kcm_phonon - en to hi translation catalogue (63 entries)

en: Playback (%1)
hi: प्लेबैक (%1)

en: Recording (%1)
hi: रेकॉर्डिंग (%1)

en: Independent Devices
hi: स्वतंत्र उपकरण

en: KDE Audio Hardware Setup
hi: कडीई ध्वनि हार्डवेयर सेटप

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
hi: हार्डवेयर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
hi: प्रोफ़ाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
hi: ध्वनि कार्ड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
hi: उपकरण कॉन्फ़िगरेशन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
hi: कनेक्टर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
hi: ध्वनि उपकरण

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
hi: स्पीकर स्थान चुनाव व जाँच

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
hi: ईनपुट सतर

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
hi: बैकेण्ड बदलाव लगाने के लिए आपको लागउट कर लॉगिन करना होगा.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
hi: आपके तंत्र में प्राप्त फोनॉन बैकएण्ड की सूची. अनुक्रम यह निर्धारित करता है कि फोनॉन उन्हें किस अनुक्रम में प्रयोग करेगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
hi: वरीयता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
hi: टालें

en: Audio Playback
hi: ध्वनि प्लेबैक

en: Audio Recording
hi: ध्वनि रेकॉर्डिंग

en: Video Recording
hi: विडियो रेकॉर्डिंग

en: Invalid
hi: अवैध

en: Test the selected device
hi: चयनित उपकरण जाँच करें

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
hi: दर्शाता है उपकरणों का क्रम जो व्यक्तिक श्रेणियों द्वारा खारिज किया जा सकता है.

en: Default Audio Playback Device Preference
hi: डिफ़ॉल्ट ध्वनि प्लेबैक उपकरण वरीयता

en: Default Audio Recording Device Preference
hi: डिफ़ॉल्ट ध्वनि रेकॉर्डिंग उपकरण वरीयता

en: Default Video Recording Device Preference
hi: डिफ़ॉल्ट विडियो रेकॉर्डिंग उपकरण वरीयता

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
hi: ध्वनि प्लेबैक उपकरण वरीयता श्रेणि '%1' के लिए

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
hi: ध्वनि रिकार्डिंग उपकरण वरीयता श्रेणि '%1' के लिए

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
hi: विडियो रिकार्डिंग उपकरण वरीयता श्रेणि '%1' के लिए

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
hi: वर्तमान उपकरण पसंद सूची को यह अन्य ध्वनि प्लेबैक श्रेणियों पर लगाएँ:

en: Default/Unspecified Category
hi: डिफ़ॉल्ट/अनिर्दिष्ट वर्ग

en: Failed to set the selected audio output device
hi: चयनित ध्वनि उपकरण सेट करने में विफल

en: Your backend may not support audio recording
hi: यह बैकेंड शायद ध्वनि रिकार्डिंग समर्थित नहीं करता

en: Your backend may not support video recording
hi: यह बैकेंड शायद विडियो रिकार्डिंग समर्थित नहीं करता

en: Testing %1
hi: जांच किया जा रहा है%1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
hi: मिडिया उपयोग की विभिन्न श्रेणियाँ. प्रत्येक श्रेणी के लिए आप चुन सकते हैं कि किस उपकरण को फ़ोनोन अनुप्रयोगों में प्रयोग करना है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
hi: विकसित उपकरण दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
hi: और श्रेणियोँ के लिए वर्तमान उपकरण सूची उपयोग करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
hi: उपकरण सूची यहां लागू करें...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
hi: आपके तंत्र में प्राप्त उपकरण, चयनित श्रेणि के लिए योग्य. वह उपकरण चुनें जिसे आप अनुप्रयोगों में उपयोग करना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
hi: यह क्रम उपकरणों की पसंद दर्शाता है, अगर किसी कारण पहला उपकरण उपयोग में नहीं हो सकता तो फ़ोनोन दूसरे का उपयोग करेगा, इत्यादि.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
hi: जांच

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
hi: चयनित उपकरण पसंद करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
hi: चयनित उपकरण के लिए कोई वरीयता नहीं

en: Phonon Configuration Module
hi: फोनॉन कॉन्फ़िगरेशन मॉड्यूल

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
hi: सर्वाधिकार 2006 मैथियास कर्त्ज

en: Matthias Kretz
hi: मैथियास कर्त्ज

en: Colin Guthrie
hi: कोलिन गूत्री

en: Device Preference
hi: उपकरण प्राथमिकताएँ

en: Backend
hi: बैकएण्ड

en: Audio Hardware Setup
hi: ध्वनि हार्डवेयर सेटप

en: Front Left
hi: आगे बाएँ

en: Front Left of Center
hi: बीच से आगे बाएँ

en: Front Center
hi: आगे बीच में

en: Mono
hi: मोनो

en: Front Right of Center
hi: बीच से आगे दाएँ

en: Front Right
hi: आगे दाएँ

en: Side Left
hi: बाजू में बाएँ

en: Side Right
hi: बाजू दाएँ

en: Rear Left
hi: पीछे बाएँ

en: Rear Center
hi: पीछे बीच में

en: Rear Right
hi: पीछे दाएँ

en: Subwoofer
hi: सबवूफर

en: Unknown Channel
hi: अज्ञात चैनेल
