kopete - en to hi translation catalogue (2095 entries)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
hi: नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
hi: वर्णन

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
hi: <h2>केऑप्टी में आपका स्वागत है</h2><p>आप कौन सी मैसेंजिंग सेवा में जुड़ना चाहेंगे?</p>

en: Step Two: Account Information
hi: द्वितीय चरणः ख़ाता जानकारी

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
hi: प्रोटोकॉल प्लगइन '%1' को लोड नहीं कर सका.

en: Error While Adding Account
hi: खाता जोड़ने के दौरान एक त्रुटि हुई

en: This protocol does not currently support adding accounts.
hi: इस प्रोटोकॉल में ख़ाता जोड़ना वर्तमान में समर्थित नहीं है.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
hi: प्रथम चरणः मैसेजिंग सेवा चुनें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
hi: पूर्ण

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
hi: इस खात के लिए मनपसंद रंग इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
hi: मनपसंद रंग इस्तेमाल करें
    खाता के लिए: (&c)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
hi: खाता मनपसंद रंग चयनक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
hi: सम्पन्न बटन को दबाते ही कनेक्ट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
hi: अभी कनेक्ट करें (&n)

en: Copy Link Address
hi: लिंक पता नक़ल करें

en: Save Conversation
hi: वार्तालाप संचित करें

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
hi: <qt>लिखने के लिए खोल नहीं सका <b>%1</b> को.</qt>

en: Error While Saving
hi: सहेजने में त्रुटि

en: User Has Left
hi: उपयोक्ता चला गया

en: A simple rich text editor part
hi: एक सादा रिच पाठ संपादक भाग

en: Richard J. Moore
hi: रिचर्ड जे मूर

en: Jason Keirstead
hi: जेसन केरस्टीड

en: Michaël Larouche
hi: माइकल लारोचे

en: Unread Message
hi: बिनपढ़ा संदेश

en: Closing Group Chat
hi: समूह गपशप बन्द किया जा रहा है

[ctx: @action:button]
en: Close Chat
hi: गपशप चुनें

en: Message in Transit
hi: संदेश रास्ते में है

en: %1 is typing a message
hi:  %1  संदेश टाइप कर रहा है

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
hi: %1 लोग संदेश टाइप कर रहे हैं

en: %1 is now known as %2
hi: %1 अब %2 के रूप में जाना जाता है.

en: %1 has joined the chat.
hi: %1 गपशप में शामिल हुआ.

en: %1 has left the chat.
hi: %1 गपशप से चला गया.

en: %1 has left the chat (%2).
hi: %1 गपशप (%2) से चला गया.

en: You are now marked as %1.
hi: आप %1 के रूप में चिह्नित है.

en: %2 is now %1.
hi: %2 अब है %1.

[ctx: @action:button]
en: Send
hi: भेजें

[ctx: @info:status]
en: Ready.
hi: तैयार.

en: &Send Message
hi: संदेश भेजें (&S)

en: Close All Chats
hi: सभी गपशप बंद करें

en: &Activate Next Tab
hi: अगला टैब सक्रिय करें (&A)

en: &Activate Previous Tab
hi: पिछला टैब सक्रिय करें (&A)

en: Nic&k Completion
hi: उपनाम पूर्णता (&k)

en: &Detach Chat
hi: गपशप अलग करें (&D)

en: &Move Tab to Window
hi: टैब को विंडो पर ले जाएं (&M)

en: &Tab Placement
hi: टैब की जगह (&T)

en: Previous History
hi: पिछला इतिहास

en: Next History
hi: अगला इतिहास

en: Automatic Spell Checking
hi: स्वचालित वर्तनी जांचक

en: Co&ntacts
hi: सम्पर्क (&n)

en: Toolbar Animation
hi: औज़ारपट्टी एनिमेशन

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
hi: मौजूदा टैब बंद करें

en: More...
hi: ज्यादा...

en: Top
hi: ऊपर

en: Bottom
hi: नीचे

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
hi: गपशप (&C)

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
hi: फॉर्मेट (&F)

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
hi: टैब्स (&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
hi: स्थिति

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
hi: औज़ारपट्टी फॉर्मेट करें

en: << Prev
hi: << पिछला

en: (0) Next >>
hi: (0) अगला >>

en: &Set Font...
hi: फ़ॉन्ट नियत करें... (&S)

en: Set Text &Color...
hi: पाठ रंग नियत करें... (&C)

en: Set &Background Color...
hi: पृष्ठभूमि रंग सेट करें... (&B)

en: (%1) Next >>
hi: (%1) अगला >>

en: Cl&ose Chat
hi: गपशप बन्द करें (&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
hi: भेजें

en: Reply
hi: जवाब

en: Add Smiley
hi: मनोभावचिह्न जोड़ें

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
hi: फॉर्मेट (&o)

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
hi: पंक्तिबद्धता (&A)

en: Enable &Rich Text
hi: रिच पाठ सक्षम करें (&R)

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
hi: क्या आप वाक़ई ख़ाता "%1" को मिटाना चाहते हैं?

en: Remove Account
hi: खाता मिटाएँ

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
hi: क्या आप वाक़ई पहचाना "%1" को मिटाना चाहते हैं?

en: Remove Identity
hi: पहचान मिटाएँ

en: Select an identity for the account:
hi: खाता के लिए पहचान चुनें:

en: Set &Default
hi: डिफ़ॉल्ट नियत करें (&D)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
hi: खाता प्रबंधन करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
hi: ख़ाता पहचान

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
hi: चयनित खाता मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
hi: चयनित खाता परिवर्धित करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
hi: खाते के गुणों को संपादित करने देता है.

en: Contact List
hi: सम्पर्क सूची

en: Colors && Fonts
hi: रंग व फ़ॉन्ट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
hi: सम्पर्क सूची एनिमेशन्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
hi: संपर्क सूची वस्तुओं में परिवर्तनों को एनिमेट करें (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFading)
en: Fade in / out contacts as the&y appear / disappear
hi: संपर्कों को फेड इन / आउट करें जैसे जैसे वे प्रकट / अदृश्य हों (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFolding)
en: Fo&ld in / out contacts as they appear / disappear
hi: संपर्कों को फोल्ड इन / आउट करें जैसे जैसे वे प्रकट / अदृश्य हों (&l)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
hi: सम्पर्क सूची स्वतः छुपाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
hi: सम्पर्क सूची स्वतः छुपाएँ (&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
hi: खड़ा स्क्रॉल पट्टी स्वतः छुपाएँ (&s)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en: The timeout value for both contact list and scrollbar auto-hiding.
hi: संपर्क सूची तथा स्क्रॉलपट्टी स्वतः छुपाने के लिए टाइमआउट मूल्य.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
hi: सेक.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
hi: आधार फ़ॉन्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
hi: छोटा फ़ॉन्टः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
hi: सम्पर्क सूची रूप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
hi: जब उपलब्ध हो, संपर्कों के फोटो इस्तेमाल करें (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
hi: समूह के द्वारा मेटाकॉन्टेक्ट्स जमाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
hi: ट्री शाखा पंक्तियाँ दिखाएँ (&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
hi: सम्पर्कों में हाशिया डालें (&d)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
hi: खड़ा स्क्रॉलपट्टी <b>हमेशा</b> अक्षम कर रखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
hi: खड़ा स्क्रॉल पट्टी छुपाएँ (&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
hi: औजारयुक्ति सम्पर्कों को बदलें... (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Tooltip Editor
hi: औज़ार-युक्ति संपादक

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
hi: सूची में वस्तुओं को फिर से क्रमबद्ध करने के लिए इस तीर का इस्तेमाल करें.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
hi: अपने सम्पर्क औजार युक्तियों में वस्तुओं को जोड़ने या निकालने के लिए इस तीर का प्रयोग करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <b>Here you can customize the contact tooltips</b>
hi: <b>यहाँ पर आप सम्पर्क औजार युक्तियों को मनपसंद बना सकते हैं</b>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AVDeviceConfig_VideoDevice)
en: Video
hi: वीडियो

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
hi: उपकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
hi: उपकरणः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
hi: इनपुटः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
hi: विकल्प (&n)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
hi: सामान्य (&G)

en: &Events
hi: घटनाएँ (&E)

en: A&way Settings
hi: दूर स्थिति सेटिंग (&w)

en: Cha&t
hi: गपशप (&t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
hi: स्वचालित दूर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
hi: स्वचलित दूर प्रयोग करें (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
hi: के बाद दूर हों

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
hi: निष्क्रियता के मिनट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
hi: जब गतिविधि फिर पता चले तो उपलब्ध हो जाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
hi: स्वतः दूर संदेश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
hi: पिछला प्रयोग किया गया दूर संदेश को दिखाएँ (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
hi: निम्न दूर संदेश दिखाएँ: (&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
hi: शीर्षक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
hi: संदेशः

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
hi: गपशप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
hi: गपशप विंडो में घटनाएँ दिखाएँ (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
hi: आपके उपनाम युक्त संदेशों को उभारें (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabs)
en: &Always show tabs
hi: टैब को हमेशा दिखाएँ (&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
hi: इंटरफेस प्राथमिकताएँ (&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
hi: गपशप विंडो समूह नीति (&P)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Every chat will have its own window.
hi: हर गपशप का अपना विंडो होगा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
hi: सभी संदेशों को नए गपशप विंडो में खोले

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
hi: एक ही ख़ाता के एक ही गपशप विंडो के संदेशों को समूहबद्ध करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
hi: एक ही गपशप विंडो के सभी संदेशों को समूहबद्ध करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
hi: सम्पर्कों के एक ही समूह के एक ही गपशप विंडो के संदेशों को समूहबद्ध करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
hi: एक ही मेटाकॉन्टेक्ट के एक ही गपशप विंडो के संदेशों को समूहबद्ध करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
hi: संपर्क नामों को संक्षिप्त करें जो इतने अक्षरों से बड़े हैं: (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
hi: गपशप विंडो लाइनों की अधिकतम संख्या: (&x)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
hi: घटनाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
hi: सूचनाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
hi: बायाँ माउस क्लिक संदेश खोलता है (&L)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
hi: विविध

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable events if your account status is "Away"
hi: यदि आपका खाता स्थिति "दूर" पर है तो घटनाओं को सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
hi: जब दूर हों तो घटनाओं को सक्षम करें (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
hi: संदेश खोलने पर उस डेस्कटॉप पर स्विच करें जहाँ गपशप चल रहा है (&t)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
hi: संदेश आने पर गपशप विंडो/टैब को उठाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
hi: संदेश आने पर विंडो को उठाएँ (&R)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
hi: तंत्र तश्तरी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
hi: तंत्र तश्तरी में प्रतीक दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
hi: तंत्र तश्तरी प्रतीक दिखाएँ (&t)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
hi: मुख्य विंडो तंत्र तश्तरी में न्यूनतम किया हुआ प्रारंभ करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
hi: मुख्य विंडो छुपा हुआ प्रारंभ करें. दिखाई देने वाला सिर्फ एक ही वस्तु तंत्र तश्तरी प्रतीक हो.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
hi: मुख्य विंडो छुपा हुआ चालू करें (&w)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
hi: संदेश हैंडलिंग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
hi: आवक संदेशों को त्वरित खोलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
hi: संदेशों को त्वरित खोलें (&y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
hi: आवक संदेशों को भंडारित करने के लिए संदेश कतार प्रयोग करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
hi: संदेश क़तार इस्तेमाल करें (&q)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
hi: ऑफ़लाइन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
hi: ऑनलाइन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
hi: दूर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
hi: व्यस्त

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
hi: अदृश्य

en: &Emoticons
hi: मनोभावचिह्न (&E)

en: (No Variant)
hi: (कोई वेरिएंट नहीं)

en: Invalid Style
hi: अवैध शैली

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
hi: मैं

en: Jack
hi: जैक

[ctx: This is the other preview contact nickname]
en: Jack
hi: जैक

en: Hello, this is an incoming message :-)
hi: हैलो, यह एक आवक संदेश है :-)

en: Hello, this is an incoming consecutive message.
hi: हैलो, यह आने वाला लगातार संदेश है.

en: Ok, this is an outgoing message
hi: ठीक, यह एक जावक संदेश है

en: Ok, an outgoing consecutive message.
hi: ठीक, यह एक लगातार जावक संदेश है.

en: Here is an incoming colored message.
hi: यह एक आवक रंगीन संदेश है.

en: This is an internal message
hi: यह एक आंतरिक संदेश है

en: performed an action
hi: एक क्रिया पूरी की

en: This is a highlighted message
hi: यह एक उभारा गया संदेश है

en: Bye
hi: बाय

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
hi: फार्मेटिंग ओवरराइड्स

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
hi: गपशप विंडो शक्ल-सूरत

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
hi: प्रदर्शक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupConsecutiveMessages)
en: Group consecuti&ve messages
hi: लगातार संदेशों को समूहबद्ध करें (&v)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
hi: शैलियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
hi: शैली के प्रकार:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
hi: इंटरनेट से नया चैट विंडो शैली प्राप्त करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
hi: नया लाएँ... (&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
hi: संस्थापित करें... (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

en: General Plugins
hi: सामान्य प्लगइन्स

en: Free For Chat
hi: गपशप के लिए मुफ्त

en: Extended Away
hi: विस्तारित दूर

en: Idle
hi: निष्क्रिय

en: New Group
hi: नया समूह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
hi: जोड़ें

en: Title
hi: शीर्षक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
hi: नाम प्रदर्शित करें

en: Status Message
hi: स्थिति संदेश

en: <qt>This contact is already on your contact list. It is a child contact of <b>%1</b></qt>
hi: <qt>यह सम्पर्क आपके सम्पर्क सूची में पहले से ही है. यह <b>%1</b> का शिशु सम्पर्क है</qt>

en: Select Address Book
hi: पता पुस्तिका चुनें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
hi: सम्पर्क चुनें

en:  (already in address book)
hi: (पता पुस्तिका में पहले से ही है)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: This wizard helps you export instant messaging contacts to the KDE address book.
hi: यह विजार्ड आपको त्वरित संदेश संपर्कों को केडीई पता पुस्तिका में निर्यात करने में मदद करता है.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
hi: पता पुस्तिका चुनें (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Selected contacts will be added to the KDE address book.
hi: चयनित सम्पर्क केडीई पता पुस्तिका में शामिल किये जाएंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
hi: सभी चुनें (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
hi: सभी अचयनित करें (&D)

en: <Not Set>
hi: <सेट नहीं>

en: Export to Address Book
hi: पता पुस्तिका में निर्यात करें

en: Export
hi: निर्यात

en: Set address book fields using the selected data from Kopete
hi: केऑप्टी से चयनित डाटा के प्रयोग से पता पुस्तिका फ़ील्ड सेट करें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
hi: पता पुस्तिका में शामिल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
hi: प्रथम नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
hi: घर दूरभाष:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
hi: ऑफिस दूरभाष:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
hi: मोबाइल फोन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblUrl)
en: URL:
hi: यूआरएल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
hi: अंतिम नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
hi: ईमेलः

en: Create New Group...
hi: नया समूह बनाएँ...

en: &Move To
hi: यहाँ खिसकाएँ (&M)

en: &Copy To
hi: नक़ल यहाँ रखें (&C)

en: Send Email...
hi: ईमैल भेजें...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
hi: सम्पर्क जोड़ें (&A)

en: Select Account
hi: सम्पर्क चुनें

en: Add to Your Contact List
hi: अपनी सम्पर्क सूची में जोड़ें

en: &Properties
hi: गुण (&P)

en: Please enter the name for the new group:
hi: नए समूह के लिए एक नाम भरें:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
hi: <qt>क्या आप वाक़ई सम्पर्क <b>%1</b>  को अपनी सम्पर्क सूची से मिटाना चाहते हैं?</qt>

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
hi: क्या आप वाक़ई इन सम्पर्कों को अपनी सम्पर्क सूची से मिटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to remove these groups and contacts from your contact list?
hi: क्या आप वाक़ई इन समूहों को अपनी सम्पर्क सूची से मिटाना चाहते हैं?

en: There is no email address set for this contact in the KDE address book.
hi: इस सम्पर्क के लिए केडीई पता पुस्तिका में कोई भी ईमेल पता सेट नहीं है.

en: No Email Address in Address Book
hi: पता-पुस्तिका में कोई ईमेल पता नहीं है

en: Not Found in Address Book
hi: पता-पुस्तिका में नहीं मिला

en: Rename Contact
hi: सम्पर्क नाम बदलें

en: Remove Contact
hi: कान्टेक्ट मिटाएँ

en: Send Single Message...
hi: एकल संदेश भेजें...

en: &Add Subcontact
hi: उप-सम्पर्क जोड़ें (&A)

en: Rename Group
hi: समूह को नया नाम दें

en: Remove Group
hi: समूह हटाएँ

en: Send Message to Group
hi: समूह को संदेश भेजें

en: &Add Contact to Group
hi: समूह में सम्पर्क जोड़ें (&A)

en: Make Meta Contact
hi: मेटा-कॉन्टेक्ट बनाएँ

en: Add Contact
hi: सम्पर्क जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
hi: नाम: (&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
hi: प्रतीक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
hi: मनपसंद प्रतीक इस्तेमाल करें (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
hi: खोलें: (&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
hi: बन्द: (&l)

en: Properties of Group %1
hi: समूह %1 का गुण

en: Custom &Notifications
hi: मनपसंद सूचनाएँ (&N)

en: Properties of Meta Contact %1
hi: मेटा-कॉन्टेक्ट %1 का गुण

en: Sync KABC...
hi: सिंक केएबीसी...

en: No Contacts with Photo Support
hi: फोटो समर्थन के साथ कोई सम्पर्क नहीं

en: No contacts were imported from the address book.
hi: पता पुस्तिका से कोई सम्पर्क आयात नहीं किया गया.

en: No Change
hi: कोई परिवर्तन नहीं

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
hi: पता पुस्तिका कड़ी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: Export contact's details to the KDE Address Book
hi: सम्पर्क के विवरणों को केडीई पता पुस्तिका में निर्यात करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
hi: निर्यात विवरण... (&x)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: Import contacts from the KDE Address Book
hi: केडीई पता पुस्तिका से सम्पर्क आयात करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
hi: सम्पर्क आयात करें (&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
hi: नाम स्रोत प्रदर्शित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
hi: सम्पर्क से:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
hi: मनपसंद: (&t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
hi: फोटो स्रोत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
hi: फोटो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
hi: मनपसंदः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
hi: विस्तृत (&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
hi: इस सम्पर्क के लिए मनपसंद प्रतीक सेट करने के लिए चेक करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
hi: मनपसंद स्थिति प्रतीक प्रयोग करें (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
hi: ऑनलाइनः (&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
hi: ऑफ़लाइन: (&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
hi: दूर: (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
hi: अज्ञातः (&k)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
hi: खाता पहचान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectText)
en: Select the identity to be used by the accounts:
hi: खाता द्वारा इस्तेमाल किए जाने वाले पहचान को चुनें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accounts)
en: <img name=foobar> My Account
hi: <img name=foobar> मेरा खाता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
hi: उपयोक्ता

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
hi: विस्तृत जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
hi: ईमेल:

en: Identity Information
hi: पहचान जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
hi: कोई फोटो नहीं

en: General Information
hi: सामान्य जानकारी

en: Detailed Information
hi: विस्तृत जानकारी

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
hi: सामान्य जानकारी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
hi: फोटो चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
hi: फोटो साफ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
hi: उपनामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
hi: उपयोक्ता नाम

en: View
hi: दृश्य

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
hi: तेज खोज पट्टी

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
hi: अन्य क्रियाएँ (&O)

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
hi: समूह (&G)

en: Global status message
hi: वैश्विक स्थिति संदेश

en: &Export Contacts...
hi: सम्पर्क निर्यात करें... (&E)

en: &Away
hi: दूर (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
hi: व्यस्त (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
hi: अदश्य (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
hi: ऑनलाइन (&O)

en: &Set Status
hi: स्थिति सेट करें (&S)

en: Configure &Global Shortcuts...
hi: वैश्विक शॉर्टकट्स कॉन्फ़िगर करें...

en: Show Offline &Users
hi: ऑफ़लाइन उपयोक्ता दिखाएँ (&U)

en: Show Empty &Groups
hi: खाली समूह दिखाएँ (&G)

en: Read Message
hi: संदेश पढ़ें

en: Read the next pending message
hi: अगला विचाराधीन संदेश पढ़ें

en: Show/Hide Contact List
hi: सम्पर्क सूची छुपाएँ/दिखाएँ

en: Show or hide the contact list
hi: सम्पर्क सूची छुपाएँ या दिखाएँ

en: Set Away/Back
hi: दूर/वापस सेट करें

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
hi: <qt>मुख्य विंडो बन्द करने पर भी के-ऑप्टी तंत्र तश्तरी में चलता रहेगा. फ़ाइल मेन्यू में से बाहर का उपयोग अनुप्रयोग को बन्द करने के लिए करें.</qt>

en: Docking in System Tray
hi: तंत्र तश्तरी में डॉक किया जा रहा है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, mResource)
en: Kopete
hi: के-ऑप्टी

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
hi: <br /><b>स्थिति&nbsp;संदेश:</b>&nbsp;%1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
hi: के-ऑप्टी, केडीई का इंस्टेंट मेसेंजर

en: Duncan Mac-Vicar Prett
hi: डंकन मैक-विकार प्रेट

en: Developer and Project founder
hi: डेवलपर तथा परियोजना संस्थापक

en: Andre Duffeck
hi: आंद्रे दफेक

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
hi: डेवलपर, याहू प्लगइन मेंटेनर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
hi: डेवलपर

en: Andy Goossens
hi: एंडी गूसेन्स

en: Chris Howells
hi: क्रिस हॉवेल्स

en: Developer, Connection status plugin author
hi: डेवलपर, कनेक्शन स्थिति प्लगइन लेखक

en: Cláudio da Silveira Pinheiro
hi: क्लाउडियो दा सिल्वेरा पिन्हेरो

en: Developer, Video device support
hi: डेवलपर, वीडियो उपकरण समर्थन

en: Gregg Edghill
hi: ग्रेग एडगिल

en: Developer, MSN
hi: डेवलपर, एमएसएन

en: Grzegorz Jaskiewicz
hi: ग्रेगोर्ज जेस्किविक्ज

en: Developer, Gadu plugin maintainer
hi: डेवलपर, गडू प्लगइन मेंटेनर

en: Gustavo Pichorim Boiko
hi: गुस्तावो पिकोरिम बोइको

en: Matt Rogers
hi: मैट रोजर्स

en: Lead Developer, AIM and ICQ plugin maintainer
hi: प्रमुख डेवलपर, एआईएम तथा आईसीक्यू प्लगइन मेंटेनर

en: Michel Hermier
hi: माइकल हरमियर

en: IRC plugin maintainer
hi: आईआरसी प्लगइन मेंटेनर

en: Lead Developer, Telepathy and Messenger plugin maintainer
hi: प्रमुख डेवलपर, टेलीपैथी तथा मैसेंजर प्लगइन मेंटेनर

en: Olivier Goffart
hi: ओलिविएर गोफार्त

en: Lead Developer, MSN plugin maintainer
hi: मुख्य डेवलपर, एमएसएन प्लगइन मेंटेनर

en: Ollivier Lapeyre Johann
hi: ओलिवर लापेरे जोहान

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
hi: कलाकार / डेवलपर, कलाकृति मेंटेनर

en: Richard Smith
hi: रिचर्ड स्मिथ

en: Developer, UI maintainer
hi: डेवलपर, यूआई मेंटेनर

en: Till Gerken
hi: टिल गेर्केन

en: Developer, Jabber plugin maintainer
hi: डेवलपर, जैबर प्लगइन मेंटेनर

en: Will Stephenson
hi: विल स्टीफेंसन

en: Lead Developer, GroupWise maintainer
hi: प्रमुख डेवलपर, ग्रुपवाइज मेंटेनर

en: Rafael Fernández López
hi: राफेल फर्नांडीज लोपेज

en: Roman Jarosz
hi: रोमन जारोस्ज

en: Developer, AIM and ICQ
hi: डेवलपर, एआईएम तथा आईसीक्यू

en: Charles Connell
hi: चार्ल्स कोनेल

en: Vally8
hi: वेली८

en: Konki style author
hi: कोन्की शैली लेखक

en: Hacker style author
hi: हैकर शैली लेखक

en: Luciash d' Being
hi: लुकियास द बिंग

en: Kopete's icon author
hi: के-ऑप्टी का प्रतीक लेखक

en: Steve Cable
hi: स्टीव केबल

en: Sounds
hi: ध्वनि

en: Jessica Hall
hi: जेसिका हाल

en: Kopete Docugoddess, Bug and Patch Testing.
hi: केऑप्टी दस्तावेज़-देवी, बग तथा पैच परीक्षण

en: Justin Karneges
hi: जस्टिन कार्नेगेस

en: Iris Jabber Backend Library
hi: आइरिस जैबर बैकएण्ड लाइब्रेरी

en: Tom Linsky
hi: टॉम लिंस्की

en: OscarSocket author
hi: ऑस्कर-सॉकेट लेखक

en: Olaf Lueg
hi: ओलफ लुएग

en: Kmerlin MSN code
hi: के-मर्लिन एमएसएन कोड

en: Chetan Reddy
hi: चेतन रेड्डी

en: Former developer
hi: पूर्व डेवलपर

en: Nick Betcher
hi: निक बेचर

en: Former developer, project co-founder
hi: पूर्व डेवलपर, परियोजना सह-संस्थापक

en: Ryan Cumming
hi: रायन कमिंग

en: Stefan Gehn
hi: स्टीफन गेन

en: Martijn Klingens
hi: मार्तिन क्लिंजेन्स

en: Andres Krapf
hi: आंद्रेस क्राफ

en: Carsten Pfeiffer
hi: कार्स्टेन फेइफर

en: Misc bugfixes and enhancements
hi: सुधार तथा विविध बग-फिक्सेस

en: Zack Rusin
hi: जेक रुसिन

en: Former developer, original Gadu plugin author
hi: पूर्व डेवलपर, मूल गडू प्लगइन लेखक

en: Richard Stellingwerff
hi: रिचर्ड स्टेलिंग्वेफ़

en: Daniel Stone
hi: डेनियल स्टोन

en: Former developer, Jabber plugin author
hi: पूर्व डेवलपर, जैबर प्लगइन लेखक

en: Chris TenHarmsel
hi: क्रिस टेनहार्मसेल

en: Former developer, Oscar plugin
hi: पूर्व डेवलपर, ऑस्कर प्लगइन

en: Hendrik vom Lehn
hi: हेंद्रिक वॉम लेह्न

en: Gav Wood
hi: गेव वुड

en: Former developer and WinPopup maintainer
hi: पूर्व डेवलपर तथा विन-पॉपअप मेंटेनर

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
hi: प्लगइन लोड नहीं करें. यह विकल्प अन्य सभी विकल्पों को हटा देगा.

en: Disable auto-connection
hi: स्वचलित-कनेक्शन अक्षम करें

en: URLs to pass to kopete / emoticon themes to install
hi: केऑप्टी / मनोभावचिह्न प्रसंगों को संस्थापित करने हेतु पास करने के यूआरएल

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
hi: साफ करें (&l)

en: Edit Statuses...
hi: स्थिति संपादित करें...

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
hi: यह अनुप्रयोग वर्तमान में ऑनलाइन मोड में है. क्या आप कनेक्ट होना चाहते हैं?

en: Leave Offline Mode?
hi: ऑफ़लाइन मोड से बाहर जाएँ?

en: Connect
hi: कनेक्ट

en: Stay Offline
hi: ऑफ़लाइन बने रहें

en: Could not find contactlist.xml in Kopete application data.
hi: केऑप्टी अनुप्रयोग डाटा में contactlist.xml नहीं मिला

en: Could not open contact list file.
hi: सम्पर्क सूची फ़ाइल खोल नहीं सका.

en: Could not write contact list to a file.
hi: सम्पर्क सूची को फ़ाइल पर लिख नहीं सका.

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
hi: <qt>"%1" के-ऑप्टी द्वारा समर्थित नहीं है.</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
hi: केडीई पता पुस्तिका के साथ सिंक नहीं कर सकता

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
hi: उपयोग नहीं करें

en: Import Address From Address Book
hi: पता पुस्तिका से पता आयात करें

en: Use
hi: उपयोग

en: Not Connected
hi: कनेक्टेड नहीं है

en: Choose Account
hi: खाता चुनें

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
hi: <qt>अभी आपके पास <b>%1</b> के लिए खाता कॉन्फ़िगर किया हुआ नहीं है. कृपया एक खाता बनाएँ, इसे कनेक्ट करें फिर कोशिश करें.</qt>

en: No Account Found
hi: कोई खाता नहीं मिला

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
hi: <qt>संपर्क जोड़ना अब संभव नहीं है.</qt>

en: Could Not Add Contact
hi: सम्पर्क नहीं जोड़ सका

en: You have been disconnected
hi: आप डिस्कनेक्ट हो चुके हैं

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
hi: आप खाता '%1' में अन्य क्लाएंट या कम्प्यूटर से कनेकेट हो चुके हैं

en: Error Creating Contact
hi: सम्पर्क तैयार करने में त्रुटि

en: Properties
hi: गुण

en: Edit Account
hi: खाता का संपादन करें

en: I am gone right now, but I will be back later
hi: मैं अभी जा रहा हूँ, परंतु बाद में वापस आता हूँ

en: Outgoing Message Sent
hi: जावक संदेश प्रेषित

en: A contact sent you a buzz/nudge.
hi: एक सम्पर्क ने आपको बज़/नज़ भेजा.

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
hi: <qt>नया गपशप विंडो बनाने के दौरान एक त्रुटि हुई. गपशप विंडो बनाया नहीं जा सका.</qt>

en: Error While Creating Chat Window
hi: गपशप विंडो बनाने में त्रुटि

en: Enter Arguments
hi: आर्गुमेंट्स भरें

en: Enter the arguments to %1:
hi: %1 पर आर्गुमेंट्स भरें:

en: Alias "%1" expands to itself.
hi: अलियास "%1" अपने आप फैलता है.

en: "%2" requires at least %1 argument. | "%2" requires at least %1 arguments.
hi[0]: "%2" में कम से कम %1 आर्गुमेंट चाहिए.
hi[1]: "%2" में कम से कम %1 आर्गुमेंट चाहिए

en: "%2" has a maximum of %1 argument. | "%2" has a maximum of %1 arguments.
hi[0]: "%2" में अधिकतम %1 आर्गुमेंट है
hi[1]: "%2" में अधिकतम %1 आर्गुमेंट्स हैं

en: You are not authorized to perform the command "%1".
hi: कमांड "%1" को चलाने के लिए आप अधिकृत नहीं है.

en: Command Error
hi: कमांड त्रुटि

en: USAGE: /help [<command>] - Used to list available commands, or show help for a specified command.
hi: उपयोग: /help [<command>] - उपलब्ध कमांड की सूची देने के इस्तेमाल में आता है, या निर्दिष्ट कमांड के लिए मदद दिखाता है.

en: USAGE: /close - Closes the current view.
hi: उपयोग: /close - मौज़ूदा विंडो को बन्द करता है.

en: USAGE: /part - Closes the current view.
hi: उपयोग: /part - मौज़ूदा दृश्य को बन्द करता है.

en: USAGE: /clear - Clears the active view's chat buffer.
hi: उपयोग: /clear- सक्रिय दृश्य के गपशप बफर को साफ करता है.

en: USAGE: /away [<reason>] - Marks you as away/back for the current account only.
hi: उपयोग: /away [<reason>] - आपको सिर्फ वर्तमान खाता के लिए दूर/वापस चिह्नित करता है.

en: USAGE: /awayall [<reason>] - Marks you as away/back for all accounts.
hi: उपयोग: /awayall [<reason>] - आपको सभी खाता के लिए दूर/वापस चिह्नित करता है.

en: USAGE: /say <text> - Say text in this chat. This is the same as just typing a message, but is very useful for scripts.
hi: उपयोग: /say <text> - इस गपशप में पाठ से बोलें. यह वैसा ही है जैसे कि संदेश टाइप कर रहे हैं परंतु स्क्रिप्ट्स के लिए बहुत उपयोगी है.

en: Available Commands:
hi: उपलब्ध कमांड्सः

en: 
    Type /help <command> for more information.
hi: 
    अधिक जानकारी के लिए टाइप करें /help <कमांड>

en: There is no help available for '%1'.
hi: वहाँ '%1' के लिए कोई मदद उपलब्ध नहीं हैं.

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
hi: कमांड्स

en: &Add to Your Contact List
hi: अपनी सम्पर्क सूची में जोड़ें (&A)

en: Move Contact
hi: सम्पर्क खिसकाएँ

en: Select the meta contact to which you want to move this contact:
hi: मेटा सम्पर्क चुनें जिस पर आप इस सम्पर्क को खिसकाना चाहते हैं:

en: Create a new metacontact for this contact
hi: इस सम्पर्क के लिए एक नया मेटा-कॉन्टेक्ट बनाएँ

en: User is Not Reachable
hi: उपयोक्ता पहुँच योग्य नहीं है.

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
hi: क्या आप वाक़ई इन सम्पर्कों '%1' को अपनी सम्पर्क सूची से मिटाना चाहते हैं?

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
hi: <br /><b>पूरा नाम:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
hi: <br /><b>घर पृष्ठ:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Idle Time
hi: निष्क्रिय मिनट

en: Online Since
hi: आनलाइन तब से

en: Last Seen
hi: अंतिम बार देखा गया

en: First Name
hi: प्रथम नाम

en: Last Name
hi: अंतिम नाम

en: Private Phone
hi: निजी फोन

en: Private Mobile Phone
hi: निजी मोबाइल फोन

en: Work Phone
hi: कार्य फोन

en: Work Mobile Phone
hi: कार्य मोबाइल फोन

en: Email Address
hi: ई-मेल पता

en: Nick Name
hi: उप नाम

en: Top Level
hi: उच्च स्तर

en: Not in your contact list
hi: आपकी सम्पर्क सूची में नहीं

en: Status not available
hi: स्थिति उपलब्ध नहीं

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
hi: <qt><i>%1</i> अब है %2.</qt>

en: Unable to find the file %1.
hi: फ़ाइल %1 को ढूंढ नहीं पाया.

en: <qt>Unable to download the requested file;<br />please check that address %1 is correct.</qt>
hi: <qt>निवेदित फ़ाइल डाउनलोड करने में अक्षम;<br />कृपया जाँचें कि पता %1 सही है.</qt>

en: Connecting
hi: कनेक्शन हो रहा है

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Password Required
hi: पासवर्ड आवश्यक

en: Unable to Store Secure Password
hi: सुरक्षित पासवर्ड भंडारित कर पाने में अक्षम

en: Store &Unsafe
hi: असुरक्षित भंडारण करें (&U)

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
hi: <qt><b>पासवर्ड गलत था.</b> कृपया अपने खाता %1 के लिए पासवर्ड फिर से भरें <b>%2</b></qt>

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
hi: <qt>खाता %1 के लिए कृपया अपना पासवर्ड भरें <b>%2</b></qt>

en: Account Offline
hi: खाता ऑफ़लाइन

en: Sorry, I am busy right now
hi: खेद है, मैं अभी व्यस्त हूं

en: Copying
hi: नक़ल किया जा रहा है

en: Source
hi: स्रोत

en: Destination
hi: गंतव्य

en: You cancelled file transfer %1
hi: आपने फ़ाइल हस्तांतरण %1 रद्द किया है.

en: File transfer %1 cancelled.
hi: फ़ाइल स्थांतरण %1 रद्द.

en: Kopete File Transfer
hi: के-ऑप्टी फ़ाइल स्थांतरण

en: File Transfer
hi: फ़ाइल हस्तांरण

en: You must provide a valid local filename
hi: आपको एक वैध स्थानीय फ़ाइलनाम देना होगा

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
hi: फ़ाइल %1 पहले से ही मौजूद है. 
    क्या आप इसके ऊपर लिखना चाहते हैं?

en: Overwrite File
hi: फ़ाइल के ऊपर लिखें

en: You have been disconnected.
hi: आप डिस्कनेक्ट हो चुके हैं.

en: Connection Lost.
hi: कनेक्शन टूटा.

en: Cannot connect with the instant messaging server or peers.
hi: इंस्टैंट मैसेंजिंग सर्वर या पीअर्स के साथ कनेक्ट नहीं हो पाया.

en: Cannot connect.
hi: कनेक्ट नहीं हो सकता.

en: More Information...
hi: अधिक जानकारी...

en: Choose the corresponding entry for '%1'
hi: '%1' के लिए सम्बन्धित प्रविष्टि चुनें

en: Choose the corresponding entry in the address book
hi: पता पुस्तिका में नई सम्बन्धित प्रविष्टि चुनें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtAddressee)
en: The KDE Address Book entry associated with this Kopete Contact
hi: इस केऑप्टी सम्पर्क के साथ सम्बद्ध केडीई पता पुस्तिका प्रविष्टि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
hi: साफ करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
hi: पता पुस्तिका प्रविष्टि चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
hi: बदलें... (&h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
hi: ईमेल

en: New Address Book Entry
hi: नया पता पुस्तिका प्रविष्टि

en: Name the new entry:
hi: नई प्रविष्ट को नाम दें:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
hi: अपनी पता पुस्तिका में नई प्रविष्टि जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
hi: नई प्रविष्टि बनाएँ... (&y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
hi: वह सम्पर्क चुनें जिससे आप इंस्टैंट मैसेजिंग के द्वारा वार्तालाप करना चाहते हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
hi: ढूंढें: (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAddAvatar)
en: Add Avatar...
hi: अवतार जोड़ें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAvatar)
en: Remove Avatar
hi: अवतार मिटाएँ

en: Someone Has Added You
hi: किसी ने आपको अपनी सूची में जोड़ लिया है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
hi: इस सम्पर्क के बारे में अधिक जानकारी पढ़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
hi: मेरी स्थिति को देखने के लिए इस सम्पर्क को प्राधिकृत करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
hi: इस सम्पर्क को मेरी सम्पर्क सूची में जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
hi: प्रदर्शक का नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
hi: समूह में:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
hi: कृपया कोई दूर संदेश निर्धारित करें, या कोई पूर्वपारिभाषित चुनें.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
hi: जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
hi: पासवर्ड याद रखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
hi: पासवर्ड:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
hi: अपना पासवर्ड यहाँ भरें.

en: Start &Chat...
hi: गपशप प्रारंभ करें... (&C)

en: &Send Single Message...
hi: एकल संदेश भेजें... (&S)

en: User &Info
hi: उपयोक्ता जानकारी (&I)

en: Send &File...
hi: फ़ाइल भेजें... (&F)

en: View &History...
hi: इतिहास देखें... (&H)

en: &Create Group...
hi: समूह बनाएँ... (&C)

en: Cha&nge Meta Contact...
hi: मेटा सम्पर्क बदलें... (&n)

en: &Delete Contact
hi: सम्पर्क मिटाएँ... (&D)

en: Change A&lias...
hi: अलियास बदलें... (&l)

en: &Block Contact
hi: सम्पर्क रोकें (&B)

en: Un&block Contact
hi: सम्पर्क का रोक हटाएँ (&b)

en: Contacts
hi: सम्पर्क

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
hi: प्रत्येक सम्पर्क के लिए सब-फ़ोल्डर प्रयोग करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
hi: हमेशा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
hi: कभी नहीं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
hi: सिर्फ चयनित सम्पर्क

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
hi: चयनित सम्पर्क नहीं

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
hi: नया उपनाम जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
hi: कमांडः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, command)
en: This is the command that you want to run when you execute this alias.
hi: यह वह कमांड है जिसे आप चलाना चाहते हैं जब आप इस अलाएस को चलाएंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Alias:
hi: उपनामः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/').
hi: यह उपनाम है जो आप जोड़ रहे हैं (कमांड आइडेंटिफ़ायर के बाद जो आप टाइप करेंगे, '/').

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
hi: सहेजें (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
hi: रद्द करें (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
hi: प्रोटोकॉल्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
hi: प्रोटोकॉल के लिएः

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Alias
hi: अलियास

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
hi: कमांड

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
hi: नया अलियास जोड़ें... (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
hi: चयनित को मिटाएँ (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
hi: उपनाम का संपादन करें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
hi: जोड़ें (&A)

en: Invalid Alias Name
hi: अवैध अलियास नाम

en: Could Not Add Alias
hi: अलियास नहीं जोड़ सका

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Are you sure you want to delete the selected aliases?
hi: क्या आप वाक़ई चयनित अलियास को मिटाना चाहते हैं?

en: Delete Aliases
hi: अलियास मिटाएँ

[ctx: list_of_words_to_replace]
en: ur,your,r,are,u,you,theres,there is,arent,are not,dont,do not
hi: ur,your,r,are,u,you,theres,there is,arent,are not,dont,do not,आप,तुम,तू,वहाँ,यहाँ,है,हैं,उधर,इधर,नहीं,नहीं है,

en: Text
hi: पाठ

en: Replacement
hi: बदला

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Sentence Options
hi: वाक्य विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DotEndSentence)
en: Add a dot at the end of each sent line
hi: प्रत्येक भेजी जा रही पंक्ति के अंत में एक बिंदु जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
hi: प्रत्येक भेजी जा रही पंक्ति का प्रारंभ कैपिटल अक्षर से करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Replacements List
hi: बदलने की सूची

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
hi: मिटाएँ (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
hi: पाठः (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
hi: प्रतिस्थापनः (&p)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
hi: बदलने के विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
hi: आवक संदेशों पर स्वचलित वापस रखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
hi: जावक संदेशों पर स्वचलित वापस रखें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
hi: सम्पर्क टीप

en: Notes about %1:
hi: %1 के बारे में नोट्सः

en: &Notes
hi: टीप (&N)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

en: Cryptography
hi: क्रिप्टोग्राफी

en: -New filter-
hi: -नया फ़िल्टर-

en: Rename Filter
hi: फ़िल्टर नाम बदलें

en: Please enter the new name for the filter:
hi: फ़िल्टर के लिए एक नया नाम भरें:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
hi: उपलब्ध फ़िल्टर्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
hi: नाम बदलें...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
hi: मापदण्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
hi: यदि संदेश रखता हो तोः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
hi: रेग्युलर एक्सप्रेशन

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
hi: संपादन...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
hi: केस सेंसिटिव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
hi: क्रिया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setImportance)
en: Set the message importance to:
hi: संदेश महत्व इस पर नियत करें:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
hi: निम्न

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
hi: उभारें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
hi: पृष्ठभूमि का रंग इस पर बदलें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
hi: अग्रभूमि का रंग इस पर बदलें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
hi: विंडो उठाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
hi: सूचनाएँ कॉन्फ़िगर करें....

en: Keep
hi: रखें

en: History Converter
hi: इतिहास कनवर्टर

en: History converter
hi: इतिहास कनवर्टर

en: History for %1
hi:  %1 के लिए इतिहास

en: All
hi: सभी

en: Loading...
hi: लोड किया जा रहा है...

en: Searching...
hi: ढूंढ रहे हैं...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
hi: ढूंढें (&S)

en: History for All Contacts
hi: सभी सम्पर्कों के लिए इतिहास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
hi: तैयार

en: View &History
hi: इतिहास देखें (&H)

en: History
hi: इतिहास

en: History Plugin
hi: इतिहास प्लगइन

en: Import && Convert
hi: कनवर्ट आयात करें (&&)

en: Do Not Import
hi: आयात नहीं करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
hi: गपशप इतिहास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
hi: प्रति पृष्ठ संदेशों की संख्याः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
hi: गपशप विंडो में इतिहास संदेश का रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
hi: संदेश का रंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
hi: दिखाने के लिए संदेशों की संख्याः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
hi: नए गपशप में गपशप इतिहास दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
hi: सम्पर्क:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
hi: तारीख़

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
hi: सम्पर्क

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
hi: ढूंढें:

en: Preview Latex Images
hi: लेटेक्स छवियों का पूर्वावलोकन दें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Rendering resolution (DPI):
hi: रेंडरिंग रेज़ोल्यूशन (डीपीआई):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: x
hi: एक्स

en: Unknown artist
hi: अज्ञात कलाकार

en: Unknown album
hi: अज्ञात एल्बम

en: Unknown track
hi: अज्ञात ट्रेक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
hi: , और

en: Send Media Info
hi: मीडिया जानकारी भेजें

en: Nothing to Send
hi: भेजने के लिए कुछ नहीं

en: USAGE: /media - Displays information on current song
hi: उपयोग: /media - वर्तमान गाने के बारे में जानकारी प्रदर्शित करता है

en: Unknown player
hi: अज्ञात खिलाड़ी

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
hi: अब सुन रहे...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
hi: <b>अपने संगीत की पसंद को साझा करें</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
hi: संदेश (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useThisMessageLabel)
en: Use this message when advertising:
hi: जब विज्ञापित करें तो इस संदेश का इस्तेमाल करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
hi: के साथ प्रारंभ करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
hi: अब इस पर सुन रहे:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
hi: प्रत्येक ट्रैक के लिए:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
hi: %ट्रैक (द्वारा %कलाकार)(पर %एल्बम)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conjunctionLabel)
en: Conjunction (if >1 track):
hi: कंज्न्कशन (यदि >1 ट्रैक):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
hi: विज्ञापन मोड (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
hi: गपशप विंडो में दिखाएँ (स्वचालित) (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_StatusAdvertising)
en: Show &the music you are listening to 
    in place of your status message.
hi: आपकी स्थिति संदेश के बजाए 
    जो संगीत आप सुन रहे हैं वो दिखाएँ (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
hi: आपकी स्थिति संदेश के आगे जोड़ें (&n)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
hi: मीडिया प्लेयर (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
hi: निर्धारित मीडिया प्लेयर प्रयोग करें (&s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
hi: प्रोटोकाल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyWhiteList)
en: Allow messages only from contacts on the whitelist
hi: सिर्फ व्हाइटलिस्ट के सम्पर्कों के ही संदेशों को स्वीकारें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blacklist:
hi: कालीसूची:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
hi: सभी संदेशों को स्वीकारें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllButBlackList)
en: Allow all messages but messages from contacts on the blacklist
hi: कालीसूची के सम्पर्कों को छोड़कर बाकी सभी संदेशों को स्वीकारें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Whitelist:
hi: व्हाइटलिस्ट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAll)
en: Drop messages that contain all of the following words:
hi: उन संदेशों को छोड़ें जिनमें निम्न सभी शब्द हों:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAtLeastOne)
en: Drop messages that contain at least one of the following words:
hi: उन संदेशों को छोड़ें जिनमें इनमें से कम से कम एक शब्द हो:

en: Add to WhiteList
hi: व्हाइटलिस्ट में जोड़ें

en: Add to BlackList
hi: कालीसूची में जोड़ें

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your whitelist.
hi: %1 से संदेश छोड़ा गया चूंकि यह संपर्क आपके व्हाइटलिस्ट में नहीं है.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is on your blacklist.
hi: %1 से संदेश छोड़ा गया चूंकि यह संपर्क आपके ब्लैकलिस्ट में है.

en: A message from %1 was dropped, because it contained a blacklisted word.
hi: %1 से संदेश छोड़ा गया चूंकि इसमें ब्लैकलिस्टेड शब्द है.

en: A message from %1 was dropped, because it contained blacklisted words.
hi: %1 से संदेश छोड़ा गया चूंकि इसमें काली सूची के शब्द हैं.

en: Add Contact to Whitelist
hi: सम्पर्क को व्हाइटलिस्ट में जोड़ें

en: Add Contact to Blacklist
hi: सम्पर्क को कालीसूची में जोड़ें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: Statistics for %1
hi: %1 के लिए आंकड़े

en: <h1>Statistics for %1</h1>
hi: <h1> %1 के लिए आंकड़े</h1>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
hi: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>आज</h2><table width="100%"><tr><td>स्थिति</td><td>से</td><td>तक</td></tr>

en: General information
hi: सामान्य जानकारी

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
hi: <b title="पिछली बार आपने %1 के साथ गपशप किया">आखिरी गपशप :</b> %2<br>

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
hi: वर्तमान स्थिति

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
hi: है <b>%1</b> तब से <b>%2</b>

en: Online time
hi: ऑनलाइन समय

en: Away time
hi: दूस समय

en: Offline time
hi: ऑफ़लाइन समय

en: online
hi: ऑनलाइन

en: away
hi: दूर

en: offline
hi: ऑफ़लाइन

en: View &Statistics
hi: आंकड़े देखें (&S)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
hi: रंग (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
hi: जोड़ें...(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
hi: ऊपर जाएं (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
hi: नीचे जाएं (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
hi: बेतरतीब क्रम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
hi: वैश्विक पाठ अग्रभूमि रंग बदलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
hi: प्रत्येक अक्षर का रंग बदलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
hi: प्रत्येक शब्द का रंग बदलें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
hi: प्रभाव

en: Translator Plugin
hi: अनुवादक प्लगइन

en: Translate
hi: अनुवाद

en: English
hi: अंग्रेज़ी

en: French
hi: फ्रांसीसी

en: German
hi: जर्मन

en: Italian
hi: इतालवी

en: Japanese
hi: जापानी

en: Korean
hi: कोरियाई

en: Portuguese
hi: पुर्तगाली

en: Russian
hi: रूसी

en: Spanish
hi: स्पेनी

en: Set &Language
hi: भाषा नियत करें (&L)

en: %2 
    Auto Translated: 
    %1
hi: %2
    स्वचलित अनुवाद: 
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
hi: अनुवाद सेवाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
hi: डिफ़ॉल्ट मूल भाषाः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
hi: आवक संदेश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
hi: अनुवाद नहीं करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
hi: मूल संदेश दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
hi: सीधे अनुवाद करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
hi: जावक संदेश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
hi: भेजने से पहले संवाद दिखाएँ

en: Preview of:
hi: का पूर्वावलोकन:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
hi: छवि पूर्वावलोकन वरीयताएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
hi: आकार बदलें

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
hi: पिक्सेल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
hi: पूर्वावलोकन लिंक करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Abort creating previe&w after
hi: इसके पश्चात् पूर्वावलोकन बनाना छोड़ें (&w)

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
hi: सेकण्ड

en: Not yet known
hi: अभी तक ज्ञात नहीं हैं.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
hi: अपलोड किया जा रहा है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
hi: यहाँ अपलो़ड करें: (&a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
hi: फार्मेट किया जा रहा है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
hi: एचटीएमएल (सरल रूप) (&k)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML 1.0 Strict
hi: एक्सएचटीएमएल 1.0 स्ट्रिक्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
hi: एक्सएचटीएमएल (सरल रूप)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using UTF-8 character set.
hi: आउटपुट को एक्सएमएल फ़ॉर्मेट में यूटीएफ-8 अक्षर सेट में भंडारित करता है.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using the UTF-8 encoding.
hi: आउटपुट को एक्सएमएल फ़ॉर्मेट में यूटीएफ-8 एनकोडिंग का प्रयोग करते हुए सहेजें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: &XML
hi: एक्सएमएल (&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatStylesheet)
en: XML transformation &using this XSLT sheet:
hi: इस एक्सएसएलटी शीट के प्रयोग से एक्सएमएल रूपांतरण (&u):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Repla&ce protocol text with images in (X)HTML
hi: (एक्स)एचटीएमएल में प्रोटोकाल पाठ को छवि से बदलें (&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
hi: आपका कोई एक आईएम नाम इस्तेमाल करें (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
hi: आईएम पता शामिल करें (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
hi: अन्य नाम उपयोग में लें: (&n)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
hi: मूल सेटअप (&a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
hi: खाता जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
hi: ई-मेल पताः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
hi: ऑनलाइन (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
hi: ऑफ़लाइन (&f)

en: &Search for Friends
hi: दोस्तों के लिए ढूंढें (&S)

en: Export Contacts to Server
hi: सम्पर्कों को सर्वर पर निर्यात करें

en: Export Contacts to File...
hi: सम्पर्कों को फ़ाइल में निर्यात करें...

en: Only for Friends
hi: सिर्फ दोस्तों के लिए

en: Go O&nline
hi: ऑनलाइन हो जाएँ (&n)

en: Set &Busy
hi: व्यस्त नियत करें (&B)

en: Set &Invisible
hi: अदृश्य नियत करें (&I)

en: Go &Offline
hi: ऑफ़लाइन हो जाएँ (&O)

en: Set &Description...
hi: वर्णन सेट करें... (&D)

en: connection using SSL was not possible, retrying without.
hi: एसएसएल के इस्तेमाल से कनेक्शन संभव नहीं है, इसके बगैर ही फिर से कोशिश की जा रही है.

en: unable to connect to the Gadu-Gadu server("%1").
hi: गडू-गड- सर्वर ("%1") से जुड़ने में असमर्थ.

en: Connection Error
hi: कनेक्शन में त्रुटि

en: Save Contacts List for Account %1 As
hi: खाता %1 के लिए सम्पर्क सूची ऐसे सहेजें

en: Unable to create temporary file.
hi: अस्थायी फ़ाइल बनाने में अक्षम.

en: Save Contacts List Failed
hi: सम्पर्क सूची सहेजने में असफल

en: Load Contacts List for Account %1 As
hi: खाता %1 के लिए सम्पर्क सूची ऐसे लोड करें

en: Contacts List Load Has Failed
hi: सम्पर्क सूची लोड करना असफल

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
hi: दूर संवाद

en: Gadu-Gadu
hi: गडू-गडू

en: Unable to retrieve token.
hi: टोकन निकालने में असमर्थ.

en: Registration FAILED
hi: पंजीकरण असफल

en: Unknown connection error while retrieving token.
hi: टोकन पाने के दौरान अज्ञात कनेक्शन त्रुटि हुई.

en: Token retrieving status: %1
hi: टोकन निकालने की स्थितिः %1

en: Gadu-Gadu token retrieve problem
hi: गडू-गडू टोकन रीट्राइव समस्या

en: Unknown connection error while registering.
hi: पंजीकरण के दौरान अज्ञात कनेक्शन त्रुटि हुई.

en: Registration status: %1
hi: पंजीकरण स्थितिः %1

en: Gadu-Gadu Registration Error
hi: गडू-गडू पंजीकरण त्रुटि

en: Registration Finished
hi: पंजीकरण सम्पन्न

en: Registration Error
hi: पंजीकरण त्रुटि

en: Incorrect data sent to server.
hi: सर्वर को गलत डाटा भेजा.

en: Password reminding finished prematurely due to a connection error.
hi: कनेक्शन त्रुटि के कारण पासवर्ड स्मरण कराना असामयिक रूप से खत्म हो गया.

en: Unsuccessful. Please retry.
hi: असफल. कृपया फिर से  कोशिश करें.

en: Remind Password
hi: पासवर्ड याद दिलाएँ

en: Remind password finished:
hi: पासवर्ड याद दिलाना पूर्णः

en: Password changing finished prematurely due to a connection error.
hi: कनेक्शन त्रुटि के कारण पासवर्ड परिवर्तित कराना असामयिक रूप से खत्म हो गया.

en: State Error
hi: त्रुटि स्थिति

en: Password changing finished prematurely due to a session related problem (try again later).
hi: सत्र सम्बन्धित समस्या के कारण पासवर्ड स्मरण कराना असामयिक रूप से खत्म हो गया (बाद में फिर कोशिश करें).

en: Changed Password
hi: पासवर्ड बदला

en: Your password has been changed.
hi: आपका पासवर्ड बदला गया.

en: Show Profile
hi: प्रोफ़ाइल दिखाएँ

en: Gadu-Gadu Plugin
hi: गडू-गडू प्लगइन

en: &Resume
hi: पुनरारंभ (&R)

en: Over&write
hi: मिटाकर लिखें (&w)

en: The file %1 already exists, do you want to resume or overwrite it?
hi: फ़ाइल %1 पहले से ही मौज़ूद है. क्या आप इसे मिटाकर लिखना चाहते हैं?

en: File Exists: %1
hi: फ़ाइल मौजूद है: %1

en: Connection to peer was refused; it possibly does not listen for incoming connections.
hi: पीअर से कनेक्शन नकारा गया; यह आने वाले कनेक्शनों के लिए नहीं सुन रहा है.

en: File transfer transaction was not agreed by peer.
hi: पीअर के द्वारा फ़ाइल ट्रांसफर ट्रांजेक्शन की सहमति नहीं.

en: File-transfer handshake failure.
hi: फ़ाइल हस्तांरण हैंडशेक असफल.

en: File transfer had problems with the file.
hi: फ़ाइल ट्रांसफर के साथ फ़ाइल को समस्या है.

en: There was network error during file transfer.
hi: फ़ाइल ट्रांसफर के दौरान वहां एक नेटवर्क त्रुटि हुई.

en: Unknown File-Transfer error.
hi: अज्ञात फ़ाइल हस्तांरण त्रुटि.

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
hi: <p align="center">सर्वर से लाया जा रहा है</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
hi: <b>पंजीकरण असफल.</b>

en: <b>Enter UIN please.</b>
hi: <b>कृपया यूआईएन भरें.</b>

en: <b>UIN should be a positive number.</b>
hi: <b>यूआईएन को एक धनात्मक संख्या होना चाहिए.</b>

en: <b>Enter password please.</b>
hi: <b>कृपया पासवर्ड भरें.</b>

en: <b>Starting DCC listening socket failed; dcc is not working now.</b>
hi: <b>डीसीसी सुनना सॉकेट प्रारंभ करना असफल; डीसीसी अब कार्य नहीं कर रहा है.</b>

en: Edit Contact's Properties
hi: सम्पर्कों के गुण संपादित करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
hi: रोका गया

en: A&way
hi: दूर (&w)

en: B&usy
hi: व्यस्त (&u)

en: I&nvisible
hi: अदृश्य (&n)

en: Search &More...
hi: और ढूंढें... (&M)

en: Gadu-Gadu Public Directory
hi: गडू-गडू पब्लिक डायरेक्ट्री

en: &New Search
hi: नया खोज (&N)

en: S&earch
hi: ढूंढें (&e)

en: &Add User...
hi: उपयोक्ता जोड़ें...(&A)

en: &Close
hi: बंद करें (&C)

en: Register New Account
hi: नया ख़ाता पंजीकृत करें

en: &Register
hi: पंजीकरण (&R)

en: Retrieving token
hi: टोकन निकाल रहे

en: Please enter a valid E-Mail Address.
hi: कृपया वैध ईमेल पता भरें.

en: Please enter the same password twice.
hi: कृपया वही पासवर्ड दोबार भरें.

en: Password entries do not match.
hi: पासवर्ड प्रविष्टियाँ मेल नहीं खाती हैं.

en: Please enter the verification sequence.
hi: कृपया सत्यापन अनुक्रम भरें.

en: Account created; your new UIN is %1.
hi: खाता बनाया गया; आपका नया यूआईएन %1 है.

en: Registration failed: %1
hi: पंजीकरण असफल: %1

en: You are not connected to the server.
hi: आप सर्वर से कनेक्टेड नहीं हैं.

en: You have to be connected to the server to change your status.
hi: अपनी स्थिति को बदलने के लिए आपको सर्वर पर कनेक्ट होना होगा.

en: idle
hi: निष्क्रिय

en: resolving host
hi: होस्ट रिसाल्व किया जा रहा है

en: connecting
hi: जुड़ रहा है

en: reading data
hi: डाटा पढ़ा जा रहा है

en: error
hi: त्रुटि

en: connecting to hub
hi: हब से कनेक्ट हो रहे

en: connecting to server
hi: सर्वर से कनेक्ट हो रहे

en: retrieving key
hi: कुंजी निकाल रहे

en: waiting for reply
hi: जवाब के लिए इंतजार

en: connected
hi: कनेक्टेड

en: sending query
hi: क्वैरी भेज रहे

en: reading header
hi: हेडर पढ़ा जा रहा है

en: done
hi: सम्पन्न

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Resolving error.
hi: रेज़ॉल्विंग त्रुटि.

en: Connecting error.
hi: कनेक्शन में त्रुटि

en: Reading error.
hi: पढ़ने में त्रुटि.

en: Writing error.
hi: लिखने में त्रुटि.

en: Unknown error number %1.
hi: अज्ञात त्रुटि क्रमांक %1.

en: Unable to resolve server address. DNS failure.
hi: सर्वर पता रीज़ॉल्व करने में अक्षम. डीएनएस असफल.

en: Unable to connect to server.
hi: सर्वर से जुड़ने में असमर्थ

en: Problem reading data from server.
hi: सर्वर से डाटा पढ़ने में समस्या.

en: Problem sending data to server.
hi: सर्वर को डाटा भेजने में समस्या.

en: Incorrect password.
hi: गलत पासवर्ड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.
hi: गडू-गडू ख़ाता का उपयोक्ता पहचान जिसे आप जोड़ना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Gadu-Gadu &UIN:
hi: गडू-गडू यूआईएनः (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
hi: <i>(उदाहरण के लिए: 1234567)</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename of the contact you wish to add.
hi: सम्पर्क का प्रथम नाम जिसे आप जोड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Forename:
hi: पूर्वनामः (&F)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname of the contact you wish to add.
hi: सम्पर्क का कुलनाम जिसे आप जोड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname (last name) of the contact you wish to add.
hi: सम्पर्क का कुलनाम (अंतिम नाम) जिसे आप जोड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
hi: कुलनामः (&S)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickEdit_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickEdit_)
en: A nickname for the contact you wish to add.
hi: सम्पर्क का उपनाम जिसे आप जोड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
hi: उपनामः (&i)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
hi: इस सम्पर्क के लिए ई-मेल पता.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
hi: ई-मेल पताः (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
hi: टेलिफोन क्रमांकः (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Offline to contact when you set "&Just for friends"
hi: जब आप नियत करें "सिर्फ दोस्तों के लिए" तब ऑफ़लाइन को सम्पर्क (&J)

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
hi: समूह

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
hi: आपकी स्थिति ऑनलाइन नियत करे.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
hi: आपकी स्थिति व्यस्त नियत करे.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status.
hi: आपकी स्थिति का वर्णन.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status (up to 70 characters).
hi: आपकी स्थिति का वर्णन (70 अक्षरों तक).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
hi: संदेशः (&M)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAccountEditUI)
en: Account Preferences - Gadu-Gadu
hi: खाता प्राथमिकताएँ - गडू-गडू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.
hi: आपके गडू-गडू ख़ाता का उपयोक्ता पहचान.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
hi: सभी कनेक्ट से अलग (&x)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
hi: पंजीकरण

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
hi: इस नेटवर्क पर नया ख़ाता पंजीकृत करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
hi: नया ख़ाता पंजीकृत करें (&g)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
hi: खाता प्राथमिकताएँ (&c)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
hi: कनेक्शन प्राथमिकताएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: C&ache server information
hi: कैश सर्वर जानकारी (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dccCheck_)
en: &Use direct connections (DCC)
hi: प्रत्यक्ष (डायरेक्ट) कनेक्शन इस्तेमाल करें (डीसीसी) (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
hi: प्रोटोकॉल एनक्रिप्शन इस्तेमाल करें (एसएसएल): (&y)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
hi: यदि उपलब्ध हो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
hi: आवश्यक

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
hi: उपयोक्ता जानकारी जोड़ें (&s)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
hi: उपयोक्ता जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4)
en: Maiden name:
hi: विवाहपूर्व नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_3)
en: City of origin:
hi: शहर जहाँ पैदा हुए:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
hi: कुलनामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
hi: लिंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
hi: जन्म तारीख़:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
hi: शहर:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
hi: स्त्री

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
hi: पुरूष

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
hi: फ़ाइल हस्तांरण (&F)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dcc)
en: Global DCC Options
hi: वैश्विक डीसीसी विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
hi: डिफ़ॉल्ट कॉन्फ़िगरेशन ओवरराइड करें (&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
hi: स्थानीय आईपी पता / (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: po&rt:
hi: पोर्ट: (&r)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
hi: ख़ाता पंजीकृत करें - गडू-गडू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
hi: पासवर्ड का अनुमोदन जिसका उपयोग करना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
hi: पासवर्ड का अनुमोदन जिसका उपयोग आप इस ख़ाता के लिए करना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
hi: पासवर्ड दोहराएँ: (&w)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
hi: पासवर्ड जिसका उपयोग करना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
hi: पासवर्ड जिसका उपयोग आप इस ख़ाता के लिए करना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
hi: आपका ई-मेल पता.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
hi: ई-मेल पता जिसका उपयोग इस ख़ाता के साथ पंजीकृत करने के लिए चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
hi: ई-मेल पताः (&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
hi: नीचे दी गई छवि से पाठ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
hi: सत्यापन अनुक्रम: (&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
hi: पासवर्ड: (&P)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pixmapToken)
en: Gadu-Gadu registration token.
hi: गडू-गडू पंजीकरण टोकन.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByData)
en: Search by specified data:
hi: उल्लेखित डाटा से ढूंढें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
hi: निकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2a)
en: Age from:
hi: आयु सेः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
hi: को:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByUin)
en: Request information about user:
hi: उपयोक्ता के लिए जानकारी निवेदित करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
hi: उपयोक्ता क्रमांकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Lookup only those that are currently online
hi: उन्हें ही देखें जो वर्तमान में ऑनलाइन हैं

en: &Set Auto-Reply...
hi: स्वचालित जवाब सेट करें... (&S)

en: &Join Channel...
hi: चैनल में शामिल हों... (&J)

en: &Manage Privacy...
hi: गोपनीयता प्रबंधित करें... (&M)

en: GroupWise SSL Error
hi: ग्रुप-वाइज़ एसएसएल त्रुटि

en: Unable to Connect '%1'
hi:  '%1'से जुड़ने में अक्षम

en: The host name does not match the one in the certificate.
hi: होस्ट नाम जो प्रमाणपत्र में दिया गया है, उससे मेल नहीं खाता.

en: The certificate is invalid.
hi: प्रमाणपत्र अवैध है.

en: No certificate was presented.
hi: कोई प्रमाणपत्र प्रस्तुत नहीं किया गया है.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
hi: प्रमाणपत्र प्राधिकारी ने प्रमाणपत्र को नकार दिया है.

en: The certificate is not trusted.
hi: प्रमाणपत्र भरोसेमंद नहीं है.

en: The signature is invalid.
hi: हस्ताक्षर अवैध है.

en: The Certificate Authority is invalid.
hi: प्रमाणपत्र अधिकारी अवैध है.

en: Invalid certificate purpose.
hi: प्रमाणपत्र का अवैध प्रयोजन.

en: The certificate is self-signed.
hi: प्रमाणपत्र स्व-हस्ताक्षरित है.

en: The certificate has been revoked.
hi: प्रमाणपत्र रद्द कर दिया गया है.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
hi: अधिकतम प्रमाणपत्र चैन लंबाई अधिक हो चुका है.

en: The certificate has expired.
hi: प्रमाणपत्र की मियाद ख़त्म हो चुकी है.

en: The Certificate Authority has expired.
hi: प्रमाणपत्र अधिकार की अवधि पहले ही बीत चुकी है.

en: Validity is unknown.
hi: वैधता अज्ञात है.

en: GroupWise Connection Certificate Problem
hi: ग्रुपवाइज कनेक्शन प्रमाणपत्र समस्या

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
hi: %1 से स्वचालित जवाब:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
hi: %1 से ब्रॉडकास्ट संदेश:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
hi: %1 से सिस्टम ब्रॉडकास्ट संदेश:

en: Error Adding Contact
hi: सम्पर्क जोड़ने के दौरान त्रुटि हुई

en: %1 has been invited to join this conversation.
hi: %1 को इस वार्तालाप में शामिल होने के लिए निमंत्रित किया गया.

en: Enter Auto-Reply Message
hi: स्वचालित-जवाब संदेश भरें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
hi: खाता नामः (&A)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
hi: ख़ाता का ख़ाता नाम जिसे आप जोड़ना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
hi: सम्पर्क किस्म

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
hi: इको (&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton)
en: Hey look!  Only one option.  Could you please make this a dropdown and add Null?
hi: अरे देखो! सिर्फ एक विकल्प. क्या आप इसे ड्रापडाउन बनाकर नल जोड़ सकते हैं?

en: Unblock User
hi: उपयोक्ता से रोक हटाएँ

en: Block User
hi: उपयोक्ता को रोकें

en: %1|Blocked
hi: %1|रोका गया

en: &Invite
hi: निमंत्रित करें (&I)

en: Security Status
hi: सुरक्षा स्थिति

en: Conversation is secure
hi: वार्तालाप सुरक्षित है

en: Archiving Status
hi: अभिलेख स्थिति

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
hi: गपशप प्रारंभ करने की कोशिश के दौरान एक त्रुटि हुई: %1

en: &Other...
hi: अन्य...(&O)

en: Enter Invitation Message
hi: निवेदन संदेश भरें

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
hi: निमंत्रण के लिए कारण भरें या रिक्त रहने दें यदि कोई कारण नहीं देना है:

en: Search for Contact to Invite
hi: निमंत्रण के लिए सम्पर्कों की खोज करें

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
hi: (लंबित)

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
hi: %1 ने इस वार्तालाप में शामिल होने के लिए निमंत्रण को नकार दिया.

en: Conversation is being administratively logged
hi: वार्तालाप को प्रशासकीय रूप से लॉग किया जा रहा है

en: Conversation is not being administratively logged
hi: वार्तालाप को प्रशासकीय रूप से लॉग नहीं किया जा रहा है

en: This conversation is secured with SSL security.
hi: वार्तालाप एसएसएल सुरक्षा के साथ सुरक्षित है.

en: This conversation is being logged administratively.
hi: वार्तालाप को प्रशासकीय रूप से लॉग किया जा रहा है

en: A&vailable
hi: उपलब्ध (&v)

en: Appear Offline
hi: ऑफ़लाइन दिखाई दें

en: A&ppear Offline
hi: ऑफ़लाइन दिखाई दें (&p)

en: Invalid Status
hi: अवैध स्थिति

en: Auto Reply Message
hi: स्वचालित जवाब संदेश

en: Common Name
hi: सामान्य नाम

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
hi: खाता प्राथमिकताएँ - ग्रुपवाइज

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
hi: आपके ख़ाता का ख़ाता नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
hi: उपयोक्ता पहचानः (&U)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
hi: सर्वर का आईपी पता या होस्ट नाम जिसमें आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver:
hi: सर्वरः (&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
hi: सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
hi: सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं (डिफ़ॉल्ट 5222 है).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: Po&rt:
hi: पोर्टः (&r)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
hi: विस्तृत विकल्प (&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
hi: निमंत्रण हमेशा स्वीकारें (&l)

en: You need to be connected to be able to add contacts.
hi: संपर्कों को जोड़ने के लिए आपको कनेक्टेड होना होगा.

en: Connect to GroupWise Messenger and try again.
hi: ग्रुपवाइज मैसेंजर से जुड़ें तथा फिर आजमाएँ.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
hi: मूल (&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
hi: का प्रयोग कर जोड़ें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userName)
en: A full or partial name. Asterisks are ignored
hi: पूरा या आंशिक नाम. तारा-चिह्नों को नज़रअंदाज़ किया जाएगा

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userName)
en: Type some or all of the contact's name.  Matches will be shown below
hi: कुछ या सभी सम्पर्क नामों को टाइप करें. जोड़ों को नीचे दिखाया जाएगा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
hi: उपयोक्ता पहचान: (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
hi: उपयोक्ता नाम: (&m)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
hi: सही उपयोक्ता पहचान

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userId)
en: Use this field to add a contact if you already know the user's exact User ID
hi: सम्पर्क जोड़ने के लिए इस फ़ील्ड का इस्तेमाल करें यदि आप उपयोक्ता के सटीक उपयोक्ता आईडी को जानते हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayName)
en: DISPLAY NAME
hi: प्रदर्शन नाम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, creator)
en: The user who created the chatroom
hi: उपयोक्ता जिसने गपशप कमरा बनाया है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
hi: क्वेरीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
hi: विषय:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, disclaimer)
en: A disclaimer for users entering the chatroom
hi: गपशप कमरे में प्रवेश करने वाले उपयोक्ता के लिए डिस्क्लेमर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
hi: मालिक:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, topic)
en: The current topic of the discussion
hi: विचार-विमर्श के लिए वर्तमान विषय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
hi: अज्ञात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
hi: को तैयार किया गयाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
hi: डिसक्लेमर:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, description)
en: General description of the chatroom
hi: गपशप कमरे का सामान्य विवरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
hi: सृजक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
hi: वर्णनः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, createdOn)
en: Date and time the chatroom was created
hi: तारीख़ तथा समय जब गपशप कमरा बनाया गया

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, archive)
en: Indicates if the chatroom is being archived on the server
hi: इंगित करता है कि क्या सर्वर पर गपशप को अभिलेख के रूप में रखा जाए

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
hi: अभिलेखित

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, owner)
en: The user who owns this chatroom
hi: उपयोक्ता जो इस गपशप कमरे का मालिक है

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
hi: डिफ़ॉल्ट पहुँच

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRead)
en: General permission to read messages in the chatroom
hi: गपशप कमरे में संदेशों को पढ़ने के लिए सामान्य अनुमतियाँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: General permission to write messages in the chatroom
hi: गपशप कमरे में संदेश लिखने के लिए सामान्य अनुमतियाँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkModify)
en: General permission to modify the chatroom's access control list
hi: गपशप कमरे पर पहुंच नियंत्रण सूची को परिवर्धित करने हेतु सामान्य अनुमतियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
hi: पहुँच नियंत्रण सूची

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
hi: विशिष्ट उपयोक्ताओं के लिए पहुँच अनुमतियाँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
hi: नई एसीएल प्रविष्टि जोड़ें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, editAcl)
en: Edit an existing ACL entry
hi: मौजूदा एसीएल प्रविष्टि संपादित करें

en: Chatroom properties
hi: गपशप कमरा गुण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
hi: ताज़ा करें (&R)

en: Search Chatrooms
hi: गपशप कमरा ढूंढें

en: Updating chatroom list...
hi: गपशप कमरा सूची अद्यतन किया जा रहा है...

en: Contact Properties
hi: सम्पर्क गुण

en: Telephone Number
hi: टेलिफोन क्रमांक

en: Department
hi: विभाग

en: Location
hi: स्थान

en: Mailstop
hi: मेल-रोका

en: Personal Title
hi: व्यक्तिगत शीर्षक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userId)
en: USER_ID
hi: उपयोक्ता_आईडी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lastName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, displayName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, firstName)
en: Change the display name used for this contact
hi: इस सम्पर्क के लिए प्रदर्शक नाम बदलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
hi: स्थिति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, status)
en: USER_STATUS
hi: उपयोक्ता_स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
hi: प्रदर्शन नाम: (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
hi: अतिरिक्त गुण:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseContactSearchWidget)
en: Search GroupWise Messenger
hi: ग्रुपवाइज़ मैसेंजर ढूंढें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
hi: प्रथम नाम (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
hi: उपयोक्ता पहचान (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
hi: शीर्षक (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
hi: विभागः (&D)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
hi: रखता है

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
hi: के साथ प्रारंभ होता है

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
hi: समान होते है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
hi: अंतिम नाम (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
hi: साफ (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
hi: परिणामः (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
hi: विवरण (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
hi: 0 मेल खाते उपयोक्ता मिले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Status:
hi: स्थिति: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
hi: दूर संदेश: (&y)

en: GroupWise Settings Changed While Signed In
hi: साइन इन के दौरान ग्रुपवाइज़ विन्यास बदला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
hi: स्वीकार्य (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
hi: रोकें>> (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
hi: << स्वीकारें (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
hi: जोड़ें... (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
hi: रोका गया (&k)

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
hi: %1 के लिए गोपनीयता का प्रबंधन करें

en: Privacy settings have been administratively locked
hi: प्रशासकीय रूप से गोपनीयता विन्यास तालाबन्द है

en: <Everyone Else>
hi: <बाकी सभी>

en: Search for Contact to Block
hi: प्रतिबंधित करने के लिए सम्पर्क ढूंढें

en: '%1' Not Logged In
hi: '%1' लॉग्ड इन नहीं है

en: Invitation to Conversation
hi: वार्तालाप के लिए निमंत्रण

en: User ID
hi: उपयोक्ता पहचान

en: Searching
hi: ढूंढा जा रहा है

en: 1 matching user found | %1 matching users found
hi[0]: 1 मेल खाता उपयोक्ता मिला
hi[1]: %1 मेल खाते उपयोक्ता मिले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
hi: <p align="right">प्रेषक:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
hi: <p align="right">भेजा:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
hi: निमंत्रण संदेश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
hi: क्या आप वार्तालाप में शामिल होना चाहते हैं?

en: Join Channel...
hi: चैनल जॉइन करें...

en: Search Channels...
hi: चैनल में ढूंढें...

en: Network is Empty
hi: नेटवर्क रिक्त है

en: Network is Unavailable
hi: नेटवर्क अनुपलब्ध है

note: i18n: ectx: Menu (irc)
en: IRC
hi: आईआरसी

en: Server was too busy to execute %1.
hi: %1 चलाने में सर्वर बहुत ज्यादा व्यस्त है.

en: You have been marked as being away.
hi: आप दूर के रूप में चिह्नित हैं.

en: %1 is a registered nick.
hi: %1 पंजीकृत उपनाम है.

en: %1 is an IRC operator.
hi: %1 एक आईआरसी आपरेटर है.

en: Nickname %1 is already in use.
hi: उपनाम %1 पहले से ही उपयोग में है.

en: You are not on channel %1.
hi: आप चैनल %1 पर नहीं हैं.

en: Cannot join %1, channel is full.
hi: आप %1 पर शामिल नहीं हो सकते, चैनल पूरा भरा है.

en: Cannot join %1, channel is invite only.
hi: %1 में शामिल नहीं हो सकते, चैनल सिर्फ आमंत्रितों के लिए है.

en: Cannot join %1, you are banned from that channel.
hi: %1 में शामिल नहीं हो सकते, आपको उस चैनल से प्रतिबंधित किया गया है.

en: Cannot join %1, wrong channel key was given.
hi: %1 पर शामिल नहीं हो सकता, गलत कुंजी दिया गया है.

en:  members
hi: सदस्य

en: Channel
hi: चैनेल

en: Users
hi: उपयोक्ता

en: Topic
hi: विषय

en: Search for:
hi: के लिए ढूंढें:

en: Channels returned must have at least this many members.
hi: लौटाए चैनलों में कम से कम इतने सदस्य होने चाहिएँ.

en: Perform a channel search.
hi: चैनल में ढूंढना पूर्ण करें.

en: Double click on a channel to select it.
hi: चुनने के लिए किसी चैनल को डबल क्लिक करें

en: You must be connected to the IRC server to perform a channel listing.
hi: चैनल सूची देने के लिए आपको आईआरसी सर्वर में कनेक्ट होना चाहिए.

en: You have been disconnected from the IRC server.
hi: आप आईआरसी सर्वर से डिस्कनेक्ट हो चुके हैं.

en: Disconnected
hi: डिस्कनेक्टेड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.
hi: आईआरसी सम्पर्क या चैलन का नाम जिसे आप जोड़ना चाहते हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: N&ickname/channel to add:
hi: जोड़ने के लिए उपनाम/चैनलः (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i>(for example: joe_bob or #somechannel)</i>
hi: <i>(उदारण के लिए: joe_bob or #कोई-चैनल)</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
hi: ढूंढने के चैनल (&S)

en: You Must Specify a Channel
hi: आपको एक चैनल उल्लेखित करना होगा.

en: The nickname %1 is already in use
hi: यह उपनाम %1 पहले से ही उपयोग में है.

en: IRC Plugin
hi: आईआरसी प्लगइन

en: Channel List for %1
hi: %1 के लिए चैनल सूची

en: The IRC server is currently too busy to respond to this request.
hi: इस निवेदन की प्रतिक्रिया देने के लिए आईआरसी सर्वर वर्तमान में बहुत व्यस्त है.

en: Server is Busy
hi: सर्वर व्यस्त है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
hi: उपनाम: (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
hi: वास्तविक नामः (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
hi: उपयोक्ता नाम: (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
hi: नेटवर्क:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
hi: संपादन... (&E)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
hi: कनेक्शन (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
hi: डिफ़ॉल्ट अक्षरसेट: (&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preferSSL)
en: &Prefer SSL-based connections
hi: एसएसएल आधारित कनेक्शनों को प्राथमिकता दें (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
hi: कमांड जोड़ें: (&m)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
hi: विस्तृत कॉन्फ़िगरेशन (&d)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Custom CTCP Replies
hi: मनपसंद सीटीसीपी जवाब

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: &CTCP:
hi: सीटीसीपीः (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
hi: जवाबः (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
hi: जवाब जोड़ें (&y)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
hi: डिफ़ॉल्ट संदेश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
hi: बाहर संदेशः (&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Part message:
hi: हिस्सा संदेशः (&P)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox7)
en: Message Destinations
hi: संदेश गंतव्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowAnonWindows)
en: Auto-show anonymous windows
hi: अज्ञातनाम विंडो स्वचालित दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowServerWindow)
en: Auto-show the server window
hi: सर्वर विंडो स्वचालित दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
hi: सर्वर संदेश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3_2)
en: Server notices:
hi: सर्वर सूचनाएँ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
hi: सक्रिय विंडो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
hi: सर्वर विंडो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
hi: अज्ञातनाम विंडो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: KNotify
hi: के-नोटिफाई

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
hi: त्रुटि संदेश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Information replies:
hi: जानकारी जवाब:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
hi: <qt>आपको एक उपनाम भरना होगा.</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
hi: नेटवर्क कॉन्फ़िगरेशन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
hi: नया... (&N)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
hi: इस नेटवर्क के साथ सम्बद्ध आईआरसी सर्वर

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
hi: इस सर्वर को नीचे खिसकाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
hi: नीचे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
hi: इस सर्वर को ऊपर खिसकाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
hi: ऊपर

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
hi: इस कनेक्शन के लिए एसएसएल को सक्षम करने के लिए इसे चेक करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
hi: एसएसएल का प्रयोग करें (&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
hi: होस्टः (&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Por&t:
hi: पोर्टः (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
hi: वर्णनः (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
hi: नया (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
hi: नाम बदलें... (&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
hi: मिटाएँ (&v)

en: Failed to start Jabber File Transfer Manager
hi: जैबर फ़ाइल ट्रांसफर प्रबंधक प्रारंभ करने में असफल.

en: Join Groupchat...
hi: समूह-गपशप से जुड़ें

en: Services...
hi: सेवाएँ...

en: Edit User Info...
hi: उपयोक्ता जानकारी का संपादन करें...

en: Jabber Error
hi: जैबर त्रुटि

en: Please connect first.
hi: कृपया पहले कनेक्ट हों.

en: Jabber SSL Error
hi: जैबर एसएसएल त्रुटि

en: Jabber Connection Certificate Problem
hi: जैबर कनेक्शन प्रमाणपत्र समस्या

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
hi: जैबर सर्वर से एनक्रिप्टेड कनेक्शन बनाया नहीं जा सका.

en: Jabber Connection Error
hi: जैबर कनेक्शन त्रुटि

en: Malformed packet received.
hi: गलत पैकेट प्राप्त.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
hi: प्रोटोकॉल में वहाँ बरामद करने से अयोग्य त्रुटि हुई.

en: Generic stream error.
hi: जेनेरिक स्ट्रीम त्रुटि.

en: There was a conflict in the information received.
hi: प्राप्त जानकारी में विरोधाभास है.

en: The stream timed out.
hi: स्ट्रीम टाइम आउट हो गया.

en: Internal server error.
hi: आंतरिक सर्वर त्रुटि.

en: Stream packet received from an invalid address.
hi: अवैध पता से स्ट्रीम पैकेट प्राप्त हुआ.

en: Malformed stream packet received.
hi: खराब स्ट्रीम पैकेट प्राप्त हुआ.

en: Policy violation in the protocol stream.
hi: प्रोटोकॉल स्ट्रीम में पॉलिसी अतिक्रमण.

en: Resource constraint.
hi: रिसोर्स प्रतिबन्ध.

en: System shutdown.
hi: तंत्र को बंद करें.

en: Unknown reason.
hi: अज्ञात कारण.

en: There was an error in the protocol stream: %1
hi: प्रोटोकॉल स्ट्रीम: %1 में वहाँ एक त्रुटि हुई.

en: Host not found.
hi: होस्ट नहीं मिला.

en: Address is already in use.
hi: पता पहले से ही उपयोग में है.

en: Connection refused.
hi: कनेक्शन अस्वीकृत

en: Connection attempt already in progress.
hi: कनेक्शन प्रयास पहले ही प्रगति पर है.

en: Network failure.
hi: नेटवर्क असफल.

en: Socket timed out.
hi: सॉकेट टाइम आउट हो गया.

en: There was a connection error: %1
hi: वहाँ एक कनेक्शन त्रुटि हुई: %1

en: Unknown host.
hi: अज्ञात होस्ट.

en: Could not connect to a required remote resource.
hi: वांछित रिमोट रीसोर्स से कनेक्ट नहीं हो सका.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
hi: ऐसा लगता है कि हम अन्य सर्वर को रीडायरेक्ट हो गए हैं, मुझे नहीं पता कि इसे कैसे हैण्डल किया जाए.

en: Unsupported protocol version.
hi: असमर्थित प्रोटोकॉल संस्करण.

en: Unknown error.
hi: अज्ञात त्रुटि.

en: There was a negotiation error: %1
hi: वहाँ एक निगोशिएशन त्रुटि हुई: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
hi: टीएलएस हैण्डशेक प्रारंभ करने के निवेदन को सर्वर ने नकार दिया.

en: Failed to establish a secure connection.
hi: सुरक्षित कनेक्शन बनाने में असफल.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
hi: वहाँ पर एक ट्रांसपोर्ट लेयर सुरक्षा त्रुटि हुई: %1

en: Login failed with unknown reason.
hi: अज्ञात कारण के साथ लॉगइन असफल.

en: No appropriate authentication mechanism available.
hi: कोई समुचित प्राधिकरण मेकेनिज्म उपलब्ध नहीं.

en: Bad SASL authentication protocol.
hi: खराब एसएएसएल प्रमाणीकरण प्रोटोकॉल.

en: Server failed mutual authentication.
hi: सर्वर म्युचुअल प्रमाणीकरण असफल.

en: Encryption is required but not present.
hi: एनक्रिप्शन आवश्यक है, परंतु यह उपलब्ध नहीं है.

en: Invalid user ID.
hi: अवैध उपयोक्ता आईडी.

en: Invalid mechanism.
hi: अवैध मेकेनिज़्म.

en: Invalid realm.
hi: अवैध रीयल्म.

en: Mechanism too weak.
hi: मेकेनिज़्म बहुत कमजोर है.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
hi: गलत क्रेडेन्शियल दिया गया. (अपना उपयोक्ता आईडी तथा पासवर्ड जाँचें)

en: Temporary failure, please try again later.
hi: अस्थाई असफलता, कृपया थोड़ी देर बाद फिर कोशिश करें.

en: There was an error authenticating with the server: %1
hi: सर्वर: %1 के साथ प्रामाणिकरण में त्रुटि हुई

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
hi: ट्रांसपोर्ट लेयर सुरक्षा (टीएलएस) समस्या.

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
hi: सरल प्रामाणीकरण तथा सुरक्षा स्तर (एसएएसएल) समस्या.

en: There was an error in the security layer: %1
hi: वहाँ पर सुरक्षा स्तर में त्रुटि हुई: %1

en: No permission to bind the resource.
hi: रीसोर्स बाइन्ड करने के लिए कोई अनुमति नहीं.

en: The resource is already in use.
hi: रीसोर्स पहले से ही उपयोग में है.

en: Could not bind a resource: %1
hi: रीसोर्स: %1 बाइंड नहीं कर सकता

en: Notification
hi: अधिसूचना

en: Waiting for authorization
hi: अनुमोदन के लिए इंतजार में..

en: A password is required to join the room %1.
hi: कमरा %1 में शामिल होने के लिए पासवर्ड आवश्यक है.

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
hi: %1 में शामिल होने की कोशिश में त्रुटि. उप नाम %2 पहले से ही उपयोग में है

en: Jabber Group Chat
hi: जैबर समूह गपशप

en: No reason given by the server
hi: सर्वर द्वारा कोई कारण नहीं दिया गया

en: Unregister
hi: पंजीकरण हटाएँ

en: Remove and Unregister
hi: मिटाएँ तथा पंजीकरण हटाएँ

en: Jabber Account Unregistration
hi: जैबर ख़ाता अपंजीकरण

en: You cannot see each others' status.
hi: आप एक दूसरे की स्थिति को देख नहीं सकते.

en: You can see each others' status.
hi: आप एक दूसरे की स्थिति को देख सकते हैं.

en: Client
hi: क्लाएंट

en: Groupchat
hi: समूह-गपशप

en: Rich text messages
hi: रिच पाठ संदेश

en: File transfers
hi: फ़ाइल ट्रांसफर्स

en: Timestamp
hi: समय-चिह्न

en: Message
hi: संदेश

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
hi: अनुमोदन

en: (Re)send Authorization To
hi: अनुमोदन इन्हें (फिर से ) भेजें

en: (Re)request Authorization From
hi: अनुमोदन फ़ॉर्म निवेदन

en: Remove Authorization From
hi: से अनुमोदन हटाएँ

en: Set Availability
hi: उपलब्धता नियत करें

en: Free to Chat
hi: गपशप के लिए मुफ्त

en: Do Not Disturb
hi: विध्न न डालें

en: Select Resource
hi: रिसोर्स चुनें

en: Automatic (best/default resource)
hi: स्वचलित (सर्वोत्तम/डिफ़ॉल्ट रिसोर्स)

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
hi: मूल संदेश है : <i>" %1 "</i><br />

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
hi: कॉन्फ्रेंस में निमंत्रित किया गया - जैबर प्लगइन

en: Message has been displayed
hi: संदेश प्रदर्शित कर दिया गया है

en: Message has been delivered
hi: संदेश प्रेषित कर दिया गया

en: Message stored on the server, contact offline
hi: सर्वर में संदेश भंडारित है, ऑफ़लाइन सम्पर्क करें

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
hi: आपका संदेश भेजा नहीं जा सका: "%1", कारण: "%2"

en: Jabber Resource Selector
hi: जैबर रीसोर्स चयनक

en: You have been invited to %1
hi: आप %1 पर प्रतिबंधित हैं

en: Change nickname - Jabber Plugin
hi: उपनाम बदलें - जैबर प्लगइन

en: Free for Chat
hi: गपशप के लिए मुफ्त

en: Do not Disturb
hi: विध्न न डालें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
hi: सब्सक्रिप्शन

en: Authorization Status
hi: अनुमोदन स्थिति

en: Available Resources
hi: उपलब्ध रीसोर्सेस

en: vCard Cache Timestamp
hi: वी-कार्ड कैश समयचिह्न

en: Jabber ID
hi: जैबर आईडी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
hi: जन्मदिन

en: Timezone
hi: समयक्षेत्र

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Company name
hi: कम्पनी नाम

en: Company Departement
hi: कम्पनी विभाग

en: Company Position
hi: कंपनी की स्थिति

en: Company Role
hi: कंपनी में भूमिका

en: Work Street
hi: सड़क का पता

en: Work Extra Address
hi: कार्य का अतिरिक्त पता

en: Work PO Box
hi: कार्य का पोस्टबाक्स

en: Work City
hi: कार्यस्थल शहर

en: Work Postal Code
hi: कार्य का पिनकोड

en: Work Country
hi: कार्य करने का देश

en: Work Email Address
hi: कार्य का ई-मेल पता

en: Home Street
hi: घर का सड़क का पता

en: Home Extra Address
hi: घर का अतिरिक्त पता

en: Home PO Box
hi: घर का पोस्ट बाक्स

en: Home City
hi: घर पता शहर

en: Home Postal Code
hi: घर पता पिनकोड

en: Home Country
hi: घर पता देश

en: Fax
hi: फ़ैक्स

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
hi: के बारे में

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
hi: क्या आप '%1' को अपनी सम्पर्क सूची में जोड़ना चाहेंगे?

en: Do Not Add
hi: जोड़ें नहीं

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
hi: क्या आप '%1' को अपनी सम्पर्क सूची से मिटाना चाहते हैं?

en: Do Not Remove
hi: मिटाएँ नहीं

en: Please enter your nickname for the room %1
hi: कमरा %1 के लिए कृपया अपना उपनाम भरें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
hi: स्वीकृत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
hi: अस्वीकृत

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
hi: सम्पर्क जोड़ें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
hi: खाता का जैबर आईडी जिसे आप जोड़ना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblID)
en: &Jabber ID:
hi: जैबर आईडीः (&J)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
hi: <i>(उदाहरण के लिए: joe@jabber.org)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
hi: ताज़ा करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
hi: वर्तमान पासवर्ड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
hi: नया पासवर्डः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Server:
hi: सर्वरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
hi: क्वेरी (&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
hi: गपशप कमरा नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
hi: गपशप कमरा वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
hi: कमराः

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
hi: जैबर सेवा के साथ पंजीकृत करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
hi: पंजीकरण फ़ॉर्म:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
hi: सर्वर क्वैरी करने तक कृपया इंतजार करें...

en: Change Jabber Password
hi: जैबर पासवर्ड बदलें

en: You entered your current password incorrectly.
hi: आपने अपना वर्तमान पासवर्ड गलत भरा है.

en: Password Incorrect
hi: पासवर्ड गलत है

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
hi: आपका नया पासवर्ड मेल नहीं खाता. कृपया उन्हें फिर से भरें.

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
hi: सुरक्षा कारणों से आपको रिक्त पासवर्ड सेट करने की इजाजत नहीं है.

en: Jabber Password Change
hi: जैबर पासवर्ड परिवर्तन

en: Join Jabber Groupchat
hi: जैबर समूह-गपशप से जुड़ें

en: Join
hi: शामिल हों

en: Unable to retrieve the list of chat rooms.
hi: गपशप कमरों की सूची प्राप्त करने में अक्षम

en: List Chatrooms
hi: गपशप कमरों की सूची

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
hi: सर्वर चुनें - जैबर

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
hi: खाता प्राथमिकताएँ - जैबर

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
hi: मूल सेटअप (&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
hi: जैबर आईडी जिसका उपयोग आप इस ख़ाता के लिए करना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
hi: पासवर्ड बदलें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
hi: कनेक्शन (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowPlainTextPassword)
en: Allow plain-te&xt password authentication
hi: सादा पाठ पासवर्ड अनुमोदन स्वीकारें (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
hi: डिफ़ॉल्ट सर्वर जानकारी ओवरराइड करें (&O)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
hi: स्थान विन्यास

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.
hi: रिसोर्स नाम जिसका उपयोग आप जैबर नेटवर्क पर करना चाहेंगे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
hi: साधनः (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
hi: प्राथमिकता: (&r)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
hi: फ़ाइल ट्रांसफर (&l)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
hi: फ़ाइल हस्तांरण विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Pro&xy JID:
hi: प्रॉक्सी जेआईडी: (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
hi: सार्वजनिक आईपी पता: (&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Media
hi: मीडिया

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
hi: गोपनीयता (&v)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
hi: सामान्य गोपनीयता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
hi: तंत्र तथा क्लाएंट जानकारी छुपाएँ (&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
hi: सूचनाएँ हमेशा भेजें (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: Alwa&ys send delivered notifications
hi: भेजने की सूचना हमेशा भेजें (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
hi: टाइप करने की सूचनाएँ हमेशा भेजें (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendGoneEvent)
en: Always send &gone notifications (closing the window)
hi: भेजा गया की सूचना हमेशा भेजें (विंडो को बन्द करते हुए) (&g)

en: Unable to retrieve registration form.
    Reason: "%1"
hi: पंजीकरण फ़ॉर्म निकालने में अक्षम. कारणः "%1"

en: Registration sent successfully.
hi: पंजीकरण सफलता पूर्वक प्रेषित.

en: Jabber Registration
hi: जैबर पंजीकरण

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
hi: ख़ाता पंजीकृत करें - जैबर

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
hi: चुनें... (&h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
hi: वांछित जैबर आईडीः (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
hi: पासवर्डः (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
hi: पासवर्ड दोहराएँ: (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
hi: पोर्टः (&P)

en: Jabber vCard
hi: जेबर वीकार्ड

en: &Save User Info
hi: उपयोक्ता जानकारी सहेजें (&S)

en: Fetch vCard
hi: वी-कार्ड लाएँ

en: Saving vCard to server...
hi: वीकार्ड को सर्वर में सहेजा जा रहा है...

en: Error: Unable to save vCard.
hi: त्रुटि: वीकार्ड सहेजेने में अक्षम

en: Fetching contact vCard...
hi: सम्पर्क वी-कार्ड लाया जा रहा है...

en: Register
hi: पंजीकरण

en: Please wait while retrieving search form...
hi: कृपया इंतजार करें जब तक कि खोज फ़ॉर्म प्राप्त किया जा रहा है...

en: Unable to retrieve search form.
hi: खोज फ़ॉर्म निकालने में अक्षम

en: Jabber Search
hi: जैबर खोज

en: Nickname
hi: उपनाम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
hi: के लिए ढूंढें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
hi: सर्वर क्वेरी करें (&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
hi: नोड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
hi: पूरा नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Jabber ID:
hi: जैबर आईडीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
hi: घरपृष्ठः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
hi: जन्म दिन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
hi: समय क्षेत्रः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
hi: फोटो चुनें... (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
hi: फोटो साफ करें (&t)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
hi: घर का पता (&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
hi: सड़कः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
hi: पोस्ट बाक्सः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
hi: पिन कोडः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
hi: देश:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
hi: आफिस का पता (&W)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
hi: कार्य की जानकारी (&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
hi: कम्पनी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
hi: विभागः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
hi: स्थितिः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
hi: भूमिकाः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
hi: फोन नम्बर (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
hi: घरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
hi: कार्यस्थलः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneFax)
en: Fax:
hi: फैक्सः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
hi: सेल

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
hi: के बारे में (&b)

en: Connect to the Jabber network and try again.
hi: जैबर नेटवर्क से जुड़ें तथा फिर कोशिश करें.

en: Choose Jabber Server
hi: जैबर सर्वर चुनें

en: Retrieving server list...
hi: सर्वर सूची प्राप्त करने में...

en: Could not retrieve server list.
hi: सर्वर सूची प्राप्त नहीं कर सका.

en: Could not parse the server list.
hi: सर्वर सूची पार्से नहीं कर सका.

en: Jabber Changes During Online Jabber Session
hi: ऑनलाइन जैबर सत्र के दौरान जैबर परिवर्तित होता है

en: Invalid Jabber ID
hi: अवैध जैबर आईडी

en: Register New Jabber Account
hi: नया जैबर ख़ाता पंजीकृत करें

en: Connecting to server...
hi: सर्वर से कनेक्ट हो रहा है...

en: Protocol error.
hi: प्रोटोकॉल त्रुटि.

en: Connected successfully, registering new account...
hi: सफलता पूर्वक कनेक्टेड, नया खाता पंजीकृत किया जा रहा है...

en: Registration successful.
hi: पंजीकरण सफल.

en: Registration failed.
hi: पंजीकरण असफल.

en: Jabber Account Registration
hi: जैबर खाता पंजीकरण

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
hi: स्वीकारें

en: &Change Status Message
hi: स्थिति संदेश बदलें (&C)

en: Meanwhile Plugin: Message from server
hi: मीनव्हाइल प्लगइन: सर्वर से संदेश

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
hi: <qt>आपको वैध स्क्रीन नाम भरना होगा.</qt>

en: Meanwhile Plugin
hi: मीनव्हाइल प्लगइन्स

en: <qt>You must deselect password remembering or enter a valid password.</qt>
hi: <qt>आपको पासवर्ड याद रखें को अचयनित करना होगा या आपको वैध पासवर्ड भरना होगा.</qt>

en: <qt>You must enter the server's hostname/ip address.</qt>
hi: <qt>आपको सर्वर का होस्टनाम/आईपी पता भरना होगा.</qt>

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
hi: <qt>0 वैध पोर्ट संख्या नहीं है.</qt>

en: Could not connect to server
hi: सर्वर से जुड़ नहीं सका

en: Meanwhile Plugin: Conference invitation
hi: मीनव्हाइल प्लगइन: कॉन्फ्रेंस निमंत्रण

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileAddUI)
en: Add Sametime Contact
hi: सेमटाइम सम्पर्क जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
hi: ढूंढें (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
hi: <i>(उदाहरण के लिए: johndoe)</i>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileEditAccount)
en: Edit Meanwhile Account
hi: मीनव्हाइल ख़ाता संपादन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Meanwhile &username:
hi: मीनव्हाइल उपयोक्ता नाम: (&u)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
hi: कनेक्शन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServerName)
en: The IP address or hostname of the Sametime server you wish to connect to.
hi: सेमटाइम सर्वर का आईपी पता या होस्टनाम जिसमें आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.
hi: सेमटाइम सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.  Usually this is 1533.
hi: सेमटाइम सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं. आमतौर पर यह 1533 है.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnServerDefaults) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore the server and port values to their defaults.
hi: सर्वर तथा पोर्ट मूल्य को उनके डिफ़ॉल्ट पर बहाल करें.

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
hi: केऑप्टी के जाल स्थल पर यहाँ जाएँ - <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>

en: Join Chat...
hi: गपशप में शामिल हों...

en: In&visible
hi: अदृश्य (&v)

en: Editing your user info is not possible because you are not connected.
hi: आपकी उपयोक्ता जानकारी में संपादन अब संभव नहीं है क्योंकि आप कनेक्ट नहीं हैं.

en: Unable to edit user info
hi: उपयोक्ता जानकारी संपादन करने में अक्षम

en: Unable to Join AIM Chat Room
hi: एआईएम गपशप कमरे में शामिल होने में अक्षम

en: &Warn User
hi: उपयोक्ता को चेतावनी दें (&W)

en: Always &Visible To
hi: को हमेशा दिखाई दें (&V)

en: Always &Invisible To
hi: के लिए हमेशा अदृश्य रहें (&I)

en: Warn User %1?
hi: उपयोक्ता %1 को चेतावनी दें?

en: Warn Anonymously
hi: बेनामी चेतावनी

en: Warn
hi: चेतावनी

en: Join AIM Chat Room
hi: एआईएम गपशप कमरे में शामिल हों

en: AIM
hi: एआईएम

en: Unable to connect to the chat room %1 because the account for %2 is not connected.
hi: गपशप कमरा %1 में कनेक्ट होने में अक्षम क्योंकि %2 कनेक्टेड नहीं है.

en: User Profile
hi: उपयोक्ता प्रोफ़ाइल

en: Connecting...
hi: जुड़ रहा है...

en: Waiting for Authorization
hi: अनुमोदन के लिए इंतजार किया जा रहा है

en: &Do Not Disturb
hi: विध्न न डालें (&D)

en: O&ccupied
hi: व्यस्त (&c)

en: Occupied
hi: व्यस्त

en: Not Available
hi: उपलब्ध नहीं

en: Not A&vailable
hi: उपलब्ध नहीं (&v)

en: &Free for Chat
hi: गपशप के लिए मुफ्त (&F)

en: Mobile
hi: मोबिल

en: ICQ
hi: आईसीक्यू

en: User Information on %1
hi: %1 पर उपयोक्ता जानकारी

en: &Save Profile
hi: प्रोफ़ाइल सहेजें (&S)

en: Requesting User Profile, please wait...
hi: उपयोक्ता प्रोफ़ाइल के लिए निवेदन, कृपया इंतजार करें...

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
hi: <html><body><I>कोई उपयोक्ता जानकारी नहीं दिया गया है</I></body></html>

en: ICQ Plugin
hi: आईसीक्यू प्लगइन

en: You must enter a valid ICQ number.
hi: आपको वैध आईसीक्यू संख्या भरना होगा

en: You must enter a valid AOL screen name.
hi: आपको वैध एओएल स्क्रीन नाम भरना होगा.

en: No Screen Name
hi: कोई स्क्रीन नाम नहीं

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
hi: खाता प्राथमिकताएँ - एआईएम

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.
hi: एआईएम ख़ाता के लिए आपका स्क्रीन नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: AIM &screen name:
hi: एआईएम स्क्रीन नाम: (&s)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
hi: खाता वरीयताएँ (&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.
hi: एआईएम सर्वर का आईपी पता या होस्टमार्क जिसमें आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.
hi: एआईएम सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.  Normally this is 5190.
hi: एआईएमम सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं. आमतौर पर यह 5190 होता है.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
hi: डायरेक्ट कनेक्ट विकल्प

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use for direct connections.
hi: डायरेक्ट कनेक्शन के लिए इस्तेमाल में पोर्ट.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range.
hi: पोर्ट सीमा का प्रारंभ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range. Normally this is 5190.
hi: पोर्ट सीमा का प्रारंभ. सामान्यतौर पर यह 5190 होता है.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range.
hi: पोर्ट सीमा का अंत.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range. Normally this is 5199.
hi: पोर्ट सीमा का अंत. सामान्य तौर पर यह 5199 होता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
hi: इसके बजाए प्रॉक्सी इस्तेमाल करें  (&U)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: Timeout for direct connections.
hi: प्रत्यक्ष कनेक्शनों के लिए टाइमआउट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimeout)
en: T&imeout (secs):
hi: टाइमआउट (सेक.): (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default to the following &encoding for messages:
hi: संदेशों के लिए निम्न एनकोडिंग में डिफ़ॉल्ट रखें: (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowPerimtList)
en: Allow only from visible list
hi: सिर्फ दिखाई देने वाली सूची से स्वीकारें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowMyContacts)
en: Allow only contact list's users
hi: सिर्फ सम्पर्क सूची के उपयोक्ताओं को स्वीकारें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
hi: सभी उपयोक्ताओं अनुमति दें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
hi: सभी उपयोक्ताओं को रोकें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAIM)
en: Block AIM users
hi: एआईएम उपयोक्ताओं को रोकें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockDenyList)
en: Block only from invisible list
hi: सिर्फ अदृश्य सूची से रोकें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
hi: दृष्टिगोचर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
hi: हमेशा दृष्टिगोचर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
hi: सम्पर्क जिसे जोड़ना है:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
hi: हमेशा अदृश्य:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
hi: स्क्रीन नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
hi: चेतावनी स्तरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIdleTime)
en: Idle minutes:
hi: निष्क्रिय मिनट्सः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
hi: आनलाइन तब सेः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
hi: दूर संदेश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
hi: प्रोफ़ाइलः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Please enter the name of the chat room you wish to join.
hi: कृपया गपशप कमरे का नाम भरें जिसमें आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
hi: कमरा नाम: (&n)

en: &Ignore
hi: नज़रअंदाज़ करें (&I)

en: Select Encoding...
hi: एनकोडिंग चुनें...

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
hi: एक्सट्राज स्थिति सेट करें

en: Set Status...
hi: स्थिति सेट करें...

en: User %1 is reading your status message
hi: उपयोक्ता %1 आपकी स्थिति संदेश को पढ़ रहा है

en: Request Authorization
hi: अधिकार के लिए निवेदन

en: Reason for requesting authorization:
hi: अनुमोदन निवेदन के कारणः

en: User %1 has granted your authorization request.
    Reason: %2
hi: उपयोक्ता %1 ने अनुमोदन निवेदन को स्वीकृत किया है.
    कारण: %2

en: User %1 has rejected the authorization request.
    Reason: %2
hi: उपयोक्ता %1 ने अनुमोदन निवेदन को अस्वीकृत किया है.
    कारण: %2

en: UTF-8
hi: यूटीएफ-8

en: RTF-Messages
hi: आरटीएफ-संदेश

en: DirectIM/IMImage
hi: डायरेक्ट-आईएम/आईएम-इमेज

en: <qt>You must be logged on to ICQ before you can send a message to a user.</qt>
hi: <qt>आपको आईसीक्यू में लॉग ऑन होना होगा इससे पहले कि आप किसी उपयोक्ता को संदेश भेज सकें.</qt>

en: Not Signed On
hi: साइन आन नहीं

en: &Request Authorization
hi: प्रमाणीकरण के लिए निवेदन (&R)

en: &Grant Authorization
hi: अनुमोदन दें (&G)

en: You must be online to add a contact.
hi: सम्पर्क जोड़ने के लिए आपको ऑनलाइन होना होगा.

en: Do you want to add %1 to your contact list?
hi: क्या आप %1 को अपनी सम्पर्क सूची में जोड़ना चाहेंगे?

en: IP Address
hi: आईपी पता

en: Antigua
hi: एंटिगुआ

en: Ascension Island
hi: उचित आरोहण

en: Barbuda
hi: बारबूडा

en: British Virgin Islands
hi: वर्जिन आइलैंड, ब्रिटिश

en: Canary Islands
hi: केनेरी आइलैंड

en: Cocos-Keeling Islands
hi: कोकोस-कीलिंग आइलैंड्स

en: Cocos (Keeling) Islands
hi: कोकोस (कीलिंग) आइलैंड्स

en: Diego Garcia
hi: डिएगो गर्सिया

en: French Antilles
hi: फ्रेंच एन्टिलेस

en: Antilles
hi: एन्टीलीस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गुयाना

en: Mayotte Island
hi: मायोती आइलैंड

en: Nevis
hi: सेंट किट्स तथा नेविस

en: Reunion Island
hi: क्रिसमस आइलैंड

en: Rota Island
hi: क्रिसमस आइलैंड

en: Saipan Island
hi: स्पेन आइलैंड

en: Sierra Leone
hi: सिएरा लिओन

en: St. Kitts
hi: सेंट. किटस

en: Tinian Island
hi: टिनिअन आइलैंड

en: Wales
hi: वेल्स

en: Scotland
hi: स्कॉटलैण्ड

en: Yugoslavia - Serbia
hi: युगोस्लाविया - सर्बिया

en: Yugoslavia - Montenegro
hi: युगोस्लाविया - मोंटेंग्रो

en: Yugoslavia
hi: यूगोस्लाविया

en: Congo, Democratic Republic of (Zaire)
hi: कोंगो, डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ (जायरे)

note: i18n("Arabic")
en: Bhojpuri
hi: भोजपुरी

note: i18n("Bulgarian") i18n("Burmese")
en: Cantonese
hi: केंटोनी

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
hi: फारसी

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
hi: पंजाबी

note: i18n("Chamorro") i18n("Mongolian")
en: Mandarin
hi: मंदारिन

en: Taiwanese
hi: ताइवानी

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
hi: बेलारुसियाई

en: Big5
hi: बिग5

en: euc-JP Japanese
hi: euc-JP जापानी

en: euc-KR Korean
hi: euc-KR कोरियाई

en: GB-2312 Chinese
hi: GB-2312 चीनी

en: GBK Chinese
hi: GBK चीनी

en: GB18030 Chinese
hi: GB18030 चीनी

en: JIS Japanese
hi: JIS जापानी

en: Shift-JIS Japanese
hi: शिफ्ट-JIS जापानी

en: KOI8-R Russian
hi: KOI8-R रूसी

en: KOI8-U Ukrainian
hi: KOI8-U उक्रेनियाई

en: ISO-8859-1 Western
hi: आईएसओ-8859-1 वेस्टर्न

en: ISO-8859-2 Central European
hi: आईएसओ-8859-2 मध्य यूरोपीय

en: ISO-8859-3 Central European
hi: आईएसओ-8859-3 मध्य यूरोपीय

en: ISO-8859-4 Baltic
hi: आईएसओ-8859-4 बाल्टिक

en: ISO-8859-5 Cyrillic
hi: आईएसओ-8859-5 सीरिलिक

en: ISO-8859-6 Arabic
hi: आईएसओ-8859-6 अरबी

en: ISO-8859-7 Greek
hi: आईएसओ-8859-7 यूनानी

en: ISO-8859-8 Hebrew, visually ordered
hi: आईएसओ-8859-8 हिब्रू, विजुअली आर्डर्ड

en: ISO-8859-8-I Hebrew, logically ordered
hi: आईएसओ-8859-8-I हिब्रू, लॉजिकली आर्डर्ड

en: ISO-8859-9 Turkish
hi: आईएसओ-8859-9 तुर्की

en: ISO-8859-10
hi: आईएसओ-8859-10

en: ISO-8859-13
hi: आईएसओ-8859-13

en: ISO-8859-14
hi: आईएसओ-8859-14

en: ISO-8859-15 Western
hi: आईएसओ-8859-15 वेस्टर्न

en: Windows-1250 Central European
hi: विंडोज़-1250 मध्य यूरोपियन

en: Windows-1251 Cyrillic
hi: विंडोज़-1251 सीरिलिक

en: Windows-1252 Western
hi: विंडोज़-1252 वेस्टर्न

en: Windows-1253 Greek
hi: विंडोज़-1253 यूनानी

en: Windows-1254 Turkish
hi: विंडोज़-1254 तुर्की

en: Windows-1255 Hebrew
hi: विंडोज़-1255 हिब्रू

en: Windows-1256 Arabic
hi: विंडोज़-1256 अरबी

en: Windows-1257 Baltic
hi: विंडोज़-1257 बाल्टिक

en: Windows-1258 Viet Nam
hi: विंडोज़-1258 विएतनाम

en: IBM 850
hi: आईबीएम 850

en: IBM 866
hi: आईबीएम 866

en: TIS-620 Thai
hi: TIS-620 थाई

en: UTF-8 Unicode
hi: यूटीएफ़-8 यूनिकोड

en: UTF-16 Unicode
hi: यूटीएफ-16 यूनिकोड

en: Single
hi: एकल

en: Long term relationship
hi: दीर्घावधि रिश्ता

en: Engaged
hi: काम में लगा

en: Married
hi: विवाहित

en: Divorced
hi: तलाकशुदा

en: Separated
hi: अलग किए

en: Widowed
hi: विधुर

en: Art
hi: कला

en: Cars
hi: कार

en: Celebrity Fans
hi: प्रसिद्ध व्यक्तियों के प्रशंसक

en: Collections
hi: संग्रह

en: Computers
hi: कम्प्यूटर्स

en: Culture
hi: संस्कृति

en: Fitness
hi: स्वस्थता

en: Games
hi: खेल

en: Hobbies
hi: शौक

en: ICQ - Help
hi: आईसीक्यू - मदद

en: Internet
hi: इन्टरनेट

en: Lifestyle
hi: जीवनशैली

en: Movies and TV
hi: फिल्म तथा टीवी

en: Music
hi: संगीत

en: Outdoors
hi: आउटडोर्स

en: Parenting
hi: लालन-पालन

en: Pets and Animals
hi: पालतू तथा जानवर

en: Religion
hi: धार्मिक

en: Science
hi: विज्ञान

en: Skills
hi: हुनर

en: Sports
hi: खेलकूद

en: Web Design
hi: वेब डिजाइन

en: Ecology
hi: पारिस्थितिकी

en: News and Media
hi: समाचार एवं मीडिया

en: Government
hi: शासकीय

en: Business
hi: व्यवसाय

en: Mystics
hi: रहस्यवादी

en: Travel
hi: यात्रा

en: Astronomy
hi: ज्योतिर्विज्ञान

en: Space
hi: खाली जगह

en: Clothing
hi: पहनावा

en: Parties
hi: पार्टियाँ

en: Women
hi: स्त्रियाँ

en: Social science
hi: समाज शास्त्र

en: 60's
hi: 0.60

en: 70's
hi: 0.70

en: 50's
hi: 50%

en: Finance and Corporate
hi: वित्त तथा निगम

en: Entertainment
hi: मनोरंजन

en: Consumer Electronics
hi: उपभोक्ता इलेक्ट्रॉनिक्स

en: Retail Stores
hi: खुदरा दुकानें

en: Health and Beauty
hi: स्वास्थ्य तथा सुंदरता

en: Household Products
hi: घरेलू उत्पाद

en: Mail Order Catalog
hi: मेल ऑर्डर सूचीपत्र

en: Business Services
hi: व्यवसाय सेवाएं

en: Audio and Visual
hi: ऑडियो तथा विजुअल

en: Sporting and Athletic
hi: खेल तथा व्यायाम

en: Publishing
hi: प्रकाशन

en: Home Automation
hi: घर स्वचलन

en: Academic
hi: शैक्षणिक

en: Administrative
hi: प्रशासकीय

en: Art/Entertainment
hi: कला/मनोरंजन

en: College Student
hi: कॉलेज विद्यार्थी

en: Community & Social
hi: समुदाय व समाज

en: Education
hi: शिक्षा

en: Engineering
hi: इंजीनियरिंग

en: Financial Services
hi: वित्तीय सेवाएं

en: High School Student
hi: हाई स्कूल विद्यार्थी

en: Home
hi: घर

en: ICQ - Providing Help
hi: आईसीक्यू - मदद प्रदान करना

en: Law
hi: कानून

en: Managerial
hi: प्रबंधकीय

en: Manufacturing
hi: निर्माण

en: Medical/Health
hi: चिकित्सा/स्वास्थ्य

en: Military
hi: सैन्य

en: Non-Government Organization
hi: गैर सरकारी संस्था

en: Other Services
hi: अन्य सेवाएँ

en: Professional
hi: व्यावसायिक

en: Retail
hi: खुदरा

en: Retired
hi: सेवानिवृत्त

en: Science & Research
hi: विज्ञान व शोध

en: Technical
hi: तकनीकी

en: University Student
hi: विश्वविद्यालय विद्यार्थी

en: Web Building
hi: वेब बनाना

en: Alumni Org.
hi: एलुमनी ऑर्ग.

en: Charity Org.
hi: चैरिटी ऑर्ग.

en: Club/Social Org.
hi: क्लब/सामाजिक ऑर्ग.

en: Community Org.
hi: समुदाय ऑर्ग.

en: Cultural Org.
hi: सांस्कृतिक ऑर्ग.

en: Fan Clubs
hi: फैन क्लब्स

en: Fraternity/Sorority
hi: फ्रेटरनिटी/सोरोरिटी

en: Hobbyists Org.
hi: शौक ऑर्ग.

en: International Org.
hi: अंतर्राष्ट्रीय ऑर्ग.

en: Nature and Environment Org.
hi: प्रकृति तथा वातावरण ऑर्ग.

en: Other
hi: अन्य

en: Professional Org.
hi: प्रोफेशनल ऑर्ग.

en: Scientific/Technical Org.
hi: वैज्ञानिक/तकनीकी ऑर्ग.

en: Self Improvement Group
hi: स्वसुधार समूह

en: Spiritual/Religious Org.
hi: धार्मिक/आध्यात्मिक ऑर्ग.

en: Sports Org.
hi: खेल ऑर्ग.

en: Support Org.
hi: सहारा ऑर्ग.

en: Trade and Business Org.
hi: व्यापार तथा व्यवसाय ऑर्ग.

en: Union
hi: संघ

en: Voluntary Org.
hi: स्वैच्छिक ऑर्ग.

en: Elementary School
hi: प्राथमिक शाला

en: High School
hi: उच्चतर शाला

en: University
hi: विश्वविद्यालय

en: Past Work Place
hi: पूर्व कार्य स्थल

en: Past Organization
hi: पूर्व संगठन

en: &Fetch Again
hi: फिर से  लाएँ (&F)

en: '%2' Message for %1
hi: '%2' संदेश इनके लिए %1

en: Fetching '%2' Message for %1...
hi: ला रहे संदेश '%2' इनके लिए %1...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Alternatively, you can search the ICQ Whitepages :
hi: वैकल्पिक रूप से, आप आईसीक्यू श्वेतपृष्ठों में ढूंढ सकते हैं :

en: Authorization Reply
hi: अनुमोदन जवाब

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
hi: <b>%1</b> ने अपने सम्पर्क सूची में आपको जोड़ने के लिए अनुमोदन के लिए निवेदन किया.

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
hi: <b>%1</b> को अनुमोदन जवाब दें.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQAuthReplyUI)
en: ICQ Authorization Reply
hi: आईसीक्यू अनुमोदन जवाब

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
hi: %1 ने अपनी सम्पर्क सूची में आपको जोड़ने के लिए आपके अनुमोदन के लिए निवेदन किया है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
hi: निवेदन कारण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
hi: कुछ कारण...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
hi: अनुमोदन दें (&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
hi: अनुमोदन नकारें (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
hi: कारण:

en: Change ICQ Password
hi: आईसीक्यू पासवर्ड बदलें

en: ICQ Password Change
hi: आईसीक्यू पासवर्ड बदलें

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
hi: आपका नया पासवर्ड 6-8 अक्षरों के बीच की लंबाई का होना चाहिए.

en: Your password could not be changed.
hi: आपका पासवर्ड बदला नहीं जा सकता.

en: Your password has been changed successfully.
hi: आपका पासवर्ड सफलता पूर्वक बदला गया.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQEditAccountUI)
en: Account Preferences - ICQ
hi: खाता प्राथमिकताएँ - आईसीक्यू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
hi: खाता प्राथमिकताएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.
hi: आपके आईसीक्यू ख़ाता का उपयोक्ता पहचान.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: IC&Q UIN:
hi: आईसीक्यू यूआईएनः (&Q)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
hi: पासवर्ड बदलें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
hi: गोपनीयता विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: &Require authorization before someone can add you to their contact list
hi: इससे पहले कि कोई आपको अपनी सम्पर्क सूची में जोड़ सके, अनुमोदन आवश्यक होगा (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
hi: आईपी पता छुपाएँ (&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable Web Aware functionality.
hi: वेब अवेयर फंक्शनलिटी सक्षम करने के लिए इस बक्से को चेक करें.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.
hi: आईसीक्यू सर्वर का आईपी पता या होस्टमास्क जिसमें आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver /
hi: सर्वर/ (&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.
hi: आईसीक्यू सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
hi: नज़रअंदाज़ करें:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
hi: निजी जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uinLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &UIN #:
hi: यूआईएन #: (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipLabel)
en: &IP:
hi: आईपी: (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
hi: उपनामः (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
hi: प्रथम नाम: (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
hi: अंतिम नाम: (&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
hi: लिंग: (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
hi: वैवाहिक स्थिति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
hi: समय क्षेत्रः (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
hi: दिन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
hi: माह:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
hi: वर्षः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
hi: उम्र: (&g)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
hi: बोलचाल की भाषाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
hi: पहला:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
hi: सेकण्डः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
hi: तीसरा:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
hi: स्थान व सम्पर्क जानकारी (&&)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
hi: पताः (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
hi: शहर: (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
hi: राज्य: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Zip:
hi: पिनकोड: (&Z)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
hi: देश: (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
hi: दूरभाष: (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
hi: मोबाइल फ़ोन: (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Fa&x:
hi: फ़ैक्स: (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
hi: मुख पृष्ठः (&H)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
hi: ओरिजिन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
hi: स्थिति:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
hi: रूचियाँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Organization Type
hi: संगठन क़िस्म

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Past Affiliation
hi: पुरानी सम्बद्धता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Non-published email will be used for password retrieval purposes.
hi: अप्रकाशित ईमेलों को पासवर्ड प्राप्त करने के लिए प्रयोग में लिया जाएगा.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabWhitepages)
en: ICQ Whitepages Search
hi: आईसीक्यू श्वेतपृष्ठ खोज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
hi: ईमेल: (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
hi: लिंग (&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
hi: भाषा: (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
hi: देश: (&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Only search for online contacts
hi: सिर्फ ऑनलाइन सम्पर्कों के लिए ढूंढें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
hi: यूआईएन खोज

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, searchButton)
en: Search the ICQ Whitepages with your search criteria
hi: अपने खोज मापदण्ड से आईसीक्यू श्वेतपृष्ठ को खोजें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clears both search fields and results
hi: ढूंढने के फ़ील्ड तथा परिणाम दोनों को साफ करता है

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stops the search
hi: ढूंढना रोकें

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
hi: रूकें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
hi: चयनित सम्पर्क के बारे में जानकारी दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
hi: उपयोक्ता जानकारी

en: ICQ User Search
hi: आईसीक्यू उपयोक्ता खोज

en: Add the selected user to your contact list
hi: चयनित उपयोक्ता को अपनी सम्पर्क सूची में जोड़ें

en: UIN
hi: यूआईएन

en: Requires Authorization
hi: अनुमोदन आवश्यक है

en: You must be online to search the ICQ Whitepages.
hi: आईसीक्यू व्हाइटपेजों को ढूंढने के लिए आपको ऑनलाइन होना होगा.

en: You must enter a valid UIN.
hi: आपको वैध यूआईएन भरना होगा.

en: You must enter search criteria.
hi: आपको ढूंढने के लिए मापदण्ड प्रविष्ट करना आवश्यक है.

en: You must be online to display user info.
hi: उपयोक्ता जानकारी दिखाने के लिए आपको ऑनलाइन होना होगा.

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: ICQ User Information
hi: आईसीक्यू उपयोक्ता जानकारी

en: General ICQ Information
hi: आईसीक्यू सामान्य जानकारी

en: Home Info
hi: घर जानकारी

en: Home Information
hi: घर जानकारी

en: Work Info
hi: कार्य जानकारी

en: Work Information
hi: कार्य जानकारियाँ

en: Other Info
hi: अन्य जानकारी

en: Other ICQ Information
hi: अन्य आईसीक्यू जानकारी

en: Interest Info
hi: रूचियों की जानकारी

en: Interest Information
hi: रूचियों की जानकारी

en: Org & Aff Info
hi: संगठन & एफिलिएशन जानकारी

en: Organization & Affiliation Information
hi: संगठन & एफिलिएशन जानकारी

[ctx: Primary email address]
en: Primary
hi: प्राथमिक

[ctx: Other email address]
en: More
hi: अधिक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Company Location Information
hi: कंपनी स्थान जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
hi: पताः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Zip:
hi: पिनकोडः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
hi: व्यक्तिगत कार्य जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
hi: व्यवसाय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
hi: फोनः

en: Xtraz Status Editor
hi: एक्स्ट्राज स्थिति संपादक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
hi: प्रतीकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAppend)
en: Append to menu
hi: मेन्यू में जोड़ें

en: file is empty:
hi: फ़ाइल खाली है:

en: Bad Request
hi: खराब निवेदन

en: Request Timed Out
hi: निवेदन टाइम आउट हो गया

en: Unknown Error:
hi: अज्ञात त्रुटि:

en: missing IP or port
hi: आईपी या पोर्ट नहीं है

en: Timeout
hi: समय ख़त्म

en: ICQ Web Express
hi: आईसीक्यू वेब एक्सप्रेस

en: ICQ Email Express
hi: आईसीक्यू ईमेल एक्सप्रेस

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
hi: वहां पर प्रोटोकॉल हैंडल करने में एक त्रुटि हुई, फिर से कनेक्शन स्वचालित हो रहा है.

[ctx: ICQ user id]
en: UIN
hi: यूआईएन

[ctx: AIM user id]
en: screen name
hi: स्क्रीन नाम

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
hi: आप ने इसी %1 के साथ एक से अधिक बार लॉग इन किया है, अब खाता %2 डिस्कनेक्ट होगा.

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
hi: सेवा %1 अस्थाई रूप से अनुपलब्ध है. कृपया बाद में फिर कोशिश करें.

en: Could not sign on to %1 with nonexistent account %2.
hi: अनुपलब्ध खाता %2 के साथ %1 पर साइन ऑन नहीं कर सकता.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 expired.
hi: %1 पर साइन ऑन असफल चूँकि आपके खाते %2 की मियाद बीत चुकी है.

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
hi: %1 पर साइन ऑन आपके खाते %2 के साथ असफल.

en: Buddy icons
hi: मित्र प्रतीक

en: Group chat
hi: समूह गपशप

en: Voice chat
hi: आवाज के साथ गपशप

en: Send buddy list
hi: मित्र सूची भेजें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Use this &encoding when chatting with this contact:
hi: इस सम्पर्क के साथ जब गपशप की जा रही हो तो यह एनकोडिंग प्रयोग करें: (&e)

en: Select Encoding
hi: एनकोडिंग चुनें

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
hi: दोबारा मत पूछें (&n)

en: Add Contacts to Server List
hi: सम्पर्क को सर्वर सूची में जोड़ें

en: Do &Not Add
hi: जोड़ें नहीं (&N)

en: Client Features
hi: क्लाएंट विशेषताएँ

en: Buddy Icon MD5 Hash
hi: मित्र प्रतीक एमडी5 हैश

en: Contact Encoding
hi: सम्पर्क एनकोडिंग

en: Member Since
hi: सदस्य तब से

en: Protocol Version
hi: प्रोटोकॉल संस्करण

en: Show my own video...
hi: मेरा खुद का वीडियो दिखाएं...

en: View Contact's Webcam
hi: सम्पर्क का वेबकैम देखें

en: Send Webcam
hi: वेबकैम भेजें

en: Country
hi: देश

en: State
hi: स्थिति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
hi: घर का पता

en: Zipcode
hi: पिन कोड

en: Age
hi: उम्र

en: There was an error while connecting to the QQ server.
    Error message:
hi: क्यूक्यू सर्वर से जुड़ने के दौरान एक त्रुटि हुई.
    त्रुटि संदेश:

en: Unable to lookup %1
hi: %1 तलाश में अक्षम

en: QQ vCard
hi: क्यूक्यू वी-कार्ड

en: WARNING: This vCard may be out-of-date.
hi: चेतावनी: इस वीकार्ड की समयावधि बीत चुकी है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
hi: संपर्क नाम: (&C)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
hi: खाता प्राथमिकताएँ - क्यूक्यू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.
hi: क्यूक्यू सम्पर्क का उपयोक्ता पहचान जिसे आप उपयोग करना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: &QQ ID:
hi: क्यूक्यू आईडी: (&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonVCard)
en: View && Update my vCard
hi: मेरे वीकार्ड को देखें व अद्यतन करें (&&)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
hi: वैश्विक क्यूक्यू विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Note:</b> These settings are applicable to all QQ accounts
hi: <qt><b>टीप:</b> ये विन्यास सभी क्यूक्यू खातों के लिए लागू होंगे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
hi: जब कोई वार्तालाप प्रारंभ करता है तो एक गपशप विंडो स्वचलित प्रारंभ करता है (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Download the QQ picture:
hi: क्यूक्यू छवि डाउनलोड करें:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
hi: सिर्फ हस्तचालित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
hi: जब कोई गपशप खुला हो (डिफ़ॉल्ट)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
hi: स्वचालित (मदद पढ़ें)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: &Download and show custom emoticons
hi: मनपसंद मनोभावचिह्न डाउनलोड करें एवं दिखाएँ (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: E&xport the current emoticon theme to users
hi: वर्तमान मनोभावचिह्न प्रसंग को उपयोक्ताओं को निर्यात करें (&x)

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
hi: <qt>आपको वैध ईमेल पता भरना होगा.</qt>

en: QQ Plugin
hi: क्यूक्यू प्लगइन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
hi: छवि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblQQId)
en: QQ ID:
hi: क्यूक्यू आईडी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
hi: उम्र:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: N/A
hi: लागू नहीं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
hi: हस्ताक्षरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
hi: पिन कोड:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
hi: फोन क्रमांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneQQ)
en: QQ:
hi: क्यूक्यू:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
hi: चूहा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ox
hi: बैल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
hi: शेर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
hi: खरगोश

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
hi: ड्रेगन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
hi: सांप

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
hi: घोड़ा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
hi: राम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
hi: बंदर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rooster
hi: मुर्गा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
hi: कुत्ता

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
hi: शूकर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Graduate:
hi: स्नातक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
hi: नक्षत्र

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
hi: मेष

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
hi: वृष

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
hi: मिथुन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
hi: कर्क

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
hi: सिंह

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
hi: कन्या

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
hi: तुला

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
hi: धनु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
hi: कुंभ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
hi: मीन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHoroscope)
en: Horoscope:
hi: जन्मकुंडली:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
hi: परिचय:

en: Webcam for %1
hi: %1 के लिए वेबकैम

en: No webcam image received
hi: कोई वेबकैम छवि नहीं मिली

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
hi: ढूंढें (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: S&ystem
hi: तंत्र (&y)

en: Could not load service %1.
hi: सेवा %1 लोड नहीं कर सका.

en: Error Loading Service
hi: सेवा लोड करने में त्रुटि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
hi: जीएसएमलिब विन्यास

en: Could Not Send Message
hi: संदेश भेज नहीं सका

en: No provider configured
hi: कोई प्रोवाइडर कॉन्फ़िगर्ड नहीं है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient Settings
hi: एसएमएस-क्लाएंट विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &program:
hi: एसएमएस-क्लाएंट प्रोग्रामः (&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
hi: प्रदायकर्ताः (&v)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &config path:
hi: एसएमएस-क्लाएंट कॉन्फ़िग पथः (&c)

en: No provider configured.
hi: कोई प्रोवाइडर कॉन्फ़िगर्ड नहीं है.

en: No Prefix
hi: उपसर्ग नहीं है

en: %1 Settings
hi: %1 विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
hi: एसएमएस-सेंड विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend prefi&x:
hi: एसएमएस-सेंड प्रिफिक्सः (&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Provider Options
hi: प्रदायकर्ता विकल्प

en: Message Too Long
hi: संदेश बहुत बड़ा है.

en: Divide
hi: भाग दें

en: Do Not Divide
hi: विभाजित नहीं करें

en: Message too long.
hi: संदेश बहुत बड़ा है.

en: &Contact Settings
hi: सम्पर्क विन्यास (&C)

en: User Preferences
hi: उपयोक्ता प्राथमिकताएं

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
hi: खाता प्राथमिकताएँ - एसएमएस

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: A unique name for this SMS account.
hi: इस एसएमएस ख़ाता के लिए विशिष्ट नाम.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
hi: एसएमएस प्रदाय सेवाः (&S)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.
hi: प्रदाय सेवा जिसे आप उपयोग करना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
hi: वर्णन (&D)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service.
hi: एसएमएस प्रदाय सेवा का वर्णन.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service, including download locations.
hi: एसएमएस प्रदाय सेवा का वर्णन, डाउनलोड स्थानों के सहित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: To use SMS, you will need an account with a delivery service.
hi: एसएमएस का उपयोग करने के लिए आपको डिलीवरी सेवा सहित एक खाते की जरूरत होगी.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
hi: मैसेजिंग प्राथमिकताएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: If the message is too &long:
hi: यदि संदेश बहुत बड़ा हैः (&l)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Prompt (recommended)
hi: संकेत (अनुशंसित)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Break Into Multiple
hi: मल्टीपल में तोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
hi: भेजना रद्द करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Enable phone number internationalization
hi: दूरभाष क्रमांक अंतर्राष्ट्रीयकरण सक्षम करें (&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.
hi: यदि आप दूरभाष क्रमांक अंतर्राष्ट्रीयकरण सक्षम करना चाहते हैं तो चेक करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Substitute leading &zero with code:
hi: लीडिंग जीरो को कोड में प्रतिस्थापन करें: (&z)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.
hi: सम्पर्क का दूरभाष क्रमांक जिसे आप जोड़ना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
hi: सम्पर्क नामः (&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Some One
hi: कोई

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.
hi: सम्पर्क का दूरभाष क्रमांक

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.  This should be a number with SMS service available.
hi: सम्पर्क का दूरभाष क्रमांक. इस क्रमांक पर एसएमएस सेवा उपलब्ध होनी चाहिए.

en: Create Directory
hi: डिरेक्ट्री बनाएँ

en: Do Not Create
hi: बनाएँ नहीं

en: Fix
hi: ठीक करें

en: Do Not Fix
hi: ठीक नहीं करें

en: Connection to localhost failed.
    Is your samba server running?
hi: लोकलहोस्ट से कनेक्शन असफल.
    क्या आपका साम्बा सर्वर चल रहा है?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
hi: कम्प्यूटर होस्टनामः (&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
hi: वर्कग्रुप/डोमेन: (&W)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPEditAccountBase)
en: Account Preferences - WinPopup
hi: खाता प्राथमिकताएँ - विन-पॉपअप

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
hi: बेसिक सेटअप (&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
hi: होस्ट-नामः (&t)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, doInstallSamba) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: Install support into Samba to enable this service.
hi: इस सेवा को सक्षम करने के लिए समर्थन संस्थापित करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The samba server must be configured and running.
hi: साम्बा सर्वर कॉन्फ़िगर होना चाहिए व चालू होना चाहिए.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
hi: प्रोटोकॉल प्राथमिकताएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
hi: सेकण्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Host check frequency:
hi: होस्ट को जाँचने की आवृत्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to 'smbclient' executable:
hi: 'smbclient' एक्जीक्यूटेबल का पथ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: <i>These options apply to all WinPopup accounts.</i>
hi: <i>ये विकल्प समस्त विनपॉपअप खातों में लागू होंगे.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
hi: कम्प्यूटर नाम: (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
hi: टिप्पणीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
hi: देखा जा रहा है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम: (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
hi: सर्वर सॉफ्टवेयरः (&v)

en: WinPopup (%1)
hi: विन-पॉपअप (%1)

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
hi: <qt>आपको वैध होस्टनाम भरना होगा.</qt>

en: WinPopup
hi: विन-पॉपअप

en: <qt>You must enter a valid smbclient path.</qt>
hi: <qt>आपको वैध एसएमबीक्लाएंट पथ भरना होगा.</qt>

en: Updating the Samba configuration file failed.
hi: साम्बा कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल अद्यतन करना असफल.

en: Configuration Failed
hi: कॉन्फ़िगुरेशन असफल

en: User Info for %1
hi: %1 के लिए उपयोक्ता जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warning)
en: WARNING: You need to be connected to modify this page
hi: चेतावनीः आपको इस पृष्ठ को परिवर्धित करने के लिए कनेक्ट होना होगा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
hi: कनेक्शन वरीयताएँ (उन्नत उपयोक्ताओं के लिए)

en: MSN Plugin
hi: एमएसएन प्लगइन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
hi: <i>(उदाहरण के लिए: joe@hotmail.com)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
hi: व्यक्तिगत संदेश:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
hi: फोन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
hi: मोबाइलः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
hi: दिखाएँ कि क्या आप इस उपयोक्ता के सम्पर्क सूची में हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: I am on &the contact list of this contact
hi: मैं इस सम्पर्क के सम्पर्क सूची में हूँ (&t)

en: Open Inbo&x...
hi: इनबॉक्स खोलें... (&x)

en: &Change Display Name...
hi: प्रदर्शक नाम बदलें... (&C)

en: Buddies
hi: दोस्त

en: Change Display Name - MSN Plugin
hi: प्रदर्शक नाम बदलें - एमएसएन प्लगइन

en: Send Nudge
hi: नज़ भेजें

en: has sent a nudge
hi: ने नज़ भेजा

en: has sent you a nudge
hi: ने आपको नज़ भेजा

en: Be Right Back
hi: अभी लौटकर आया

en: Be &Right Back
hi: अभी लौटकर आया (&R)

en: On the Phone
hi: फोन पर

en: On The &Phone
hi: फोन पर (&P)

en: Out to Lunch
hi: दोपहर के भोजन के लिए बाहर

en: Out To &Lunch
hi: दोपहर के भोजन के लिए बाहर (&L)

en: &Idle
hi: निष्क्रिय (&I)

en: The picture was not successfully uploaded
hi: चित्र को सफलता पूर्वक लोड नहीं किया जा सका.

en: Could not open file for writing.
hi: लिखने के लिए फ़ाइल खोल नहीं सका.

en: An error occurred while downloading the file.
hi: फ़ाइल डाउनलोड करने के दौरान एक त्रुटि हुई.

en: The message is empty.
hi: संदेश रिक्त है.

en: Error opening file: %1
hi: फ़ाइल को खोलने में त्रुटि: %1

en: An unknown error has occurred.
hi: एक अज्ञात त्रुटि हुई.

en: An error occurred closing the webcam session.
hi: वेबकैम सत्र बन्द करने के दौरान एक त्रुटि हुई.

en: You tried to close a connection that did not exist.
hi: आपने उस कनेक्शन को बन्द करने की कोशिश की जो मौजूद नहीं है.

en: The room is full. Please choose another one.
hi: कमरा पूरा भरा है. कृपया कोई अन्य चुनें.

en: Invalid user.
hi: अवैध उपयोक्ता

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
hi: याहू सम्पर्क जोड़ें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
hi: याहू ख़ाता का ख़ाता नाम जिसे आप जोड़ना चाहेंगे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
hi: याहू उपयोक्ता नामः (&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
hi: <i>(उदाहरण के लिए: joe8752)</i>

en: Choose a chat room...
hi: गपशप कमरा चुनें...

en: Yahoo Chat rooms
hi: याहू गपशप कमरे

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
hi: उपयोक्ता: %1 वेबकैम: %2 आवाज: %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
hi: गपशप कमरे:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
hi: श्रेणियाँ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
hi: खाता प्राथमिकताएँ - याहू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
hi: आपके याहू ख़ाता का ख़ाता नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
hi: नया ख़ाता पंजीकृत करें (&N)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
hi: खाता प्राथमिकताएँ (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
hi: डिफ़ॉल्ट सर्वर जानकारी ओवरराइड करें (&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.
hi: याहू सर्वर का आईपी पता या होस्टमार्क जिसमें आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
hi: याहू सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
hi: पोर्टः (&o)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect  to.
hi: याहू सर्वर का पोर्ट जिससे आप जुड़ना चाहते हैं.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
hi: मित्र का प्रतीक चिह्न

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
hi: अन्य उपयोक्ताओं को मित्र प्रतीक भेजें (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
hi: छवि चुनें...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
hi: सम्पर्क जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Email &3:
hi: ईमेल: (&3)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2)
en: Pager:
hi: पेजर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Email &2:
hi: ईमेल: (&2)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
hi: अतिरिक्त:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
hi: स्थान जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
hi: वर्षगांठः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel)
en: Yahoo ID:
hi: याहू आईडी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
hi: द्वितीय नाम:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
hi: कॉनफ्रेंस में दोस्तों को बुलाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
hi: कॉन्फ्रेंस सदस्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
hi: जोड़ें>>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
hi: <<मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
hi: गपशप निमंत्रण सूची

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
hi: मित्र सूची

en: Invite
hi: निमंत्रित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
hi: टीप 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
hi: टीप 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
hi: टीप 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
hi: टीप 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
hi: सम्पर्क टिप्पणियाँ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
hi: मुझे इस रूप में दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
hi: ऑफ़लाइन (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
hi: हमेशा के लिए ऑफ़लाइन (&n)

en: Yahoo User Information
hi: याहू उपयोक्ता जानकारी

en: Save and Close
hi: सहेजें तथा बन्द करें

en: Merge with existing entry
hi: मौज़ूदा प्रविष्टियों के साथ सम्मिलित करें

en: General Yahoo Information
hi: सामान्य याहू जानकारी

en: Other Yahoo Information
hi: अन्य याहू जानकारी

en: Replace existing entry
hi: मौजूदा प्रविष्टि बदलें

en: %1 has stopped broadcasting
hi: %1 ने ब्रॉडकास्टिंग बन्द कर दिया है

en: %1 has cancelled viewing permission
hi: %1 ने देखने की अनुमतियाँ रद्द किया है

en: %1 has declined permission to view webcam
hi: %1 ने वेबकैम देखने के लिए अनुमतियाँ नहीं दी है

en: %1 does not have his/her webcam online
hi: %1 का वेबकैम ऑनलाइन नहीं है

en: &Edit my contact details...
hi: मेरे सम्पर्क विवरणों को बदलें... (&E)

en: &Join chat room...
hi: गपशप कमरा में शामिल हों... (&J)

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
hi: याहू सेवा में लॉगइन नहीं कर सका: निर्धारित उपयोक्ता नाम अवैध है

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
hi: %1 डिसकनेक्ट हो गया है.
    त्रुटि संदेश:
    %2 - %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
hi: वहाँ पर %1 को याहू सर्वर से जोड़ने के दौरान एक त्रुटि हुई.
    त्रुटि संदेश:
    %2 - %3

en: %1
    
    Reason: %2
hi: %1
    
    कारण: %2

en: Yahoo Plugin
hi: याहू प्लगइन

en: User %1 has granted your authorization request.
hi: उपयोक्ता %1 ने आपके अनुमोदन निवेदन को स्वीकारा है.

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
hi: उपयोक्ता %1 ने आपके अनुमोदन निवेदन को नकारा है.
    %2

[ctx: This string is shown when the user is buzzed by a contact]
en: Buzz
hi: बज़

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
hi: %1 ने आपको अपने वेबकैम को देखने के लिए आमंत्रित किया है. स्वीकारें?

en: Webcam for %1 is not available.
hi: %1 के लिए वेबकैम उपलब्ध नहीं है.

en: <qt>The selected buddy icon could not be opened. <br />Please set a new buddy icon.</qt>
hi: <qt>चयनित मित्र प्रतीक को खोला नहीं जा सका. <br />कृपया एक नया मित्र प्रतीक सेट करें.</qt>

en: An error occurred when trying to change the display picture.
hi: प्रदर्शित चित्र को बदलने की कोशिश के दौरान एक त्रुटि हुई.

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
hi: %1 आपका वेबकैम देखना चाहते हैं. क्या अनुमति दें?

en: You are now in %1 (%2)
hi: अब आप इसमें हैं %1 (%2)

en: Yahoo Chat:
hi: याहू गपशप:

en: Yahoo Chat: %1
hi: याहू गपशप: %1

en: Buzz Contact
hi: बज सम्पर्क

en: Show User Info
hi: उपयोक्ता जानकारी दिखाएँ

en: Request Webcam
hi: वेबकैम के लिए निवेदन करें

en: Invite to view your Webcam
hi: अपने वेबकैम में निमंत्रण दें

en: Yahoo Display Picture
hi: याहू छवि प्रदर्शित करें

en: &Invite others
hi: अन्यों को निमंत्रित करें (&I)

en: %1|Stealthed
hi: %1|स्टील्थ्ड

en: View &Webcam
hi: वेबकैम देखें (&W)

en: &Buzz Contact
hi: बज़ सम्पर्क (&B)

en: &Stealth Setting
hi: स्टील्थ विन्यास (&S)

en: &Invite to Conference
hi: कॉन्फ्रेंस के लिए निमंत्रण दें (%I)

en: &View Yahoo Profile
hi: याहू प्रोफ़ाइल देखें (&V)

en: Stealth Setting
hi: स्टील्थ विन्यास

en: Buzz
hi: बज़

en: Yahoo
hi: याहू

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
hi: <qt>आपको वैध पासवर्ड भरना होगा.</qt>

en: Be right back
hi: अभी लौटकर आया

en: Not at home
hi: घर पर नहीं

en: Not at my desk
hi: मेरे डेस्क पर नहीं

en: Not in the office
hi: ऑफ़िस में नहीं

en: On the phone
hi: फोन पर

en: On vacation
hi: छुट्टी पर

en: Out to lunch
hi: दोपहर के भोजन के लिए बाहर

en: Stepped out
hi: स्टेप्ड आउट

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Buddy Icon Checksum
hi: मित्र प्रतीक चेकसम

en: YAB Id
hi: वायएबी आईडी

en: Pager number
hi: पृष्ठ संख्या

en: Fax number
hi: फ़ैक्स क्रमांक

en: Additional number
hi: अतिरिक्त संख्या

en: Alternative email 1
hi: वैकल्पिक ईमेल 1

en: MSN
hi: एमएसएन

en: GoogleTalk
hi: गूगलटाक

en: Skype
hi: स्काइप

en: QQ
hi: क्यूक्यू

en: Private Address
hi: निजी पता

en: Private City
hi: निजी शहर

en: Private State
hi: निजी राज्य

en: Private ZIP
hi: निजी पिनकोड

en: Private Country
hi: निजी देश

en: Private URL
hi: निजी यूआरएल

en: Corporation
hi: कारपोरेशन

en: Work Address
hi: आफिस का पता

en: Work State
hi: कार्यस्थल राज्य

en: Work ZIP
hi: कार्यस्थल पिनकोड

en: Work URL
hi: कार्यालय यूआरएल

en: Anniversary
hi: वर्षगांठ

en: Notes
hi: टीप

en: Additional 1
hi: अतिरिक्त 1

en: Additional 2
hi: अतिरिक्त 2

en: Additional 3
hi: अतिरिक्त 3

en: Additional 4
hi: अतिरिक्त 4

en: Account Verification - Yahoo
hi: खाता प्रमाणीकरण - याहू
