khelpcenter - en to he translation catalogue (126 entries)

en: KDE Help Center
he: מרכז העזרה של KDE

en: The KDE Help Center
he: מרכז העזרה של KDE

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
he: המפתחים של KHelpCenter, ‏1999-2011 (c)

en: Original Author
he: יוצר מקורי

en: Info page support
he: תמיכה בדפי מידע

en: URL to display
he: כתובת להצגה

en: Top-Level Documentation
he: תיעוד כללי

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
he: אנגלית

en: Font Configuration
he: הגדרות גופנים

en: Sizes
he: גדלים

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
he: גודל גופן מי&נימלי:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
he: גודל גופן &בינוני:

en: Fonts
he: גופנים

en: S&tandard font:
he: גופן &רגיל:

en: F&ixed font:
he: גופן &קבוע:

en: S&erif font:
he: גו&פן Serif:

en: S&ans serif font:
he: גופן מ&סוג Sans serif:

en: &Italic font:
he: גופן נ&טוי:

en: &Fantasy font:
he: גופן &פנטזיה:

en: Encoding
he: קידוד

en: &Default encoding:
he: קידוד &ברירת מחדל:

en: Use Language Encoding
he: השתמש בקידוד שפה

en: &Font size adjustment:
he: התאמות גודל &גופן:

en: By Topic
he: לפי נושא

en: Alphabetically
he: לפי סדר הא"ב

en: Rebuilding glossary cache...
he: בונה מטמון...

en: Rebuilding cache... done.
he: בניית מטמון... הסתיימה.

en: Error
he: שגיאה

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
he: אין אפשרות להציג מונח: אי אפשר לפתוח את הקובץ "glossary.html.in".

en: See also:
he: ראה גם:

en: KDE Glossary
he: מילון המונחים של KDE

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
he: אפשרות חיפוש הטקסט המלא משתמשת במנוע החיפוש של HTML בשם ht://dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
he: מידע לגבי איפה ניתן להשיג את החבילה ht://dig.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
he: באפשרותך להוריד את  ht://dig בדף הבית של ht://dig

en: Program Locations
he: מיקומי תכניות

en: htsearch:
he: :htsearch

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
he: הזן את הכתובת של תכנית ה־htsearch CGI.

en: Indexer:
he: יוצר אינדקס:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
he: הזן כאן את הכתובת של תכנית יצירת האינדקס htdig.

en: htdig database:
he: מסד הנתונים של htdig:

en: Enter the path to the htdig database folder.
he: הזן את הנתיב אל תיקיית מסד הנתונים של htdig.

en: By Category
he: לפי קטגוריה

en: Change Index Folder
he: שנה את תיקיות האינדקס

en: Index folder:
he: תיקיית האינדקס:

en: Build Search Indices
he: בניית אינדקסי חיפוש

en: Index creation log:
he: אינדקס יצירת יומן:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
he: סגור

en: Index creation finished.
he: יצירת אינדקס הסתיימה.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
he: עצור

en: Details &lt;&lt;
he: פרטים &gt; &gt;

en: Details &gt;&gt;
he: פרטים &lt; &lt;

en: Build Search Index
he: בניית אינדקסי חיפוש

en: Build Index
he: בניית אינדקס

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
he: על מנת לחפש בתוך מסמך, חייב להיות קיים אינדקס חיפוש.
    עמודת המצב של הרשימה למטה מציגה, אם קיים אינדקס
    עבור מסמך.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
he: על מנת ליצור אינדקס בדוק את התיבה ברשימה ולחץ על
    כפתור "בניית אינדקס".

en: Search Scope
he: תחום חיפוש

en: Status
he: מצב

en: Change...
he: שנה...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
he: <qt>התיקייה <b>%1</b> לא קיימת, אי־אפשר ליצור אינדקס.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
he: אישור

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
he: חסר

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
he: מסמך 
    "%1" (%2):

en: No document type.
he: אין סוג מסמך.

en: No search handler available for document type '%1'.
he: לא קיים מתאם חיפוש זמין עבור מסמך מסוג "%1".

en: No indexing command specified for document type '%1'.
he: לא צוינה פקודת יצירת אינדקסים עבור סוג מסמך "%1".

en: Failed to build index.
he: יצירת האינדקס כשלה.

en: Error executing indexing build command:
    %1
he: שגיאה בהפעלת פקודת בניית האינדקסים:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
he: אין אפשרות להפעיל את הפקודה "%1".

en: KHelpCenter Index Builder
he: בונה האינדקסים של KHelpCenter

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
he: המפתחים של KHelpCenter ‏2003 (c)

en: Document to be indexed
he: המסמך שעבורו ייווצר אינדקס

en: Index directory
he: תיקיית אינדקס

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
he: נתיב אל תיקיית האינדקס.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
he: נתיב אל התיקייה המכילה אינדקסי חיפוש.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
he: סימניית הניווט המוצגת כעת

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
he: &עריכה

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
he: ת&צוגה

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
he: &מעבר

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

en: Search Error Log
he: חפש ביומן השגיאות

en: Preparing Index
he: מכין אינדקס

en: Ready
he: מוכן

en: Previous Page
he: העמוד הקודם

en: Moves to the previous page of the document
he: דפדף אל העמוד הקודם של המסמך

en: Next Page
he: העמוד הבא

en: Moves to the next page of the document
he: דפדף אל הדף הבא של מסמך זה

en: Table of &Contents
he: תוכן &עניינים

en: Table of contents
he: תוכן עניינים

en: Go back to the table of contents
he: חזור אל תוכן העניינים

en: &Last Search Result
he: &תוצאת החיפוש האחרונה

en: Configure Fonts...
he: הגדרות גופנים...

en: Increase Font Sizes
he: הגדל גודל גופן

en: Decrease Font Sizes
he: הקטן גודל גופן

en: &Search
he: &חפש

en: &Contents
he: &תכנים

en: Search Options
he: אפשרויות חיפוש

en: G&lossary
he: מי&לון מונחים

en: Start Page
he: דף התחלה

en: Unable to run search program.
he: לא מסוגל להריץ תוכנת החיפוש.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
he: עדיין אין אינדקס חיפוש. האם ברצונך ליצור את האינדקס כעת?

en: Create
he: צור

en: Do Not Create
he: אל תיצור

en: Error: No document type specified.
he: שגיאה: לא צוין סוג מסמך.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
he: שגיאה: לא נמצא מתאם חיפוש עבור מסמך מסוג "%1".

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
he: אין אפשרות לאתחל מתאם חיפוש מקובץ "%1".

en: No valid search handler found.
he: לא נמצא מתאם חיפוש תקין.

en: Search Results for '%1':
he: תוצאות חיפוש עבור "%1":

en: Search Results
he: תוצאות חיפוש

en: Error executing search command '%1'.
he: שגיאה בהרצת פקודת חיפוש "%1".

en: Error: %1
he: שגיאה: %1

en: '%1' not found, check your installation
he: היישום "%1" לא נמצא, אנא בדוק את ההתקנה שלך

en: '%1' not found, install the package containing it
he: היישום "%1" לא נמצא, אנא התקן את החבילה המכילה אותו

en: No search command or URL specified.
he: לא צוינו פקודת חיפוש או כתובת.

en: and
he: וגם

en: or
he: או

en: &Method:
he: &שיטה:

en: Max. &results:
he: תו&צאות מרביות:

en: &Scope selection:
he: &בחירת תחום:

en: Scope
he: תחום

en: Build Search &Index...
he: בניית &אינדקסי חיפוש...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
he: מותאם אישית

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
he: ברירת מחדל

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
he: הכל

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
he: ללא

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
he: לא ידוע

en: Copy Link Address
he: העתק כתובת הקישור
