nepomuk - en to hi translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
hi: इंडेक्स एक्सक्लूड फ़िल्टर्स

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
hi: <filename>%1</filename> <nl/>( डेस्कटॉप खोज के लिए इंडैक्स्ड किया जाएगा)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
hi: <filename>%1</filename> <nl/> ( डेस्कटॉप खोज के लिए इंडैक्स्ड <emphasis>नहीं</emphasis> होगा)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
hi: निर्देशिका फ़ोल्डर मनमाफिक बनाना

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
hi: छुपे फ़ोल्डर का चयन करने में सक्षम होने के लिए चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
hi: छुपे फोल्डर दिखाएँ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
hi: मूल विन्यास

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
hi: नेपोमक सेमेन्टिक डेस्कटॉप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
hi: नेपोमक सेमेंटिक डेस्कटॉप फ़ाइलों की टैगिंग तथा रेटिंग सक्षम करता है तथा डेस्कटॉप सर्च के साथ एकीकृत करता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
hi: नेपोमक सेमेन्टिक डेस्कटॉप सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
hi: विवरण...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
hi: नेपोमक डेस्कटॉप फ़ाइल इंडैक्सर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
hi: नेपोमक डेस्कटॉप खोज महज नाम के बजाय सामग्री द्वारा फ़ाइलों के लिए खोज की अनुमति देता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
hi: नेपोमक फ़ाइल इंडेक्सर सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
hi: स्थगित

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
hi: फ़ाइल निर्देशिका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
hi: निकालने योग्य मीडिया हैंडलिंग:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
hi: निकालने योग्य मीडिया पर फ़ाइलों की इंडैक्सिंग

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
hi: सभी चल मीडिया नज़रअंदाज़ करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
hi: सभी हटाए जाने योग्य उपकरणों में फ़ाइल इंडैक्स करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
hi: जब नया माउन्ट किया गा हो तो अलग से पूछें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
hi: बैकअप

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
hi: स्वचलित बैकअप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
hi: बैकअप आवृत्ति:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
hi: नेपोमक डेटाबेस का एक बैकअप कितनी बार बनाया जाना चाहिए

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
hi: बैकअप समय:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
hi: बैकअप कब बनाना है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
hi: अधिकतम बैकअप संख्या:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
hi: पिछले कितने बैकअप रखनें हैं

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
hi: औज़ार

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
hi: हस्तचालित बैकअप...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
hi: बैकअप बहाल करें...

en: Desktop Search Configuration Module
hi: डेस्कटॉप सर्च कॉन्फ़िगरेशन मॉड्यूल

en: Copyright 2007-2010 Sebastian Trüg
hi: स्वत्वाधिकार 2007-2010 सेबेस्तियन त्रुग

en: Sebastian Trüg
hi: सेबेस्तियन त्रुग

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
hi: स्वचलित बैकअप अक्षम

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
hi: दैनिक बैकअप

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
hi: साप्ताहिक बैकअप

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
hi: डेस्कटॉप सर्च सेवा (नेपोमक) प्रारंभ करने में असफल. विन्यासों को सहेज लिया गया है तथा जब अगली बार सर्वर प्रारंभ होगा तो इन विन्यासों का प्रयोग किया जाएगा.

en: Desktop search service not running
hi: डेस्कटॉप खोज सेवा नहीं चल रही है

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
hi: डेस्कटॉप खोज सेवाएँ सक्रिय हैं

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
hi: डेस्कटॉप खोज सेवाएँ निषक्रिय हैं

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
hi: फ़ाइल इंडेक्सर सेवा (%1) से संपर्क करने में विफल रहा

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
hi: फ़ाइल इंडेक्सिंग सेवा नहीं चल रही है।

en: 1 existing backup | %1 existing backups
hi[0]: १ मोजूदा बैकअप
hi[1]: %1 मोजूदा बैकअप

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
hi: सबसे पुराना: %1
