kcm_emoticons - en to hi translation catalogue (32 entries)

en: Emoticons
hi: इमोटिकॉन्स

en: Drag or Type Emoticon Theme URL
hi: इमोटिकॉन प्रसंग यूआरएल ड्रैग या टाइप करें

en: Emoticon themes must be installed from local files.
hi: इमोटिकॉन प्रसंगों को स्थानीय फ़ाइलों से संस्थापित करना होगा.

en: Could Not Install Emoticon Theme
hi: इमोटिकॉन प्रसंग संस्थापित नहीं कर सका

en: Do you want to remove %1 too?
hi: क्या आप वाकई %1 को भी मिटाना चाहेंगे?

en: Delete emoticon
hi: मनोभावचिह्न मिटाएं

en: Add Emoticon
hi: मनोभावचिह्न जोड़ें

en: Edit Emoticon
hi: मनोभावचिह्न संपादित करें

en: New Emoticon Theme
hi: नया मनोभावचिह्न प्रसंग

en: Enter the name of the new emoticon theme:
hi: नए मनोभावचिह्न प्रसंग का नाम प्रविष्ट करें

en: %1 theme already exists
hi: प्रसंग %1 पहले से ही मौज़ूद है

en: Choose the type of emoticon theme to create
hi: मनोभावचिह्न प्रसंग बनाने हेतु क़िस्म चुनें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EmoticonsManager)
en: Emoticons Manager
hi: मनोभावचिह्न प्रबंधक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon
hi: नया मनोभावचिह्न बनाएं

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon by assigning it an icon and some text
hi: कुछ पाठ तथा एक प्रतीक आबंटित कर एक नया मनोभावचिह्न बनाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btAdd)
en: Add...
hi: जोड़ें...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btEdit)
en: Modify the selected emoticon icon or text
hi: चुने गए पाठ या मनोभावचिह्न को परिवर्धित करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit the selected emoticon to change its icon or its text
hi: इसके प्रतीक या इसके पाठ को बदलने के लिए चयनित मनोभावचिह्न को संपादित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit...
hi: संपादन...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon
hi: चयनित मनोभावचिह्न हटायें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon from your disk
hi: अपने डिस्क से चयनित मनोभावचिह्न मिटाएं

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStrict)
en: Require spaces around emoticons
hi: मनोभावचिह्नों के चारों ओर जगह चाहिए

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btNew)
en: Design a new emoticon theme
hi: नया मनोभावचिह्न डिजाइन करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btNew)
en: New Theme...
hi: नया प्रसंग...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get new icon themes from the Internet
hi: इंटरनेट से नया प्रसंग प्राप्त करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get New Icon Themes...
hi: नए आइकन प्रसंग प्राप्त करें...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install a theme archive file you already have locally
hi: प्रसंग अभिलेख फ़ाइल जो आपके पास पहले से ही स्थानीय रूप से मौजूद है उसे संस्थापित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install Theme File...
hi: प्रसंग फ़ाइल संस्थापित करें...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove the selected theme from your disk
hi: अपने डिस्क से चयनित प्रसंग को मिटाएं

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: This will remove the selected theme from your disk.
hi: यह चयनित प्रसंग को आपके डिस्क से मिटा देगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove Theme
hi: प्रसंग हटाएँ
