kurifilter - en to he translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
he: &אפשר קיצורי דרך אינטרנטיים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
he: השתמש בקיצורים &מועדפים בלבד

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
he: חפש אחר קיצור

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
he: הוסף קיצור רשת חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
he: &חדש...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
he: &שנה...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
he: &מחק

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
he: <qt> 
    בחר את מנוע החיפוש לשימוש עבור תיבות קלט המספקים שירות חיפוש , כאשר אתה מקליד מילים וביטויים נורמליים במקום את כתובת האתר.כדי לבטל תכונה זו בחר <b>אף אחד</b> מתוך הרשימה.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
he: קיצור &רשת ברירת מחדל

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
he: בחר את המפריד שמפריד בין מילת המפתח והמילה או צירוף מילים לחיפוש.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
he: &מילה מפתח מפרידה:

en: No preferred search providers were found.
he: לא הוגדר ספק חיפוש מועדף.

en: No search providers were found.
he: לא נמצאו ספקי חיפוש.

en: Search F&ilters
he: מסנני &חיפוש

en: Modify Web Shortcut
he: שנה קיצורי דרך אינטרנטיים

en: New Web Shortcut
he: קיצור דרך אינטרנטי חדש

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
he: הקיצור "%1" כבר מוגדר אל "%2". אנא בחור אחד אחר.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
he: הקיצורים הללו כבר משויכים. אנא בחר בקיצורים אחרים.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
he: הכתובת לא מכילה ‎\{...}‎ שישמש להכניס את שאילתה.
    זה אומר שתישלח בקשה לקבל את אותו דף ללא קשר למה שהמשתמש כותב.

en: Keep It
he: השאר אותו

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
he: הכנס כאן את שם ספק החיפוש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
he: &שם קיצור:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
he: <qt>
    הזן את ה־URI המשמש לבצע חיפוש במנוע החיפוש כאן. <br/>הטקסט לחיפוש ייכתב בתור \{@} או \{0}.\ <br />
    המומלץ הוא \{@}, שכן היא מסירה את כל משתני השאילתה (משתנה=ערך) מחרוזת החוזרת, בעוד \{0} יוחלף עם ללא שינוי מחרוזת שאילתה. <br/>ניתן להשתמש \{1}  עד \{n} לציין מילים מסוימות מהשאילתה \{שם} כדי לציין ערך שניתן על ידי "משתנה=ערך" המשתמש את השאילתה. <br/>בנוסף ניתן לציין מספר הפניות (שמות,מספרים ומחרוזות) בבת אחת (\{NAME1,NAME2, ..., "המחרוזת"}). <br/> הערך המתאים הראשון(משמאל) ישמש כערך תחליפי עבור ה־URI שנוצר.<br/> מחרוזת מצוטטת יכולה לשמש ערך ברירת המחדל אם שום דבר לא תואם מצד שמאל של רשימת הפניה. 
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
he: &כתובת מקוצרת:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
he: בחר את קידוד שישמש להעברת שאילתת החיפוש שלך.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
he: <qt>
    הקיצורים שהוכנסו כאן ישמשו מין URI ב־KDE. למשל, הקיצור <b>av</b> ישמש בתור <b>av:</b> <b>בחיפוש שלי</b>. </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
he: <html><head/><body><p>  הכנס כאן את השם קיצור הרשת.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
he: &קיצורים:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
he: בחר את קידוד שישמש להעברת שאילתת החיפוש שלך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
he: &קידוד:
