khelpcenter - en to hi translation catalogue (130 entries)

en: KDE Help Center
hi: केडीई मदद केंद्र

en: The KDE Help Center
hi: केडीई मदद केंद्र

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
hi: (c) 1999 - 2011, के-हेल्प-सेंटर डेवलपर्स

en: Cornelius Schumacher
hi: कॉर्नेलियस शूमेकर

en: Frerich Raabe
hi: फ्रेरिक राबे

en: Matthias Elter
hi: मैथियास एल्टर

en: Original Author
hi: मूल लेखक

en: Wojciech Smigaj
hi: वोजसेक स्मीगज

en: Info page support
hi: जानकारी पृष्ठ समर्थन

en: URL to display
hi: प्रदर्शन के लिए यूआरएल

en: Top-Level Documentation
hi: शीर्ष स्तर दस्तावेज़ीकरण

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
hi: अंग्रेज़ी

en: Font Configuration
hi: फ़ॉन्ट कॉन्फ़िगरेशन

en: Sizes
hi: आकार

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
hi: न्यूनतम फ़ॉन्ट आकारः (&i)

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
hi: मध्यम फ़ॉन्ट आकारः (&e)

en: Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स

en: S&tandard font:
hi: मानक फ़ॉन्ट (&t)

en: F&ixed font:
hi: स्थिर फ़ॉन्टः (&i)

en: S&erif font:
hi: सेरिफ़ फ़ॉन्टः (&e)

en: S&ans serif font:
hi: सॉ सेरिफ़ फ़ॉन्टः (&a)

en: &Italic font:
hi: तिरछा फ़ॉन्टः (&I)

en: &Fantasy font:
hi: फ़ैन्टेसी फ़ॉन्टः (&F)

en: Encoding
hi: एनकोडिंग

en: &Default encoding:
hi: डिफ़ॉल्ट एनकोडिंगः (&D)

en: Use Language Encoding
hi: भाषा एनकोडिंग इस्तेमाल करें

en: &Font size adjustment:
hi: फ़ॉन्ट आकार बदलेंः (&F)

en: By Topic
hi: विषय वार

en: Alphabetically
hi: अकारादिक्रम में

en: Rebuilding glossary cache...
hi: ग्लोसेरी कैश रि-बिल्ड किया जा रहा है...

en: Rebuilding cache... done.
hi: कैश रि-बिल्ड किया जा रहा है...पूर्ण.

en: Error
hi: त्रुटि

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
hi: चयनित ग्लॉसरी प्रविष्टि दिखा पाने में अक्षम: फ़ाइल 'glossary.html.in' को नहीं खोल पाया!

en: See also:
hi: ये भी देखें:

en: KDE Glossary
hi: केडीई ग्लॉसरी

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
hi: पूरा पाठ ढूंढ सकने की विशेषता ht://dig एचटीएमएल खोज इंजिन से मिलता है

en: Information about where to get the ht://dig package.
hi: ht://dig पैकेज कहाँ पाएँ इस बारे में जानकारी.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
hi: ht://dig,  ht://dig मुख पृष्ठ पर पा सकते हैं

en: Program Locations
hi: प्रोग्राम स्थान

en: htsearch:
hi: एचटी-खोज:

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
hi: एचटी-सर्च सीजीआई प्रोग्राम का यूआरएल भरें.

en: Indexer:
hi: इंडेक्सरः

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
hi: अपने एचटी-डिग इंडेक्सर प्रोग्राम का पथ यहाँ भरें.

en: htdig database:
hi: एचटी-डिग डाटाबेस

en: Enter the path to the htdig database folder.
hi: अपने एचटी-डिग डाटाबेस फ़ोल्डर का पथ यहाँ भरें.

en: By Category
hi: वर्ग से

en: Change Index Folder
hi: निर्देशिका फ़ोल्डर बदलें

en: Index folder:
hi: निर्देशिका फोल्डरः

en: Build Search Indices
hi: खोज इंडिक्स निर्माण करें

en: Index creation log:
hi: निर्देशिका बनाने का लॉगः

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
hi: बंद करें

en: Index creation finished.
hi: निर्देशिका बनाना पूर्ण.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
hi: रूकें

en: Details &lt;&lt;
hi: विवरण &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
hi: विवरण &gt;&gt;

en: Build Search Index
hi: खोज निर्देशिका निर्माण करें

en: Build Index
hi: अनुक्रमणिका बनाएँ

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
hi: दस्तावेज़ के लिए खोजने के लिए एक खोज 
    अनुक्रमणिका मोजूद होनी चाहिए. नीचे सूची में स्तिथि स्तंभ दिखाता है कि 
     दस्तावेज़ के लिए अनुक्रमणिका मोजूद है या नहीं

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
hi: अनुक्रमणिका बनाने के लिए सूची में बक्से में सही का निशान लगाएं तथा
    "अनुक्रमणिका बनाएँ" बटन को क्लिक करें.

en: Search Scope
hi: खोज कार्यक्षेत्र

en: Status
hi: स्थिति

en: Change...
hi: बदलें...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
hi: <qt>फ़ोल्डर <b>%1</b> मौजूद नहीं है. निर्देशिका बनाने में अक्षम.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
hi: ठीक

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
hi: गुमा

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
hi: दस्तावेज़ '%1' (%2):

en: No document type.
hi: कोई दस्तावेज़ क़िस्म नहीं.

en: No search handler available for document type '%1'.
hi: दस्तावेज़ क़िस्म '%1' के लिए कोई सर्च हैंडलर नहीं है.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
hi: दस्तावेज़ क़िस्म '%1' के लिए कोई निर्देशिका कमांड निर्धारित नहींहीं  है.

en: Failed to build index.
hi: निर्देशिका निर्माण में असफल.

en: Error executing indexing build command:
    %1
hi: अनुक्रमणिका बनाने के कमांड को चलाने में त्रुटि हुई:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
hi: कमांड '%1' को प्रारंभ करने में अक्षम.

en: KHelpCenter Index Builder
hi: के-हेल्पसेंटर निर्देशिका निर्माता

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
hi: (c) 2003, के-हेल्प-सेंटर डेवलपर्स

en: Document to be indexed
hi: दस्तावेज़ जो तालिकाबद्ध की जानी है.

en: Index directory
hi: निर्देशिका डिरेक्ट्री

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
hi: अनुक्रमणिका डिरेक्ट्री का पथ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
hi: सर्च इंडिक्स वाली डिरेक्ट्री का पथ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
hi: वर्तमान में दिखाई दे रहे नेविगेटर टैब

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
hi: जाएँ (&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Search Error Log
hi: खोज त्रुटि लॉग

en: Preparing Index
hi: निर्देशिका बनाया जा रहा है

en: Ready
hi: तैयार

en: Previous Page
hi: पिछला पृष्ठ

en: Moves to the previous page of the document
hi: दस्तावेज़ के पिछले पृष्ठ पर जाता है

en: Next Page
hi: अगला पृष्ठ

en: Moves to the next page of the document
hi: दस्तावेज़ के अगले पृष्ठ पर जाता है

en: Table of &Contents
hi: विषयसूची तालिका (&C)

en: Table of contents
hi: विषयसूची तालिका

en: Go back to the table of contents
hi: विषयसूची तालिका पर जाएँ

en: &Last Search Result
hi: पिछला खोज परिणाम (&L)

en: Configure Fonts...
hi: फ़ॉन्ट्स कॉन्फ़िगर करें...

en: Increase Font Sizes
hi: फ़ॉन्ट आकार बढ़ाएँ

en: Decrease Font Sizes
hi: फ़ॉन्ट आकार घटाएँ

en: &Search
hi: ढूंढें (&S)

en: &Contents
hi: विषयसूची (&C)

en: Search Options
hi: खोज विकल्प

en: G&lossary
hi: शब्द-संग्रह (&l)

en: Start Page
hi: प्रारंभ पृष्ठ

en: Unable to run search program.
hi: खोज प्रोग्राम चलाने में अक्षम.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
hi: खोज निर्देशिका अभी तक उपलब्ध नहीं है. क्या आप निर्देशिका अभी तैयार करना चाहेंगे?

en: Create
hi: बनाएँ

en: Do Not Create
hi: बनाएँ नहीं

en: Error: No document type specified.
hi: त्रुटि: कोई दस्तावेज किस्म निर्दिष्ट नहीं है.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
hi: त्रुटि: दस्तावेज़ क़िस्म '%1' के लिए कोई सर्च हैंडलर नहीं है.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
hi: फ़ाइल '%1' से सर्च हैंडलर चालू करने में अक्षम.

en: No valid search handler found.
hi: कोई भी वैध सर्च हैंडलर नहीं मिला.

en: Search Results for '%1':
hi: '%1' के लिए ढूंढे गए परिणाम:

en: Search Results
hi: खोज परिणाम

en: Error executing search command '%1'.
hi: सर्च कमांड '%1' चलाने में त्रुटि.

en: Error: %1
hi: त्रुटि: %1

en: '%1' not found, check your installation
hi: '%1' नहीं मिला, कृपया अपना संस्थापन जाँचें

en: '%1' not found, install the package containing it
hi: '%1' नहीं मिला, उपयुक्त पैकैज संस्थापित करें.

en: No search command or URL specified.
hi: कोई बी सर्च कमांड या यूआरएल निर्दिष्ट नहीं है.

en: and
hi: और

en: or
hi: या

en: &Method:
hi: विधिः (&M)

en: Max. &results:
hi: अधिकतम परिणामः (&r)

en: &Scope selection:
hi: कार्यक्षेत्र चयन (&S)

en: Scope
hi: स्कोप

en: Build Search &Index...
hi: ढूंढने की अनुक्रमणिका बनाएँ...(&I)

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
hi: मनपसंद

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
hi: सभी

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
hi: अज्ञात

en: Copy Link Address
hi: लिंक पता नक़ल करें
