timezones4 - en to he translation catalogue (543 entries)

en: Africa/Abidjan
he: אפריקה/אבידג'ן

en: Africa/Accra
he: אפריקה/אקרה

en: Africa/Addis_Ababa
he: אפריקה/אדיס אבבה

en: Africa/Algiers
he: אפריקה/אלג'יר

en: Africa/Asmara
he: אפריקה/אסמָרה

en: Africa/Asmera
he: אפריקה/אסמֵרה

en: Africa/Bamako
he: אפריקה/במקו

en: Africa/Bangui
he: אפריקה/באנגי

en: Africa/Banjul
he: אפריקה/בנג'ול

en: Africa/Bissau
he: אפריקה/ביסאו

en: Africa/Blantyre
he: אפריקה/בלנטיר

en: Africa/Brazzaville
he: אפריקה/ברזוויל

en: Africa/Bujumbura
he: אפריקה/בוג'ומבורה

en: Africa/Cairo
he: אפריקה/קהיר

en: Africa/Casablanca
he: אפריקה/קזבלנקה

en: Africa/Ceuta
he: אפריקה/סאוטה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
he: סאוטה ומלייה

en: Africa/Conakry
he: אפריקה/קונקרי

en: Africa/Dakar
he: אפריקה/דקר

en: Africa/Dar_es_Salaam
he: אפריקה/דאר א־סלאם

en: Africa/Djibouti
he: אפריקה/ג'יבוטי

en: Africa/Douala
he: אפריקה/דואלה

en: Africa/El_Aaiun
he: אפריקה/עיון

en: Africa/Freetown
he: אפריקה/פריטאון

en: Africa/Gaborone
he: אפריקה/גבורונה

en: Africa/Harare
he: אפריקה/הרארה

en: Africa/Johannesburg
he: אפריקה/יוהנסבורג

en: Africa/Kampala
he: אפריקה/קמפלה

en: Africa/Khartoum
he: אפריקה/חרטום

en: Africa/Kigali
he: אפריקה/קיגאלי

en: Africa/Kinshasa
he: אפריקה/קינשסה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
he: מערב הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו

en: Africa/Lagos
he: אפריקה/לאגוס

en: Africa/Libreville
he: אפריקה/ליברוויל

en: Africa/Lome
he: אפריקה/לומה

en: Africa/Luanda
he: אפריקה/לואנדה

en: Africa/Lubumbashi
he: אפריקה/לובומבשי

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
he: מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו

en: Africa/Lusaka
he: אפריקה/לוסקה

en: Africa/Malabo
he: אפריקה/מלאבו

en: Africa/Maputo
he: אפריקה/מאפוטו

en: Africa/Maseru
he: אפריקה/מאסרו

en: Africa/Mbabane
he: אפריקה/מבבאנה

en: Africa/Mogadishu
he: אפריקה/מוגדישו

en: Africa/Monrovia
he: אפריקה/מונרוביה

en: Africa/Nairobi
he: אפריקה/ניירובי

en: Africa/Ndjamena
he: אפריקה/נג'מנה

en: Africa/Niamey
he: אפריקה/ניאמי

en: Africa/Nouakchott
he: אפריקה/נוקשוט

en: Africa/Ouagadougou
he: אפריקה/ואגאדוגו

en: Africa/Porto-Novo
he: אפריקה/פורטו נובו

en: Africa/Pretoria
he: אפריקה/פרטוריה

en: Africa/Sao_Tome
he: אפריקה/סאו טומה

en: Africa/Timbuktu
he: אפריקה/טימבוקטו

en: Africa/Tripoli
he: אפריקה/טריפולי

en: Africa/Tunis
he: אפריקה/תוניס

en: Africa/Windhoek
he: אפריקה/וינדהוק

en: America/Adak
he: אמריקה/אדאק

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
he: האיים האלאוטיים

en: America/Anchorage
he: אמריקה/אנקורג'

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
he: זמן אלסקה

en: America/Anguilla
he: אמריקה/אנגווילה

en: America/Antigua
he: אמריקה/אנטיגואה

en: America/Araguaina
he: אמריקה/אראגואינה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
he: טוקנטינס

en: America/Argentina/Buenos_Aires
he: אמריקה/ארגנטינה/בואנוס איירס

en: America/Argentina/Catamarca
he: אמריקה/ארגנטינה/קטמרקה

en: America/Argentina/ComodRivadavia
he: אמריקה/ארגנטינה/קומודריבדאביה

en: America/Argentina/Cordoba
he: אמריקה/ארגנטינה/קורדובה

en: America/Argentina/Jujuy
he: אמריקה/ארגנטינה/חוחוי

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Jujuy (JY)
he: חוחוי (JY)

en: America/Argentina/La_Rioja
he: אמריקה/ארגנטינה/לה ריוחה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
he: לה ריוחה (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
he: אמריקה/ארגנטינה/מנדוזה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mendoza (MZ)
he: מנדוזה (MZ)

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
he: אמריקה/ארגנטינה/ריו רשגוס

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
he: סנטה־קרוז (SC)

en: America/Argentina/Salta
he: אמריקה/ארגנטינה/סאלטה

en: America/Argentina/San_Juan
he: אמריקה/ארגנטינה/סן חואן

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
he: סאן חואן (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
he: אמריקה/ארגנטינה/סן לואיס

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
he: סאן־לואיס (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
he: אמריקה/ארגנטינה/טוקומן

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
he: טוקומאן (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
he: אמריקה/ארגנטינה/אוסואיה

en: America/Aruba
he: אמריקה/ארובה

en: America/Asuncion
he: אמריקה/אסונסיון

en: America/Atka
he: אמריקה/אטקה

en: America/Bahia
he: אמריקה/באיה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
he: באיה

en: America/Bahia_Banderas
he: אמריקה/באיה באנדרס

en: America/Barbados
he: אמריקה/ברבדוס

en: America/Belem
he: אמריקה/בלם

en: America/Belize
he: אמריקה/בליז

en: America/Boa_Vista
he: אמריקה/בואה ויסטה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
he: רוריימה

en: America/Bogota
he: אמריקה/בוגוטה

en: America/Boise
he: אמריקה/בויסי

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
he: זמן ההר - דרום איידהו ומזח אורגון

en: America/Buenos_Aires
he: אמריקה/בואנוס איירס

en: America/Calgary
he: אמריקה/קאלגרי

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
he: זמן ההר - אלברטה, מזרח קולומביה הבריטית ומערב ססקצ'ואן

en: America/Cambridge_Bay
he: אמריקה/קיימברידג' ביי

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
he: זמן ההר - מערב נונאווט

en: America/Campo_Grande
he: אמריקה/קמפו גרנדה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
he: מאטו גרוסו דו סול

en: America/Cancun
he: אמריקה/קאנקון

en: America/Caracas
he: אמריקה/קראקס

en: America/Catamarca
he: אמריקה/קטמרקה

en: America/Cayenne
he: אמריקה/קאיין

en: America/Cayman
he: אמריקה/איי קיימן

en: America/Chicago
he: אמריקה/שיקגו

en: America/Chihuahua
he: אמריקה/צ'יוואווה

en: America/Cordoba
he: אמריקה/קורדובה

en: America/Costa_Rica
he: אמריקה/קוסטה ריקה

en: America/Cuiaba
he: אמריקה/קויאבה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
he: מאטו גרוסו

en: America/Curacao
he: אמריקה/קורסאו

en: America/Danmarkshavn
he: אמריקה/דנמרקסהאוון

en: America/Dawson
he: אמריקה/דוסון

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
he: זמן פסיפי - צפון יוקון

en: America/Dawson_Creek
he: אמריקה/דוסון קריק

en: America/Denver
he: אמריקה/דנבר

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
he: זמן ההר

en: America/Detroit
he: אמריקה/דטרויט

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
he: זמן מזרחי - מישיגן - רוב האיזורים

en: America/Dominica
he: אמריקה/דומיניקה

en: America/Edmonton
he: אמריקה/אדמונטון

en: America/Eirunepe
he: אמריקה/אירונפה

en: America/El_Salvador
he: אמריקה/אל סלבדור

en: America/Ensenada
he: אמריקה/אנסנדה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
he: זמן פסיפי

en: America/Fort_Wayne
he: אמריקה/פורט ווין

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
he: זמן מזרחי - אינדיאנה - מירב המקומות

en: America/Fortaleza
he: אמריקה/פורטלזה

en: America/Fredericton
he: אמריקה/פרדריקטון

en: America/Glace_Bay
he: אמריקה/גלייס ביי

en: America/Godthab
he: אמריקה/גוטהוב

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
he: רוב האיזורים

en: America/Goose_Bay
he: אמריקה/גוס ביי

en: America/Grand_Turk
he: אמריקה/גרנד טרק

en: America/Grenada
he: אמריקה/גרנדה

en: America/Guadeloupe
he: אמריקה/גוודלופ

en: America/Guatemala
he: אמריקה/גואטמלה

en: America/Guayaquil
he: אמריקה/גואיאקיל

en: America/Guyana
he: אמריקה/גיאנה

en: America/Halifax
he: אמריקה/הליפקס

en: America/Havana
he: אמריקה/הוואנה

en: America/Hermosillo
he: אמריקה/הרמוסילו

en: America/Indiana/Indianapolis
he: אמריקה/אינדיאנה/אינדיאנפוליס

en: America/Indiana/Knox
he: אמריקה/אינדיאנה/נוקס

en: America/Indiana/Marengo
he: אמריקה/אינדיאנה/מרנגו

en: America/Indiana/Petersburg
he: אמריקה/אינדיאנה/פטרסבורג

en: America/Indiana/Tell_City
he: אמריקה/אינדיאנה/תל סיטי

en: America/Indiana/Vevay
he: אמריקה/אינדיאנה/וביי

en: America/Indianapolis
he: אמריקה/אינדיאנפוליס

en: America/Inuvik
he: אמריקה/אינוויק

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
he: זמן ההר - הטריטוריות המערב-צפון־מערביות

en: America/Iqaluit
he: אמריקה/איקלוויט

en: America/Jamaica
he: אמריקה/ג'מייקה

en: America/Jujuy
he: אמריקה/חוחוי

en: America/Juneau
he: אמריקה/ג'ונו

en: America/Kentucky/Louisville
he: אמריקה/קנטאקי/לואיסוויל

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
he: אמריקה - קנטאקי - איזור לואיסוויל

en: America/Kentucky/Monticello
he: אמריקה/קנטקי/מונטיסלו

en: America/Knox_IN
he: אמריקה/קנוקס אין

en: America/La_Paz
he: אמריקה/לה פס

en: America/Lima
he: אמריקה/לימה

en: America/Los_Angeles
he: אמריקה/לוס אנג'לס

en: America/Louisville
he: אמריקה/לואיסוויל

en: America/Maceio
he: אמריקה/מסיאו

en: America/Managua
he: אמריקה/מנגווה

en: America/Manaus
he: אמריקה/מנוס

en: America/Marigot
he: אמריקה/מאריגוט

en: America/Martinique
he: אמריקה/מרטיניק

en: America/Mazatlan
he: אמריקה/מזטלאן

en: America/Mendoza
he: אמריקה/מנדוזה

en: America/Menominee
he: אמריקה/מנומיני

en: America/Merida
he: אמריקה/מרידה

en: America/Mexico_City
he: אמריקה/מקסיקו סיטי

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
he: זמן מרכזי - רוב האיזורים

en: America/Miquelon
he: אמריקה/מיקלון

en: America/Monterrey
he: אמריקה/מונטריי

en: America/Montevideo
he: אמריקה/מונטבידאו

en: America/Montreal
he: אמריקה/מונטריאול

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
he: זמן מזרחי - קוויבק - רוב האיזורים

en: America/Montserrat
he: אמריקה/מונטסראט

en: America/Nassau
he: אמריקה/נסאו

en: America/New_York
he: אמריקה/ניו יורק

en: America/Nipigon
he: אמריקה/ניפיגון

en: America/Nome
he: אמריקה/נומה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
he: זמן אלסקה - מערב אלסקה

en: America/Noronha
he: אמריקה/נורוניה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
he: האיים האטלנטים

en: America/North_Dakota/New_Salem
he: אמריקה/צפון דקוטה/ניו סיילם

en: America/Ontario
he: אמריקה/אונטריו

en: America/Panama
he: אמריקה/פנמה

en: America/Pangnirtung
he: אמריקה/פנגנירטונג

en: America/Paramaribo
he: אמריקה/פרמריבו

en: America/Phoenix
he: אמריקה/פיניקס

en: America/Port-au-Prince
he: אמריקה/פורט או־פרינס

en: America/Port_of_Spain
he: אמריקה/פורט אוף ספיין

en: America/Porto_Velho
he: אמריקה/פורטו וליו

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
he: רונדוניה

en: America/Puerto_Rico
he: אמריקה/פורטו ריקו

en: America/Rainy_River
he: אמריקה/רייני ריבר

en: America/Rankin_Inlet
he: אמריקה/רנקין אינלט

en: America/Recife
he: אמריקה/רסיפה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
he: פרנמבוקו

en: America/Regina
he: אמריקה/רג'ינה

en: America/Rio_Branco
he: אמריקה/ריו ברנקו

en: America/Rosario
he: אמריקה/רוסריו

en: America/Santarem
he: אמריקה/סנטארם

en: America/Santiago
he: אמריקה/סנטיאגו

en: America/Santo_Domingo
he: אמריקה/סנטו דומינגו

en: America/Sao_Paulo
he: אמריקה/סאו פאולו

en: America/Saskatoon
he: אמריקה/סאקסטון

en: America/Scoresbysund
he: אמריקה/סקורסביסונד

en: America/Shiprock
he: אמריקה/שיפרוק

en: America/St_Johns
he: אמריקה/סנט ג'ונס

en: America/St_Kitts
he: אמריקה/סנט קיטס

en: America/St_Lucia
he: אמריקה/סנטה לוסיה

en: America/St_Thomas
he: אמריקה/סנט תומאס

en: America/St_Vincent
he: אמריקה/סנט וינסנט

en: America/Swift_Current
he: אמריקה/סוויפט קארנט

en: America/Tegucigalpa
he: אמריקה/טגוסיגלפה

en: America/Thule
he: אמריקה/תולה

en: America/Thunder_Bay
he: אמריקה/ת'נדר ביי

en: America/Tijuana
he: אמריקה/טיחואנה

en: America/Toronto
he: אמריקה/טורונטו

en: America/Tortola
he: אמריקה/טורטולה

en: America/Vancouver
he: אמריקה/ונקובר

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
he: זמן פסיפי - מערב קולומביה הבריטית

en: America/Virgin
he: אמריקה/וירג'ין

en: America/Whitehorse
he: אמריקה/וייטהורס

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
he: זמן פסיפי - דרום יוקון

en: America/Winnipeg
he: אמריקה/ויניפג

en: America/Yakutat
he: אמריקה/יקוטט

en: America/Yellowknife
he: אמריקה/ילונייף

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
he: זמן ההר - מרכז הטריטוריות הצפון־מערביות

en: Antarctica/Casey
he: אנטארקטיקה/קייסי

en: Antarctica/Davis
he: אנטארקטיקה/דייויס

en: Antarctica/DumontDUrville
he: אנטארקטיקה/דימון דירוויל

en: Antarctica/Mawson
he: אנטארקטיקה/מוסון

en: Antarctica/McMurdo
he: אנטארקטיקה/מקמורדו

en: Antarctica/Palmer
he: אנטארקטיקה/פאלמר

en: Antarctica/Rothera
he: אנטארקטיקה/רוטרה

en: Antarctica/South_Pole
he: אנטארקטיקה/הקוטב הדרומי

en: Antarctica/Syowa
he: אנטארקטיקה/שווה

en: Antarctica/Vostok
he: אנטארקטיקה/ווסטוק

en: Arctic/Longyearbyen
he: אוקיינוס הקרח הצפוני/לונגיירביין

en: Asia/Aden
he: אסיה/עדן

en: Asia/Almaty
he: אסיה/אלמאטי

en: Asia/Amman
he: אסיה/עמאן

en: Asia/Anadyr
he: אסיה/אנדיר

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
he: מוסקבה+ 10 - ים ברינג

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
he: מוסקבה+ 8 - ים ברינג

en: Asia/Aqtau
he: אסיה/אקטאו

en: Asia/Aqtobe
he: אסיה/אקטיובינסק

en: Asia/Ashgabat
he: אסיה/אשחבאד

en: Asia/Ashkhabad
he: אסיה/אשחבאד

en: Asia/Baghdad
he: אסיה/בגדד

en: Asia/Bahrain
he: אסיה/בחריין

en: Asia/Baku
he: אסיה/באקו

en: Asia/Bangkok
he: אסיה/בנגקוק

en: Asia/Beijing
he: אסיה/בייג'ינג

en: Asia/Beirut
he: אסיה/ביירות

en: Asia/Bishkek
he: אסיה/בישקק

en: Asia/Brunei
he: אסיה/ברוניי

en: Asia/Calcutta
he: אסיה/כלכותה

en: Asia/Choibalsan
he: אסיה/צ'ויבלסן

en: Asia/Chongqing
he: אסיה/צ'ונגקינג

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
he: ערי סין

en: Asia/Chungking
he: אסיה/צ'ונגקינג

en: Asia/Colombo
he: אסיה/קולומבו

en: Asia/Dacca
he: אסיה/דאקה

en: Asia/Damascus
he: אסיה/דמשק

en: Asia/Dhaka
he: אסיה/דאקה

en: Asia/Dili
he: אסיה/דילי

en: Asia/Dubai
he: אסיה/דובאי

en: Asia/Dushanbe
he: אסיה/דושנבה

en: Asia/Gaza
he: אסיה/עזה

en: Asia/Harbin
he: אסיה/חרבין

en: Asia/Hebron
he: אסיה/חרבון

en: Asia/Ho_Chi_Minh
he: אסיה/או צ'י מין

en: Asia/Hong_Kong
he: אסיה/הונג קונג

en: Asia/Hovd
he: אסיה/חובד

en: Asia/Irkutsk
he: אסיה/אירקוצק

en: Asia/Jakarta
he: אסיה/ג'קרטה

en: Asia/Jayapura
he: אסיה/ג'יאפורה

en: Asia/Jerusalem
he: אסיה/ירושלים

en: Asia/Kabul
he: אסיה/קאבול

en: Asia/Kamchatka
he: אסיה/קמצ'טקה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
he: מוסקבה+ 09 - קמצ'טקה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
he: מוסקבה+ 08 - קמצ'טקה

en: Asia/Karachi
he: אסיה/קראצ'י

en: Asia/Kashgar
he: אסיה/קשגאר

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
he: מערב טיבט ושינג'יאנג

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
he: מערב סין ושינג'יאנג

en: Asia/Kathmandu
he: אסיה/קטמנדו

en: Asia/Katmandu
he: אסיה/קטמנדו

en: Asia/Kolkata
he: אסיה/קולקטה

en: Asia/Krasnoyarsk
he: אסיה/קרסנויארסק

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
he: מוסקבה+04 - נהר ינסיסיי

en: Asia/Kuala_Lumpur
he: אסיה/קואלה למפור

en: Asia/Kuching
he: אסיה/קוצ'ינג

en: Asia/Kuwait
he: אסיה/כווית

en: Asia/Macao
he: אסיה/מקאו

en: Asia/Macau
he: אסיה/מקאו

en: Asia/Magadan
he: אסיה/מגדן

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
he: מוסקבה+ 08 - מגדן

en: Asia/Makassar
he: אסיה/מגדן

en: Asia/Manila
he: אסיה/מנילה

en: Asia/Muscat
he: אסיה/מסקט

en: Asia/Nicosia
he: אסיה/ניקוסיה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
he: מוסקבה +03/נובוסיבירסק

en: Asia/Novosibirsk
he: אסיה/נובוסיבירסק

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
he: אסיה+03 - נובוסיבירסק

en: Asia/Omsk
he: אסיה/אומסק

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
he: מוסקבה+ 03 - מערב סיביר

en: Asia/Oral
he: אסיה/אורל

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
he: מערב קזחסטן

en: Asia/Phnom_Penh
he: אסיה/פנום פן

en: Asia/Pontianak
he: אסיה/פונטיאנק

en: Asia/Pyongyang
he: אסיה/פיונגיאנג

en: Asia/Qatar
he: אסיה/קטאר

en: Asia/Qyzylorda
he: אסיה/קזיל אורדה

en: Asia/Rangoon
he: אסיה/רנגון

en: Asia/Riyadh
he: אסיה/ריאד

en: Asia/Saigon
he: אסיה/סייגון

en: Asia/Sakhalin
he: אסיה/סחלין

en: Asia/Samarkand
he: אסיה/סמרקנד

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
he: מערב אוזבקיסטן

en: Asia/Seoul
he: אסיה/סיאול

en: Asia/Shanghai
he: אסיה/שנגחאי

en: Asia/Singapore
he: אסיה/סינגפור

en: Asia/Taipei
he: אסיה/טייפה

en: Asia/Tashkent
he: אסיה/טשקנט

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
he: מזרח אוזבקיסטן

en: Asia/Tbilisi
he: אסיה/טביליסי

en: Asia/Tehran
he: אסיה/טהרן

en: Asia/Tel_Aviv
he: אסיה/תל־אביב

en: Asia/Thimbu
he: אסיה/ת'ימפו

en: Asia/Thimphu
he: אסיה/טימפו

en: Asia/Tokyo
he: אסיה/טוקיו

en: Asia/Ujung_Pandang
he: אסיה/אויונג פדאנג

en: Asia/Ulaanbaatar
he: אסיה/אולן בטור

en: Asia/Ulan_Bator
he: אסיה/אולן בטור

en: Asia/Urumqi
he: אסיה/אורומצ'י

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
he: רוב טיבט ושינג'יאנג

en: Asia/Vientiane
he: אסיה/ויינטיין

en: Asia/Vladivostok
he: אסיה/ולדיווסטוק

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
he: מוסקבה+ 07 - נהר אמור

en: Asia/Yakutsk
he: אסיה/יקוצק

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
he: מוסקבה+ 06 - נהר לנה

en: Asia/Yekaterinburg
he: אסיה/יקטרינבורג

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
he: מוסקבה+ 02 - האורל

en: Asia/Yerevan
he: אסיה/ירבאן

en: Atlantic/Azores
he: האוקיינוס האטלנטי/איי האזוריים

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
he: האיים האזוריים

en: Atlantic/Bermuda
he: האוקיינוס האטלנטי/ברמודה

en: Atlantic/Canary
he: האוקיינוס האטלנטי/האיים הקנריים

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
he: האיים הקנריים

en: Atlantic/Cape_Verde
he: האוקיינוס האטלנטי/כף ורדה

en: Atlantic/Faeroe
he: האוקיינוס האטלנטי/איי פארו

en: Atlantic/Faroe
he: האוקיינוס האטלנטי/פארו

en: Atlantic/Jan_Mayen
he: האוקיינוס האטלנטי/יאן מאיין

en: Atlantic/Madeira
he: האוקיינוס האטלנטי/מדיירה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
he: איי המדיירה

en: Atlantic/Reykjavik
he: האוקיינוס האטלנטי/רייקיאוויק

en: Atlantic/South_Georgia
he: האוקיינוס האטלנטי/איי ג'ורג'יה הדרומית

en: Atlantic/St_Helena
he: האוקיינוס האטלנטי/סנט הלנה

en: Atlantic/Stanley
he: האוקיינוס האטלנטי/סטנלי

en: Australia/Adelaide
he: אוסטרליה/אדליד

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
he: דרום אוסטרליה

en: Australia/Brisbane
he: אוסטרליה/בריסביין

en: Australia/Broken_Hill
he: אוסטרליה/ברוקן היל

en: Australia/Canberra
he: אוסטרליה/קנברה

en: Australia/Darwin
he: אוסטרליה/דרווין

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
he: הטריטוריות הצפוניות

en: Australia/Hobart
he: אוסטרליה/הוברט

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
he: טזמניה - רוב האיזורים

en: Australia/Lindeman
he: אוסטרליה/לינדמן

en: Australia/Lord_Howe
he: אוסטרליה/איי לורד הו

en: Australia/Melbourne
he: אוסטרליה/מלבורן

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
he: ויקטוריה

en: Australia/North
he: אוסטרליה/צפון

en: Australia/Perth
he: אוסטרליה/פרת'

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
he: מערב אוסטרליה - רוב האיזורים

en: Australia/South
he: אוסטרליה/דרום

en: Australia/Sydney
he: אוסטרליה/סידני

en: Australia/Tasmania
he: אוסטרליה/טאסמניה

en: Australia/Victoria
he: אוסטרליה/ויקטוריה

en: Australia/West
he: אוסטרליה/מערב

en: Brazil/East
he: ברזיל/מזרח

en: Brazil/West
he: ברזיל/מערב

en: Canada/Central
he: קנדה/מרכז

en: Canada/Eastern
he: קנדה/מזרח

en: Canada/Mountain
he: קנדה/הר

en: Canada/Yukon
he: קנדה/יוקון

en: Cuba
he: קובה

en: Egypt
he: מצרים

en: Eire
he: אירלנד

en: Europe/Amsterdam
he: אירופה/אמסטרדם

en: Europe/Andorra
he: אירופה/אנדורה

en: Europe/Athens
he: אירופה/אתונה

en: Europe/Belfast
he: אירופה/בלפסט

en: Europe/Belgrade
he: אירופה/בלגרד

en: Europe/Berlin
he: אירופה/ברלין

en: Europe/Bratislava
he: אירופה/ברטיסלבה

en: Europe/Brussels
he: אירופה/בריסל

en: Europe/Bucharest
he: אירופה/בוקרשט

en: Europe/Budapest
he: אירופה/בודפשט

en: Europe/Chisinau
he: אירופה/קישינב

en: Europe/Copenhagen
he: אירופה/קופנהגן

en: Europe/Dublin
he: אירופה/דבלין

en: Europe/Gibraltar
he: אירופה/גיברלטר

en: Europe/Guernsey
he: אירופה/גרנזי

en: Europe/Helsinki
he: אירופה/הלסינקי

en: Europe/Isle_of_Man
he: אירופה/איי־מאן

en: Europe/Istanbul
he: אירופה/איסטנבול

en: Europe/Jersey
he: אירופה/ג'רסי

en: Europe/Kaliningrad
he: אירופה/קלינינגרד

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
he: מוסקבה- 01 - קלינינגרד

en: Europe/Kiev
he: אירופה/קייב

en: Europe/Lisbon
he: אירופה/ליסבון

en: Europe/Ljubljana
he: אירופה/ליובלינה

en: Europe/London
he: אירופה/לונדון

en: Europe/Luxembourg
he: אירופה/לוקסמבורג

en: Europe/Madrid
he: אירופה/מדריד

en: Europe/Malta
he: אירופה/מלטה

en: Europe/Mariehamn
he: אירופה/מריהמן

en: Europe/Minsk
he: אירופה/מינסק

en: Europe/Monaco
he: אירופה/מונקו

en: Europe/Moscow
he: אירופה/מוסקבה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
he: מוסקבה+ 00 - מערב רוסיה

en: Europe/Oslo
he: אירופה/אוסלו

en: Europe/Paris
he: אירופה/פריז

en: Europe/Podgorica
he: אירופה/פודגוריצה

en: Europe/Prague
he: אירופה/פראג

en: Europe/Riga
he: אירופה/ריגה

en: Europe/Rome
he: אירופה/רומא

en: Europe/Samara
he: אירופה/סמרה

en: Europe/San_Marino
he: אירופה/סן מרינו

en: Europe/Sarajevo
he: אירופה/סרייבו

en: Europe/Simferopol
he: אירופה/סימפרופול

en: Europe/Skopje
he: אירופה/סקופייה

en: Europe/Sofia
he: אירופה/סופיה

en: Europe/Stockholm
he: אירופה/שטוקהולם

en: Europe/Tallinn
he: אירופה/טאלין

en: Europe/Tirane
he: אירופה/טירנה

en: Europe/Tiraspol
he: אירופה/טירספול

en: Europe/Uzhgorod
he: אירופה/אוז'גורוד

en: Europe/Vaduz
he: אירופה/ודוז

en: Europe/Vatican
he: אירופה/הוותיקן

en: Europe/Vienna
he: אירופה/וינה

en: Europe/Vilnius
he: אירופה/וילנה

en: Europe/Volgograd
he: אירופה/וולגוגרד

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
he: מוסקבה+ 00 - הים הכספי

en: Europe/Warsaw
he: אירופה/ורשה

en: Europe/Zagreb
he: אירופה/זאגרב

en: Europe/Zaporozhye
he: אירופה/זפורוז'יה

en: Europe/Zurich
he: אירופה/ציריך

en: GB
he: בריטניה הגדולה

en: GB-Eire
he: בריטניה הגדולה-אירלנד

en: Hongkong
he: הונג קונג

en: Iceland
he: איסלנד

en: Indian/Antananarivo
he: האוקיינוס ההודי/אנטננריבו

en: Indian/Chagos
he: האוקיינוס ההודי/איי צ'גוס

en: Indian/Christmas
he: האוקיינוס ההודי/איי חג המולד

en: Indian/Cocos
he: האוקיינוס ההודי/איי קוקוס

en: Indian/Comoro
he: האוקיינוס ההודי/איי קומורו

en: Indian/Kerguelen
he: האוקיינוס ההודי/קרגלן

en: Indian/Mahe
he: האוקיינוס ההודי/מאה

en: Indian/Maldives
he: האוקיינוס ההודי/המלדיבים

en: Indian/Mauritius
he: האוקיינוס ההודי/מאוריציוס

en: Indian/Mayotte
he: האוקיינוס ההודי/מאיוט

en: Indian/Reunion
he: האוקיינוס ההודי/ראוניון

en: Iran
he: אירן

en: Israel
he: ישראל

en: Jamaica
he: ג'מייקה

en: Japan
he: יפן

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
he: קואג'לין

en: Libya
he: לוב

en: Mexico/BajaNorte
he: מקסיקו/בחה נורטה

en: Mexico/General
he: מקסיקו/כללי

en: Pacific/Apia
he: האוקיינוס השקט/אפיה

en: Pacific/Auckland
he: האוקיינוס השקט/אוקלנד

en: Pacific/Chatham
he: האוקיינוס השקט/צ'טם

en: Pacific/Easter
he: האוקיינוס השקט/איי הפסחא

en: Pacific/Efate
he: האוקיינוס השקט/אפטה

en: Pacific/Enderbury
he: האוקיינוס השקט/אנדרברי

en: Pacific/Fakaofo
he: האוקיינוס השקט/פקאופו

en: Pacific/Fiji
he: האוקיינוס השקט/פיג'י

en: Pacific/Funafuti
he: האוקיינוס השקט/פונפוטי

en: Pacific/Galapagos
he: האוקיינוס השקט/איי גלפגוס

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
he: איי גלפגוס

en: Pacific/Gambier
he: האוקיינוס השקט/איי גמביר

en: Pacific/Guadalcanal
he: האוקיינוס השקט/גואדלקנל

en: Pacific/Guam
he: האוקיינוס השקט/גואם

en: Pacific/Honolulu
he: האוקיינוס השקט/הונולולו

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
he: הוואי

en: Pacific/Johnston
he: האוקיינוס השקט/ג'ונסטון

en: Pacific/Kiritimati
he: האוקיינוס השקט/קיריטימטי

en: Pacific/Kosrae
he: האוקיינוס השקט/קוסרה

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
he: קוסרה

en: Pacific/Kwajalein
he: האוקיינוס השקט/קואג'לין

en: Pacific/Majuro
he: האוקיינוס השקט/מג'ורו

en: Pacific/Marquesas
he: האוקיינוס השקט/איי מרקיז

en: Pacific/Midway
he: האוקיינוס השקט/מידווי

en: Pacific/Nauru
he: האוקיינוס השקט/נאורו

en: Pacific/Niue
he: האוקיינוס השקט/ניואה

en: Pacific/Norfolk
he: האוקיינוס השקט/נורפולק

en: Pacific/Noumea
he: האוקיינוס השקט/נומאה

en: Pacific/Pago_Pago
he: האוקיינוס השקט/פאגו פאגו

en: Pacific/Palau
he: האוקיינוס השקט/פלאו

en: Pacific/Pitcairn
he: האוקיינוס השקט/פיטקרן

en: Pacific/Pohnpei
he: האוקיינוס השקט/פונפיי

en: Pacific/Ponape
he: האוקיינוס השקט/פונפה

en: Pacific/Port_Moresby
he: האוקיינוס השקט/פורט מורסבי

en: Pacific/Rarotonga
he: האוקיינוס השקט/ררוטונגה

en: Pacific/Saipan
he: האוקיינוס השקט/סייפן

en: Pacific/Tahiti
he: האוקיינוס השקט/טהיטי

en: Pacific/Tarawa
he: האוקיינוס השקט/טראווה

en: Pacific/Tongatapu
he: האוקיינוס השקט/טונגטפו

en: Pacific/Truk
he: האוקיינוס השקט/טרוק

en: Pacific/Wake
he: האוקיינוס השקט/וויק

en: Pacific/Wallis
he: האוקיינוס השקט/ווליס

en: Pacific/Yap
he: האוקיינוס השקט/יאפ

en: Poland
he: פולין

en: Portugal
he: פורטוגל

en: Singapore
he: סינגפור

en: Turkey
he: טורקיה

en: US/Alaska
he: ארה"ב/אלסקה

en: US/Arizona
he: ארה"ב/אריזונה

en: US/Central
he: ארה"ב/מרכז

en: US/East-Indiana
he: ארה"ב/מזרח־אינדיאנה

en: US/Eastern
he: ארה"ב-מזרח

en: US/Hawaii
he: ארה"ב/הוואי

en: US/Michigan
he: ארה"ב/מישיגן

en: US/Mountain
he: ארה"ב/ההר

en: US/Pacific
he: האוקיינוס השקט/ארה"ב

en: US/Samoa
he: ארה"ב/סמואה
