kttsd - en to he translation catalogue (112 entries)

en: testfilter
he: מסנן בדיקה

en: Maintainer
he: מתחזק

en: Talker code passed to filter
he: קוד דובר המועבר למסנן

en: Display list of available Filter PlugIns and exit
he: הצג רשימה של תוספי המסננים הזמנים וצא

en: Display tabs as \t, otherwise they are removed
he: הצג טאבים כ־ t\, אחרת הם יוסרו

en: Display list of available filter plugins and exit
he: הצג רשימה של תוספי־המסננים הזמנים וצא

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, typeGroupBox)
en: &Type
he: &סוג

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordRadioButton)
en: &Word
he: &מילה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, regexpRadioButton)
en: Regular &expression
he: &ביטוי רגולרי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, matchLabel)
en: &Match:
he: ה&תאם:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, substLabel)
en: &Replace with:
he: ה&חלף ב־:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCaseCheckBox)
en: Match &case
he: הבחן בין אותיות &גדולות וקטנות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Language
he: שפה

en: Code
he: קוד

en: Select Language
he: קוד

en: Unable to open file.
he: אין אפשרות לפתוח קובץ.

en: File not in proper XML format.
he: קובץ אינו XML תקין.

[ctx: Abbreviation for 'Regular Expression']
en: RegExp
he: ביטוי־סדיר

en: Word
he: מילה

en: Unable to open file
he: אין אפשרות לפתוח קובץ

en: String Replacer
he: מחליף מחרוזות

en: Multiple Languages
he: ריבוי שפות

en: Select Languages
he: בחר שפות

en: Edit String Replacement
he: ערוך החלפת מחרוזות

en: Error Opening File
he: שגיאה בפתיחת קובץ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StringReplacerConfWidget)
en: Configure String Replacer
he: הגדר מחליף מחרוזת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
he: ש&ם:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameLineEdit)
en: Enter any name you like for this filter.
he: תן שם למסנן זה, לפי ראות עיניך.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: These settings determines when the filter is applied to text.
he: הגדרות אלו יקבעו מתי יחול מסנן על טקסט.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Lan&guage is:
he: ה&שפה היא:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, appIdLabel)
en: Application &ID contains:
he: מספר־מזהה ה&יישום מכיל:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, languageLineEdit)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank the filter applies to all text jobs of any language.
he: המסנן הזה חל על עבודת הקראת־טקסט של שפה נתונה. ניתן לבחור יותר משפה אחת על־ידי לחיצה על לחצן הדפדוף (המסומן ב־ ...) ולחיצה על יותר משפה אחת כאשר מקש Ctrl לחוץ. אם לא נבחר שפה, המסנן יחול על כל עבודת טקסט בכל שפה שהיא.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, languageBrowseButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, reEditorButton)
en: Click to select one or more languages.  This filter will be applied to text jobs of those languages.
he: לחץ על־מנת לבחור שפה אחת נוספת.  מסנן זה יחול על עבודת הקראת־טקסט עבור שפות אלו.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, loadButton)
en: Click to load a word list from a file.
he: לחץ על־מנת לטעון רשימת־מילים מתוך קובץ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, saveButton)
en: Click to save word list to a file.
he: לחץ על־מנת לשמור את רשימת־המילים לקובץ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Click to empty the word list.
he: לחץ על־מנת לרוקן את רשימת־המילים.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addButton)
en: Click to add another word or regular expression to the list.
he: לחץ על־מנת להוסיף מילה נוספת או ביטוי רגולרי לרשימה.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Click to move selected word up in the list.  Words higher in the list are applied first.
he: לחץ על־מנת להזיז את המילה הנבחרת במעלה הרשימה. מילים המופיעות במעלה הרשימה יחולו ראשונת.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: &Up
he: מ&עלה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Click to move a word down in the list.  Words lower in the list are applied last.
he: לחץ על־מנת להזיז את המילה במורד הרשימה. מילים בתחתית הרשימה יוחלו אחרונות.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Do&wn
he: מ&טה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, editButton)
en: Click to modify an existing word or regular expression in the list.
he: לחץ על־מנת לעדכן מילה קיימת או ביטוי־סדיר ברשימה.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeButton)
en: Click to remove a word or regular expression from the list.
he: לחץ על־מנת להסיר מילה או ביטוי־סדיר מהרשימה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Type
he: סוג

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match Case
he: הבחן בין אותיות גדולות וקטנות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match
he: התאם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Replace With
he: החלף ב־

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SelectTalkerWidget)
en: Select Talker
he: בחר דובר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefaultRadioButton)
en: When checked, will use the default Talker, which is the topmost Talker listed in the Talkers tab.
he: כאשר מסומן, יעשה שימוש בדובר ברירת־המחדל, אשר מופיע בראש הרשימה תחת לשונית־הדוברים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRadioButton)
en: &Use default Talker
he: ה&שתמש בדובר ברירת־המחדל

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useSpecificTalkerRadioButton)
en: When checked, will use the specific Talker (if it is still configured), otherwise the Talker most closely matching.
he: כאשר מסומן, יעשה שימוש בדובר הנבחר (אם הוא עדיין מוגדר). אחרת יעשה שימוש בדובר בעל התכונות המתאימות ביותר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useSpecificTalkerRadioButton)
en: Use specific &Talker
he: עשה שימוש ב&דובר נבחר

en: Talker Chooser
he: בחירת דובר

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TalkerChooserConfWidget)
en: Configure Talker Chooser
he: גדר בחירת־דובר

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: &Apply This Filter When
he: ה&חל מסנן זה כאשר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reLabel)
en: Te&xt contains:
he: הטקסט &מכיל:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, reLineEdit)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank, the filter applies to all text jobs of any language.
he: המסנן יחול על עבודת הקראת־הטקסט של שפה נבחרת.  אפשר לבחור יותר משפה אחת על־ידי לחיצה על כפתור הדפדפן ולחיצה עם Ctrl על יותר מפריט אחד ברשימה.  אם לא נבחרה שפה, המסננים יוכלו על עבודת הקראת־הטקסט עבור כל שפה שהיא.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, talkerLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, talkerLineEdit)
en: The new Talker that will be used when the conditions above are met.  The default Talker is the topmost in the Talkers tab.  Click the button to choose a Talker.
he: הדובר החדש שישמש כאשר התנאים לעיל מתקיימים.  דובר ברירת־המחדל הוא הראשון תחת לשונית הדוברים.  לחץ על הכפתור על־מנת לבחור דובר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, talkerLabel)
en: &Talker:
he: &דובר:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, talkerButton)
en: Click to select a Talker.
he: לחץ כדי לבחור דובר.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, loadButton)
en: Click to load a Talker Chooser configuration from a file.
he: לחץ על־מנת לטעון הגדרות בחירת דובר מקובץ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: &Load...
he: &טען...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, saveButton)
en: Click to save this Talker Chooser to a file.
he: לחץ על־מנת לשמור את הגדרת בחירת הדובר הזאת לקובץ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save...
he: ש&מור...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Click to clear everything.
he: לחץ כדי לנקות את הכל.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Cl&ear
he: &רוקן

en: XML Transformer
he: ממיר XML

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XmlTransformerConfWidget)
en: Configure XML Transformer
he: הגדר ממיר XML

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameLineEdit)
en: Enter any descriptive name you like for this filter.
he: תן שם המתאר את המסנן, לפי ראות עיניך.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, xsltPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, xsltLabel)
en: Enter the full path to an XML Style Language - Transforms (XSLT) stylesheet file.  XSLT files usually end with extension .xsl.
he: הזן את הנתיב המלא לקובץ שפת המרת סגנון XML - גיליון־סגנונות (XSLT).  שמות קבצי XSLT מסתיימים בדרך־כלל ב־ .xsl.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, xsltprocPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, xsltprocLabel)
en: Enter the path to the xsltproc executable program.  If it is in the PATH environment variable, just enter "xsltproc".
he: הזן את הנתיב עבור תכנית xsltproc בת־הרצה.  אם התכנית נמצאת במשתנה המערכת PATH, פשוט הזן "xsltproc".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xsltLabel)
en: &XSLT file:
he: &קובץ XSLT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xsltprocLabel)
en: xsltproc &executable:
he: &תכנית xsltproc בת־הרצה:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: Apply This &Filter When
he: החל &מסנן זה כאשר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, rootElementLineEdit)
en: This filter will be applied only to text having the specified XML root element.  If blank, applies to all text.  You may enter more than one root element separated by commas.  Example: "html".
he: המסנן הזה יוחל רק על טקסט בעל רכיב שורש XML נתון.  אם ריק, החל על כל טקסט.  ניתן להזין יותר מרכיב־שורש אחד, על־ידי הפרדת הרכיבים בפסיקים.  למשל: "html".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, doctypeLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, doctypeLabel)
en: This filter will be applied only to text having the specified DOCTYPE specification.  If blank, applies to all text.  You may enter more than one DOCTYPE separated by commas.  Example: "xhtml".
he: המסנן הזה יחול רק על טקסט המכיל מפרט ה־ DOCTYPE הנתון.  אם ריק, חל על כל טקסט.  ניתן להזין יותר ממפרט DOCTYPE  אחד, על־ידי הפרדתם בפסיקים.  למשל: "xhtml".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rootElementLabel)
en: &Root element is:
he: רכיב ה&שורש הוא:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doctypeLabel)
en: or DOC&TYPE is:
he: או &DOCTYPE הוא:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, appIdLabel)
en: and Application &ID contains:
he: ומספר־&זיהוי היישום מכיל:

en: KDE Text-to-Speech
he: הקראת־הטקסט של KDE

en: KDE Text-to-Speech Manager
he: מנהל הקראת הטקסט של KDE

en: Original Author
he: מחבר מקורי

en: Contributor
he: תורם

en: Testing
he: בדיקה

en: Add Talker
he: הוסף דובר

en: Filter
he: מסנן

en: You have made changes to the configuration but have not saved them yet.  Click Apply to save the changes or Cancel to abandon the changes.
he: ההגדרות השתנו, אך טרם נשמרו. לחץ החל לשמירת השינויים, או ביטול לזניחתם.

en: Author
he: מחבר

en: Select Filter
he: בחר שפה

en: Filter Configuration
he: הגדרת מסנן

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addTalkerButton)
en: Click to add and configure a new Talker (speech synthesizer).
he: לחץ על־מנת להוסיף דובר חדש (מסנתז־דיבור).

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Add...
he: הוסף...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherFilterPriorityButton)
en: U&p
he: מע&לה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, configureTalkerButton)
en: Click to configure options for the highlighted Talker.
he: לחץ לשינוי התצורה של הדובר הנבחר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: &Edit...
he: ערו&ך...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeTalkerButton)
en: Click to remove the highlighted Talker.
he: לחץ להסרת הדובר הנבחר.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Click to add and configure a new Filter.
he: לחץ על־מנת להוסיף ולהגדיר מסנן חדש.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, higherFilterPriorityButton)
en: Click to move selected filter up in the list.  Filters higher in the list are applied first.
he: לחץ על־מנת להזיז מסנן במעלה הרשימה. מסנן הממוקם בראש הרשימה יוחל ראשון.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton)
en: Click to move a filter down in the list.  Filters lower in the list are applied last.
he: לחץ על־מנת להזיז מסנן במורד הרשימה. מסנן הממוקם בתחתית הרשימה יוחל אחרון.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: Click to configure options for the highlighted Filter.
he: לחץ על־מנת להגדיר את אפשרויות־המסנן הנבחר.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeFilterButton)
en: Click to remove the highlighted Filter.
he: לחץ על־מנת להסיר את המסנן הנבחר.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, cancelButton)
en: <p>Deletes the job.  If it is currently speaking, it stops speaking.  The next speakable job in the list begins speaking.</p>
he: <p>מוחק את העבודה.  אם היא מוקראת כעת, היא תופסק.  העבודה בת־ההקראה הבאה ברשימה תתחיל להיקרא.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, resumeButton)
en: <p>Resumes a paused job or changes a Queued job to Waiting.  If the job is the top speakable job in the list, it begins speaking.</p>
he: <p>ממשיך עבודה מושהית, או משנה עבודה העומדת־בתור לממתינה.  אם העבודה נמצאת בראש רשימת העבודות בנות־ההקראה, היא תתחיל להיקרא.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, resumeButton)
en: Resume
he: המשך

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, speak_clipboard)
en: <p>Queues the current contents of the clipboard for speaking and sets its state to Waiting.  If the job is the topmost in the list, it begins speaking.  The job will be spoken by the topmost Talker in the <b>Talkers</b> tab.</p>
he: <p>מוסיף את התוכן הנוכחי של לוח־העריכה להקראה וקובע את מצב העבודה לממתין.  אם העבודה היא ראשונה ברשימה, ההקראה מתחילה.  העבודה תוקרא על־ידי הדובר הראשון תחת הלשונית <b>דוברים</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_clipboard)
en: &Speak Clipboard
he: הקרא מ&לוח־העריכה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, speak_file)
en: <p>Prompts you for a file name and queues the contents of the file for speaking.  You must click the <b>Resume</b> button before the job will be speakable.  The job will be spoken by the topmost Talker in the <b>Talkers</b> tab.</p>
he: <p>מבקש ממך להזין שם קובץ שתוכנו יתווסף לתור ההקראה.  עליך ללחוץ על כפתור <b>המשך</b> לפני שהעבודה תוקרא.  העבודה תוקרא על־ידי הדובר הראשון תחת הלשונית <b>דוברים</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_file)
en: Spea&k File
he: הקרא &קובץ

[ctx: full country name]
en: United States of America
he: ארצות הברית של אמריקה

[ctx: abbreviated country name]
en: USA
he: ארה"ב

[ctx: full country name]
en: United Kingdom
he: הממלכה המאוחדת

[ctx: abbreviated country name]
en: UK
he: בריטניה
