kscd - en to gl translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
gl: Expulsar o CD cando remate a reprodución

en: loop track
gl: repetir pista

en: loop disc
gl: repetir disco

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
gl: aleatorio

en: WELCOME!
gl: BENVIDO/A!

en: eject CD
gl: expulsar CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
gl: Lista de temas de KsCD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
gl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Álbum</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
gl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ano</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
gl: Pista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
gl: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
gl: Duración

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
gl: Tipo de letra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
gl: Cor do texto:

en: KDE CD player
gl: Reprodutor de CD de KDE

en: Configure Shortcuts...
gl: Configurar os atallos…

en: Configure...
gl: Configurar…

en: Download Info
gl: Información da descarga

en: Upload Info
gl: Información do envío

en: Play/Pause
gl: Reproducir/Pausa

en: Stop
gl: Detido

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
gl: Seguinte

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
gl: Anterior

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
gl: Expulsar

en: Volume Up
gl: Subir o volume

en: Volume Down
gl: Baixar o volume

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
gl: Aleatorio

en: Repeat Track
gl: Repetir a pista

en: Repeat Album
gl: Repetir o álbum

en: Show Tracklist
gl: Mostrar a lista de temas

en: Mute/Unmute
gl: Silenciar/Desilenciar

en: Minimize
gl: Minimizar

en: No disc
gl: Sen disco

en: Invalid disc
gl: Disco incorrecto

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
gl: Xeral

en: Settings
gl: Configuración

en: Appearance
gl: Aparencia

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
gl: © 2001, Dirk Försterling
    © 2003, Aaron J. Seigo

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
gl: Mantenedor actual, actualización a Solid/Phonon, conexión mediante QDBus

en: Previous maintainer
gl: Anterior mantedor

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
gl: Anovado da libraría Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
gl: Libraría Workman, mantedor anterior

en: Patches galore
gl: Moitos parches

en: Workman library
gl: Libraría Workman

en: UI Work
gl: Traballo na UI

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
gl: Moitísimas gracias a freedb.org por proporcionar unha base datos de CDs semellante a CDDB

en: Start playing
gl: Iniciar a reprodución

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
gl: Reproducir automaticamente cando se insira un CD.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
gl: Cando se selecciona esta opción o CD reproducirase automaticamente despois de inserilo no lector.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
gl: Expulsar o CD cando remate a reprodución.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
gl: Cando esta opción está seleccionada o CD expúlsase automaticamente cando remata a reprodución.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
gl: A cor a utilizar para os textos no panel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
gl: Cambiar a cor do texto no panel

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
gl: O tipo de letra que se empregará no panel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
gl: Cambiar o tipo de letra do texto do panel

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
gl: A aparencia que se empregará no aplicativo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
gl: Cambiar a aparencia do aplicativo

en: Unknown album
gl: Álbum descoñecido

en: Unknown artist
gl: Artista descoñecido

en: Unknown title
gl: Título descoñecido

en: No Disc
gl: Sen disco
