ciúin/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
ga: Atall Johnston

en: Pacific/Kiritimati
ga: An tAigéan Ciúin/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
ga: Oileáin na Líne

en: Pacific/Kosrae
ga: An tAigéan Ciúin/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
ga: An tAigéan Ciúin/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
ga: An tAigéan Ciúin/Majuro

en: Pacific/Marquesas
ga: An tAigéan Ciúin/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
ga: Na hOileáin Mharcasacha

en: Pacific/Midway
ga: An tAigéan Ciúin/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
ga: Oileáin Midway

en: Pacific/Nauru
ga: An tAigéan Ciúin/Nárú

en: Pacific/Niue
ga: An tAigéan Ciúin/Níué

en: Pacific/Norfolk
ga: An tAigéan Ciúin/Norfolc

en: Pacific/Noumea
ga: An tAigéan Ciúin/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
ga: An tAigéan Ciúin/Pago Pago

en: Pacific/Palau
ga: An tAigéan Ciúin/Palau

en: Pacific/Pitcairn
ga: An tAigéan Ciúin/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
ga: An tAigéan Ciúin/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
ga: An tAigéan Ciúin/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
ga: An tAigéan Ciúin/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
ga: An tAigéan Ciúin/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
ga: An tAigéan Ciúin/Saipan

en: Pacific/Samoa
ga: An tAigéan Ciúin/Samó

en: Pacific/Tahiti
ga: An tAigéan Ciúin/Taihítí

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
ga: Oileáin an Chumainn

en: Pacific/Tarawa
ga: An tAigéan Ciúin/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
ga: Cireabaití

en: Pacific/Tongatapu
ga: An tAigéan Ciúin/Tongatapu

en: Pacific/Truk
ga: An tAigéan Ciúin/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
ga: Truk (Chuuk) agus Yap

en: Pacific/Wake
ga: An tAigéan Ciúin/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
ga: Oileán Wake

en: Pacific/Wallis
ga: An tAigéan Ciúin/Bhailís

en: Pacific/Yap
ga: An tAigéan Ciúin/Yap

en: Poland
ga: An Pholainn

en: Portugal
ga: An Phortaingéil

en: ROC
ga: PnaS

en: ROK
ga: PnaC

en: Singapore
ga: Singeapór

en: Turkey
ga: An Tuirc

en: US/Alaska
ga: SAM/Alasca

en: US/Aleutian
ga: SAM/Ailiúit

en: US/Arizona
ga: SAM/Arizona

en: US/Central
ga: SAM/Lár

en: US/East-Indiana
ga: SAM/Indiana Thoir

en: US/Eastern
ga: SAM/Oirthearach

en: US/Hawaii
ga: SAM/Haváí

en: US/Indiana-Starke
ga: SAM/Indiana-Starke

en: US/Michigan
ga: SAM/Michigan

en: US/Mountain
ga: SAM/Sléibhte

en: US/Pacific
ga: SAM/An tAigéan Ciúin

en: US/Samoa
ga: SAM/Samó
