kcm_platform - en to hi translation catalogue (42 entries)

en: Platform
hi: प्लेटफार्म

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
hi: प्लेटफार्म विशिष्ट कॉन्फ़िगरेशन मॉडयूल

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
hi: विंडोज़ डेस्कटॉप शैल

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
hi: मूल विंडोज एक्सप्लोर्र शैल

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
hi: यह मानक Windows डेस्कटॉप शैल है। यदि आप अपने सिस्टम का डिफ़ॉल्ट डेस्कटॉप वापस चाहते हैं तो इसे चुनें।

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
hi: मूल डेस्कटॉप शैल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
hi: तंत्र डिफ़ॉल्ट शैल

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
hi: KDE डेस्कटॉप शैल उपयोग करें, जैसा लिनक्स पर होता है.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
hi: अगर आप प्लाजमा डेस्कटॉप शैल को विंडोज तंत्र पर प्रयोग करना चाहते हैं तो यह विकल्प चुने

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
hi: प्लास्मा डेस्कटॉप शैल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
hi: केडीई४ प्लास्मा डेस्कटॉप शैल

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
hi: आपका दर्ज़ डेस्कटॉप शैल

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
hi: अपने कस्टम डेस्कटॉप शैल कॉन्फ़िगर करने के लिए इसे चुनें और <i>"Setup..."</i> बटन दबाएं। यह आम उपयोगकर्ता के लिए अनुशंसित नहीं है।

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
hi: दर्ज़ डेस्कटॉप शैल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
hi: यह शैल उपयोगकर्ता के कस्टम शेल के लिए आरक्षित है। अपना पसंदीदा शेल सेटअप करने के लिए "Setup" बटन दबाएं।

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
hi: अपना डेस्कटॉप शैल दर्ज करने दबाएँ

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
hi: इसे दबाने पर एक विन्यास संवाद प्रकट होगा जिससे आप अपने कस्टम डेस्कटॉप शैल को कॉन्फ़िगर कर सकेंगे।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
hi: सेटअप...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
hi: तंत्र एकीकरण

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
hi: यह केडीई अनुप्रयोगों के लिए Windows प्रारंभ मेनू प्रविष्टियों को स्वचालित रुप से फिर से बनाया जाना सक्षम कर देगा

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
hi: यह विकल्प Windows प्रारंभ मेनू में प्रविष्टियों को फिर से बनाया जाना चाहिए या नहीं इसे परिभाषित करता है। डिफ़ॉल्ट से प्रारंभ मेनू प्रविष्टियाँ स्वचालित रूप से फिर से बनाई जाती हैं, लेकिन अगर आपको इससे समस्या है तो इसे अक्षम कर सकते हैं।

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
hi: प्रारंभ मेनू प्रविष्टियों का स्वचालित बनाया जाना सक्षम करें

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
hi: मूल विंडोज़ फ़ाइल डॉयलॉग उपयोग करे KDE की जगह

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
hi: केडीई अनुप्रयोगों के द्वारा आम तौर पर केडीई में होने वाले संवादों के बजाय मानक Windows खोलें/सहेजें फ़ाइल संवादों का प्रयोग करने के लिए इस विकल्प को चुनें।

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
hi: मूल तंत्र फाइल डॉयलॉग का उपयोग करे

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
hi: तंत्र विन्यास को विंडोज़ नियंत्रण पटल में संस्थापित करें

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
hi: यह Windows नियंत्रण कक्ष में एक तत्व के रूप में केडीई 'तंत्र विन्यास' स्थापित करेगा।<br><b>सावधानी: यह विकल्प आपके Windows रजिस्ट्री में बदलाव करेगा.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
hi: संस्थापित करें कंट्रोल पटल पर

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
hi: आक्सीजन कर्सर विंडोज़ कर्सर जैसे संस्थापित करें

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
hi: यह ऑक्सीजन संकेतक आपके सिस्टम में स्थापित कर देगा और उन्हें एक संकेतक थीम में शामिल कर देगा।<br><b>सावधानी: यह विकल्प आपके विंडोज रजिस्ट्री में बदलाव कर देगा.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
hi: आक्सीजन कर्सर संस्थापित करें

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
hi: यह विकल्प केडीई छवियाँ को आपके "My Pictures" डॉयरेक्ट्री में स्थापित करेगा

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
hi: संस्थापित करें आक्सीजन वालपेपर

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
hi: यह आवश्यक केडीई सेवाएँ लॉगिन पर चलायेगा

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
hi: उपयोक्ता लॉगिन पर केडीई लोड करें

en: KDE System Settings
hi: केडीई तंत्र विन्यास

en: All KDE settings in one place
hi: सभी केडीई सेटिंग एक जगह

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
hi: यह शैल उपयोगकर्ता के कस्टम शेल के लिए आरक्षित है। अपना पसंदीदा शेल सेटअप करने के लिए "Setup" बटन दबाएं।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
hi: कस्टम शेल सेटअप करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
hi: कमांड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
hi: वर्णनः
