kquitapp - en to hi translation catalogue (10 entries)

en: Command-line application quitter
hi: कमांड लाइन अनुप्रयोग क्विटर

en: Quit a D-Bus enabled application easily
hi: डी-बस आधारित अनुप्रयोगों से आसानी से बाहर हों

en: (c) 2006, Aaron Seigo
hi: (c) 2006, एरॉन सीगो

en: Aaron J. Seigo
hi: एरॉन जे. सीगो

en: Current maintainer
hi: वर्तमान मेंटेनर

en: Full service name, overrides application name provided
hi: पूरा सर्विस नाम, दिए गए अनुप्रयोग नाम को ओवरराइड करता है

en: Path in the D-Bus interface to use
hi: प्रयोग के लिए डी-बस इंटरफ़ेस में पथ

en: The name of the application to quit
hi: अनुप्रयोग का नाम जिससे बाहर होना है

en: Application %1 could not be found using service %2 and path %3.
hi: अनुप्रयोग %1 नही मिला सेवा %2 और पथ %3 के प्रयोग से.

en: Quitting application %1 failed. Error reported was:
    
         %2 : %3
hi: अनुप्रयोग %1 से बाहर आने में असफल. त्रुटि थी:
    
         %2 : %3
