kscd - en to he translation catalogue (52 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
he: הוצא את התקליטור בסיום הניגון

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
he: אקראי

en: WELCOME!
he: ברוך הבא

en: eject CD
he: הוצא תקליטור

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
he: KsCD - רשימת רצועות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
he: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">אלבום</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
he: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">שנה</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
he: רצועה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
he: כותרת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
he: אורך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
he: גופן הטקסט:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
he: צבע הטקסט:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
he: כתובת:

en: KDE CD player
he: נגן התקליטורים של KDE

en: Configure Shortcuts...
he: הגדרת קיצורים...

en: Configure...
he: הגדר...

en: Download Info
he: הורד מידע

en: Upload Info
he: העלה מידע

en: Play/Pause
he: נגן\השהה

en: Stop
he: עצור

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
he: הבא

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
he: הקודם

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
he: הוצא

en: Volume Up
he: הגבר עוצמה

en: Volume Down
he: החלש עוצמה

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
he: אקראי

en: Repeat Track
he: חזור על הרצועה

en: Repeat Album
he: חזור על האלבום

en: Show Tracklist
he: הראה רשימת רצועות

en: Mute/Unmute
he: השתק/בטל השתקה

en: Minimize
he: מזער

en: No disc
he: אין תקליטור

en: Invalid disc
he: תקליטור לא תקין

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
he: כללי

en: Settings
he: הגדרות

en: Appearance
he: מראה

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
he: מתחזק נוכחי, שדרוג Solid/Phonon, חיבור ל־QDBus

en: Previous maintainer
he: מתחזק קודם

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
he: עדכון ספריית Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
he: הספרייה של Workman, מתחזק קודם

en: Patches galore
he: אדון הטלאים

en: Workman library
he: הספרייה של Workman

en: UI Work
he: עבודה על ממשק משתמש

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
he: תודה מיוחדת ל־freedb.org על שהם מספקים מסד נתוני תקליטורים חופשי נוסח CDDB

en: Start playing
he: התחל לנגן

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
he: התחל לנגן אוטומטית כאשר מוכנס תקליטור

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
he: כאשר אפשרות זו נבחרת, התקליטור ישמע אוטומטית כאשר הוא יוכנס אל כונן התקליטור.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
he: הוצא את התקליטור בסיום הניגון

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
he: כאשר אפשרות זו נבחרת התקליטור יוצא החוצה בסיומו.

en: Unknown album
he: אלבום לא ידוע

en: Unknown artist
he: אמן לא ידוע

en: Unknown title
he: כותר לא ידוע
