plasmapkg - en to hr translation catalogue (40 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
hr: Instaliraj, popiši i ukloni Plasma pakete

en: Addon Name
hr: Naziv dodatka

en: Service Type
hr: Tip usluge

en: Path
hr: Putanja

en: Package types that are installable with this tool:
hr: Vrste paketa koje je moguće instalirati pomoću ovog alata:

en: Built in:
hr: Ugrađeno:

en: DataEngine
hr: Podatkovni mehanizam

en: Layout Template
hr: Predložak izgleda

en: Runner
hr: Pokretač

en: Theme
hr: Tema

en: Wallpaper Images
hr: Slike za pozadinu

en: Wallpaper Plugin
hr: Priključak za pozadinsku sliku

en: Provided by plugins:
hr: Omogućeno kroz priključke:

en: Provided by .desktop files:
hr: Omogućeno kroz datoteke .desktop:

en: Plasma Package Manager
hr: Plasma Upravitelj Paketima

en: (C) 2008, Aaron Seigo
hr: © 2008 Aaron Seigo

en: Original author
hr: Originalni autor

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
hr: Za instalaciju ili uklanjanje, radi s paketima instaliranima za sve korisnike.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
hr: Vrsta paketa, npr. tema, podloga, plasmoid, podatkovni mehanizam (dataengine), pokretač, predložak-izgleda itd.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
hr: Instaliraj paket sa <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
hr: Nadogradi paket sa <path>

en: List installed packages
hr: Popiši instalirane pakete

en: lists all known Package types that can be installed
hr: Prikaži sve poznate vrste paketa koje je moguće instalirati

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
hr: Ukloni paket imena <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
hr: Apsolutna putanja do korijena paketa. Ako nije zadana, tada će biti pretraženi standardni direktoriji podataka za trenutnu KDE sjednicu.

[ctx: package type]
en: wallpaper
hr: podloga

[ctx: package type]
en: theme
hr: tema

[ctx: package type]
en: dataengine
hr: podatkovni mehanizam (dataengine)

[ctx: package type]
en: runner
hr: pokretač

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
hr: priključakpodloge

[ctx: package type]
en: layout-template
hr: predložak-izgleda

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
hr: Ne mogu pronaći prikladan instaler za paket tipa %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
hr: Ne mogu učitati instaler za paket tipa %1. Prijavljena greška je: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
hr: Korijen paketa i globalne opcije se međusobno sukobljavaju. Molim odaberite samo jedno.

en: Successfully removed %1
hr: Uspješno uklonjen %1

en: Removal of %1 failed.
hr: Uklanjanje %1 neuspjelo.

en: Plugin %1 is not installed.
hr: Priključak %1 nije instaliran.

en: Successfully installed %1
hr: Uspješno instaliran %1

en: Installation of %1 failed.
hr: Instalacija %1 neuspjela.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
hr: Potrebno je jedno od install, remove, upgrade ili list.
