kio4 - en to hi translation catalogue (816 entries)

en: A file or folder named %1 already exists.
hi: एक फ़ाइल या फ़ोल्डर नाम %1  पहले से ही अस्तित्व में है.

en: You do not have permission to create that folder.
hi: इस फ़ोल्डर को बनाने के लिए आपके पास अनुमति नहीं है.

en: You did not select a file to delete.
hi: मिटाने के लिए आपने फ़ाइल चुना नहीं है

en: Nothing to Delete
hi: मिटाने के लिए कुछ नहीं

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
hi: <qt>क्या आप सचमुच में मिटाना चाहते हैं इसे-
     <b>'%1'</b>?</qt>

en: Delete File
hi: फ़ाइल मिटाएँ

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
hi[0]: क्या आप सचमुच इस वस्तु को मिटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप सचमुच इन %1 वस्तुऔं को मिटाना चाहते हैं?

en: Delete Files
hi: फ़ाइलें मिटाएँ

en: You did not select a file to trash.
hi: मिटाने के लिए आपने फ़ाइल चुना नहीं है

en: Nothing to Trash
hi: मिटाने के लिए कुछ नहीं

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
hi: <qt>क्या आप सचमुच <b>%1</b> को मिटाना चाहते हैं?</qt>

en: Trash File
hi: फ़ाइल मिटाएँ

[ctx: to trash]
en: &Trash
hi: रद्दी (&T)

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
hi[0]: क्या आप सचमुच इन %1 वस्तुओं को मिटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप सचमुच इन %1 वस्तुओं को मिटाना चाहते हैं?

en: Trash Files
hi: फ़ाइलों को रद्दी में भेजें

en: The specified folder does not exist or was not readable.
hi: उल्लेखित फ़ाइल या फोल्ड उपलब्ध नहीं है या पढ़ने लायक नहीं है.

en: Menu
hi: मेन्यू

en: Parent Folder
hi: पेरेन्ट फ़ोल्डर

en: Home Folder
hi: घर फ़ोल्डर

en: Reload
hi: री-लोड

en: New Folder...
hi: नया फ़ोल्डर...

en: Move to Trash
hi: रद्दी पर ले जाएँ

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Sorting
hi: क्रमबद्ध करने में

en: By Name
hi: नाम से

en: By Size
hi: आकार से

en: By Date
hi: तारीख़ से

en: By Type
hi: क़िस्म से

en: Descending
hi: घटते क्रम में

en: Short View
hi: छोटा दृश्य

en: Detailed View
hi: विस्तृत दृश्य

en: Show Hidden Files
hi: छुपी फ़ाइलें दिखाएँ

en: Show Preview
hi: पूर्वावलोकन दिखाएँ

en: Properties
hi: गुण

en: &View
hi: देखें (&V)

en: *|All Files
hi: *|सभी फ़ाइलें

en: All Supported Files
hi: सभी समर्थित फ़ाइलें

en: Edit Places Entry
hi: स्थान प्रविष्टि संपादन

en: &Location:
hi: स्थानः (&L)

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
hi: <qt>यह प्रतीक स्थान फलक में प्रकट होगा.<br /><br />भिन्न प्रतीक चुनने के लिए बटन पर क्लिक करें.</qt>

en: Choose an &icon:
hi: एक प्रतीक चुनें (&i)

en: &Only show when using this application (%1)
hi: जब इस अनुप्रयोग (%1) का इस्तेमाल करें तभी दिखाएँ (&O)

en: &Unmount '%1'
hi: अनमाउन्ट  '%1' (&U)

en: &Eject '%1'
hi: '%1' बाहर करें (&E)

en: An error occurred while accessing '%1'
hi: '%1' पर पहुँचने की कोशिश में एक त्रुटि हुई

en: Add Entry...
hi: प्रविष्टि जोड़ें...

en: &Show All Entries
hi: सभी प्रविष्टियाँ दिखाएँ (&S)

en: Drive: %1
hi: ड्राइव: %1

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
hi: <qt>पैरेन्ट फ़ोल्डर में जाने के लिए इस बटन को क्लिक करें.<br /><br /> उदाहरण के लिए, यदि मौज़ूदा स्थान है फ़ाइल:/home/%1  तो इस बटन पर क्लिक करने पर यह आपको फ़ाइल:/home में ले जाएगा</qt>

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
hi: ब्राउज़िंग इतिहास में एक स्तर पीछे जाने के लिए इस बटन को क्लिक करें.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
hi: ब्राउज़िंग इतिहास में एक स्तर आगे जाने के लिए इस बटन को क्लिक करें.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
hi: मौज़ूदा स्थान के विषयवस्तु को फिर से  लोड करने के लिए इस बटन को क्लिक करें.

en: Click this button to create a new folder.
hi: नया फ़ोल्डर बनाने के लिए इस बटन को क्लिक करें.

en: Show Places Navigation Panel
hi: प्लेस नेविगेशन फलक दिखाएँ

en: Show Bookmarks
hi: पसंदीदा दिखाएँ

en: Options
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
hi: नाम: (&N)

en: &Filter:
hi: फ़िल्टर: (&F)

en: This is the name to save the file as.
hi: यह इस रुप में सहेजे जाने वाले फ़ाइल का नाम है.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
hi: फ़ाइलों को खोलने की यह सूची है. एक से अधिक फ़ाइलों को उल्लेखित किया जा सकता है,  फ़ाइलों को स्पेस से अलग-अलग कर सूची बद्ध करके.

en: This is the name of the file to open.
hi: यह खोले जाने वाले फ़ाइल का नाम है.

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
hi: चुने गये फ़ाइल नाम
    प्रतीत होते हैं कि वैध नहीं हैं.

en: Invalid Filenames
hi: अवैध फ़ाइल नाम

en: You can only select local files.
hi: आप सिर्फ स्थानीय फ़ाइलें चुन सकते हैं.

en: Remote Files Not Accepted
hi: रिमोट फ़ाइलें स्वीकार्य नहीं हैं

en: *|All Folders
hi: *|सारे फ़ोल्डर

en: &Open
hi: खोलें (&O)

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
hi: फ़ाइल नाम एक्सटेंशन स्वतः चुनें (%1) (&x)

en: the extension <b>%1</b>
hi: एक्सटेंशन <b>%1</b>

en: Automatically select filename e&xtension
hi: फ़ाइल नाम एक्सटेंशन स्वतः चुनें (&x)

en: a suitable extension
hi: एक उपयुक्त एक्सटेंशन

en: Bookmarks
hi:  पसंदीदा

en: Create new folder in:
    %1
hi: नया फ़ोल्डर:
    %1 में बनाएँ

en: Copy
hi: नक़ल

en: Paste
hi: चिपकाएँ

en: Edit
hi: संपादन

en: Navigate
hi: नेविगेट

en: Custom Path
hi: मनपसंद पथ

en: Click for Location Navigation
hi: स्थान नेविगेशन के लिए क्लिक करें

en: Click to Edit Location
hi: स्थान संपादन के लिये क्लिक करें

en: Setting ACL for %1
hi:  %1 के लिए एसीएल सेट करना

en: Could not change permissions for
    %1
hi:  %1 के लिए 
    अनुमतियाँ बदल नहीं सका.

en: No Media inserted or Media not recognized.
hi: कोई मीडिया प्रविष्ट नहीं किया गया है या मीडिया को पहचाना नहीं जा सका.

en: "vold" is not running.
hi: "vold" चल नहीं रहा है.

en: Could not find program "mount"
hi: प्रोग्राम "mount" नहीं मिला

en: Could not find program "umount"
hi: प्रोग्राम "umount" नहीं मिला

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
hi: फ़ाइल को %1 से %2 पर नक़ल नहीं कर सका. (त्रुटि क्र.: %3)

en: No media in device for %1
hi: %1 के लिए उपकरण में कोई मीडिया नहीं

en: Could not get user id for given user name %1
hi: दिए गए उपयोक्ता नाम %1 के लिए उपयोक्ता आईडी प्राप्त नहीं कर सका

en: Could not get group id for given group name %1
hi: दिए गए समूह नाम %1 के लिए समूह आईडी प्राप्त नहीं कर सका

en: Opening connection to host %1
hi: होस्ट %1 से कनेक्शन खोला जा रहा है

en: Connected to host %1
hi: होस्ट %1 से जुड़ा है

en: %1.
    
    Reason: %2
hi: %1.
    
    कारण: %2

en: Sending login information
hi: लॉगइन जानकारी भेज रहे

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
hi: संदेश भेजा:
    उपयोक्ता नाम =%1 तथा पासवर्ड=[hidden] से लॉगिन किया
    
    सर्वर ने जवाब दिया:
    %2

en: You need to supply a username and a password to access this site.
hi: इस साइट पर पहुँचने के लिए आपको उपयोक्ता नाम और पासवर्ड देना होगा.

en: Site:
hi: साइटः

en: Login OK
hi: लॉगइन ठीक

en: Could not login to %1.
hi:  %1 पर लॉगइन नहीं हो सका.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
hi: इससे पहले कि आपको किसी साइट पर पहुँच की अनुमति दी जाए, नीचे सूची-बद्ध किए प्रॉक्सी सर्वर के लिए आपको उपयोक्ता नाम तथा पासवर्ड देना होगा.

en: Proxy:
hi: प्रॉक्सीः

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
hi: <b>%1</b> पर <b>%2</b>

en: Proxy Authentication Failed.
hi: प्रॉक्सी प्रमाणीकरण असफल.

en: No host specified.
hi: कोई होस्ट उल्लेखित नहीं है.

en: Otherwise, the request would have succeeded.
hi: अन्यथा, निवेदन पूरा हो गया होता.

[ctx: request type]
en: retrieve property values
hi: गुण मान निकालें

[ctx: request type]
en: set property values
hi: गुण मान नियत करें.

[ctx: request type]
en: create the requested folder
hi: निवेदित फ़ोल्डर बनाएँ

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
hi: उल्लेखित फ़ाइल या फ़ोल्डर की नक़ल करें

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
hi: उल्लेखित फ़ाइल या फ़ोल्डर खिसकाएँ

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
hi: उल्लेखित फ़ोल्डर में ढूंढें

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
hi: उल्लेखित फ़ाइल या फ़ोल्डर को तालाबंद करें

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
hi: उल्लेखित फ़ाइल या फ़ोल्डर का ताला खोलें

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
hi: उल्लेखित फ़ाइल या फ़ोल्डर को मिटाएँ

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
hi: सर्वर केपेबिलिटी क्वेरी करें

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
hi: उल्लेखित फ़ाइल या फ़ोल्डर के विषयवस्तुओं को निकालें

en: The server does not support the WebDAV protocol.
hi: सर्वर वेब-डीएवी  प्रोटोकॉल  समर्थित नहीं करते.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
hi: %1 की कोशिश में पहुँच नकार दिया गया.

en: The requested lock could not be granted. %1
hi: निवेदित तालाबंद दिया नहीं जा सकता. %1

en: The server does not support the request type of the body.
hi: सर्वर निवेदित क़िस्म के बॉडी समर्थित नहीं करते.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
hi:  %1 पर अक्षम चूंकि रिसोर्स ताला बंद है.

en: This action was prevented by another error.
hi: अन्य त्रुटि के द्वारा यह क्रिया रोकी गई.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
hi:  %1 को असमर्थ चूंकि गंतव्य सर्वर ने फ़ाइल या फ़ोल्डर को स्वीकार करने से मना किया.

[ctx: request type]
en: upload %1
hi: अपलोड %1

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
hi:  एक त्रुटि %1   हुई, %2  की कोशिश में

en: %1 contacted. Waiting for reply...
hi: %1 सम्पर्क में. जवाब की प्रतीक्षा में...

en: Server processing request, please wait...
hi: सर्वर प्रक्रिया के लिए निवेदन, कृपया इंतजार करें...

en: Sending data to %1
hi:  %1 को डाटा भेज रहे

en: Retrieving %1 from %2...
hi:  %1 की फिर से प्राप्ति %2 से किया जा रहा है...

en: Authentication Failed.
hi: प्रमाणीकरण असफल.

en: KDE HTTP cache maintenance tool
hi: केडीई एचटीटीपी कैश मेंटेनेंस औज़ार

en: Empty the cache
hi: कैश खाली करें

en: Cookie Alert
hi: कुकी चेतावनी

en: Apply Choice To
hi: चयन लागू करें यहाँ...

en: &Only this cookie
hi: सिर्फ यही कुकी (&O)

en: &Only these cookies
hi: सिर्फ ये कुकीज़ (&O)

en: All cookies from this do&main
hi: इस डोमेन से सभी कुकीज़ (&m)

en: All &cookies
hi: सभी कुकीज़ (&c)

en: &Accept
hi: स्वीकारें (&A)

en: &Reject
hi: अस्वीकृत (&R)

en: See or modify the cookie information
hi: कुकी जानकारी पढ़ें या बदलें

en: Cookie Details
hi: कुकी विवरण

en: Name:
hi: नाम:

en: Value:
hi: मूल्यः

en: Expires:
hi: ख़त्म होगाः

en: Path:
hi: पथः

en: Domain:
hi: डोमेनः

en: Exposure:
hi: एक्सपोज़रः

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
hi: अगला (&N) >>

en: Show details of the next cookie
hi: अगले कुकी का विवरण दिखाएँ

en: Not specified
hi: उल्लेखित नहीं

en: End of Session
hi: सत्र का अंत

en: Secure servers only
hi: सिर्फ सुरक्षित सर्वर

en: Secure servers, page scripts
hi: सुरक्षित सर्वर्स, पेज स्क्रिप्ट

en: Servers
hi: सर्वर्स

en: Servers, page scripts
hi: सर्वर्स, पेज स्क्रिप्ट

en: HTTP Cookie Daemon
hi: एचटीटीपी कुकी डेमन

en: HTTP cookie daemon
hi: एचटीटीपी कुकी डेमन

en: Shut down cookie jar
hi: कुकी जार बन्द करें

en: Remove cookies for domain
hi: डेमन की कुकी मिटाएँ

en: Remove all cookies
hi: सभी कुकी मिटाएँ

en: Reload configuration file
hi: कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल फिर से  लोड करें

en: kio_metainfo
hi: केआईओ_मेटाइन्फ़ो

en: No metainfo for %1
hi: %1 के लिए कोई मेटाजानकारी नहीं

en: --- separator ---
hi: --- सेपरेटर ---

en: *.html|HTML Files (*.html)
hi: *.html|एचटीएमएल फ़ाइलें (*.html)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
hi: <!-- यह फ़ाइल कॉन्करर द्वारा उत्पन्न की गई है -->

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
hi: *.adr|ओपेरा पसंद फ़ाइलें (*.adr)

en: Add Bookmark Here
hi: यहाँ  पसंदीदा  जोड़ें

en: Open Folder in Bookmark Editor
hi: फ़ोल्डर पसंद संपादक में खोलें

en: Delete Folder
hi: फ़ोल्डर मिटाएँ

en: Copy Link Address
hi: लिंक पता नक़ल करें

en: Delete Bookmark
hi:  पसंदीदा  मिटाएँ

en: Open Folder in Tabs
hi: फ़ोल्डर टैब में खोलें

en: Cannot add bookmark with empty URL.
hi: रिक्त यूआरएल में पसंद नहीं जोड़ सकता.

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
hi: क्या आप वाक़ई इस पसंद फ़ोल्डर को मिटाना चाहते हैं
    "%1"?

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
hi: क्या आप वाक़ई इस पसंदीदा को मिटाना चाहते हैं
    "%1"?

en: Bookmark Folder Deletion
hi: पसंदीदा फ़ोल्डर मिटाना

en: Bookmark Deletion
hi: पसंदीदा मिटाना

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
hi: इस फ़ोल्सडर में भी पसंदीदा को एक नए टैब के रूप में दिखाएँ

en: Bookmark Tabs as Folder...
hi: टैब्स को पसंदीदा फ़ोल्डर के रूप में  बनाएँ

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
hi: सभी खुले टैब्स के लिए एक  पसंदीदा  फ़ोल्डर जोड़ें.

en: Edit your bookmark collection in a separate window
hi: अलग विंडो में  पसंदीदा  संग्रह का संपादन करें

en: New Bookmark Folder...
hi: नया पसंदीदा फ़ोल्डर...

en: Create a new bookmark folder in this menu
hi: इस मेन्यू में एक नया  पसंदीदा  फ़ोल्डर बनाएँ

en: Hide in toolbar
hi: औजार पट्टी में छुपाएँ

en: Show in toolbar
hi: औजार पट्टी में दिखाएँ

en: Open in New Window
hi: नए विंडो में खोलें.

en: Open in New Tab
hi: नए टैब में खोलें

en: Receiving corrupt data.
hi: खराब डाटा प्राप्त किया जा रहा है.

en: Owner
hi: मालिक

en: Owning Group
hi: मालिक समूह

en: Others
hi: अन्य

en: Mask
hi: मास्क

en: Named User
hi: नामित उपयोक्ता

en: Named Group
hi: नामित समूह

en: Edit Entry...
hi: प्रविष्टि संपादित करें...

en: Delete Entry
hi: प्रविष्टि मिटाएँ

en:  (Default)
hi: (डिफ़ॉल्ट)

en: Edit ACL Entry
hi: एसीएल प्रविष्टि संपादित करें

en: Entry Type
hi: प्रविष्टि क़िस्म

en: Default for new files in this folder
hi: इस फ़ोल्डर के लिए नई फ़ाइलों के लिए डिफ़ॉल्ट

en: User:
hi: उपयोक्ता:

en: Group:
hi: समूह:

en: Type
hi: क़िस्म

en: Name
hi: नाम

[ctx: read permission]
en: r
hi: प

[ctx: write permission]
en: w
hi: लि

[ctx: execute permission]
en: x
hi: च

en: Effective
hi: प्रभावी

en: Device name
hi: उपकरण नाम

en: Encoding:
hi: एनकोडिंग:

en: Open
hi: खोलें

en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

en: <Error>
hi: <त्रुटि>

en: &Share
hi: साझेदारी (&S)

en: Only folders in your home folder can be shared.
hi: सिर्फ आपके होम फ़ोल्डर के फ़ोल्डर्स ही साझा हो सकते हैं.

en: Not shared
hi: साझेदारी नहीं है

en: Shared
hi: साझेदारी

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
hi: इस फ़ोल्डर को साझा करने पर यह लिनक्स/यूनिक्स (एनएफएस) तथा विंडोज़ (साम्बा) पर उपलब्ध होगा.

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
hi: आप फ़ाइल शेयरिंग अनुमोदन रिकॉन्फ़िगर कर सकते हैं.

en: Configure File Sharing...
hi: फ़ाइल साझा कॉन्फ़िगर करें...

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
hi:  'filesharelist' चलाने में त्रुटि. जाँचें कि स्थापित है, तथा  $PATH या  /usr/sbin में है.

en: You need to be authorized to share folders.
hi: फ़ोल्डर्स साझा करने के लिए आपको अनुमोदित होना आवश्यक है.

en: File sharing is disabled.
hi: फ़ाइल साझा अक्षम है.

en: Sharing folder '%1' failed.
hi: फ़ोल्डर '%1' साझा करने में असफल.

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
hi: फ़ोल्डर '%1' को साझा करने की कोशिश में एक त्रुटि हुई. कृपया सुनिश्चित करें कि रूट में 'fileshareset' सेट है.

en: Unsharing folder '%1' failed.
hi: फ़ोल्डर '%1' साझा हटाने में असफल.

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
hi: फ़ोल्डर '%1' का साझा समाप्त करने की कोशिश में एक त्रुटि हुई. कृपया सुनिश्चित करें कि 'fileshareset' रूट में सेट है.

en: Select Icon
hi: प्रतीक चुनें

en: Icon Source
hi: प्रतीक स्रोत

en: S&ystem icons:
hi: तंत्र प्रतीकः (&y)

en: O&ther icons:
hi: अन्य प्रतीकः (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: &Browse...
hi: ब्राउज... (&B)

en: &Search:
hi: ढूंढें: (&S)

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
hi: प्रतीक नामों के लिए इंटरेक्टिव ढूंढें (उदा. फ़ोल्डर).

en: Actions
hi: क्रियाएं

en: Animations
hi: एनिमेशन

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Categories
hi: श्रेणियाँ

en: Devices
hi: औज़ार

en: Emblems
hi: एम्ब्लेम

en: Emotes
hi: इमोट्स

en: Filesystems
hi: फ़ाइलसिस्टम

en: International
hi: अंतर्राष्ट्रीय

en: Mimetypes
hi: माइमटाइप्स

en: Places
hi: स्थान

en: Status
hi: स्थिति

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
hi: *.png *.xpm *.svg *.svgz|प्रतीक फ़ाइलें (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: Known Applications
hi: ज्ञात अनुप्रयोग

en: Open With
hi: के साथ खोलें

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
hi: <qt>प्रोग्राम चुनें जो <b>%1</b> को खोलने में उपयोग में लिया जाएगा. यदि प्रोग्राम सूचीबद्ध नहीं है, नाम भरें या ब्राउज़ बटन क्लिक करें.</qt>

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
hi: प्रोग्राम का नाम चुनें जिससे चुनी गई फ़ाइल को खोलना है.

en: Choose Application for %1
hi:  %1 के लिए अनुप्रयोग चुनें

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
hi: <qt>फ़ाइल क़िस्म : <b>%1</b> के लिए प्रोग्राम चुनें. यदि प्रोग्राम सूचीबद्ध नहीं है, तो नाम भरें या ब्राउज़ बटन क्लिक करें.</qt>

en: Choose Application
hi: अनुप्रयोग चुनें

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
hi: <qt>प्रोग्राम चुनें. यदि प्रोग्राम सूचीबद्ध नहीं है, तो नाम भरें या ब्राउज़ बटन क्लिक करें.</qt>

en: Run in &terminal
hi: टर्मिनल में चलाएँ (&t)

en: &Do not close when command exits
hi: जब कमांड उपलब्ध हो तो बंद नहीं करें (&D)

en: &Remember application association for this type of file
hi: इस क़िस्म की फ़ाइल के फ़ाइल असोसिएशन को स्मरण में रखें (&R)

en: P&review
hi: पूर्वावलोकन (&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: &Run in terminal
hi: टर्मिनल में चलाएँ (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalEditLabel)
en: &Terminal options:
hi: टर्मिनल विकल्पः (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Do not &close when command exits
hi: जब कमांड उपलब्ध हो तो बंद नहीं करें (&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Ru&n as a different user
hi: भिन्न उपयोक्ता जैसे चलाएँ (&n)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Enter the user name you want to run the application as.
hi: इस अनुप्रयोग को जिस नाम से चलाना चाहते हैं, उस उपयोक्ता का नाम भरें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: &Username:
hi: उपयोक्ता नाम: (&U)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, suidEdit)
en: Enter the user name you want to run the application as here.
hi: इस अनुप्रयोग को जिस नाम से चलाना चाहते हैं, उस उपयोक्ता का नाम यहाँ भरें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Enable &launch feedback
hi: लांच फ़ीडबैक सक्षम करें (&l)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, systrayCheck)
en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
hi: इस विकल्प को चेक करें यदि आप चाहते हैं कि आपके अनुप्रयोग को तंत्र तश्तरी हैण्डल करे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systrayCheck)
en: &Place in system tray
hi: तंत्र तश्तरी में रखें (&P)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: None
hi: कुछ नहीं

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Multiple Instances
hi: मल्टीपल इंस्टेंसेज़

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Single Instance
hi: एकल इंस्टेंस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Run Until Finished
hi: पूरा होते तक चलाएँ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameEdit)
en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
hi: इस अनुप्रयोग को जो नाम देना चाहते हैं, यहाँ टाइप करें. यह अनुप्रयोग इसी नाम से फलक में अनुप्रयोग मेन्यू में प्रकट होगा.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, genNameEdit)
en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
hi: प्रयोग के आधार पर अनुप्रयोग का वर्णन भरें. उदाहरण: डायलअप अनुप्रयोग (केपीपीपी)ेहोगा  "डायल अप औजारl".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
hi: वर्णनः (&D)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, commentEdit)
en: Type any comment you think is useful here.
hi: कोई टिप्पणी जो आप समझते हैं,  उपयोगी है, यहाँ टाइप करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comm&ent:
hi: टिप्पणीः (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Co&mmand:
hi: कमांडः (&m)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, browseButton)
en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
hi: वांछित एक्जीक्यूटेबल को ढूंढने के लिए फ़ाइल सिस्टम को ब्राउज़ करने के लिए यहाँ क्लिक करें.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathEdit)
en: Sets the working directory for your application.
hi: आपके अनुप्रयोग के लिए कार्यशील डिरेक्ट्री सेट करता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Work path:
hi: कार्य पथः (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Supported file types:
hi: समर्थित फ़ाइल क़िस्मः (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Mimetype
hi: माइम क़िस्म

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Description
hi: वर्णन

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
hi: इस बटन पर क्लिक करें यदि आप फ़ाइल क़िस्म (माइम क़िस्म) जोड़ना चाहते हैं जो आपका अनुप्रयोग चला सकता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, add) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Add...
hi: जोड़ें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Ad&vanced Options
hi: विस्तृत विकल्प...(&v)

en: Properties for %1
hi:  %1 के लिए गुण

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
hi[0]: १ वस्तु के लिए गुण
hi[1]: चयनित %1 वस्तुओं के लिए गुण

en: Type:
hi: क़िस्मः

en: Contents:
hi: विषयसूचीः

en: Location:
hi: स्थानः

en: Size:
hi: आकारः

en: Calculate
hi: गणना

en: Stop
hi: रूकें

en: Refresh
hi: ताज़ा करें

en: Points to:
hi: की ओर इशाराः

en: Created:
hi: सृजितः

en: Modified:
hi: परिवर्धितः

en: Accessed:
hi: पहुंचाः

en: Mounted on:
hi: पर माउन्टेड:

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
hi: गणना में... %1 (%2)
    %3, %4

en: 1 file | %1 files
hi[0]: १ फ़ाइल
hi[1]: %1 फ़ाइलें

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
hi[0]: १ उप फ़ोल्डर
hi[1]: %1 उप-फ़ोल्डर

en: Calculating...
hi: गणना में...

en: At least %1
hi: कम से कम %1

en: The new file name is empty.
hi: नया फ़ाइल नाम खाली है.

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
hi: <qt>गुण सहेज नहीं सकता. आपके पास उचित पहुँच <b>%1</b> </qt> पर लिखने के लिए नहीं है.

en: Forbidden
hi: निषेधित

en: Can Read
hi: पढ़ सकते हैं

en: Can Read & Write
hi: पढ़ व लिख सकते हैं

en: Can View Content
hi: विषयवस्तु देख सकते हैं

en: Can View & Modify Content
hi: विषयवस्तु देख व बदल सकते हैं

en: Can View Content & Read
hi: विषयवस्तु देख व पढ़ सकते हैं

en: Can View/Read & Modify/Write
hi: देख/पढ़ व बदल/लिख सकते हैं

en: &Permissions
hi: अनुमतियाँ (&P)

en: Access Permissions
hi: पहुँच अनुमतियाँ

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
hi[0]: यह फ़ाइल एक लिंक है और इसमें अनुमतियां नहीं हैं.
hi[1]: सभी फ़ाइलें लिंक हैं और इनमें अनुमतियाँ नहीं हैं

en: Only the owner can change permissions.
hi: सिर्फ स्वामी ही अनुमतियाँ बदल सकता है.

en: O&wner:
hi: स्वामीः (&w)

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
hi: उल्लेखित करता है कि स्वामी के लिए कौन सी क्रियाएँ स्वीकार्य हैं.

en: Gro&up:
hi: समूहः (&u)

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
hi: उल्लेखित करता है कि समूह के सदस्यों के लिए कौन सी क्रियाएँ स्वीकार्य हैं.

en: O&thers:
hi: अन्यः (&t)

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
hi: निर्धारित करता है कि क्रियाएँ जो सभी उपयोक्ता  जो कि न तो मालिक हैं और न ही समूह में हैं, कार्य हेतु स्वीकृत हैं

en: Only own&er can rename and delete folder content
hi: सिर्फ स्वामी ही फ़ोल्डर की वस्तुओं को मिटा सकता है या नाम बदल सकता है (&e)

en: Is &executable
hi: चलाने योग्य है (&e)

en: A&dvanced Permissions
hi: विस्तृत अनुमतियाँ (&d)

en: Ownership
hi: स्वामित्व

en: User:
hi: उपयोक्ता:

en: Group:
hi: समूहः

en: Apply changes to all subfolders and their contents
hi: परिवर्तनों को सभी सब-फ़ोल्डर तथा उनके वस्तुओं में लागू करें

en: Advanced Permissions
hi: विस्तृत अनुमतियाँ

en: Class
hi: वर्ग

en: Show
    Entries
hi: दिखाएँ
    प्रविष्टियाँ

en: Read
hi: पढ़ें

en: This flag allows viewing the content of the folder.
hi: यह फ्लेग फ़ोल्डर के वस्तुओं को देखने की स्वीकृति देता है.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
hi: रीड फ्लेग फ़ाइल की वस्तुओं को देखने की स्वीकृति देता है.

en: Write
    Entries
hi: लिखें
    प्रविष्टियाँ

en: Write
hi: लिखें

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
hi: यह फ्लैग फ़ाइलों को जोड़ने, नाम बदलने तथा मिटाने देता है. टीप लें कि स्टिकी फ्लैग के प्रयोग से मिटाने व नाम बदलने की प्रक्रिया सीमित हो सकती है.

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
hi: राइट फ्लेग फ़ाइल की वस्तुओं को परिवर्धित करने की अनुमति देता है.

[ctx: Enter folder]
en: Enter
hi: प्रविष्ट करें

en: Enable this flag to allow entering the folder.
hi: फ़ोल्डर में जाने की स्वीकृति के लिए इस फ्लेग को सक्षम करें.

en: Exec
hi: चलाना

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
hi: फ़ाइल को प्रोग्राम की तरह चलाने की स्वीकृति के लिए इस फ्लेग को सक्षम करें.

en: Special
hi: विशेष

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
hi: विशेष फ्लेग. समस्त फ़ोल्डर के लिए वैध, फ्लेग का सटीक अर्थ दाएँ हाथ के स्तम्भ में देखा जा सकता है.

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
hi: विशेष फ्लेग. समस्त फ़ोल्डर के लिए वैध, फ्लेग का सटीक अर्थ दाएँ हाथ के स्तम्भ में देखा जा सकता है.

en: User
hi: उपयोक्ता

en: Group
hi: समूह

en: Set UID
hi: यूआईडी सेट करें

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
hi: यदि यह फ्लेग नियत किया जाता है, इस फ़ोल्डर का स्वामी सभी नई फ़ाइलों का स्वामी होगा.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
hi: यदि यह फ़ाइल एक्जीक्यूटेबल है और फ्लेग नियत किया जाता है, यह स्वामी की अनुमति से एक्जीक्यूट होगा.

en: Set GID
hi: जीआईडी सेट करें

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
hi: यदि यह फ्लेग नियत किया जाता है, इस फ़ोल्डर के समूह को सभी नई फ़ाइलों के लिए नियत किया जाएगा.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
hi: यदि यह फ़ाइल एक्जीक्यूटेबल है और फ्लेग नियत किया जाता है, यह समूह की अनुमति से एक्जीक्यूट होगा.

[ctx: File permission]
en: Sticky
hi: स्टिकी

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
hi: यदि फ़ोल्डर में स्टिकी फ्लैग सेट कर दिया जाएगा तो सिर्फ मालिक या रूट ही इसे मिटा या इसका नाम बदल सकेगा. अन्यथा प्रत्येक, जिसके पास लिखने की अनुमति है, वो ये कर सकेंगे.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
hi: लिनक्स में फ़ाइल पर स्टिकी फ्लेग नज़रअंदाज़ किया जाता है, पर किसी तंत्र में उपयोग किया जाता होगा

en: Link
hi: लिंक

en: Varying (No Change)
hi: परिवर्तनीय (कोई परिवर्तन नहीं)

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
hi[0]: यह फ़ाइल उन्नत अनुमतियाँ प्रयोग में लेता है
hi[1]: ये फ़ाइलें उन्नत अनुमतियाँ प्रयोग में लेती हैं.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
hi[0]: यह फ़ोल्डर उन्नत अनुमतियाँ प्रयोग करता है.
hi[1]: ये फ़ोल्डर उन्नत अनुमतियाँ प्रयोग करते हैं.

en: These files use advanced permissions.
hi: ये फ़ाइलें विस्तृत अनुमतियाँ उपयोग करती हैं.

en: U&RL
hi: यूआरएल (&R)

en: URL:
hi: यूआरएल:

en: De&vice
hi: उपकरण (&v)

en: Device (/dev/fd0):
hi: उपकरण (/dev/fd0):

en: Device:
hi: उपकरणः

en: Read only
hi: सिर्फ पढ़ने के लिए

en: File system:
hi: फ़ाइल सिस्टमः

en: Mount point (/mnt/floppy):
hi: माउन्ट पाइंट (/mnt/floppy):

en: Mount point:
hi: माउन्ट पाइंटः

en: &Application
hi: अनुप्रयोग (&A)

en: Add File Type for %1
hi:  %1 के लिए फ़ाइल क़िस्म चुनें

en: Select one or more file types to add:
hi: एक या अधिक फ़ाइल क़िस्म जोड़ने के लिए चुनें:

en: Only executables on local file systems are supported.
hi: सिर्फ स्थानीय फ़ाइल सिस्टम पर एक्जीक्यूटेबल समर्थित हैं.

en: Advanced Options for %1
hi: %1 के लिए विस्तृत विकल्प

en: Open file dialog
hi: फ़ाइल खोलने का संवाद

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
hi: <qt>फ़ाइल <b>%1</b> का स्वामित्व परिवर्तित नहीं कर सकता. आपके पास परिवर्तन करने के लिए अपर्याप्त पंहुच है.</qt>

en: &Skip File
hi: फ़ाइल छोड़ें (&S)

en: Unable to create io-slave: %1
hi: आइओ-स्लेव तैयार करने में अक्षम: %1

en: Folder Already Exists
hi: फ़ोल्डर पहले से ही अस्तित्व में है

en: File Already Exists
hi: फ़ाइल पहले से ही अस्तित्व में है.

en: Already Exists as Folder
hi: पहले से ही फ़ोल्डर के रूप में है

en: Directory
hi: डिरेक्ट्री

en: File
hi: फ़ाइल

en: 1 day %2 | %1 days %2
hi[0]: १ दिन %2
hi[1]: %1 दिन %2

en: Could not read %1.
hi:  %1 पढ़ नहीं सका.

en: Could not write to %1.
hi:  %1 पर लिख नहीं सका.

en: Could not start process %1.
hi: प्रक्रिया %1 चालू नहीं कर सका.

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
hi: आंतरिक त्रुटि
     कृपया सम्पूर्ण बग रपट यहाँ भेजें- http://bugs.kde.org
    %1

en: Malformed URL %1.
hi: गलत यूआरएल %1.

en: The protocol %1 is not supported.
hi: प्रोटोकॉल %1 समर्थित नहीं है

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
hi: प्रोटोकॉल %1 सिर्फ एक फ़िल्टर प्रोटोकॉल है.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
hi: %1 फ़ोल्डर है, परन्तु एक फ़ाइल प्रत्याशित है.

en: %1 is a file, but a folder was expected.
hi: %1 फ़ाइल है, परन्तु एक फ़ोल्डर प्रत्याशित है.

en: The file or folder %1 does not exist.
hi: फ़ाइल या फ़ोल्डर %1 मौज़ूदनहीं है.

en: A file named %1 already exists.
hi: एक फ़ाइल %1  के नाम से पहले से ही मौज़ूद है.

en: A folder named %1 already exists.
hi: एक फ़ोल्डर %1 नाम से पहले ही मौज़ूद है.

en: No hostname specified.
hi: कोई होस्टनाम उल्लेखित नहीं है.

en: Unknown host %1
hi: अज्ञात होस्ट %1

en: Access denied to %1.
hi:  %1 पर पंहुच अस्वीकृत.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
hi: पँहुच अस्वीकृत
    %1 पर लिख नहीं सका.

en: Could not enter folder %1.
hi: फ़ोल्डर %1 में जा नहीं सका.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
hi: प्रोटोकॉल %1 फ़ोल्डर सेवा कार्यान्वित नहीं करता.

en: Found a cyclic link in %1.
hi:  %1 में साइक्लिक लिंक मिला.

en: Found a cyclic link while copying %1.
hi: %1 की नक़ल के दौरान साइक्लिक लिंक मिला.

en: Could not create socket for accessing %1.
hi:  %1 पर पँहुच के लिए सॉकेट तैयार नहीं कर सका.

en: Could not connect to host %1.
hi: होस्ट %1 से जुड़ नहीं सका.

en: Connection to host %1 is broken.
hi: होस्ट %1 से कनेक्शन टूट गया.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
hi: प्रोटोकॉल %1 एक फ़िल्टर प्रोटोकॉल नहीं है.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
hi: उपकरण माउन्ट नहीं कर सका.
     रिपोर्ट की गई त्रुटि थी:
    %1

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
hi: उपकरण अनमाउन्ट नहीं कर सका.
     रिपोर्ट की गई त्रुटि थी:
    %1

en: Could not read file %1.
hi: फ़ाइल %1 को पढ़ नहीं सका.

en: Could not write to file %1.
hi: फ़ाइल %1 पर लिख नहीं सका.

en: Could not bind %1.
hi:  %1 बाइंड नहीं कर सका.

en: Could not listen %1.
hi:  %1 पर सुन नहीं सका.

en: Could not accept %1.
hi:  %1 को स्वीकार नहीं सका.

en: Could not access %1.
hi:  %1 पर पँहुच नहीं सका.

en: Could not terminate listing %1.
hi: लिस्टिंग %1 बन्द नहीं कर सका.

en: Could not make folder %1.
hi: फ़ोल्डर %1 बना नहीं सका.

en: Could not remove folder %1.
hi: फ़ोल्डर %1 मिटा नहीं सका.

en: Could not resume file %1.
hi: फ़ाइल %1 पुनरारंभ नहीं कर सका.

en: Could not rename file %1.
hi: फ़ाइल %1 का नाम बदल नहीं सका.

en: Could not change permissions for %1.
hi:  %1 के लिए अनुमतियाँ बदल नहीं सका.

en: Could not change ownership for %1.
hi: %1 के लिए मालिकाना बदल नहीं सकता.

en: Could not delete file %1.
hi: फ़ाइल %1 को मिटा नहीं सका.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
hi: प्रोटोकॉल %1 के लिए प्रक्रिया अप्रत्याशित रूप से बन्द हो गई.

en: Error. Out of memory.
    %1
hi: त्रुटि. मेमोरी की कमी.
    %1

en: Unknown proxy host
    %1
hi: अज्ञात प्रॉक्सी होस्ट
    %1

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
hi: अनुमोदन असपल, %1 प्रमाणीकरण समर्थित नहीं है

en: User canceled action
    %1
hi: उपयोक्ता ने क्रिया रद्द किया
    %1

en: Internal error in server
    %1
hi: सर्वर में आंतरिक त्रुटि
    %1

en: Timeout on server
    %1
hi: सर्वर में टाइमआउट त्रुटि
    %1

en: Unknown error
    %1
hi: अज्ञात त्रुटि
    %1

en: Unknown interrupt
    %1
hi: अज्ञात इंटरप्ट
    %1

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
hi: मूल फ़ाइल %1 मिटा नहीं सकता.
    कृपया अनुमतियाँ जाँचें.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
hi: आधा-अधूरा फ़ाइल %1 मिटा नहीं सकता.
    कृपया अनुमतियाँ जाँचें.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
hi: मूल फ़ाइल %1 का नाम बदल नहीं सकता.
    कृपया अनुमतियाँ जाँचें.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
hi: आधा-अधूरा फ़ाइल %1 का नाम बदल नहीं सकता.
    कृपया अनुमतियाँ जाँचें.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
hi: सिमलिंक %1 बना नहीं सकता.
    कृपया अनुमतियाँ जाँचें.

en: Could not write file %1.
    Disk full.
hi: फ़ाइल %1 लिख नहीं सका.
     डिस्क पूरा भरा है.

en: The source and destination are the same file.
    %1
hi: स्रोत एवं गंतव्य दोनों एक ही फ़ाइल है.
    %1

en: %1 is required by the server, but is not available.
hi: सर्वर के लिए %1 आवश्यक है, परंतु यह उपलब्ध नहीं है.

en: Access to restricted port in POST denied.
hi: पोस्ट में रेस्ट्रिक्टेड पोर्ट पर पहुँच को नकारा गया.

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
hi: अज्ञात त्रुटि कोड %1
    %2
     कृपया संपूर्ण बग रपट यहाँ भेजें- http://bugs.kde.org.

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ कनेक्शन खोलना समर्थित नहीं है.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ कनेक्शन बंद करना समर्थित नहीं है.

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ फ़ाइल एक्सेस करना समर्थित नहीं है.

en: Writing to %1 is not supported.
hi:  %1 पर लिखा जाना समर्थित नहीं है.

en: There are no special actions available for protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के लिए कोई विशेष क्रिया उपलब्ध नहीं है.

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के लिए फ़ोल्डर की सूची बनाना समर्थित नहीं है.

en: Retrieving data from %1 is not supported.
hi: %1 से डाटा निकालना समर्थित नहीं है.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
hi: %1 से माइम क़िस्म जानकारी निकालना समर्थित नहीं है.

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
hi: %1 के भीतर फ़ाइल खिसकाना या नाम बदलना समर्थित नहीं है.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ सिमलिंक तैयार करना समर्थित नहीं है.

en: Copying files within %1 is not supported.
hi: %1 के भीतर फ़ाइल नक़ल करना समर्थित नहीं है.

en: Deleting files from %1 is not supported.
hi: %1 से फ़ाइल मिटाना समर्थित नहीं है.

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ फ़ोल्डर तैयार करना समर्थित नहीं है.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ फ़ाइल विशेषता बदलना समर्थित नहीं है.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ फ़ाइलों का मालिकाना बदलना समर्थित नहीं है.

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
hi: %1 के साथ सब-यूआरएल उपयोग करना समर्थित नहीं है.

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ मल्टीपल गेट समर्थित नहीं है.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
hi: प्रोटोकॉल %1 के साथ फ़ाइलें खोलना समर्थित नहीं है.

en: Protocol %1 does not support action %2.
hi: प्रोटोकॉल %1 क्रिया %2 को समर्थित नहीं करता.

[ctx: @info url]
en: (unknown)
hi: (अज्ञात)

en: <b>Technical reason</b>:
hi: <b>तकनीकी कारण</b>:

en: <li>Protocol: %1</li>
hi: <li>प्रोटोकॉल: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
hi: <li>तारीख़ तथा समय: %1</li>

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
hi: (अज्ञात)

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
hi: अतिरिक्त मदद के लिए आप उपयुक्त कम्प्यूटर सपोर्ट सिस्टम जो कि तंत्र प्रशासक या तकनीकी सपोर्ट समूह हो सकते हैं, से सम्पर्क साधें.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
hi: अतिरिक्त मदद के लिए सर्वर के प्रशासक से संपर्क करें.

en: Check your access permissions on this resource.
hi: इस रिसोर्स पर आप अपनी पहूँच अनुमतियाँ जाँचें.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
hi: इस रिसोर्स पर निवेदित आपरेशन निष्पादित करने के लिए आपकी पहुँच अनुमतियाँ शायद अपूर्ण हैं.

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
hi: फ़ाइल शायद अन्य उपयोक्ता या अनुप्रयोग के उपयोग में है (और इसीलिए तालाबंद है).

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
hi: सुनिश्चित करने के लिए जाँचें कि कोई अन्य अनुप्रयोग या उपयोक्ता तो फ़ाइल का उपयोग नहीं कर रहा है, और फ़ाइल को तालाबंद किया है.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
hi: यद्यपि संभावना कम ही है, एक हार्डवेयर त्रुटि हो सकती है.

en: You may have encountered a bug in the program.
hi: आपको प्रोग्राम में एक बग से सामना हुआ होगा.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
hi: अधिक संभावना है कि यह प्रोग्राम में बग के कारण हुआ है. कृपया नीचे दिए विवरण अनुसार बग रपट भेजने के बारे में विचार करें.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
hi: अपने साफ्टवेयर को नवीनतम संस्करण में अद्यतन करें. आपका डिस्ट्रीब्यूशन आपके साफ्टवेयर को अद्यतन करने के औज़ार जुटाता है.

en: There may have been a problem with your network connection.
hi: आपके नेटवर्क कनेक्शन के साथ कोई समस्या हो सकती है.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
hi: आपके नेटवर्क कॉन्फ़िगरेशन के साथ कोई समस्या हो सकती है. यदि आप हाल ही में इंटरनेट एक्सेस किए होंगे तो फिर इसकी संभावना कम ही है.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
hi: सर्वर और इस कंप्यूटर के नेटवर्क पथ के बीच किसी बिंदु पर कोई समस्या हो सकती है.

en: Try again, either now or at a later time.
hi: फिर से  कोशिश करें या अभी या कभी बाद में.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
hi: कोई प्रोटोकॉल त्रुटि या असंगति हो गई होगी.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
hi: सुनिश्चित हों कि रिसोर्स उपलब्ध है, एवं फिर से  कोशिश करें.

en: The specified resource may not exist.
hi: उल्लेखित रिसोर्स अस्तित्व में नहीं है.

en: You may have incorrectly typed the location.
hi: आपने शायद गलत स्थान टाइप किया होगा.

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
hi: दोबारा जाँचें कि आपने सही स्थान भरा है, एवं फिर से  कोशिश करें.

en: Check your network connection status.
hi: अपना नेटवर्क कनेक्शन स्थिति जांचें.

en: Cannot Open Resource For Reading
hi: रिसोर्स पढ़ने के लिए खोल नहीं सकता

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
hi: इसका अर्थ है कि निवेदित फ़ाइल या फ़ोल्डर <strong>%1</strong> की विषयवस्तु पाई नहीं जा सकती चूंकि पढ़ने की पहुँच प्राप्त नहीं हुई.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
hi: आपके पास फ़ाइल को पढ़ने की या फ़ोल्डर खोलने की अनुमति नहीं होगी.

en: Cannot Open Resource For Writing
hi: लिखने के लिए रिसोर्स खोल नहीं सका

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
hi: इसका अर्थ है कि फ़ाइल  <strong>%1</strong> जैसा कि निवेदित है, लिखी नहीं जा सकी चूंकि लिखने की पहुँच अनुमतियाँ प्राप्त नहीं हुई.

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
hi: प्रोटोकॉल %1  प्रारंभ नहीं कर सका

en: Unable to Launch Process
hi: प्रक्रिया चलाने में अक्षम

en: Internal Error
hi: आंतरिक त्रुटि

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
hi: आपके कम्प्यूटर पर प्रोग्राम जो <strong>%1</strong> प्रोटोकाल को एक्सेस प्रदान करता है उसने एक आंतरिक त्रुटि की रपट दी.

en: Improperly Formatted URL
hi: गलत फॉर्मेटेड यूआरएल

en: Unsupported Protocol %1
hi: असमर्थित प्रोटोकॉल %1

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
hi: प्रोटोकॉल <strong>%1</strong> वर्तमान में इस कम्प्यूटर पर स्थापित केडीई प्रोग्राम द्वारा समर्थित नहीं है.

en: The requested protocol may not be supported.
hi: निवेदित प्रोटोकॉल शायद समर्थित नहीं है.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
hi: प्रोटोकॉल  %1 का संस्करण जो इस कम्प्यूटर तथा सर्वर द्वारा समर्थित हैं, शायद असंगत हैं.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
hi: यूआरएल रिसोर्स को रेफर नहीं करता.

en: Protocol is a Filter Protocol
hi: प्रोटोकॉल एक फ़िल्टर प्रोटोकॉल है

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
hi:  <strong>यू</strong> <strong>आर</strong> <strong>एल</strong> (यूनिफ़ॉर्म रिसोर्स लोकेटर) जो आपने भरा है वह किसी विशिष्ट रिसोर्स को संदर्भित नहीं करता है.

en: Unsupported Action: %1
hi: असमर्थित क्रिया: %1

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
hi: निवेदित क्रिया केडीई प्रोग्राम के द्वारा समर्थित नहीं है जो कि <strong>%1</strong> प्रोटोकॉल को लागू करती है.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
hi: वैसा ही परिणाम पूरा करने के लिए अन्य रास्ता ढूंढने की कोशिश.

en: File Expected
hi: फ़ाइल प्रत्याशित

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
hi: निवेदन में फ़ाइल वांछित है, पर बदले में फ़ोल्डर <strong>%1</strong> पाया गया.

en: This may be an error on the server side.
hi: यह सर्वर की तरफ की एक त्रुटि हो सकती है.

en: Folder Expected
hi: फ़ोल्डर प्रत्याशित

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
hi: निवेदन में फ़ोल्डर वांछित है, पर बदले में फ़ाइल <strong>%1</strong> पाया गया.

en: File or Folder Does Not Exist
hi: फ़ाइल या फ़ोल्डर अस्तित्व में नहीं है.

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
hi: उल्लेखित फ़ाइल या फोल्डर <strong>%1</strong> मौज़ूद नहीं है.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
hi: निवेदित फ़ाइल तैयार नहीं की जा सकी चूंकि इसी नाम की एक फ़ाइल पहले से ही उपलब्ध है.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
hi: मौज़ूदा फ़ाइल को पहले रास्ते से बाहर खिसकाने की कोशिश करें, फिर फिर से  कोशिश करें.

en: Delete the current file and try again.
hi: मौज़ूदा फ़ाइल मिटाकर फिर से  कोशिश करें.

en: Choose an alternate filename for the new file.
hi: नई फ़ाइल के लिए वैकल्पिक नाम चुनें.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
hi: निवेदित फ़ोल्डर तैयार नहीं की जा सकी चूंकि इसी नाम का एक फ़ोल्डर पहले से ही उपलब्ध है.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
hi: मौज़ूदा फ़ोल्डर को पहले रास्ते से बाहर खिसकाने की कोशिश करें, फिर फिर से  कोशिश करें.

en: Delete the current folder and try again.
hi: मौज़ूदा फ़ोल्डर मिटाकर फिर से  कोशिश करें.

en: Choose an alternate name for the new folder.
hi: नए फ़ोल्डर के लिए वैकल्पिक नाम चुनें.

en: Unknown Host
hi: अज्ञात होस्ट

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
hi: एक अज्ञात होस्ट त्रुटि दर्शाता है कि निवेदित नाम का सर्वर, <strong>%1</strong>, इंटरनेट पर पता नहीं लगाया जा सका.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
hi: जो नाम आपने टाइप किया है, %1, शायद अस्तित्व में नहीं है: या शायद गलत टाइप किया गया है.

en: Access Denied
hi: पंहुच अस्वीकृत

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
hi: उल्लेखित रिसोर्स <strong>%1</strong> में पहुँच नकार दिया गया.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
hi: आपने गलत अनुमोदन विवरण दिया है या फिर दिया ही नहीं है.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
hi: उल्लेखित रिसोर्स पर पहूँच के लिए आपके अकाउन्ट में शायद अनुमति नहीं है.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
hi: निवेदन फिर से  कोशिश करें तथा यह सुनिश्चित हों कि आपका अनुमोदन विवरण उचित प्रकार भरा है.

en: Write Access Denied
hi: लिखने की पंहुच अस्वीकृत

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
hi: इसका अर्थ है कि फ़ाइल  <strong>%1</strong> पर लिखने की कोशिश अस्वीकृत कर दी गई.

en: Unable to Enter Folder
hi: फ़ोल्डर में जाने में अक्षम.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
hi: इसका अर्थ है कि फ़ोल्डर <strong>%1</strong> पर जाने (अन्य शब्दों में, खोलने) की कोशिश अस्वीकृत कर दी गई.

en: Folder Listing Unavailable
hi: फ़ोल्डर सूची अनुपलब्ध

en: Protocol %1 is not a Filesystem
hi: प्रोटोकॉल %1 फ़ाइलसिस्टम नहीं है

en: Cyclic Link Detected
hi: साइक्लिक लिंक पता लगा

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
hi: लूप के एक भाग को मिटाएँ जिससे कि यह अनंत लूप न बनाए, एवं फिर कोशिश करें.

en: Request Aborted By User
hi: उपयोक्ता द्वारा निवेदन रोका गया

en: The request was not completed because it was aborted.
hi: निवेदन पूरा नहीं किया जा सका चूंकि इसे रोक दिया गया.

en: Retry the request.
hi: निवेदन को फिर से  कोशिश करें

en: Cyclic Link Detected During Copy
hi: नक़ल के दौरान साइक्लिक लिंक पता लगा

en: Could Not Create Network Connection
hi: नेटवर्क कनेक्शन तैयार नहीं कर सकते.

en: Could Not Create Socket
hi: सॉकेट तैयार नहीं कर सकते

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
hi: यह पूरी तकनीकी त्रुटि है जिसमें नेटवर्क कम्यूनिकेशन (सॉकेट) के लिए वांछित उपकरण बनाया नहीं जा सका.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
hi: नेटवर्क कनेक्शन शायद सही कॉन्फ़िगर नहीं है, या नेटवर्क इंटरफेस इनेबल्ड नहीं है.

en: Connection to Server Refused
hi: सर्वर से कनेक्शन अस्वीकृत

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
hi: सर्वर <strong>%1</strong> इस कम्प्यूटर को कनेक्शन करने की स्वीकृति नहीं देता.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
hi: सर्वर जब तक कि वर्तमान में इंटरनेट से जुड़ा है, निवेदन स्वीकार करने के लिए कॉन्फ़िगर नहीं होगा.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
hi: सर्वर जब तक कि वर्तमान में इंटरनेट से जुड़ा है, निवेदित सेवा (%1) नहीं चला रहा होगा.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
hi: सर्वर से कनेक्शन अप्रत्याशित रूप से बन्द हो गया

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
hi: हालांकि <strong>%1</strong> पर कनेक्शन तो बनाया जा चुका थाै, कनेक्शनसंचार के एक अप्रत्याशित बिन्दु पर बन्द हो गया .

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
hi: कोई प्रोटोकॉल त्रुटि हो गई होगी, जिससे त्रुटि की प्रतिक्रिया स्वरूप सर्वर का कनेक्शन बन्द हो गया.

en: URL Resource Invalid
hi: यूआरएल रिसोर्स अवैध है

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
hi: प्रोटोकॉल %1  एक फ़िल्टर प्रोटोकॉल नहीं है.

en: Unable to Initialize Input/Output Device
hi: इनपुट / आउटपुट उपकरण इनिशियलाइज करने में अक्षम

en: Could Not Mount Device
hi: उपकरण माउन्ट नहीं कर सका

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
hi: निवेदित उपकरण इनिशियलाइज़ ("माउन्टेड") नहीं किया जा सकता. रिपोर्ट की गई त्रुटि हैः <strong>%1</strong>

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
hi: जांचें कि उपकरण तैयार है, हटाए जा सकने वाले ड्राइव में मीडिया होना चाहिए तथा पोर्टेबल उपकरण कनेक्ट होना चाहिएँ तथा पावर चालू होना चाहिए, और फिर से कोशिश करें.

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
hi: इनपुट / आउटपुट उपकरण अनइनिशियलाइज करने में अक्षम

en: Could Not Unmount Device
hi: उपकरण अनमाउन्ट नहीं कर सका

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
hi: निवेदित उपकरण अनइनिशियलाइज़ ("अनमाउन्टेड") नहीं किया जा सकता. रिपोर्ट की गई त्रुटि हैः <strong>%1</strong>

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
hi: जाँचें कि कोई अनुप्रयोग उपकरण को एक्सेस नही कर रहा है, एवं फिर से  कोशिश करें.

en: Cannot Read From Resource
hi: रिसोर्स से पढ़ नहीं सका

en: You may not have permissions to read from the resource.
hi: आपके पास रिसोर्स से पढ़ने की अनुमति शायद नहीं होगी.

en: Cannot Write to Resource
hi: रिसोर्स पर लिख नहीं सका

en: You may not have permissions to write to the resource.
hi: आपके पास रिसोर्स से लिखने की अनुमति शायद नहीं होगी.

en: Could Not Listen for Network Connections
hi: नेटवर्क कनेक्शन के लिए सुन नहीं सकते

en: Could Not Bind
hi: बाइंड नहीं कर सका

en: Could Not Listen
hi: पर सुन नहीं सका

en: Could Not Accept Network Connection
hi: नेटवर्क कनेक्शन स्वीकार नहीं कर सका

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
hi: यह पूरी तकनीकी त्रुटि है जिसमें आवक नेटवर्क कनेक्शन को स्वीकारने की कोशिश में त्रुटि हुई.

en: You may not have permissions to accept the connection.
hi: आपके पास कनेक्शन स्वीकारने की अनुमति शायद नहीं होगी.

en: Could Not Login: %1
hi:  %1 पर लॉगिन नहीं कर सका

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
hi: निवेदित ऑपरेशन निष्पादित करने के लिए लॉगिन की एक कोशिश असफल हुई.

en: Could Not Determine Resource Status
hi: रिसोर्स स्थिति निर्धारित नहीं कर सका

en: Could Not Stat Resource
hi: रिसोर्स स्टेट नहीं कर सका

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
hi: रिसोर्स <strong>%1</strong> की स्थिति के बारे में जानकारी निर्धारित करने की कोशिश, जैसे कि रिसोर्स नाम, क़िस्म, इत्यादि सफल नहीं रही.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
hi: उल्लेखित रिसोर्स या तो उपलब्ध नहीं है, या फिर पहुँच योग्य नहीं है.

note: i18n( "Could not terminate listing %1" ).arg( errorText );
en: Could Not Cancel Listing
hi: लिस्टिंग रद्द नहीं कर सका

en: FIXME: Document this
hi: FIXME: इसका दस्तावेज़ बनाएँ

en: Could Not Create Folder
hi: फ़ोल्डर बना नहीं सका

en: An attempt to create the requested folder failed.
hi: निवेदित फ़ोल्डर बनाने की एक कोशिश असफल हुई.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
hi: स्थान जहाँ फ़ोल्डर बनाया जाना है, शायद अस्तित्व में नहीं है.

en: Could Not Remove Folder
hi: फ़ोल्डर नहीं सका

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
hi: उल्लेखित फ़ोल्डर <strong>%1</strong> को मिटाने की कोशिश असफल हुई.

en: The specified folder may not exist.
hi: उल्लेखित फ़ोल्डर अस्तित्व में नहीं है.

en: The specified folder may not be empty.
hi: उल्लेखित फ़ोल्डर शायद खाली नहीं है.

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
hi: सुनिश्चित हों कि फ़ोल्डर विद्यमान है, एवं फिर से  कोशिश करें.

en: Could Not Resume File Transfer
hi: फ़ाइल हस्तांतरण पुनरारंभ नहीं कर सकता

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
hi: निर्दिष्ट निवेदन ने पूछा है कि फ़ाइल <strong>%1</strong> का ट्रांसफर किसी विशिष्ट बिन्दु से रीज्यूम किया जाना चाहिए. यह संभव नहीं है.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
hi: प्रोटोकॉल या फ़ाइल सर्वर शायद फ़ाइल रिज़्यूमिंग समर्थित नहीं करते.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
hi: ट्रांसफर पुनरारंभ करने की कोशिश किए बगैर निवेदन फिर से  कोशिश करें

en: Could Not Rename Resource
hi: रिसोर्स नाम बदल नहीं सका

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
hi: उल्लेखित रिसोर्स <strong>%1</strong> का नाम बदलने की कोशिश असफल हुई.

en: Could Not Alter Permissions of Resource
hi: रिसोर्स की अनुमतियाँ बदल नहीं सका.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
hi: उल्लेखित रिसोर्स <strong>%1</strong> की अनुमतिययाँ  बदलने की कोशिश असफल हुई.

en: Could Not Change Ownership of Resource
hi: रीसोर्स का मालिकाना बदला नहीं जा सका

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
hi: निर्दिष्ट रिसोर्स <strong>%1</strong> की मालिकाना बदलने की कोशिश असफल रही.

en: Could Not Delete Resource
hi: रिसोर्स मिटा नहीं सका

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
hi: उल्लेखित रिसोर्स <strong>%1</strong> को मिटाने की कोशिश असफल हुई.

en: Unexpected Program Termination
hi:  प्रोग्राम अप्रत्याशित बन्द

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
hi: आपके कम्प्यूटर पर <strong>%1</strong> प्रोटोकॉल पर पहुँच के लिए संस्थापित प्रोग्राम अप्रत्याशित रूप से बन्द हो गया.

en: Out of Memory
hi: मेमोरी कम पड़ गई

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
hi: आपके कम्प्यूटर पर <strong>%1</strong> प्रोटोकॉल पर पहुँच स्थापित करने वाले प्रोग्राम में जारी रखने लायक वांछित मेमोरी प्राप्त नहीं हो सकी.

en: Unknown Proxy Host
hi: अज्ञात प्रॉक्सी होस्ट

en: Double-check your proxy settings and try again.
hi: अपनी प्रॉक्सी सेटिंग दोबार जांचें एवं फिर से  कोशिश करें.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
hi: अनुमोदन असफल,  विधि %1  समर्थित नहीं है

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
hi: असमर्थित प्रमाणीकरण विधि के बारे में केडीई टोली को बताने के लिए कृपया <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> पर बग रपट दर्ज करें.

en: Request Aborted
hi: निवेदन रोका गया

en: Internal Error in Server
hi: सर्वर में आंतरिक त्रुटि

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
hi: सर्वर में <strong>%1</strong> प्रोटोकॉल पर पहुँच प्रदान करने वाले प्रोग्राम ने आंतरिक त्रुटि रपट दी: %2.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
hi: बहुत संभव है कि यह सर्वर प्रोग्राम में बग के कारण हुआ है. कृपया नीचे दिए विवरण अनुसार पूरा बग रपट जमा करें

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
hi: समस्या के बारे में परामर्श के लिए सर्वर के प्रशासक से सम्पर्क करें.

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
hi: यदि आप जानते हैं कि सर्वर सॉफ़्टवेयर के कौन लेखक हैं, तो बग रपट उन्हें सीधे जमा करें.

en: Timeout Error
hi: टाइम-आउट त्रुटि

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
hi: अन्य निवेदनों को उत्तर देने में सर्वर बहुत ज्यादा व्यस्त है.

en: Unknown Error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
hi: आपके कम्प्यूटर में <strong>%1</strong> प्रोटोकॉल पर पहुँच प्रदान करने वाले प्रोग्राम ने एक अज्ञात त्रुटि रपट की: %2.

en: Unknown Interruption
hi: अज्ञात इंटरप्शन

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
hi: आपके कम्प्यूटर में <strong>%1</strong> प्रोटोकॉल पर पहुँच प्रदान करने वाले प्रोग्राम ने एक अज्ञात इंटरप्शन रपट की: %2.

en: Could Not Delete Original File
hi: मूल फ़ाइल मिटा नहीं सकते.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
hi: निवेदित ऑपरेशन मूल फ़ाइल को मिटाना चाहता है, बहुत संभव है फ़ाइल खिसकाने के अंत में. मूल फ़ाइल <strong>%1</strong> मिटाया नहीं जा सका.

en: Could Not Delete Temporary File
hi: अस्थायी फ़ाइल मिटा नहीं सकते.

en: Could Not Rename Original File
hi: मूल फ़ाइल का नाम बदल नहीं सकते.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
hi: निवेदित ऑपरेशन मूल फ़ाइल <strong>%1</strong> का नाम बदलना चाहता है, हालांकि यह नाम नहीं बदला जा सका.

en: Could Not Rename Temporary File
hi: अस्थायी फ़ाइल तैयार नहीं कर सकते.

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
hi: निवेदित ऑपरेशन में अस्थायी फ़ाइल <strong>%1</strong> बनाना आवश्यक है, हालांकि यह बनाया नहीं जा सका.

en: Could Not Create Link
hi: लिंक तैयार नहीं कर सकते.

en: Could Not Create Symbolic Link
hi: सिंबॉलिक लिंक तैयार नहीं कर सकते.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
hi: निवेदित सिंबालिक लिंक  %1 तैयार नहीं की जा सकी.

en: No Content
hi: कोई विषयवस्तु नहीं

en: Disk Full
hi: डिस्क पूरा भर गया

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
hi: निवेदित फ़ाइल <strong>%1</strong> लिखी नहीं जा सकी चूंकि डिस्क में अपर्याप्त जगह है.

en: Source and Destination Files Identical
hi: स्रोत तथा गंतव्य फ़ाइलें एक ही हैं

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
hi: ऑपरेशन पूरा नहीं किया जा सका चूंकि स्रोत तथा गंतव्य फ़ाइल एक ही है.

en: Choose a different filename for the destination file.
hi: गंतव्य फ़ाइल के लिए पृथक नाम चुनें.

en: Undocumented Error
hi: अदस्तावेज़ीकृत त्रुटि

[ctx: @title job]
en: Moving
hi: खिसकाते हुए

[ctx: @title job]
en: Copying
hi: नक़ल किया जा रहा है

[ctx: @title job]
en: Creating directory
hi: डिरेक्ट्री बनाया जा रहा है

[ctx: @title job]
en: Deleting
hi: मिटाया जा रहा है

[ctx: @title job]
en: Transferring
hi: ट्रांसफ़र किया जा रहा है

[ctx: @title job]
en: Mounting
hi: माउंट किया जा रहा है

en: Device
hi: उपकरण

en: Mountpoint
hi: माउन्ट पाइंट

[ctx: @title job]
en: Unmounting
hi: अनमाउंटिंग

en: SSL
hi: एसएसएल

en: Updating System Configuration
hi: तंत्र कॉनफिगुरेशन अद्यतन किया जा रहा है

en: Updating system configuration.
hi: तंत्र कॉनफिगुरेशन अद्यतन किया जा रहा है.

en: No service implementing %1
hi:  %1 के कार्यान्वयन में कोई सेवा नहीं है

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
hi: डेस्कटॉप प्रविष्टि फ़ाइल %1 में कोई क़िस्म=... प्रविष्टि दर्ज नहीं है.

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
hi: डेस्कटॉप प्रविष्टि क़िस्म 
    %1
     अज्ञात है.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
hi: डेस्कटॉप प्रविष्टि फ़ाइल 
    %1
     एफएस-डिवाइस क़िस्म का है पर कोई Dev=... प्रविष्टि नहीं है.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
hi: डेस्कटॉप प्रविष्टि फ़ाइल 
    %1
    लिंक क़िस्म का है पर कोई URL=... प्रविष्टि नहीं है.

en: Mount
hi: माउन्ट

en: Eject
hi: बाहर करें

en: Unmount
hi: अनमाउन्ट

en: Malformed URL
    %1
hi: गलत URL
    %1

en: URL cannot be listed
    %1
hi: यूआरएल सूचीबद्ध नहीं किया जा सकता
    %1

[ctx: @title:column]
en: Name
hi: नाम

[ctx: @title:column]
en: Size
hi: आकार

[ctx: @title:column]
en: Date
hi: तारीख़ से

[ctx: @title:column]
en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

[ctx: @title:column]
en: Owner
hi: मालिक

[ctx: @title:column]
en: Group
hi: समूह

[ctx: @title:column]
en: Type
hi: क़िस्म

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: (Symbolic Link to %1)
hi: ( %1 पर एक सिंबालिक लिंक)

en: (%1, Link to %2)
hi: (%1, इस पर कड़ी: %2)

en: Link to %1 (%2)
hi: %1 (%2) पर लिंक करें

en: Owner:
hi: मालिक:

en: Permissions:
hi: अनुमतियाँ:

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: %1 वस्तुएँ

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: All Pictures
hi: सभी छवियाँ

en: Mime Type
hi: माइम क़िस्म

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Patterns
hi: पैटर्न

en: &Edit...
hi: संपादन... (&E)

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
hi: भिज्ञ केडीई माइम क़िस्म संपादक प्रदर्शित करने के लिए इस बटन को क्लिक करें.

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
hi: <qt><b>%1</b> में जाने में अक्षम.
    आपके पास इस स्थान के लिए पहुँच अधिकार नहीं हैं.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
hi: <qt>फ़ाइल <b>%1</b> एक चलाने लायक प्रोग्राम है. सुरक्षा के लिए इसे चलाया नहीं जाएगा.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
hi: <qt>इसे चलाने के लिए आपको अनुमति नहीं है. <b>%1</b>.</qt>

en: You are not authorized to select an application to open this file.
hi: इस फ़ाइल को खोलने के लिए आप किसी अनुप्रयोग को चुनने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

en: Open with:
hi: के साथ खोलें:

en: You are not authorized to execute this file.
hi: इस फ़ाइल को चलाने के लिए आप अधिकृत नहीं है.

en: Launching %1
hi: चालू किया जा रहा है %1

en: You are not authorized to execute this service.
hi: इस सेवा को चलाने के लिए आप अधिकृत नहीं है.

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
hi: <qt>उल्लेखित कमांड चलाने में अक्षम. फ़ाइल या फ़ोल्डर<b>%1</b> अस्तित्व में नहीं है.</qt>

en: Could not find the program '%1'
hi: प्रोग्राम '%1' ढूंढ नहीं सका

en: Acquire Image
hi: छवि प्राप्त करें

en: OCR Image
hi: ओसीआर छवि

en: The desktop is offline
hi: डेस्कटॉप ऑफ़लाइन है

en: File '%1' is not readable
hi: फ़ाइल '%1' पढ़ने लायक नहीं है

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
hi: त्रुटि: अज्ञात प्रोटोकॉल '%1'

en: Authorization Dialog
hi: अनुमोदन संवाद

en: Filename for clipboard content:
hi: क्लिपबोर्ड विषयवस्तु के लिए फ़ाइल नामः

en: The clipboard is empty
hi: क्लिपबोर्ड खाली है

en: &Paste File | &Paste %1 Files
hi[0]: फ़ाइल पेस्ट करें (&P)
hi[1]: %1 फ़ाइलें पेस्ट करें (&P)

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
hi[0]: यूआरएल पेस्ट करें (&P)
hi[1]: %1 यूआरएल पेस्ट करें (&P)

en: &Paste Clipboard Contents
hi: क्लिपबोर्ड सामग्री को चिपकाएँ (&P)

en: Data format:
hi: डाटा फ़ॉर्मेट:

en: &Rename
hi: नाम बदलें (&R)

en: Suggest New &Name
hi: नया नाम सुझाएँ (&N)

en: &Skip
hi: छोड़ें (&S)

en: &Overwrite
hi: मिटाकर लिखें (&O)

en: &Resume
hi: पुनरारंभ (&R)

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
hi: यह क्रिया, '%1' को अपने आपसे मिटाकर लिखेगा.
    कृपया एक नया फ़ाइल नाम भरें:

en: C&ontinue
hi: जारी रखें (&o)

en: An older item named '%1' already exists.
hi: एक पुरानी इकाई '%1' नाम से पहले ही मौज़ूद है.

en: A similar file named '%1' already exists.
hi: एक ऐसी ही फ़ाइल '%1' नाम से पहले ही मौज़ूद है.

en: Information
hi: जानकारी

en: Skip
hi: छोड़ें

en: AutoSkip
hi: स्वचालित छोड़ें

en: Unknown protocol '%1'.
hi: अज्ञात प्रोटोकॉल '%1'.

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
hi: प्रोटोकॉल '%1' के लिए आइओ-स्लेव  प्राप्त नहीं कर सका.

en: Cannot talk to klauncher: %1
hi: के-लांचर से बात नहीं कर सका: %1

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
hi: आइओ-स्लेव तैयार करने में अक्षम:
     के-लांचर का कथन: %1

en: &Details
hi: विवरण (&D)

en: &Forever
hi: सर्वदा (&F)

en: Co&ntinue
hi: जारी रहें (&n)

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
hi: आप सुरक्षित प्रणाली को छोड़ने वाले हैं संचारण अब एनक्रिप्टेड नहीं रहेगा.
     इसका अर्थ है कि कोई तीसरा पक्ष संचार के दौरान आपका डाटा देख सकता है.

en: Security Information
hi: सुरक्षा जानकारी

en: C&ontinue Loading
hi: लोड करना जारी रखें (&o)

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
hi: आप सुरक्षित विधि में जाने वाले हैं. सभी संचारण एनक्रिप्टेड होंगे, जब तक कि संकेत नहीं दिया जाएगा.
     इसका अर्थ है कि कोई भी तीसरा पक्ष आपके डाटा को पारगमन के दोरान आसानी से देख नहीं सकेंगे.

en: Display SSL &Information
hi: एसएसएल जानकारी दिखाएँ (&I)

en: C&onnect
hi: कनेक्ट (&o)

en: Enter the certificate password:
hi: प्रमाणपत्र पासवर्ड भरें:

en: SSL Certificate Password
hi: एसएसएल प्रमाणपत्र पासवर्ड

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
hi: प्रमाणपत्र खोलने में अक्षम. एक नया पासवर्ड आज़माएँ?

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
hi: सत्र के लिए क्लाएँट प्रमाणपत्र नियत करने की प्रक्रिया असफल.

en: Server Authentication
hi: सर्वर प्रमाणीकरण

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
hi: क्या आप इस प्रमाणपत्र को हमेशा के लिए स्वीकृत करना चाहेंगे बिना पूछे?

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
hi: आपने सूचित किया है कि आप इस प्रमाणपत्र को स्वीकारते हैं, पर इसे सर्वर को जारी नहीं किया गया है जिसने इसे पेश किया है. क्या आप इसे लोड करना जारी रखना चाहते हैं?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonNameTag)
en: Common name:
hi: सामान्य नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationTag)
en: Organization:
hi: संगठन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnitTag)
en: Organizational unit:
hi: संगठनात्मक इकाई:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryTag)
en: Country:
hi: देश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: &Repeat password:
hi: पासवर्ड दोहराएँ: (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: &Choose password:
hi: पासवर्ड चुनें: (&C)

en: Certificate
hi: प्रमाणपत्र

en: Save selection for this host.
hi: इस होस्ट के लिए चयन सहेजें

en: Send certificate
hi: प्रमाणपत्र भेजें

en: Do not send a certificate
hi: कोई प्रमाणपत्र नहीं भेजें

en: KDE SSL Certificate Dialog
hi: केडीई एसएसएल प्रमाणपत्र संवाद

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
hi: सर्वर <b>%1</b> ने प्रमाणपत्र के लिए निवेदन किया है.<br /><br /> नीचे दी गई सूची में से प्रमाणपत्र चुनें:

en: Signature Algorithm:
hi: हस्ताक्षर एल्गोरिदम:

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Signature Contents:
hi: हस्ताक्षर विषयवस्तु:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
hi: अज्ञात कुंजी अल्गोरिद्म

en: Key type: RSA (%1 bit)
hi: कुंजी क़िस्म: आरएसए (%1 बिट)

en: Modulus:
hi: मॉडुलस:

en: Exponent: 0x
hi: एक्सपोनेंट: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
hi: कुंजी क़िस्म: डीएसए (%1 बिट)

en: Prime:
hi: प्राइम:

en: 160 bit prime factor:
hi: 160 बिट प्राइम फैक्टर:

en: Public key:
hi: सार्वजनिक कुंजीः

en: The certificate is valid.
hi: प्रमाणपत्र वैध है.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
hi: प्रमाणपत्र हस्ताक्षर करने वाली अधिकृत रूट फ़ाइल नहीं मिली अतः प्रमाणपत्र सत्यापित नहीं हुआ.

en: SSL support was not found.
hi: एसएसएल समर्थन नहीं मिला

en: Private key test failed.
hi: प्राइवेट कुंजी परीक्षण असफल

en: The certificate has not been issued for this host.
hi: इस होस्ट के लिए प्रमाणपत्र जारी नहीं हुआ है.

en: This certificate is not relevant.
hi: प्रमाणपत्र सम्बद्ध नहीं है.

en: The certificate is invalid.
hi: प्रमाणपत्र अवैध है.

en: KDE SSL Information
hi: केडीई एसएसएल जानकारी

en: Current connection is secured with SSL.
hi: मौज़ूदा कनेक्शन एसएसएल के साथ सुरक्षित है.

en: Current connection is not secured with SSL.
hi: मौज़ूदा कनेक्शन एसएसएल के साथ सुरक्षित नहीं  है.

en: SSL support is not available in this build of KDE.
hi: केडीई के इस बिल्ड में एसएसएस समर्थन उपलब्ध नहीं है.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
hi: इस दस्तावेज़ का मुख्य भाग एसएसएल के साथ सुरक्षित है, पर कुछ भाग नहीं.

en: KDE Certificate Request
hi: केडीई प्रमाणपत्र निवेदन

en: KDE Certificate Request - Password
hi: केडीई प्रमाणपत्र निवेदन - पासवर्ड

en: Unsupported key size.
hi: असमर्थित कुंजी आकार.

en: KDE
hi: केडीई

en: Please wait while the encryption keys are generated...
hi: कृपया इंतजार करें जबकि एनक्रिप्शन कुंजियाँ बनाई जा रही हैं...

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
hi: क्या आप अपने वॉलेट फ़ाइल में पासफ्रेज भंडारित करना चाहते हैं?

en: Store
hi: भंडारित करें

en: Do Not Store
hi: भंडारित न करें

en: 2048 (High Grade)
hi: 2048 (उच्च ग्रेड)

en: 1024 (Medium Grade)
hi: 1024 (मध्यम ग्रेड)

en: 768  (Low Grade)
hi: 768  (निम्न ग्रेड)

en: 512  (Low Grade)
hi: 512  (निम्न ग्रेड)

en: No SSL support.
hi: कोई एसएसएल समर्थन नहीं.

en: Certificate password
hi: प्रमाणपत्र पासवर्ड

en: GMT
hi: जीएमटी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, detailsTag)
en: Details:
hi: विवरण:

en: KMailService
hi: के-मेल-सर्विस

en: Mail service
hi: डाक सेवा

en: Could not find a usable proxy configuration script
hi: उपयोग लायक प्रॉक्सी कॉन्फ़िगरेशन स्क्रिप्ट ढूंढ नहीं पाया.

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
hi: प्रॉक्सी कॉन्फ़िगरेशन स्क्रिप्ट डाउनलोड नहीं कर पाया:
    %1

en: Could not download the proxy configuration script
hi: प्रॉक्सी कॉन्फ़िगरेशन स्क्रिप्ट डाउनलोड नहीं कर पाया

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
hi: प्रॉक्सी कॉन्फ़िगरेशन स्क्रिप्ट अवैध है:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
hi: प्रॉक्सी कॉन्फ़िगरेशन स्क्रिप्ट ने एक त्रुटि लौटाया:
    %1

en: Error connecting to server.
hi: सर्वर से कनेक्शन में त्रुटि

en: Not connected.
hi: कनेक्टेड नहीं है

en: Connection timed out.
hi: कनेक्शन टाइम आउट

en: Time out waiting for server interaction.
hi: सर्वर इंटरेक्शन के इंतजार में टाइम आउट

en: Server said: "%1"
hi: सर्वर कथन: "%1"

en: KSendBugMail
hi: के-सेंड-बग-मेल

en: (c) 2000 Stephan Kulow
hi: (c) 2000 स्टीफन कुलोव

en: Stephan Kulow
hi: स्टीफन कुलोव

en: Author
hi: लेखक

en: Subject line
hi: विषय पंक्ति

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: telnet service
hi: टेलनेट सेवा

en: telnet protocol handler
hi: टेलनेट प्रोटोकॉल हैंडलर

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
hi: प्रोटोकॉल %1 पर पहुँच के लिए आपको अनुमति नहीं है.
