timezones4 - en to gl translation catalogue (606 entries)

en: Africa/Abidjan
gl: África/Abidjan

en: Africa/Accra
gl: África/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
gl: África/Addis Abeba

en: Africa/Algiers
gl: África/Alxer

en: Africa/Asmara
gl: África/Asmara

en: Africa/Asmera
gl: África/Asmera

en: Africa/Bamako
gl: África/Bamako

en: Africa/Bangui
gl: África/Bungui

en: Africa/Banjul
gl: África/Banjul

en: Africa/Bissau
gl: África/Bissau

en: Africa/Blantyre
gl: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
gl: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
gl: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
gl: África/O Cairo

en: Africa/Casablanca
gl: África/Casabranca

en: Africa/Ceuta
gl: África/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
gl: Ceuta e Melilla

en: Africa/Conakry
gl: África/Conakry

en: Africa/Dakar
gl: África/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
gl: África/Dar es Salaam

en: Africa/Djibouti
gl: África/Djibouti

en: Africa/Douala
gl: África/Douala

en: Africa/El_Aaiun
gl: África/El Aaiun

en: Africa/Freetown
gl: África/Freetown

en: Africa/Gaborone
gl: África/Gaborone

en: Africa/Harare
gl: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
gl: África/Johanesburgo

en: Africa/Juba
gl: África/Juba

en: Africa/Kampala
gl: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
gl: África/Cartún

en: Africa/Kigali
gl: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
gl: África/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
gl: oeste da República Democrática do Congo

en: Africa/Lagos
gl: África/Lagos

en: Africa/Libreville
gl: África/Libreville

en: Africa/Lome
gl: África/Lomé

en: Africa/Luanda
gl: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
gl: África/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
gl: leste da República Democrática do Congo

en: Africa/Lusaka
gl: África/Lusaca

en: Africa/Malabo
gl: África/Malabo

en: Africa/Maputo
gl: África/Maputo

en: Africa/Maseru
gl: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
gl: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
gl: África/Mogadiscio

en: Africa/Monrovia
gl: África/Monrovia

en: Africa/Nairobi
gl: África/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
gl: África/N'djamena

en: Africa/Niamey
gl: África/Niamey

en: Africa/Nouakchott
gl: África/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
gl: África/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
gl: África/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
gl: África/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
gl: África/Santo Tomé

en: Africa/Timbuktu
gl: África/Timbuktú

en: Africa/Tripoli
gl: África/Trípoli

en: Africa/Tunis
gl: África/Tunes

en: Africa/Windhoek
gl: África/Winddoek

en: America/Adak
gl: América/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
gl: Illas Aleutianas

en: America/Anchorage
gl: América/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
gl: Hora de Alaska

en: America/Anguilla
gl: América/Anguilla

en: America/Antigua
gl: América/Antigua

en: America/Araguaina
gl: América/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
gl: América/Arxentina/Bos Aires

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
gl: Bos Aires (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
gl: América/Arxentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
gl: América/Arxentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
gl: América/Arxentina/Córdoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
gl: a maioría dos lugares (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
gl: a maioría dos lugares (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
gl: América/Argentina/Xuxui

en: America/Argentina/La_Rioja
gl: America/Argentina/A_Rioxa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
gl: A Rioxa (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
gl: América/Arxentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
gl: América/Arxentina/Río_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
gl: América/Arxentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
gl: América/Arxentina/San_Xoán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
gl: San Xoán (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
gl: América/Arxentina/San_Luís

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
gl: San Luís (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
gl: América/Arxentina/Tucumán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
gl: Tucumán (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
gl: América/Arxentina/Ushuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
gl: Terra do fogo (TF)

en: America/Aruba
gl: América/Aruba

en: America/Asuncion
gl: América/Asunción

en: America/Atikokan
gl: América/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
gl: Hora estándar do leste: Atikokan, Ontario e Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
gl: América/Atka

en: America/Bahia
gl: América/Bahía

en: America/Bahia_Banderas
gl: América/Bahía_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
gl: Hora do centro de México - Bahía de Banderas

en: America/Barbados
gl: América/Barbados

en: America/Belem
gl: América/Belem

en: America/Belize
gl: América/Belize

en: America/Blanc-Sablon
gl: América/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
gl: Hora estándar do atlántico, Quebec, costa norte inferior

en: America/Boa_Vista
gl: América/Boa Vista

en: America/Bogota
gl: América/Bogotá

en: America/Boise
gl: América/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
gl: Hora da montaña: sul de Idaho e leste de Oregón

en: America/Buenos_Aires
gl: América/Bos Aires

en: America/Calgary
gl: América/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
gl: Hora da montaña: Alberta, leste da Columbia Británica e oeste de Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
gl: América/Bahía de Cambridge

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
gl: Hora da montaña: oeste de Nunavut

en: America/Campo_Grande
gl: América/Campo Grande

en: America/Cancun
gl: América/Cancún

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
gl: Hora central: Quintana Roo

en: America/Caracas
gl: América/Caracas

en: America/Catamarca
gl: América/Catamarca

en: America/Cayenne
gl: América/Cayenne

en: America/Cayman
gl: América/Caimán

en: America/Chicago
gl: América/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
gl: Hora central

en: America/Chihuahua
gl: América/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
gl: Hora da montaña: Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
gl: Hora da montaña de México - Chihuahua lonxe da fronteira cos USA

en: America/Coral_Harbour
gl: América/Coral Harbour

en: America/Cordoba
gl: América/Córdoba

en: America/Costa_Rica
gl: América/Costa Rica

en: America/Creston
gl: América/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
gl: Hora estándar da montaña - Creston, Columbia Británica

en: America/Cuiaba
gl: América/Cuiaba

en: America/Curacao
gl: América/Curacao

en: America/Danmarkshavn
gl: América/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
gl: costa leste, norte de Scorebysund

en: America/Dawson
gl: América/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
gl: Hora do Pacífico: norte do Yukon

en: America/Dawson_Creek
gl: América/Dawson Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
gl: Hora estandar da montaña: Dawson Creek e Fort Saint John, Columbia Británica

en: America/Denver
gl: América/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
gl: Hora da montaña

en: America/Detroit
gl: América/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
gl: Hora do leste: Michigan, maioría dos lugares

en: America/Dominica
gl: América/Dominica

en: America/Edmonton
gl: América/Edmonton

en: America/Eirunepe
gl: América/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
gl: Amazonas oeste

en: America/El_Salvador
gl: América/El Salvador

en: America/Ensenada
gl: América/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
gl: Hora do Pacífico

en: America/Fort_Wayne
gl: América/Forte_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
gl: Hora do leste: Indiana, maioría dos lugares

en: America/Fortaleza
gl: América/Fortaleza

en: America/Fredericton
gl: América/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
gl: Hora do atlántico: Nova Escocia (maioría dos lugares), PEI

en: America/Glace_Bay
gl: América/Bahía de Glace

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
gl: Hora do atlántico: Nova Escocia, lugares que non seguen o DST 1966-1971

en: America/Godthab
gl: América/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
gl: maioría dos lugares

en: America/Goose_Bay
gl: América/Bahía de Goose

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
gl: Hora do Atlántico: Labrador, maioría dos lugares

en: America/Grand_Turk
gl: América/Grand Turk

en: America/Grenada
gl: América/Granada

en: America/Guadeloupe
gl: América/Guadalupe

en: America/Guatemala
gl: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
gl: América/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
gl: continental

en: America/Guyana
gl: América/Guiana

en: America/Halifax
gl: América/Halifax

en: America/Havana
gl: América/A Havana

en: America/Hermosillo
gl: América/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
gl: Hora estándar da montaña: Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
gl: América/Indiana/Indianápole

en: America/Indiana/Knox
gl: América/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
gl: Hora do leste: Indiana, condado de Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
gl: Hora do centro: Indiana, condado de Starke

en: America/Indiana/Marengo
gl: América/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
gl: Hora do leste: Indiana, condado de Crawford

en: America/Indiana/Petersburg
gl: América/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
gl: Hora do centro: Indiana, condado de Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
gl: Hora do leste: Indiana, condado de Pike

en: America/Indiana/Tell_City
gl: América/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
gl: Hora do centro: Indiana, condado de Perry

en: America/Indiana/Vevay
gl: América/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
gl: Hora do leste: Indiana, condado de Suíza

en: America/Indiana/Vincennes
gl: América/Indiana/Vicennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
gl: Hora do leste: Indiana, condados de Daviess, Dubois, Knox e Martin

en: America/Indiana/Winamac
gl: América/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
gl: Hora do leste: Indiana, condado de Pulaski

en: America/Indianapolis
gl: América/Indianápolis

en: America/Inuvik
gl: América/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
gl: Hora da montaña: oeste dos Territorios do Noroeste

en: America/Iqaluit
gl: América/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
gl: Hora do leste: leste de Nunavut, maioría dos lugares

en: America/Jamaica
gl: América/Xamaica

en: America/Jujuy
gl: América/Jujuy

en: America/Juneau
gl: América/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
gl: Hora de Alaska: Alaska panhandle

en: America/Kentucky/Louisville
gl: América/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
gl: Hora do leste: Kentucky, área de Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
gl: América/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
gl: Hora do leste: Kentucky, condado de Wayne

en: America/Knox_IN
gl: América/Knox, Indiana

en: America/Kralendijk
gl: América/Kralendijk

en: America/La_Paz
gl: América/A Paz

en: America/Lima
gl: América/Lima

en: America/Los_Angeles
gl: América/Os Ánxeles

en: America/Louisville
gl: América/Louisville

en: America/Lower_Princes
gl: América/Lower_Princes

en: America/Maceio
gl: América/Maceio

en: America/Managua
gl: América/Managua

en: America/Manaus
gl: América/Manaus

en: America/Marigot
gl: América/Marigot

en: America/Martinique
gl: América/Martinica

en: America/Matamoros
gl: América/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
gl: Hora do centro dos USA: Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas

en: America/Mazatlan
gl: América/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
gl: Hora da montaña, S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
gl: América/Mendoza

en: America/Menominee
gl: América/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
gl: Hora do centro: Michigan, condados de Dickinson, Gogebic, Iron e Menominee

en: America/Merida
gl: América/Mérida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
gl: Hora do centro: Campeche, Yucatán

en: America/Metlakatla
gl: América/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
gl: Hora de Metlakatla: Illa de Annette

en: America/Mexico_City
gl: América/Cidade de México

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
gl: Hora do centro: maioría dos lugares

en: America/Miquelon
gl: América/Miguelón

en: America/Moncton
gl: América/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
gl: Hora do Atlántico: Nova Brunswick

en: America/Monterrey
gl: América/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
gl: Hora do centro: Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
gl: Hora do centro de México: Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas

en: America/Montevideo
gl: América/Montevideo

en: America/Montreal
gl: América/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
gl: Hora do leste: Quebec, maioría dos lugares

en: America/Montserrat
gl: América/Montserrat

en: America/Nassau
gl: América/Nassau

en: America/New_York
gl: América/Nova Iorque

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
gl: Hora do leste

en: America/Nipigon
gl: América/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
gl: Hora do leste: Ontario e Quebec, lugares que non seguen o DST 1967-1973

en: America/Nome
gl: América/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
gl: Hora de Alaska: oeste de Alaska

en: America/Noronha
gl: América/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
gl: Illas atlánticas

en: America/North_Dakota/Beulah
gl: América/Dakota do Norte/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
gl: Hora do centro: Dakota do Norte, condado de Mercer

en: America/North_Dakota/Center
gl: América/Dakota do Norte/Centro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
gl: Hora do centro: Dakota do Norte, condado de Oliver

en: America/North_Dakota/New_Salem
gl: América/Dakota do Norte/Novo Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
gl: Hora do centro: Dakota do Norte, condado de Morton (excepto a área de Mandan)

en: America/Ojinaga
gl: América/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
gl: Hora da montaña dos USA: Chihuahua preto da fronteira dos USA

en: America/Ontario
gl: América/Ontario

en: America/Panama
gl: América/Panamá

en: America/Pangnirtung
gl: América/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
gl: Hora do leste: Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
gl: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
gl: América/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
gl: Hora estándar da montaña: Arizona

en: America/Port-au-Prince
gl: América/Porto Príncipe

en: America/Port_of_Spain
gl: América/Porto de España

en: America/Porto_Acre
gl: América/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
gl: América/Porto Vello

en: America/Puerto_Rico
gl: América/Porto Rico

en: America/Rainy_River
gl: América/Rainy River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
gl: Hora do centro: Río Rainy e Forte Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
gl: América/Rankin Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
gl: Hora do centro: Nunavut central

en: America/Recife
gl: América/Recife

en: America/Regina
gl: América/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
gl: Hora estándar do centro: Saskatchewan, maioría dos lugares

en: America/Resolute
gl: América/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
gl: Hora do leste: Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
gl: Hora do estándar do centro: Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
gl: América/Río Branco

en: America/Rosario
gl: América/Rosario

en: America/Santa_Isabel
gl: América/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
gl: Hora do Pacífico de México: Baja California lonxe da fronteira cos USA

en: America/Santarem
gl: América/Santarem

en: America/Santiago
gl: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
gl: América/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
gl: América/Sao Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
gl: S e SE do Brasil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
gl: América/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
gl: América/Scoresbysund

en: America/Shiprock
gl: América/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
gl: Hora da montaña: Navajo

en: America/Sitka
gl: América/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
gl: Hora de Alaska: Alaska panhandle sueste

en: America/St_Barthelemy
gl: America/Saint Barthelemy

en: America/St_Johns
gl: América/San Xoán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
gl: Hora da Terra Nova, incluído o SE do Labrador

en: America/St_Kitts
gl: América/Saint Kitts

en: America/St_Lucia
gl: América/Santa Lucia

en: America/St_Thomas
gl: América/Santo Tomás

en: America/St_Vincent
gl: América/San Vicente

en: America/Swift_Current
gl: América/Swift Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
gl: Hora estándar do centro: medio-oeste de Saskatchewan

en: America/Tegucigalpa
gl: América/Tegucigalpa

en: America/Thule
gl: América/Thule

en: America/Thunder_Bay
gl: América/Thunder Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
gl: Hora do leste: Bahía de Thunder, Ontario

en: America/Tijuana
gl: América/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
gl: Hora do Pacífico dos USA: Baja California preto da fronteira cos USA

en: America/Toronto
gl: América/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
gl: Hora do leste: Ontario, maioría dos lugares

en: America/Tortola
gl: América/Tórtola

en: America/Vancouver
gl: América/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
gl: Hora do Pacífico: oeste da Columbia Británica

en: America/Virgin
gl: América/Virxinia

en: America/Whitehorse
gl: América/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
gl: Hora do Pacífico: sul do Yukon

en: America/Winnipeg
gl: América/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
gl: Hora do centro: Manitoba e oeste de Ontario

en: America/Yakutat
gl: América/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
gl: Hora de Alaske: pescozo do Alaska panhandle

en: America/Yellowknife
gl: América/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
gl: Hora da montaña: centro dos Territorios do Noroeste

en: Antarctica/Casey
gl: Antártida/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
gl: Casey Station, península de Bailey

en: Antarctica/Davis
gl: Antártida/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
gl: Antártida/Dumont D'Urville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
gl: Estación Dumont-d'Urville, Terra Adelia

en: Antarctica/Macquarie
gl: Antártida/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
gl: Estación da illa de Macquarie, Illa de Macquarie

en: Antarctica/Mawson
gl: Antártida/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
gl: Estación Mawson, Bahía de Holme

en: Antarctica/McMurdo
gl: Antártida/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
gl: Estación McMurdo, Illa de Ross

en: Antarctica/Palmer
gl: Antártida/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
gl: Estación Palmer, Illa de Anvers

en: Antarctica/Rothera
gl: Antártida/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
gl: Estación Rothera, Illa de Adelaida

en: Antarctica/South_Pole
gl: Antártida/Polo Sur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
gl: Estación Amundsen-Scott, Polo Sur

en: Antarctica/Syowa
gl: Antártida/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
gl: Estación Syowa, Illa do leste de Ongul

en: Antarctica/Vostok
gl: Antártida/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
gl: Estación Vostok, Polo Sul Magnético

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
gl: Estación Vostok, lago Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
gl: Ártico/Longyearbyen

en: Asia/Amman
gl: Asia/Amán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
gl: Moscova+10, mar de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
gl: Moscova+08, mar de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
gl: Atirau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)

en: Asia/Baghdad
gl: Asia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
gl: Asia/Barein

en: Asia/Beijing
gl: Asia/Pequín

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
gl: leste da China: Pequin, Guangdong, Shangai etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
gl: Hora estándar da China

en: Asia/Calcutta
gl: Asia/Calcuta

en: Asia/Chongqing
gl: Asia/Chogqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
gl: centro da China: Sichuán, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
gl: Montañas da China

en: Asia/Damascus
gl: Asia/Damasco

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
gl: Franxa de Gaxa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
gl: Heilongjiang (excepto Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
gl: Norte da China

en: Asia/Hebron
gl: Asia/Hebrón

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
gl: Cisxordania

en: Asia/Ho_Chi_Minh
gl: Asia/Ho Chi Minh

en: Asia/Hong_Kong
gl: Asia/Hong Kong

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
gl: Moscova+05: Lago Baikal

en: Asia/Jakarta
gl: Asia/Xacarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
gl: Xava e Sumatra

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
gl: Irian Jaya e as Molucas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
gl: Oeste de Nova Guinea (Irian Jaya) e as Molucas

en: Asia/Jerusalem
gl: Asia/Xerusalén

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
gl: Moscova+09: Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
gl: Moscova+08: Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
gl: oeste do Tíbet e Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
gl: China: Xinjiang occidental

en: Asia/Kathmandu
gl: Asia/Katmandú

en: Asia/Katmandu
gl: Asia/Katmandú

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
gl: Moscova+04: río Yenisei

en: Asia/Kuala_Lumpur
gl: Asia/Kuala Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
gl: Malasia peninsular

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
gl: Sabah e Sarawak

en: Asia/Macao
gl: Asia/Macau

en: Asia/Magadan
gl: Asia/Magadán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
gl: Moscova+08: Magadán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
gl: leste e sur de Borneo, illas Célebes, Bali, Nusa Tengarra, Timor-oeste

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
gl: leste e sur de Borneo, Sulawesi (illas Célebes), Bali, Nusa Tengarra, Timor-oeste

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
gl: Moscova+03 - Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
gl: Moscova+03: Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
gl: Moscova+03 - oeste de Siberia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
gl: Casaquistán oeste

en: Asia/Phnom_Penh
gl: Asia/Phnom Penh

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
gl: Borneo central e oeste

en: Asia/Rangoon
gl: Asia/Rangún

en: Asia/Saigon
gl: Asia/Saigón

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
gl: Moscova+07: illa Sahalin

en: Asia/Samarkand
gl: Asia/Samarcanda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
gl: oeste de Usbequistán

en: Asia/Seoul
gl: Asia/Seúl

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
gl: China oriental

en: Asia/Singapore
gl: Asia/Singapur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
gl: leste do Usbequistán

en: Asia/Tehran
gl: Asia/Teherán

en: Asia/Tel_Aviv
gl: Asia/Tel Aviv

en: Asia/Tokyo
gl: Asia/Toquio

en: Asia/Ujung_Pandang
gl: Asia/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
gl: Asia/Ulán batar

en: Asia/Ulan_Bator
gl: Asia/Ulán Bator

en: Asia/Urumqi
gl: Asia/Urunqui

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
gl: maioría do Tíbet e Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
gl: Moscova+07: río Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
gl: Moscova+06: río Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
gl: Moscova+02: Os Urais

en: Atlantic/Azores
gl: Atlántico/Azores

en: Atlantic/Bermuda
gl: Atlántico/Bermuda

en: Atlantic/Canary
gl: Atlántico/Canarias

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
gl: Illas Canarias

en: Atlantic/Cape_Verde
gl: Atlántico/Cabo Verde

en: Atlantic/Faeroe
gl: Atlántico/Illas Feroe

en: Atlantic/Faroe
gl: Atlántico/Illas Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
gl: Atlántico/Illa Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
gl: Atlántico/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
gl: Illas de Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
gl: Atlántico/Reikiavik

en: Atlantic/South_Georgia
gl: Atlántico/Xeorxia do Sul

en: Atlantic/St_Helena
gl: Atlántico/Illa Santa Helena

en: Atlantic/Stanley
gl: Atlántico/Stanley

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
gl: Nova Gales do Sul, maioría dos lugares

en: Australia/Adelaide
gl: Australia/Adelaida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
gl: Sul de Australia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
gl: Queensland, maioría dos lugares

en: Australia/Broken_Hill
gl: Australia/Broken Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
gl: Nova Gales do Sul, Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
gl: Tasmania, illa King

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
gl: Territorio do Norte

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
gl: Australia Occidental, área de Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
gl: Tasmania, maioría dos lugares

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
gl: Illas de Lord Howe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
gl: Queensland, illas de Holiday

en: Australia/Lord_Howe
gl: Australia/Lord Howe

en: Australia/North
gl: Australia/Norte

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
gl: Australia Occidental, maioría dos lugares

en: Australia/South
gl: Australia/Sul

en: Australia/Sydney
gl: Australia/Sidnei

en: Australia/West
gl: Australia/Oeste

en: Brazil/Acre
gl: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
gl: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
gl: Brasil/Leste

en: Brazil/West
gl: Brasil/Oeste

en: Canada/Atlantic
gl: Canadá/Atlántico

en: Canada/Central
gl: Canadá/Central

en: Canada/East-Saskatchewan
gl: Canada/Leste de Saskatchewan

en: Canada/Eastern
gl: Canadá/Oriental

en: Canada/Mountain
gl: Canadá/Montaña

en: Canada/Newfoundland
gl: Canadá/Terra Nova

en: Canada/Pacific
gl: Canadá/Pacífico

en: Canada/Saskatchewan
gl: Canadá/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
gl: Canadá/Yukon

en: Chile/EasterIsland
gl: Chile/Illa de Páscua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
gl: Illa de Páscua e Sala y Gómez

en: Egypt
gl: Exipto

en: Eire
gl: Irlanda

en: Europe/Amsterdam
gl: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
gl: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
gl: Europa/Atenas

en: Europe/Belfast
gl: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
gl: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
gl: Europa/Berlín

en: Europe/Bratislava
gl: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
gl: Europa/Bruxelas

en: Europe/Bucharest
gl: Europa/Bucarés

en: Europe/Budapest
gl: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
gl: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
gl: Europa/Copenhague

en: Europe/Dublin
gl: Europa/Dublín

en: Europe/Gibraltar
gl: Europa/Xibraltar

en: Europe/Guernsey
gl: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
gl: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
gl: Europa/Illa de Man

en: Europe/Istanbul
gl: Europa/Istambul

en: Europe/Jersey
gl: Europa/Xersei

en: Europe/Kaliningrad
gl: Europa/Kaliningrado

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
gl: Moscova-01, Kaliningrado

en: Europe/Kiev
gl: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
gl: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
gl: Europa/Liubliana

en: Europe/London
gl: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
gl: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
gl: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
gl: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
gl: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
gl: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
gl: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
gl: Europa/Moscova

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
gl: Moscova+00, oeste de Rusia

en: Europe/Oslo
gl: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
gl: Europa/París

en: Europe/Podgorica
gl: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
gl: Europa/Praga

en: Europe/Riga
gl: Europa/Riga

en: Europe/Rome
gl: Europa/Roma

en: Europe/Samara
gl: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
gl: Moscova+01, Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
gl: Moscova+01, Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
gl: Europa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
gl: Europa/Saraievo

en: Europe/Simferopol
gl: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
gl: Crimea central

en: Europe/Skopje
gl: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
gl: Europa/Sofía

en: Europe/Stockholm
gl: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
gl: Europa/Talin

en: Europe/Tirane
gl: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
gl: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
gl: Europa/Uzhgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
gl: Rutenia

en: Europe/Vaduz
gl: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
gl: Europa/Cidade do Vaticano

en: Europe/Vienna
gl: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
gl: Europa/Vilna

en: Europe/Volgograd
gl: Europa/Volgogrado

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
gl: Moscova+00, mar Caspio

en: Europe/Warsaw
gl: Europa/Varsovia

en: Europe/Zagreb
gl: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
gl: Europa/Zaporozhye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
gl: Zaporozh'ye, Lugansk leste / Zaporizhia, Luhansk leste

en: Europe/Zurich
gl: Europa/Zúric

en: GB-Eire
gl: GB-Irlanda

en: Hongkong
gl: Hong Kong

en: Iceland
gl: Islandia

en: Indian/Antananarivo
gl: Índico/Illas Antananarivo

en: Indian/Chagos
gl: Índico/Illas Chagos

en: Indian/Christmas
gl: Índico/Illa de Natividade

en: Indian/Cocos
gl: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
gl: Índico/Illas Comoro

en: Indian/Kerguelen
gl: Índico/Illas Kerguelen

en: Indian/Mahe
gl: Índico/Illa Mahe

en: Indian/Maldives
gl: Índico/Illas Maldivas

en: Indian/Mauritius
gl: Índico/Illa Mauricio

en: Indian/Mayotte
gl: Índico/Mayotte

en: Indian/Reunion
gl: Índico/Illas Reunión

en: Iran
gl: Irán

en: Jamaica
gl: Xamaica

en: Japan
gl: Xapón

en: Libya
gl: Libia

en: Mexico/BajaNorte
gl: México/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
gl: México/BajaSur

en: Mexico/General
gl: México/Xeral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
gl: Illas Chatham

en: Navajo
gl: Navaxo

en: Pacific/Apia
gl: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
gl: Pacífico/Illas Auckland

en: Pacific/Chatham
gl: Pacífico/Illas Chatham

en: Pacific/Chuuk
gl: Pacífico/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
gl: Chuuk (Truk) e Yap

en: Pacific/Easter
gl: Pacífico/Illa de Pascua

en: Pacific/Efate
gl: Pacífico/Illas Efate

en: Pacific/Enderbury
gl: Pacífico/Illa Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
gl: Illas Fénix

en: Pacific/Fakaofo
gl: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
gl: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
gl: Pacífico/Illas Funafuti

en: Pacific/Galapagos
gl: Pacífico/Galápagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
gl: Illas Galápagos

en: Pacific/Gambier
gl: Pacífico/Illas Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
gl: Illas Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
gl: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
gl: Pacífico/Illa de Guam

en: Pacific/Honolulu
gl: América/Honolulú

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
gl: Havai

en: Pacific/Johnston
gl: Pacífico/Arquipélago Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
gl: Atolón Johnston

en: Pacific/Kiritimati
gl: Pacífico/Illas Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
gl: Illas Line

en: Pacific/Kosrae
gl: Pacífico/Illa Kodrae

en: Pacific/Kwajalein
gl: Pacífico/Illas Kwajalein

en: Pacific/Majuro
gl: Pacífico/Illas Majuro

en: Pacific/Marquesas
gl: Pacífico/Illas Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
gl: Illas Marquesas

en: Pacific/Midway
gl: Pacífico/Arquipélago Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
gl: Illas de Midway

en: Pacific/Nauru
gl: Pacífico/Nauru

en: Pacific/Niue
gl: Pacífico/Illa Niue

en: Pacific/Norfolk
gl: Pacífico/Illas Nolfolk

en: Pacific/Noumea
gl: Pacífico/Illas Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
gl: Pacífico/Pago Pago

en: Pacific/Palau
gl: Pacífico/Illas Palau

en: Pacific/Pitcairn
gl: Pacífico/Illas Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
gl: Pacífico/Ponape

en: Pacific/Ponape
gl: Pacífico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
gl: Pacífico/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
gl: Pacífico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
gl: Pacífico/Illas Saipán

en: Pacific/Samoa
gl: Pacífico/Samoa

en: Pacific/Tahiti
gl: Pacífico/Tahití

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
gl: Illas da Sociedade

en: Pacific/Tarawa
gl: Pacífico/Illas Torawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
gl: Illas de Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
gl: Pacífico/Illas Tongatapu

en: Pacific/Truk
gl: Pacífico/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
gl: Truk (Chuuk) e Yap

en: Pacific/Wake
gl: Pacífico/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
gl: Illa de Wake

en: Pacific/Wallis
gl: Pacífico/Arquipélago de Wallis

en: Pacific/Yap
gl: Pacífico/Yap

en: Poland
gl: Polonia

en: Singapore
gl: Singapur

en: Turkey
gl: Turquía

en: US/Aleutian
gl: US/Aleutianas

en: US/East-Indiana
gl: US/Indiana do leste

en: US/Eastern
gl: US/Leste

en: US/Hawaii
gl: US/Havai

en: US/Mountain
gl: US/Montaña

en: US/Pacific
gl: US/Pacífico
