kcmhtmlsearch - en to hi translation catalogue (26 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
hi: पूरा पाठ ढूंढ सकने की विशेषता ht://dig  को एचटीएमएल खोज इंजिन बनाती है. आप ht://dig को पा सकते हैं यहाँ-

en: Information about where to get the ht://dig package.
hi: ht://dig पैकेज कहाँ पाएँ इस बारे में जानकारी.

en: ht://dig home page
hi: ht://dig मुख पृष्ठ

en: Program Locations
hi: प्रोग्राम स्थान

en: ht&dig
hi: एचटी-डिग(ht&dig)

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
hi: अपने एचटी-डिग प्रोग्राम का पथ यहाँ भरें, जैसे कि- /usr/local/bin/htdig

en: ht&search
hi: एचटी-सर्च (&s)

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
hi: अपने एचटी-सर्च प्रोग्राम का पथ यहाँ भरें, जैसे कि- /usr/local/bin/htsearch

en: ht&merge
hi: एचटी-मर्ज (&m)

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
hi: अपने एचटी-मर्ज प्रोग्राम का पथ यहाँ भरें, जैसे कि- /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
hi: स्कोप

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
hi: यहाँ आप चुन सकते हैं कि दस्तावेज़ के किस हिस्से को फुल-टेक्स्ट सर्च इंडेक्स में शामिल किया जाना है. उपलब्ध विकल्प हैं- केडीई मदद पृष्ठ, संस्थापित मेन पृष्ठ, तथा संस्थापित जानकारी पृष्ठ. आप इनमें से कितनी भी संख्या चुन सकते हैं.

en: &KDE help
hi: केडीई मदद (&K)

en: &Man pages
hi: मेन पृष्ठ (&M)

en: &Info pages
hi: जानकारी पृष्ठ (&I)

en: Additional Search Paths
hi: अतिरिक्त सर्च पथ

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
hi: यहाँ आप अतिरिक्त पथ डोक्यूमेंटेशन खोज के लिए जोड सकते है. पथ जोडने के लिए क्लिक करें <em>जोडें...</em> बटन पर और वह फोल्डर चुने जहा खोजना है. आप <em>हटाएँ</em> बटन पर क्लिक कर फोल्डर हटा सकते हैं.

en: Add...
hi: जोड़ें...

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Language Settings
hi: भाषा विन्यास

en: Here you can select the language you want to create the index for.
hi: यहाँ आप चुन सकते हैं कि किस भाषा में निर्देशिका बनाई जाए.

en: &Language
hi: भाषा (&L)

en: Generate Index...
hi: निर्देशिका बनाएँ...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
hi: फुल-टेक्स्ट सर्च निर्देशिका बनाने के लिए इस बटन पर क्लिक करें.

en: without name
hi: नाम के बगैर

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
hi: <h1>मदद निर्देशिका</h1> यह कॉन्फ़िगरेशन मॉड्यूल आपको ht://dig  इंजिन को कॉन्फ़िगर करने देता है जो कि केडीई दस्तावेज़ों में तथा अन्य तंत्र दस्तावेज़ों जैसे कि मेन तथा जानकारी पृष्ठों में भी फुल-टेक्स्ट सर्च के लिए उपयोगी होता है.
