kscd - en to hi translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
hi: शीर्षक

en: KDE CD player
hi: केडीई सीडी प्लेयर

en: Play/Pause
hi: बजाएँ/ठहरें

en: Stop
hi: रूकें

en: KsCD
hi: =के-एससीडी

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
hi: (c) 2001, डिर्क फोर्सटर्लिंग
    (c) 2003, एरॉन जे. सीगो

en: Aaron J. Seigo
hi: एरॉन जे. सीगो

en: Alexander Kern
hi: अलेक्ज़ेंडर केर्न

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
hi: वर्कमेन लाइब्रेरी अपडेट, सीडीटेक्स्ट, सीडीडीए

en: Bernd Johannes Wuebben
hi: बर्नड जॉन्स वुएबेन

en: Dirk Försterling
hi: डिर्क फोर्सटर्लिंग

en: Workman library, previous maintainer
hi: वर्कमेन लाइब्रेरी अपडेट, पिछला मेंटेनर

en: Wilfried Huss
hi: विलफ्रेड हस

en: Patches galore
hi: पैचेस गैलोर

en: Steven Grimm
hi: स्टीवन ग्रिम

en: Workman library
hi: वर्कमेन लाइब्रेरी

en: Sven Lueppken
hi: स्वेन लुएप्पेकेन

en: UI Work
hi: यूआई कार्य

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
hi:  freedb.org  को विशेष धन्यवाद एक मुफ्त सीडीडीबी जैसे सीडी डाटाबेस के लिए

en: Start playing
hi: बजाना प्रारंभ करें

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
hi: जब सीडी प्रविष्ट किया जाए तो बजाना प्रारंभ करें.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
hi: इस विकल्प को चयनित करने पर जब सीडीरॉम में सीडी प्रविष्ट किया जाएगा तो सीडी स्वचलित बजना प्रारंभ होगा.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
hi: जब बजना पूर्ण हो जाएगा तो सीडी बाहर करें.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
hi: इस विकल्प को चयनित करने पर जब बजना पूर्ण हो जाएगा तो सीडी स्वचलित बाहर होगा.
