kreadconfig - en to hr translation catalogue (7 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
hr: Čitaj KConfig unose – za upotrebu u skriptama ljuske

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
hr: © 2001 Red Hat, Inc.

en: Use <file> instead of global config
hr: Umjesto opće konfiguracijske datoteke upotrijebite <file>

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
hr: Grupa u kojoj se traži. Ponavljaj za ugnježdene grupe.

en: Key to look for
hr: Ključ za kojim se traga

en: Default value
hr: Uobičajna vrijednost

en: Type of variable
hr: Vrsta varijable
