kcmkded - en to he translation catalogue (19 entries)

en: KDE Service Manager
he: מנהל השירותים של KDE

en: <h1>Service Manager</h1><p>This module allows you to have an overview of all plugins of the KDE Daemon, also referred to as KDE Services. Generally, there are two types of service:</p><ul><li>Services invoked at startup</li><li>Services called on demand</li></ul><p>The latter are only listed for convenience. The startup services can be started and stopped. In Administrator mode, you can also define whether services should be loaded at startup.</p><p><b> Use this with care: some services are vital for KDE; do not deactivate services if you do not know what you are doing.</b></p>
he: <h1>מנהל השירותים</h1><p>מודול זה מאפשר לך לראות סקירה לגבי כל התוספים של תהליך הרקע של KDE. בעיקרון, יש שני סוגים של שירותים:</p><ul><li>שירותים המופעלים בעת האתחול</li><li>שירותים הנקראים לפי דרישה</li></ul><p>האחרונים רשומים כאן לצרכי נוחיות בלבד. שירותי האתחול ניתנים להפעלה ועצירה. במצב מנהל, באפשרותך גם להגדיר אם שירותים ייטענו בעת האתחול.</p><p><b> יש להשתמש בזהירות. חלק מהשירותים חיוניים עבור KDE. אל תכבה שירותים אם אתה לא יודע מה אתה עושה.</b></p>

en: Running
he: פועל

en: Not running
he: לא פועל

en: Load-on-Demand Services
he: שירותים הנטענים לפי דרישה

en: This is a list of available KDE services which will be started on demand. They are only listed for convenience, as you cannot manipulate these services.
he: רשימת שירותי KDE זמינים שיופעלו לפי דרישה. הם רשומים כאן לצרכי נוחיות בלבד, וזאת מאחר שאין באפשרותך לטפל בשירותים אלה.

en: Service
he: שירות

en: Status
he: מצב

en: Description
he: תיאור

en: Startup Services
he: שירותי אתחול

en: This shows all KDE services that can be loaded on KDE startup. Checked services will be invoked on next startup. Be careful with deactivation of unknown services.
he: הצגת כל שירותי KDE שייטענו בעת ההפעלה של KDE. שירותים מסומנים יופעלו באתחול הבא. היזהר כאשר אתה מכבה שירותים לא מוכרים.

en: Use
he: השתמש

en: Start
he: הפעל

en: Stop
he: עצור

en: Unable to contact KDED.
he: אין אפשרות ליצור קשר עם KDED.

en: Unable to start server <em>%1</em>.
he: אין אפשרות להפעיל את השרת <em>%1</em>.

en: Unable to start service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
he: אין אפשרות להפעיל את השירות <em>%1</em>. <br /><br /> <i>שגיאה: %2</i>

en: Unable to stop server <em>%1</em>.
he: אין אפשרות לעצור את השרת <em>%1</em>.

en: Unable to stop service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
he: אין אפשרות לעצור את השירות <em>%1</em>. <br /><br /> <i>שגיאה: %2</i>
