kcm_phonon - en to he translation catalogue (61 entries)

en: Playback (%1)
he: השמעה (%1)

en: Recording (%1)
he: לכידה (%1)

en: Independent Devices
he: התקנים בלתי־תלויים

en: KDE Audio Hardware Setup
he: תצורת חומרת השמע של KDE

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
he: חומרה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
he: פרופיל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
he: כרטיס קול

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
he: העדפות התקן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
he: מחבר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
he: התקן שמע

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
he: מיקום רמקולים ובדיקה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
he: רמות קלט

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
he: בכדי להחיל את שינוי המנוע יש להפעיל מחדש את המערכת הגרפית.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
he: רשימה של מנועי Phonon שנמצאו במערכת שלך. הסדר כאן קובע את הסדר ש־Phonon ישתמש בהם.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
he: העדף

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
he: אל תעדיף

en: Audio Playback
he: שמע

en: Audio Recording
he: הקלטת שמע

en: Video Recording
he: הקלטת וידאו

en: Invalid
he: לא תקין

en: Test the selected device
he: בדוק את ההתקן הנבחר

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
he: מגדיר את סידור ברירת המחדל של התקנים, שאותם ניתן לאכוף בקטגוריות ייחודיות.

en: Default Audio Playback Device Preference
he: עדיפות התקן שמע המוגדר כברירת־מחדל

en: Default Audio Recording Device Preference
he: עדיפות התקן לכידת שמע המוגדר כברירת־מחדל

en: Default Video Recording Device Preference
he: עדיפות התקן לכידת וידאו המוגדר כברירת־מחדל

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
he: העדפת התקן שמע עבור הקטגוריה "%1"

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
he: העדפת התקן לכידת שמע עבור הקטגוריה "%1"

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
he: העדפת התקן לכידת וידאו עבור הקטגוריה "%1"

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
he: החל את רשימת עדיפות ההתקן לקטגוריות שמע אחרות:

en: Default/Unspecified Category
he: קטגוריית ברירת מחדל, או קטגוריה לא מוגדרת

en: Failed to set the selected audio output device
he: קביעת התקן השמע נכשלה

en: Your backend may not support audio recording
he: המנוע שלך לא תומך בלכידת שמע

en: Your backend may not support video recording
he: המנוע שלך לא תומך בלכידת וידאו

en: Testing %1
he: בודק את %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
he: קטגוריות שונות של פלט. עבור כל קטגוריה באפשרותך לבחור איזה התקן אתה מעדיף שיישומים ישתמשו בו.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
he: הצג התקנים מתקדמים

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
he: החל את רשימת עדיפות ההתקן לקטגוריות אחרות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
he: החל את רשימת ההתקנים אל...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
he: התקנים שנמצאו במערכת שלך, מתאימים לקטגוריה הנבחרת. בחר את ההתקן שברצונך שיהיה בשימוש על ידי האפליקציות.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
he: הסדר קובע את ההעדפה של ההתקנים. אם מסיבה כלשהי אין אפשרות להשתמש בהתקן הראשון ברשימה, Phonon ינסה להשתמש בהתקן השני וכך הלאה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
he: בדיקה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
he: העדף את ההתקן הנבחר

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
he: אין העדפה עבור ההתקן הנבחר

en: Phonon Configuration Module
he: מודול התצורה של Phonon

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
he: כל הזכויות שמורות 2006 Matthias Kretz

en: Device Preference
he: עדיפות התקנים

en: Backend
he: מנוע

en: Audio Hardware Setup
he: תצורת חומרת שמע

en: Front Left
he: קדמי שמאלי

en: Front Left of Center
he: קדמי שמלא מהמרכז

en: Front Center
he: קדמי מרכזי

en: Mono
he: מונו

en: Front Right of Center
he: קדמי ימני מהמרכז

en: Front Right
he: קדמי ימני

en: Side Left
he: שמאלי מהצד

en: Side Right
he: ימני מהצד

en: Rear Left
he: שמאלי אחורי

en: Rear Center
he: אחורי מרכזי

en: Rear Right
he: אחורי ימני

en: Subwoofer
he: סאב וופר

en: Unknown Channel
he: ערוץ לא ידוע
