KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (61 entries)

en: Playback (%1)
hu: Lejátszás (%1)

en: Recording (%1)
hu: Felvétel (%1)

en: Independent Devices
hu: Független eszközök

en: KDE Audio Hardware Setup
hu: KDE hangeszköz-beállítás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
hu: Hardver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
hu: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
hu: Hangkártya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
hu: Eszközbeállítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
hu: Csatlakozó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
hu: Hangeszközök

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
hu: Hangszóró-elhelyezés és tesztelés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
hu: Bemeneti szintek

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
hu: A modulváltoztatás alkalmazásához jelentkezzen ki és be.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
hu: A telepített Phonon rendszermodulok listája. A beállított prioritási sorrendnek megfelelően lesznek felhasználva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
hu: Fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
hu: Le

en: Audio Playback
hu: Hanglejátszás

en: Audio Recording
hu: Hangfelvétel

en: Video Recording
hu: Videofelvétel

en: Invalid
hu: Érvénytelen

en: Test the selected device
hu: A kijelölt eszköz tesztelése

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
hu: Beállítja az eszközök alapértelmezett sorrendjét. Ez a sorrend kategóriánként felülbírálható.

en: Default Audio Playback Device Preference
hu: Alapértelmezett hanglejátszóeszköz-sorrend

en: Default Audio Recording Device Preference
hu: Alapértelmezett hangfelvételieszköz-sorrend

en: Default Video Recording Device Preference
hu: Alapértelmezett videofelvételieszköz-sorrend

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
hu: Alapértelmezett hanglejátszóeszköz-sorrend ebben a kategóriában: „%1”

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
hu: Alapértelmezett felvételieszköz-sorrend ebben a kategóriában: „%1”

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
hu: Alapértelmezett videofelvételieszköz-sorrend ebben a kategóriában: „%1”

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
hu: A jelenleg látható eszközsorrend alkalmazása a következő hanglejátszási kategóriákra:

en: Default/Unspecified Category
hu: Alapértelmezett kategória

en: Failed to set the selected audio output device
hu: Nem sikerült beállítani a kijelölt hangkimeneti eszközt

en: Your backend may not support audio recording
hu: Az Ön modulja nem támogathatja a hangfelvételt

en: Your backend may not support video recording
hu: Az Ön modulja nem támogathatja a videofelvételt

en: Testing %1
hu: %1 tesztelése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
hu: A különböző médiahasználatokhoz illő kategóriák. Minden kategóriában külön-külön megadhatja, melyik eszközt használják a elsődlegesen Phonon alkalmazások.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
hu: Speciális eszközök

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
hu: A jelenleg megjelenített eszközlista használata több kategóriához.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
hu: Eszközsorrend alkalmazása…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
hu: A számítógépben található, a kijelölt kategóriához megfelelő eszközök. Válassza ki, melyik eszközt használják az alkalmazások.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
hu: A sorrend határozza meg a kimeneti eszköz prioritását. Ha valamilyen ok miatt az első eszköz nem használható, a Phonon a másodikkal próbálkozik (és így tovább).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
hu: Próba

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
hu: a kiválasztott eszköz kijelölése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
hu: nincs prioritás a kiválasztott eszközre

en: Phonon Configuration Module
hu: Phonon beállítómodul

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
hu: © Matthias Kretz, 2006.

en: Device Preference
hu: Eszközbeállítás

en: Backend
hu: Rendszermodulok

en: Audio Hardware Setup
hu: Hangeszköz-beállítás

en: Front Left
hu: Bal elöl

en: Front Left of Center
hu: Bal első-középső

en: Front Center
hu: Bal középső

en: Mono
hu: Monó

en: Front Right of Center
hu: Jobb első-középső

en: Front Right
hu: Jobb első

en: Side Left
hu: Bal oldalsó

en: Side Right
hu: Jobb oldalsó

en: Rear Left
hu: Bal hátsó

en: Rear Center
hu: Hátsó középső

en: Rear Right
hu: Jobb hátsó

en: Subwoofer
hu: Mélysugárzó

en: Unknown Channel
hu: Ismeretlen csatorna
