libplasma - en to he translation catalogue (160 entries)

en: animation() takes one argument
he: הפונקציה ()animation מקבלת ארגומנט אחד

en: %1 is not a known animation type
he: הסוג %1 הוא לא סוג אנימציה מוכר

en: Script initialization failed
he: אתחול של התסריט נכשל

en: Unable to load the widget
he: אין אפשרות לטעון את הפקד

en: Panel
he: לוח

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Unknown Widget
he: פקד לא ידוע

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
he: שונות

en: Configure...
he: הגדר...

en: &OK
he: &אישור

en: &Yes
he: &כן

en: &No
he: &לא

en: &Cancel
he: &ביטול

en: OK
he: אישור

en: Activate %1 Widget
he: הפוך וידג'ט %1 לפעיל

en: Widget Settings
he: הגדרות וידג'ט

en: Remove this Widget
he: הסר וידג'ט זה

en: Run the Associated Application
he: הפעל את היישום המשויך

en: Settings
he: הגדרות

en: %1 Settings
he: הגדרות של %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Settings
he: הגדרות של %1

en: Accessibility
he: נגישות

en: Application Launchers
he: משגר יישומים

en: Astronomy
he: אסטרונומיה

en: Date and Time
he: תאריך ושעה

en: Development Tools
he: כלי פיתוח

en: Education
he: חינוך

en: Environment and Weather
he: סביבה ומזג־האוויר

en: Examples
he: דוגמאות

en: File System
he: מערכת־קבצים

en: Fun and Games
he: כיף ומשחקים

en: Graphics
he: עיצוב

en: Language
he: שפה

en: Mapping
he: מיפוי

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Multimedia
he: מולטימדיה

en: Online Services
he: שירותים ברשת

en: Productivity
he: פרודוקטיביות

en: System Information
he: מידע אודות המערכת

en: Utilities
he: שירותיות מערכת

en: Windows and Tasks
he: חלונות ומשימות

en: Keyboard Shortcut
he: קיצור דרך

[ctx: %1 is the name of a plasmoid, %2 the name of the machine that plasmoid is published on]
en: %1 on %2
he: %1 ב־%2

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove this %1
he: הסר את %1

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: %1 Settings
he: הגדרות של %1

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
he: אין אפשרות ליצור מנוע ScriptEngine‎‏ %1 עבור וידג'ט %2.

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
he: אין אפשרות לפתוח את מנוע ScriptEngine‎‏ %1 עבור וידג'ט %2.

en: This object could not be created.
he: אין אפשרות ליצור את האובייקט.

en: This object could not be created for the following reason:<p><b>%1</b></p>
he: לא ניתן היה ליצור את האובייקט מהסיבה: <p><b>%1</b></p>

en: Remove this Panel
he: הסר לוח זה

en: Remove this Activity
he: הסר פעילות זו

en: Activity Settings
he: הגדרות פעילות

en: Add Widgets...
he: הוסף וידג'טים...

en: Next Widget
he: הוידג'ט הבא

en: Previous Widget
he: הוידג'ט הקודם

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: %1 Options
he: אפשרויות של %1

en: Fetching file type...
he: משיג את סוג הקובץ

en: Widgets
he: וידג'טים

en: Icon
he: סמל

en: Wallpaper
he: רקע

[ctx: @title:window %1 is the name of the containment]
en: Remove %1
he: הסר את %1

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: Do you really want to remove this %1?
he: האם באמת ברצונך להסיר את %1?

en: Could not find requested component: %1
he: אין אפשרות למצוא את רכיב המבוקש: %1

en: This plugin needs to be configured
he: יש צורף להגדיר את התוסף הזה

en: Unknown ContainmentActions
he: פעולת ContainmentActions לא ידועה

en: Lock Widgets
he: נעל וידג'טים

en: Unlock Widgets
he: בטל נעילת וידג'טים

en: Shortcut Settings
he: הגדרות של קיצור דרך

en: Unnamed
he: ללא שם

en: Show this group.
he: הצג קבוצה זו.

en: Hide this group.
he: הסתר קבוצה זו.

en: Expand this widget
he: הרחב וידג'ט זה

en: Collapse this widget
he: הקטן וידג'ט זה

en: Reattach
he: חבר מחדש

en: Close
he: סגור

en: This system does not support OpenGL widgets.
he: מערכת זו אינה תומכת בפקדי OpenGL.

en: Your machine does not support OpenGL widgets.
he: המחשב שלך אינו תומכך בפקדי OpenGL.

[ctx: A non-functional package]
en: Invalid
he: לא תקין

en: There was an error attempting to exec the associated application with this widget.
he: ארעה שגיאה בעת ההפעלה של היישום המשויך עם וידג'ט זה.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Invalid token.
he: בקשה לא תקינה.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Matching password required.
he: נדרשת ססמה תואמת.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Access denied.
he: הגישה נדחית.

en: Unknown error.
he: שגיאה לא מוכרת.

en: Images
he: תמונות

en: Themed Images
he: תמונות בעלות ערכת נושא

en: Configuration Definitions
he: הגדרות תצורה

en: User Interface
he: מנשק משתמש

en: Data Files
he: קבצי נתונים

en: Executable Scripts
he: תסריט בר הרצה

en: Translations
he: תרגום

en: Main Config UI File
he: קובץ הגדרות UI ראשי

en: Configuration XML file
he: קובץ הגדרות XML

en: Main Script File
he: קובץ הגדרות ראשי

en: Default configuration
he: תצורת ברירת מחדל

en: Animation scripts
he: תסריטי אנימציות

en: Service Descriptions
he: תיאורים של שירותים

en: Images for dialogs
he: תמונות עבור תיבות שיחה

en: Generic dialog background
he: רקע כללי עבור תיבות שיחה

en: Theme for the logout dialog
he: ערכת נושא עבור חלון היציאה מהמערכת

en: Wallpaper packages
he: חבילות רקע

en: Images for widgets
he: תמונות עבור וידג'טים

en: Background image for widgets
he: תמונת רקע עבור הלוחות

en: Analog clock face
he: תמונת רקע של שעון מחוגים

en: Background image for panels
he: תמונת רקע עבור הלוחות

en: Background for graphing widgets
he: תמונת רקע עבור וידג'טים של גרפים

en: Background image for tooltips
he: תמונת רקע עבור וידג'טים של גרפים לרקע לצבעים נמוכים

en: Opaque images for dialogs
he: תמונות לא שקופות לתיבות שיחה

en: Opaque generic dialog background
he: רקע כללי לא שקוף עבור תיבות שיחה

en: Opaque theme for the logout dialog
he: ערכת נושא לא שקופה עבור חלון יציאה מהמערכת

en: Opaque images for widgets
he: תמונות לא שקופות עבור וידג'טים

en: Opaque background image for panels
he: תמונות רקע לא שקופות עבור הלוחות

en: Opaque background image for tooltips
he: תמונת רקע אטומה לתיאורים

en: Low color images for dialogs
he: תמונות בעלות צבע נמוך עבור תיבות השיחה

en: Low color generic dialog background
he: רקע בעל צבע נמוך לדיאלוג כללי

en: Low color theme for the logout dialog
he: תמונת רקע בעלת צבע נמוך עבור חלון היציאה מהמערכת

en: Low color background image for widgets
he: תמונת רקע בעלת צבע נמוך עבור חלון הלוחות

en: Low color analog clock face
he: תמונת רקע בעלת צבע נמוך עבור רקע שעון המחוגים

en: Low color background image for panels
he: תמונת רקע בעלת צבע נמוך עבור חלון הלוחות

en: Low color background for graphing widgets
he: תמונת רקע  בעלת צבע נמוך עבור וידג'טים של גרפים

en: Low color background image for tooltips
he: תמונת רקע ירודת עומק צבע לתיאורים

en: KColorScheme configuration file
he: קובץ הגדרות של KColorScheme

en: Screenshot
he: צילום־מסך

en: Recommended wallpaper file
he: קובץ רקע מומלץ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter a password below. Enter the same password on the device to which you are trying to connect.
he: הכנס ססמה של ההתקן שאתה מנסה להתחבר אליו.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allServicesCheckbox)
en: Allow this user access to any service
he: הרשה למשתמש זה לגשת אל כל שירות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentCheckbox)
en: Remember this user
he: זכור משתמש זה

en: Incoming connection request
he: בקשת חיבור נכנס

en: Connect with remote widget
he: התחבר אל הוידג'ט המרוחק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
he: שיתוף של וידג'ט ברשת מאפשר לך לגשת לוידג'ט מכל מחשב, בדומה לשלט רחוק.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
he: שתף וידג'ט זה ברשת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
he: מאפשר לכל אחד לגשת לוידג'ט זה

en: Job no longer valid, operation is not enabled.
he: המשימה כבר לא זמינה, הפעולה לא תתבצע.

en: Job no longer valid, invalid parameters.
he: המשימה כבר לא זמינה, ארגומנטים לא תקינים.

en: Timeout.
he: עבר הזמן.

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
he: שירות לא תקין (null), אין אפשרות לבצע פעולות.

en: The "%1" widget is not installed.
he: אין אפשרות להתקין את הוידג'ט "%1"

en: Server sent an invalid plasmoid package.
he: השרת שלח חבילת plasmoid לא תקינה.

en: You are about to open a remote widget on your system.<br>
he: אתה הולך לפתוח וידג'ט מרוחק על המערכת שלך. <br />

en: <table width="100%">
he: <table width="100%" dir="rtl">

en: <tr><td align="right"><b>Name:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
he: <tr><td align="right"><b>שם:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Description:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
he: <tr><td align="right"><b>תיאור:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Author:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>
he: <tr><td align="right"><b>כותב:</b></td><td dir="ltr">&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Server:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
he: <tr><td align="right"><b>שרת:</b></td><td dir="ltr">&nbsp; %1</td></tr>

en: <br><br>Are you sure you want to open this widget on your system?
he: <br /><br /> האם אתה בטוח שאתה רוצה לפתוח את הוידג'ט הזה במערכת שלך?

en: Remote Widget
he: וידג'ט מרוחק

en: Open Widget
he: פתח הוידג'ט

en: Reject Widget
he: דחה את הוידג'ט

en: User rejected
he: המשתמש דחה

en: Timeout
he: עבר הזמן

en: Your system does not provide support for the 'remote widgets' feature. Access Failed.
he: המערכת שלך לא מספקת את האפשרות להשתמש בוידג'טים מרוחקים. הגישה נדחתה.

en: Allow everybody access to %1.
he: אפשר לכל אחד לגשת אל %1.

en: Deny everybody access to %1
he: דחה מכל אחד גישה אל %1.

en: Allow %1 access to all services.
he: אפשר ל־%1 לגשת אל כל השירותים.

en: Deny %1 access to all services.
he: דחה מ־%1 לגשת אל כל השירותים.

en: Allow access to %1, by %2.
he: אפשר גישה אל %1 מאת %2.

en: Deny access to %1, by %2.
he: דחה גישה אל %1 מאת %2.

en: Allow access to %1, by %2?
he: האם לאפשר גישה אל %1 מאת %2?

en: You have requested access to the %1 hosted at %2.
he: אתה ביקשת גישה לגשת אל %1 במחשב %2.

en: search term
he: חפש מילה

en: Unknown Wallpaper
he: רקע לא־ידוע
