kcmcgi - en to hi translation catalogue (8 entries)

en: Paths to Local CGI Programs
hi: स्थानीय सीजीआई प्रोग्राम के पथ

en: Add...
hi: जोड़ें...

en: Remove
hi: हटाएँ

en: kcmcgi
hi: केसीएमसीजीआई

en: CGI KIO Slave Control Module
hi: Comment=सीजीआई केआईओ स्लेव कन्ट्रोल मॉड्यूल

en: (c) 2002 Cornelius Schumacher
hi: (c) 2002 कॉर्नेलियस शूमेकर

en: Cornelius Schumacher
hi: कॉर्नेलियस शूमेकर

en: <h1>CGI Scripts</h1> The CGI KIO slave lets you execute local CGI programs without the need to run a web server. In this control module you can configure the paths that are searched for CGI scripts.
hi: <h1>सीजीआई स्क्रिप्ट्स</h1> CGI KIO स्लेव आपको स्थानीय सीजीआई प्रोग्राम चलाने देता है, बिना वेब सर्वर चलाए. इस कंट्रोल मॉड्यूल में आप सीजीआई स्क्रिप्ट को  ढूंढने के लिए पथ कॉन्फ़िगर कर सकते हैं.
