kcm_platform - en to gl translation catalogue (44 entries)

en: Platform
gl: Plataforma

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
gl: Módulo para a configuración específica da plataforma

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
gl: Shell do escritorio de Windows

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
gl: Shell nativa do Explorer de Windows

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
gl: Esta é a shell estándar do escritorio Windows. Escóllaa se quere voltar o sistema ao escritorio predeterminado.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
gl: Shell nativa do escritorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
gl: Shell do escritorio predeterminada do sistema

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
gl: Emprega a shell do escritorio KDE, como en Linux.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
gl: Escolla esta opción se desexa empregar a shell de escritorio Plasma no sistema Windows.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
gl: Shell de escritorio Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
gl: Shell de escritorio Plasma de KDE4

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
gl: Shell de escritorio personalizada

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
gl: Escolla isto e prema o botón <i>Configurar…</i> para configurar a shell personalizada. Non recomendado para usuarios normais.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
gl: Shell de escritorio personalizada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
gl: Esta shell está reservada para a propia do usuario. Prema o botón «Configurar» para configurar a súa shell favorita.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
gl: Prema para configurar a súa shell de escritorio personalizada

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
gl: Prema isto e aparecerá un diálogo de configuración onde poderá configurar a shell personalizada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
gl: Configurar…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
gl: Integración co sistema

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
gl: Isto activará a rexeneración automática das entradas dos aplicativos de KDE no menú Inicio de Windows

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
gl: Esta opción define se deben rexenerarse ou non as entradas no menú Inicio de Windows. Por omisión rexéranse de novo automaticamente, pero quizais desexe desactivar isto se lle dá problemas.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
gl: Activar a rexeneración automática das entradas no menú Inicio

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
gl: Empregar os diálogos de ficheiro nativos de Windows no cando dos de KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
gl: Escolla esta opción para que os aplicativos de KDE empreguen os diálogos de abrir/gardar ficheiro de Windows no cando dos empregados normalmente en KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
gl: Empregar os diálogos de ficheiro nativos do sistema

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
gl: Instalar «Configuración do sistema» no Panel de control de Windows.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
gl: Isto instalará a «Configuración do sistema» de KDE no Panel de control de Windows.<br><b>Aviso: esta opción afecta o rexistro de Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
gl: Instalar como un elemento do panel de control

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
gl: Instalar os cursores de Oxygen como esquema de cursores de Windows

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
gl: Isto instalará os cursores Oxygen no sistema e combinaraos como un tema de cursores.<br><b>Aviso: esta opción afecta o rexistro de Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
gl: Instalar os esquemas de cursor de Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
gl: Esta opción instalará os fondos de escritorio de KDE no directorio «As miñas imaxes»

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
gl: Esta opción instalará os fondos de escritorio de KDE no directorio <i>As miñas imaxes</i> de xeito que as poida empregar como fondos de escritorio de Windows. Se a opción estivese medio marcada indicará que hai novos escritorios dispoñíbeis para seren actualizados.<br>As proporcións dos fondos escolleranse segundo a resolución actual da pantalla.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
gl: Instalar os fondos de escritorio Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
gl: Isto executará procesos esenciais de KDE cando o usuario entre no sistema

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
gl: Se activa esta opción os procesos básicos de KDE iniciaranse cando o usuario acceda ao sistema. Normalmente estes procesos inícianse xunto co primeiro aplicativo de KDE, polo que o inicio real vese atrasado.<br>Recoméndase activar esta opción para que os aplicativos se inicien máis axiña a primeira vez.<br><b>Aviso: esta opción afecta o rexistro de Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
gl: Cargar KDE no inicio de sesión

en: KDE System Settings
gl: Configuración do sistema KDE

en: All KDE settings in one place
gl: Toda a configuración de KDE nun só lugar

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
gl: Esta shell está reservada para a propria do usuario. Prema o botón «Configurar» para configurar a súa shell favorita.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
gl: Configurar a shell personalizada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
gl: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
gl: Orde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
gl: Descrición:
