kdelibs_colors4 - en to he translation catalogue (453 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
he: כחול־אליס

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
he: לבן עתיק

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
he: לבן עתיק 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
he: לבן עתיק 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
he: לבן עתיק 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
he: לבן עתיק 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
he: שקד חיוור

[ctx: color]
en: BlueViolet
he: כחול־סגלגל

[ctx: color]
en: CadetBlue
he: כחול־קאדט

[ctx: color]
en: CadetBlue1
he: כחול־קאדט 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
he: כחול־קאדט 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
he: כחול־קאדט 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
he: כחול־קאדט 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
he: כחול עמוק

[ctx: color]
en: DarkBlue
he: כחול כהה

[ctx: color]
en: DarkCyan
he: תכלת כהה

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
he: זהוב כהה

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
he: זהוב כהה 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
he: זהוב כהה 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
he: זהוב כהה 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
he: זהוב כהה 4

[ctx: color]
en: DarkGray
he: אפור כהה

[ctx: color]
en: DarkGreen
he: ירוק כהה

[ctx: color]
en: DarkGrey
he: אפור כהה

[ctx: color]
en: DarkKhaki
he: חאקי כהה

[ctx: color]
en: DarkMagenta
he: ארגמן כהה

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
he: ירוק־זית כהה

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
he: ירוק־זית כהה 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
he: ירוק־זית כהה 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
he: ירוק־זית כהה 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
he: ירוק־זית כהה 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
he: כתום כהה

[ctx: color]
en: DarkOrange1
he: כתום כהה 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
he: כתום כהה 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
he: כתום כהה 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
he: כתום כהה 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
he: סחלב כהה

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
he: סחלב כהה 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
he: סחלב כהה 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
he: סחלב כהה 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
he: סחלב כהה 4

[ctx: color]
en: DarkRed
he: אדום כהה

[ctx: color]
en: DarkSalmon
he: סלמון כהה

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
he: ירוק־ים כהה

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
he: ירוק־ים כהה 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
he: ירוק־ים כהה 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
he: ירוק־ים כהה 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
he: ירוק־ים כהה 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
he: כחול־אפרפר כהה

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
he: אפור־כחלחל כהה

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
he: אפור־כחלחל כהה 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
he: אפור־כחלחל כהה 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
he: אפור־כחלחל כהה 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
he: אפור־כחלחל כהה 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
he: אפור־כחלחל כהה

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
he: טורקיז כהה

[ctx: color]
en: DarkViolet
he: סגול כהה

[ctx: color]
en: DeepPink
he: ורוד עמוק

[ctx: color]
en: DeepPink1
he: ורוד עמוק 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
he: ורוד עמוק 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
he: ורוד עמוק 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
he: ורוד עמוק 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
he: כחול־שמיים עמוק

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
he: כחול־שמיים עמוק 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
he: כחול־שמיים עמוק 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
he: כחול־שמיים עמוק 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
he: כחול־שמיים עמוק 4

[ctx: color]
en: DimGray
he: אפור עמום

[ctx: color]
en: DimGrey
he: אפור עמום

[ctx: color]
en: DodgerBlue
he: כחלחל

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
he: כחלחל 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
he: כחלחל 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
he: כחלחל 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
he: כחלחל 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
he: לבן פרחוני

[ctx: color]
en: ForestGreen
he: ירוק־יער

[ctx: color]
en: GhostWhite
he: לבן־רוח רפאים

[ctx: color]
en: GreenYellow
he: צהוב־ירקרק

[ctx: color]
en: HotPink
he: ורוד חם

[ctx: color]
en: HotPink1
he: ורוד חם 1

[ctx: color]
en: HotPink2
he: ורוד חם 2

[ctx: color]
en: HotPink3
he: ורוד חם 3

[ctx: color]
en: HotPink4
he: ורוד חם 4

[ctx: color]
en: IndianRed
he: אדום הודי

[ctx: color]
en: IndianRed1
he: אדום הודי 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
he: אדום הודי 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
he: אדום הודי 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
he: אדום הודי 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
he: לבנדר סמוק

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
he: לבנדר סמוק 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
he: לבנדר סמוק 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
he: לבנדר סמוק 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
he: לבנדר סמוק 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
he: ירוק־דשא

[ctx: color]
en: LemonChiffon
he: עוגת לימון

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
he: עוגת לימון 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
he: עוגת לימון 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
he: עוגת לימון 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
he: עוגת לימון 4

[ctx: color]
en: LightBlue
he: כחול בהיר

[ctx: color]
en: LightBlue1
he: כחול בהיר 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
he: כחול בהיר 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
he: כחול בהיר 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
he: כחול בהיר 4

[ctx: color]
en: LightCoral
he: אלמוג בהיר

[ctx: color]
en: LightCyan
he: תכלת בהיר

[ctx: color]
en: LightCyan1
he: תכלת בהיר 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
he: תכלת בהיר 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
he: תכלת בהיר 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
he: תכלת בהיר 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
he: זהוב בהיר

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
he: זהוב בהיר 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
he: זהוב בהיר 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
he: זהוב בהיר 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
he: זהוב בהיר 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
he: זהוב־צהבהב בהיר

[ctx: color]
en: LightGray
he: אפור בהיר

[ctx: color]
en: LightGreen
he: ירוק בהיר

[ctx: color]
en: LightGrey
he: אפור בהיר

[ctx: color]
en: LightPink
he: ורוד בהיר

[ctx: color]
en: LightPink1
he: ורוד בהיר 1

[ctx: color]
en: LightPink2
he: ורוד בהיר 2

[ctx: color]
en: LightPink3
he: ורוד בהיר 3

[ctx: color]
en: LightPink4
he: ורוד בהיר 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
he: סלמון בהיר

[ctx: color]
en: LightSalmon1
he: סלמון בהיר 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
he: סלמון בהיר 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
he: סלמון בהיר 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
he: סלמון בהיר 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
he: ירוק־ים בהיר

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
he: כחול־שמיים בהיר

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
he: כחול־שמיים בהיר 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
he: כחול־שמיים בהיר 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
he: כחול־שמיים בהיר 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
he: כחול־שמיים בהיר 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
he: כחול־אפרפר בהיר

[ctx: color]
en: LightSlateGray
he: אפור־כחלחל בהיר

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
he: אפור־כחלחל בהיר

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
he: כחול־פלדה בהיר

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
he: כחול־פלדה בהיר 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
he: כחול־פלדה בהיר 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
he: כחול־פלדה בהיר 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
he: כחול־פלדה בהיר 4

[ctx: color]
en: LightYellow
he: צהוב בהיר

[ctx: color]
en: LightYellow1
he: צהוב בהיר 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
he: צהוב בהיר 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
he: צהוב בהיר 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
he: צהוב בהיר 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
he: ירוק־ליים

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
he: ירוק־כחלחל בינוני

[ctx: color]
en: MediumBlue
he: כחול בינוני

[ctx: color]
en: MediumOrchid
he: סחלב בינוני

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
he: סחלב בינוני 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
he: סחלב בינוני 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
he: סחלב בינוני 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
he: סחלב בינוני 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
he: סגול בינוני

[ctx: color]
en: MediumPurple1
he: סגול בינוני 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
he: סגול בינוני 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
he: סגול בינוני 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
he: סגול בינוני 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
he: ירוק־ים בינוני

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
he: כחול־אפרפר בינוני

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
he: ירוק־אביב בינוני

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
he: טורקיז בינוני

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
he: סגול־אדמדם בינוני

[ctx: color]
en: MidnightBlue
he: כחול־לילה

[ctx: color]
en: MintCream
he: קרם מנטה

[ctx: color]
en: MistyRose
he: ורוד מעורפל

[ctx: color]
en: MistyRose1
he: ורוד מעורפל 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
he: ורוד מעורפל 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
he: ורוד מעורפל 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
he: ורוד מעורפל 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
he: לבן־נבאחו

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
he: לבן־נבאחו 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
he: לבן־נבאחו 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
he: לבן־נבאחו 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
he: לבן־נבאחו 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
he: כחול־צי

[ctx: color]
en: OldLace
he: תחרה ישנה

[ctx: color]
en: OliveDrab
he: ירוק־זית

[ctx: color]
en: OliveDrab1
he: ירוק־זית 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
he: ירוק־זית 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
he: ירוק־זית 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
he: ירוק־זית 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
he: כתום־אדמדם

[ctx: color]
en: OrangeRed1
he: כתום־אדמדם 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
he: כתום־אדמדם 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
he: כתום־אדמדם 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
he: כתום־אדמדם 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
he: זהבהב

[ctx: color]
en: PaleGreen
he: ירקרק

[ctx: color]
en: PaleGreen1
he: ירקרק 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
he: ירקרק 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
he: ירקרק 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
he: ירקרק 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
he: טורקיז בהיר

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
he: טורקיז בהיר 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
he: טורקיז בהיר 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
he: טורקיז בהיר 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
he: טורקיז בהיר 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
he: סגול־אדמדם בהיר

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
he: סגול־אדמדם בהיר 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
he: סגול־אדמדם בהיר 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
he: סגול־אדמדם בהיר 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
he: סגול־אדמדם בהיר 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
he: מקצפת פפאיה

[ctx: color]
en: PeachPuff
he: אפרסק

[ctx: color]
en: PeachPuff1
he: אפרסק 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
he: אפרסק 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
he: אפרסק 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
he: אפרסק 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
he: כחול אבקתי

[ctx: color]
en: RosyBrown
he: חום־ורדרד

[ctx: color]
en: RosyBrown1
he: חום־ורדרד 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
he: חום־ורדרד 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
he: חום־ורדרד 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
he: חום־ורדרד 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
he: כחול מלכותי

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
he: כחול מלכותי 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
he: כחול מלכותי 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
he: כחול מלכותי 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
he: כחול מלכותי 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
he: חום־עץ

[ctx: color]
en: SandyBrown
he: חום־חול

[ctx: color]
en: SeaGreen
he: ירוק־ים

[ctx: color]
en: SeaGreen1
he: ירוק־ים 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
he: ירוק־ים 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
he: ירוק־ים 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
he: ירוק־ים 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
he: כחול־שמיים

[ctx: color]
en: SkyBlue1
he: כחול־שמיים 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
he: כחול־שמיים 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
he: כחול־שמיים 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
he: כחול־שמיים 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
he: כחול־אפרפר

[ctx: color]
en: SlateBlue1
he: כחול־אפרפר 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
he: כחול־אפרפר 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
he: כחול־אפרפר 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
he: כחול־אפרפר 4

[ctx: color]
en: SlateGray
he: אפור־כחלחל

[ctx: color]
en: SlateGray1
he: אפור־כחלחל 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
he: אפור־כחלחל 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
he: אפור־כחלחל 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
he: אפור־כחלחל 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
he: אפור־כחלחל

[ctx: color]
en: SpringGreen
he: ירוק־אביב

[ctx: color]
en: SpringGreen1
he: ירוק־אביב 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
he: ירוק־אביב 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
he: ירוק־אביב 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
he: ירוק־אביב 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
he: כחול־פלדה

[ctx: color]
en: SteelBlue1
he: כחול־פלדה 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
he: כחול־פלדה 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
he: כחול־פלדה 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
he: כחול־פלדה 4

[ctx: color]
en: VioletRed
he: סגול־אדמדם

[ctx: color]
en: VioletRed1
he: סגול־אדמדם 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
he: סגול־אדמדם 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
he: סגול־אדמדם 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
he: סגול־אדמדם 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
he: עשן לבן

[ctx: color]
en: YellowGreen
he: ירוק־צהבהב

[ctx: color]
en: aquamarine
he: ירוק־כחלחל

[ctx: color]
en: aquamarine1
he: ירוק־כחלחל 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
he: ירוק־כחלחל 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
he: ירוק־כחלחל 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
he: ירוק־כחלחל 4

[ctx: color]
en: azure
he: תכול

[ctx: color]
en: azure1
he: תכול 1

[ctx: color]
en: azure2
he: תכול 2

[ctx: color]
en: azure3
he: תכול 3

[ctx: color]
en: azure4
he: תכול 4

[ctx: color]
en: beige
he: בז'

[ctx: color]
en: bisque
he: חום־קרם

[ctx: color]
en: bisque1
he: חום־קרם 1

[ctx: color]
en: bisque2
he: חום־קרם 2

[ctx: color]
en: bisque3
he: חום־קרם 3

[ctx: color]
en: bisque4
he: חום־קרם 4

[ctx: color]
en: black
he: שחור

[ctx: color]
en: blue
he: כחול

[ctx: color]
en: blue1
he: כחול 1

[ctx: color]
en: blue2
he: כחול 2

[ctx: color]
en: blue3
he: כחול 3

[ctx: color]
en: blue4
he: כחול 4

[ctx: color]
en: brown
he: חום

[ctx: color]
en: brown1
he: חום 1

[ctx: color]
en: brown2
he: חום 2

[ctx: color]
en: brown3
he: חום 3

[ctx: color]
en: brown4
he: חום 4

[ctx: color]
en: burlywood
he: חום־עץ בהיר

[ctx: color]
en: burlywood1
he: חום־עץ בהיר 1

[ctx: color]
en: burlywood2
he: חום־עץ בהיר 2

[ctx: color]
en: burlywood3
he: חום־עץ בהיר 3

[ctx: color]
en: burlywood4
he: חום־עץ בהיר 4

[ctx: color]
en: chartreuse
he: ירוק זרחני

[ctx: color]
en: chartreuse1
he: ירוק זרחני 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
he: ירוק זרחני 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
he: ירוק זרחני 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
he: ירוק זרחני 4

[ctx: color]
en: chocolate
he: חום־שוקולד

[ctx: color]
en: chocolate1
he: חום־שוקולד 1

[ctx: color]
en: chocolate2
he: חום־שוקולד 2

[ctx: color]
en: chocolate3
he: חום־שוקולד 3

[ctx: color]
en: chocolate4
he: חום־שוקולד 4

[ctx: color]
en: coral
he: אלמוג

[ctx: color]
en: coral1
he: אלמוג 1

[ctx: color]
en: coral2
he: אלמוג 2

[ctx: color]
en: coral3
he: אלמוג 3

[ctx: color]
en: coral4
he: אלמוג 4

[ctx: color]
en: cornsilk
he: תירס

[ctx: color]
en: cornsilk1
he: תירס 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
he: תירס 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
he: תירס 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
he: תירס 4

[ctx: color]
en: cyan
he: תכלת

[ctx: color]
en: cyan1
he: תכלת 1

[ctx: color]
en: cyan2
he: תכלת 2

[ctx: color]
en: cyan3
he: תכלת 3

[ctx: color]
en: cyan4
he: תכלת 4

[ctx: color]
en: firebrick
he: לבנה אדומה

[ctx: color]
en: firebrick1
he: לבנה אדומה 1

[ctx: color]
en: firebrick2
he: לבנה אדומה 2

[ctx: color]
en: firebrick3
he: לבנה אדומה 3

[ctx: color]
en: firebrick4
he: לבנה אדומה 4

[ctx: color]
en: gainsboro
he: אפרפר

[ctx: color]
en: gold
he: זהב

[ctx: color]
en: gold1
he: זהב 1

[ctx: color]
en: gold2
he: זהב 2

[ctx: color]
en: gold3
he: זהב 3

[ctx: color]
en: gold4
he: זהב 4

[ctx: color]
en: goldenrod
he: זהוב

[ctx: color]
en: goldenrod1
he: זהוב 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
he: זהוב 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
he: זהוב 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
he: זהוב 4

[ctx: color]
en: green
he: ירוק

[ctx: color]
en: green1
he: ירוק 1

[ctx: color]
en: green2
he: ירוק 2

[ctx: color]
en: green3
he: ירוק 3

[ctx: color]
en: green4
he: ירוק 4

[ctx: color]
en: honeydew
he: ירוק־מלון

[ctx: color]
en: honeydew1
he: ירוק־מלון 1

[ctx: color]
en: honeydew2
he: ירוק־מלון 2

[ctx: color]
en: honeydew3
he: ירוק־מלון 3

[ctx: color]
en: honeydew4
he: ירוק־מלון 4

[ctx: color]
en: ivory
he: שנהב

[ctx: color]
en: ivory1
he: שנהב 1

[ctx: color]
en: ivory2
he: שנהב 2

[ctx: color]
en: ivory3
he: שנהב 3

[ctx: color]
en: ivory4
he: שנהב 4

[ctx: color]
en: khaki
he: חאקי

[ctx: color]
en: khaki1
he: חאקי 1

[ctx: color]
en: khaki2
he: חאקי 2

[ctx: color]
en: khaki3
he: חאקי 3

[ctx: color]
en: khaki4
he: חאקי 4

[ctx: color]
en: lavender
he: לבנדר

[ctx: color]
en: linen
he: פשתן

[ctx: color]
en: magenta
he: ארגמן

[ctx: color]
en: magenta1
he: ארגמן 1

[ctx: color]
en: magenta2
he: ארגמן 2

[ctx: color]
en: magenta3
he: ארגמן 3

[ctx: color]
en: magenta4
he: ארגמן 4

[ctx: color]
en: maroon
he: ערמוני

[ctx: color]
en: maroon1
he: ערמוני 1

[ctx: color]
en: maroon2
he: ערמוני 2

[ctx: color]
en: maroon3
he: ערמוני 3

[ctx: color]
en: maroon4
he: ערמוני 4

[ctx: color]
en: moccasin
he: חום־ורדרד

[ctx: color]
en: navy
he: כחול־צי

[ctx: color]
en: orange
he: כתום

[ctx: color]
en: orange1
he: כתום 1

[ctx: color]
en: orange2
he: כתום 2

[ctx: color]
en: orange3
he: כתום 3

[ctx: color]
en: orange4
he: כתום 4

[ctx: color]
en: orchid
he: סחלב

[ctx: color]
en: orchid1
he: סחלב 1

[ctx: color]
en: orchid2
he: סחלב 2

[ctx: color]
en: orchid3
he: סחלב 3

[ctx: color]
en: orchid4
he: סחלב 4

[ctx: color]
en: peru
he: חום בהיר

[ctx: color]
en: pink
he: ורוד

[ctx: color]
en: pink1
he: ורוד 1

[ctx: color]
en: pink2
he: ורוד 2

[ctx: color]
en: pink3
he: ורוד 3

[ctx: color]
en: pink4
he: ורוד 4

[ctx: color]
en: plum
he: שזיף

[ctx: color]
en: plum1
he: שזיף 1

[ctx: color]
en: plum2
he: שזיף 2

[ctx: color]
en: plum3
he: שזיף 3

[ctx: color]
en: plum4
he: שזיף 4

[ctx: color]
en: purple
he: סגול

[ctx: color]
en: purple1
he: סגול 1

[ctx: color]
en: purple2
he: סגול 2

[ctx: color]
en: purple3
he: סגול 3

[ctx: color]
en: purple4
he: סגול 4

[ctx: color]
en: red
he: אדום

[ctx: color]
en: red1
he: אדום 1

[ctx: color]
en: red2
he: אדום 2

[ctx: color]
en: red3
he: אדום 3

[ctx: color]
en: red4
he: אדום 4

[ctx: color]
en: salmon
he: סלמון

[ctx: color]
en: salmon1
he: סלמון 1

[ctx: color]
en: salmon2
he: סלמון 2

[ctx: color]
en: salmon3
he: סלמון 3

[ctx: color]
en: salmon4
he: סלמון 4

[ctx: color]
en: seashell
he: צדפה

[ctx: color]
en: seashell1
he: צדפה 1

[ctx: color]
en: seashell2
he: צדפה 2

[ctx: color]
en: seashell3
he: צדפה 3

[ctx: color]
en: seashell4
he: צדפה 4

[ctx: color]
en: sienna
he: חום־אדמה

[ctx: color]
en: sienna1
he: חום־אדמה 1

[ctx: color]
en: sienna2
he: חום־אדמה 2

[ctx: color]
en: sienna3
he: חום־אדמה 3

[ctx: color]
en: sienna4
he: חום־אדמה 4

[ctx: color]
en: snow
he: לבן־שלג

[ctx: color]
en: snow1
he: לבן־שלג 1

[ctx: color]
en: snow2
he: לבן־שלג 2

[ctx: color]
en: snow3
he: לבן־שלג 3

[ctx: color]
en: snow4
he: לבן־שלג 4

[ctx: color]
en: tan
he: חום־צהבהב

[ctx: color]
en: tan1
he: חום־צהבהב 1

[ctx: color]
en: tan2
he: חום־צהבהב 2

[ctx: color]
en: tan3
he: חום־צהבהב 3

[ctx: color]
en: tan4
he: חום־צהבהב 4

[ctx: color]
en: thistle
he: סגול בהיר

[ctx: color]
en: thistle1
he: סגול בהיר 1

[ctx: color]
en: thistle2
he: סגול בהיר 2

[ctx: color]
en: thistle3
he: סגול בהיר 3

[ctx: color]
en: thistle4
he: סגול בהיר 4

[ctx: color]
en: tomato
he: אדום־עגבנייה

[ctx: color]
en: tomato1
he: אדום־עגבנייה 1

[ctx: color]
en: tomato2
he: אדום־עגבנייה 2

[ctx: color]
en: tomato3
he: אדום־עגבנייה 3

[ctx: color]
en: tomato4
he: אדום־עגבנייה 4

[ctx: color]
en: turquoise
he: טורקיז

[ctx: color]
en: turquoise1
he: טורקיז 1

[ctx: color]
en: turquoise2
he: טורקיז 2

[ctx: color]
en: turquoise3
he: טורקיז 3

[ctx: color]
en: turquoise4
he: טורקיז 4

[ctx: color]
en: violet
he: סגלגל

[ctx: color]
en: wheat
he: חיטה

[ctx: color]
en: wheat1
he: חיטה 1

[ctx: color]
en: wheat2
he: חיטה 2

[ctx: color]
en: wheat3
he: חיטה 3

[ctx: color]
en: wheat4
he: חיטה 4

[ctx: color]
en: white
he: לבן

[ctx: color]
en: yellow
he: צהוב

[ctx: color]
en: yellow1
he: צהוב 1

[ctx: color]
en: yellow2
he: צהוב 2

[ctx: color]
en: yellow3
he: צהוב 3

[ctx: color]
en: yellow4
he: צהוב 4
