kcm_platform - en to he translation catalogue (44 entries)

en: Platform
he: פלטפורמה

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
he: מודל הגדרות לפלטפורמה מוגדרת

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
he: מעטפת שולחן עבודה של Windows

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
he: מעטפת שולחן עבודה רגילה של Windows Explorer

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
he: זו מעטפת שולחן עבודה רגילה של Windows. בחר פה להחזרת המערכת לשולחן העבודה ברירת המחדל.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
he: מעטפת שולחן עבודה רגילה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
he: מעטפת ברירת המחדל של המערכת לשולחן העבודה

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
he: השתמש במעטפת שולחן העבודה של KDE, כפי שהיא נראית בלינוקס.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
he: בחר באפשרות זאת כדי להשתמש במעטפת שולחן העבודה של Plasma למערכת החלונות שלך.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
he: מעטפת שולחן העבודה של Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
he: מעטפת שולחן העבודה של Plasma עבור KDE

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
he: מעטפת שולחן עבודה מותאמת אישית שלך

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
he: בחר בזה ולחץ על כפתור ה<i>"התקנה..."</i> כדי להגדיר מעטפת שולחן עבודה מותאמת אישית. לא מומלץ למשתמש רגיל.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
he: מעטפת שולחן עבודה מותאמת אישית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
he: מעטפה זו שמורה למעטפת מותאמת אישית של המשתמש. לחץ על כפתור ה"התקנה" כדי להגדיר את המעטפת המועדפת עליך.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
he: לחץ כדי להגדיר מעטפת שולחן עבודה מותאמת אישית

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
he: לחץ כאן ותיבת דו־שיח הגדרות תופיע כדי לאפשר לך להגדיר את מעטפת שולחן העבודה המותאמת אישית שלך.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
he: הגדרות...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
he: השתלבות במערכת

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
he: אפשרות זו תיצור כניסות בתפריט התחל של Windows ליישומי KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
he: אפשרות זו מגדירה האם ליצור כניסות בתפריט התחל או לא. כברירת מחדל כניסות בתפריט התחל נוצרות באופן אוטומטי, אך ייתכן ותרצה לבטל זאת אם נתקלה בבעיות הקשורות לכך.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
he: אפשר יצירה אוטומטית של כניסות בתפריט התחל

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
he: השתמש בתיבות דו־שיח קובץ רגילות של Windows, במקום באלו של KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
he: בחר באפשרות זו כדי שיישומי KDE ישתמשו בתיבות הדו־שיח פתח/שמור של Windows, במקום התיבות המשמשות באופן רגיל ב־KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
he: השתמש בתיבות דו־שיח רגילות

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
he: התקן הגדרות מערכת לתוך לוח הבקרה של Windows.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
he: אפשרות זו תתקין את הגדרות המערכת של KDE לתוך לוח הבקרה של Windows. <br><b>שים לב: אפשרות זו עושה שינויים ב־Windows registry.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
he: התקן כפריט בלוח הבקרה

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
he: התקן סמני עכבר של Oxygen כערכת סמני עכבר של Windows

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
he: אפשרות זו תתקין את סמני העכבר של Oxygen לתוך המערכת, כערכת סמני עכבר.<br><b>שים לב: אפשרות זו עושה שינויים ב־Windows registry.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
he: התקן ערכות סמני עכבר של Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
he: אפשרות זו תתקין רקעים של KDE לתוך תיקיית "התמונות שלי"

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
he: אפשרות זו תתקין את הרקעים של KDE לתוך תיקיית <i>"התמונות שלי"</i>, כך שניתן יהיה להשתמש בהם כרקעים ב־Windows. אם תיבת הסימון מסומנת חלקית, המשמעות היא שישנם רקעים חדשים ניתנים לעדכון.<br> יחס האורך רוחב של הרקע יבחר בהתאם לרזולוציית המסך הנוכחית שלך.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
he: התקן רקעים של Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
he: זה יגרום לתהליכים הנחוצים ל־KDE להתחיל לפעול בעת התחברות משתמש למערכת

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
he: אפשרות זו תפעילי תהליכים נחוצים ל־KDE נצרכים בעת התחברות משתמש למערכת. באופן רגיל תהליכים אלו מופעלים בעת הפעלה ראשונית של יישום KDE, ולכן נגרם עיכוב בעליית היישום.<br> מומלץ לאפשר זאת כדי לגרום לעליה ראשונית מהירה יותר של יישומים. <br><b>שים לב: אפשרות זו עושה שינויים ב־Windows registry.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
he: טען KDE בעת התחברות משתמש למערכת

en: KDE System Settings
he: הגדרות מערכת של KDE

en: All KDE settings in one place
he: כל הגדרות KDE במקום אחד

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
he: מעטפה זו שמורה למעטפת מותאמת אישית של המשתמש. לחץ על כפתור ה"הגדרה" כדי להגדיר את המעטפת המועדפת עליך.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
he: התקן מעטפת מותאמת אישית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
he: שם:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
he: פקודה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
he: תיאור:
