plasmapkg - en to hi translation catalogue (45 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
hi: संस्थापना, सूची, मिटाना प्लाज्मा पैकेज

en: Addon Name
hi: एडोन नाम

en: Service Type
hi: सेवा प्रकार

en: Path
hi: पथ

en: Package types that are installable with this tool:
hi: पैकेज जो इस टूल से स्थापित किए जा सकते हैं:

en: Built in:
hi: अंतःनिर्मित:

en: Layout Template
hi: लेआउट खाका

en: Plasmoid
hi: प्लाज्माइड

en: Runner
hi: रनर

en: Theme
hi: प्रसंग

en: Wallpaper Images
hi: वॉलपेपर चित्र

en: Wallpaper Plugin
hi: वॉलपेपर प्लगइन

en: KWin Effect
hi: के-विन प्रभाव

en: KWin Window Switcher
hi: केविन विंडो परिवर्तक

en: KWin Script
hi: KWin स्क्रिप्ट

en: Provided by plugins:
hi: प्लगइन्स द्वारा प्रदान:

en: Provided by .desktop files:
hi: .desktop फ़इलें द्वारा प्रदान:

en: Plasma Package Manager
hi: प्लाज्मा पैकेज मैनेजर

en: (C) 2008, Aaron Seigo
hi: (c) 2008, एरॉन सीगो

en: Aaron Seigo
hi: एरॉन सीगो

en: Original author
hi: मूल लेखक

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
hi: <path> पर पैकेज का SHA1 हैश निर्मित करें

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
hi: संस्थापना या हटाने के लिए यह सभी उपयोक्ताओं के लिए पैकेजों में काम करता है.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
hi: संकुल प्रकार जैसे. प्रसंग, वॉलपेपर, प्लाज्माइड, डाटा-इंजिन, रनर, लेआउट खाका आदि.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
hi: पैकेज को यहाँ संस्थापित करें <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
hi: पैकेज यहाँ पर उन्नत बनाएँ <path>

en: List installed packages
hi: संस्थापित पैकेजों की सूची दें

en: lists all known Package types that can be installed
hi: सूची है पैकेज प्रकार की जो स्थापित किए जा सकते हैं

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
hi: इस नाम का पैकेज हटाएँ <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
hi: संकुल रूट का निरपेक्ष पथ. यदि नहीं दिया जाता है, तब मानक आँकड़ा निर्देशिका इस KDE सत्र के लिए बदले में खोजा जाएगा.

en: Failed to generate a Package hash for %1
hi: %1 के पैकेज हैश निर्मित नहीं कर सके

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
hi: पैकेज %1 का SHA1 हैश :%2

[ctx: package type]
en: wallpaper
hi: वालपेपर

[ctx: package type]
en: plasmoid
hi: प्लाज्माइड

[ctx: package type]
en: theme
hi: प्रसंग

[ctx: package type]
en: runner
hi: रनर

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
hi: वॉलपेपर प्लगिन

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
hi: संकुल प्रकार %1 के लिए उपयुक्त संस्थापक नहीं पा सका

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
hi: संकुल प्रकार %1 के लिए संस्थापक लोड नहीं कर सका. रिपोर्ट की गई त्रुटि थी: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
hi: पैकेजरूट व ग्लोबल विकल्प परसपर विरोध में है, केवल एक ही चुनें.

en: Successfully removed %1
hi: सफलतापूर्वक हटाया %1

en: Removal of %1 failed.
hi: %1 का हटाया जाना विफल.

en: Successfully installed %1
hi: सफलतापूर्वक संस्थापित %1

en: Installation of %1 failed.
hi: %1 का संस्थापन विफल.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
hi: संस्थापन, हटाना, उन्नयन या सूची में से एक जरूरी.
