kio_man - en to he translation catalogue (27 entries)

en: No man page matching to %1 found.<br /><br />Check that you have not mistyped the name of the page that you want.<br />Check that you have typed the name using the correct upper and lower case characters.<br />If everything looks correct, then you may need to improve the search path for man pages; either using the environment variable MANPATH or using a matching file in the /etc directory.
he: לא נמצא דף הוראות המתאים ל־ %1. <br /> <br /> בדוק ששם הדף שביקשת אינו שגוי.<br />שים לב להבדל בין אותיות רגילות לרישיות.<br />אם הכל נראה תקין, כנראה שיש 
    להגדיר נתיב חיפוש טוב יותר לדפי ההוראות, בין אם על ידי שינוי משתנה הסביבה MANPATH או הקובץ המתאים בתיקייה ‎‎/etc‏.<br />

en: Open of %1 failed.
he: פתיחת %1 נכשלה.

en: Man output
he: פלט הפקודה Man

en: <h1>KDE Man Viewer Error</h1>
he: <h1>שגיאה של מציג דפי ההוראות של KDE</h1>

en: There is more than one matching man page.
he: יותר מדף הוראות אחד מתאים.

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
he: הערה: אם אתה קורא דף הוראות בשפה שלך, היה מודע לכך שהוא עלול להכיל טעויות או להיות מיושן. במקרה של ספק, עדיף לבדוק את הגירסה האנגלית.

en: Header files
he: קבצי כותרת

en: Header files (POSIX)
he: קבצי כותרת (POSIX)

en: User Commands
he: פקודות משתמש

en: User Commands (POSIX)
he: פקודות משתמש (POSIX)

en: System Calls
he: קריאות מערכת

en: Subroutines
he: תת־שגרות

en: Perl Modules
he: מודולים של Perl

en: Network Functions
he: פונקציות רשת

en: Devices
he: התקנים

en: File Formats
he: תבניות קבצים

en: Games
he: משחקים

en: Miscellaneous
he: שונות

en: System Administration
he: ניהול המערכת

en: Kernel
he: גרעין

en: Local Documentation
he: תיעוד מקומי

en: New
he: חדש

en: UNIX Manual Index
he: אינדקס דפי ההוראות של Unix

en: Section %1
he: פרק %1

en: Index for Section %1: %2
he: תוכן העניינים לפרק %1: %2

en: Generating Index
he: יוצר אינדקס

en: Could not find the sgml2roff program on your system. Please install it, if necessary, and extend the search path by adjusting the environment variable PATH before starting KDE.
he: אין אפשרות למצוא את התוכנית sgml2roff במערכת שלך. אם יש צורך, התקן אותה והרחב את נתיב החיפוש על ידי התאמת מישתנה הסביבה PATH לפני הפעלת KDE.
