kurifilter - en to hi translation catalogue (32 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
hi: वेब शॉर्टकट सक्षम करें (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
hi: केवल पसंदीदा शॉर्टकट्स ही चुनें (&U)

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
hi: शॉर्टकट के लिए ढूंढें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
hi: नया वेब शॉर्टकट जोडें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
hi: नया... (&N)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
hi: उभरे वेब शॉर्टकट को बदलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
hi: बदलें...(&g)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
hi: उभरे वेब शॉर्टकट को हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
hi: मिटाएँ (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
hi: तयशुदा वेब शॉर्टकट (&s):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
hi: <html><head/> <body><p>कोई डिफ़ॉल्ट वेब शॉर्टकट चुनें.</p><p>इससे अनुप्रयोगों को, जब वे एक उचित यूआरएल में फ़िल्टर नहीं किये जा सकते तब स्वचालित रूप से लिखे गए शब्द या वाक्यांश को वेब शॉर्टकट क्वेरीज़ में बदलने की अनुमति देता है.</p><p>इस विशेषता को अक्षम करने के लिए सूची में से <span style="font-weight:600;">कुछ नहीं</span> चुनें.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
hi: डेलिमीटर चुनें जो कि की-वर्ड्स को खोजे जाने वाले वाक्यांश या शब्दों से अलग करे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
hi: कीवर्ड डेलिमिटरः (&K)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
hi: वेब शॉर्टकट खोजशब्द चिह्नित करने के लिए एक डेलीमीटर चुनें।

en: No preferred search providers were found.
hi: कोई पसंदीदा खोज प्रदाता नहीं मिले.

en: No search providers were found.
hi: कोई खोज प्रदाता नहीं मिले.

en: Search F&ilters
hi: खोज फ़िल्टर्स (&i)

en: Modify Web Shortcut
hi: वेब शॉर्टकट बदलें

en: New Web Shortcut
hi: नया वेब शॉर्टकट

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
hi: शॉर्टकट "%1"पहले से ही "%2" को आबंटित है। कृपया कोई भिन्न नाम चुनें।

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
hi: निम्न शॉर्टकट पहले से ही आबंटित हैं। कृपया कुछ अलग चुनें
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
hi: शॉर्टकट URL में उपयोगकर्ता क्वेरी के लिए एक \{...} प्लेसहोल्डर नहीं है.
    इसका मतलब यह है शॉर्टकट में चाहे जो पाठ टाइप किया जाए एक ही पृष्ठ हमेशा दिखेगा।

en: Keep It
hi: बनाए रखें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
hi: मानव द्वारा पढ़ा जाने योग्य खोज प्रदायक का नाम यहाँ भरें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
hi: शॉर्टकट्स नाम (&n):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
hi: शॉर्टकट्स URL (&U):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
hi: आपकी खोज क्वेरी को एनकोड करने में उपयोगी कैरेक्टर सेट चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
hi: <qt>
    यहाँ दर्ज किए गए शॉर्टकट केडीई में एक छद्म-यूआरआइ योजना के रूप में इस्तेमाल किया जा सकता है। उदाहरण के लिए, शॉर्टकट <b>एवी</b> को इस रूप में इस्तेमाल किया जा सकता है- <b>एवी</b>:<b>मेरी-खोज</b> 
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
hi: <html><head/><body><p>मानव द्वारा पढ़ा जाने योग्य खोज प्रदायक का नाम यहाँ भरें.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
hi: शॉर्टकट्स (&S):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
hi: आपकी खोज क्वेरी को एनकोड करने में उपयोगी कैरेक्टर सेट चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
hi: अक्षरसेट: (&C)
