libkremotecontrol - en to ga translation catalogue (68 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
ga: Seinn

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
ga: Cuir tús le seinm

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
ga: Stad

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
ga: Sos

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
ga: Lánscáileán

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
ga: Scoránaigh an mód lánscáileáin

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
ga: Níos Airde

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
ga: Níos Ísle

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
ga: Seinn/Sos

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
ga: Méadaigh an Airde

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
ga: Laghdaigh an Airde

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
ga: Gan fuaim

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
ga: Scoránaigh Fuaim

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
ga: Scoir

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
ga: Díchuir

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
ga: Siar

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
ga: Ar Aghaidh

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
ga: Seinn Amhrán

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
ga: Socraigh an Airde

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
ga: Suaith

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
ga: Siar

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
ga: Ar Aghaidh

note: i18n: tag action attribute name
en: First
ga: An Chéad

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
ga: Roimhe Seo

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
ga: Láithreoireacht

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
ga: Athluchtaigh

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
ga: Téigh go Leathanach

en: Power management
ga: Bainisteoireacht cumhachta

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
ga: Cuir ar fionraí

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
ga: Geimhrigh

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
ga: Múchadh

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
ga: Logáil Amach

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
ga: anaithnid

en: Workspace
ga: Spás oibre

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
ga: Seinn

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
ga: Sos

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
ga: Seinn Sos

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
ga: Ar Aghaidh

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
ga: Siar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
ga: Mearchasadh

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
ga: Cúlchasadh

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
ga: Cainéal Síos

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
ga: Cainéal Suas

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
ga: Níos Ísle

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
ga: Níos Airde

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
ga: Gan fuaim

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
ga: Eolas

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
ga: Díchuir

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
ga: Cumhacht

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
ga: Suas

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
ga: Síos

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
ga: Clé

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
ga: Deas

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
ga: Roghnaigh

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
ga: Ar Ais

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
ga: Roghchlár

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Aux
ga: Cúntach

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
ga: Ceanáin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
ga: Cabhair

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
ga: Baile

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
ga: Ceol

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
ga: Téacs

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
ga: Gorm

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
ga: Uaine

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
ga: Dearg

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
ga: Buí

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
ga: Luchtaíodh an t-inneall, ach fuarthas an cineál mícheart; bhíothas ag súil le %1
