KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
hu: A teljes szöveges keresési lehetőség a ht://dig HTML alapú keresőmotorra épül. A ht://dig letölthető innen:

en: Information about where to get the ht://dig package.
hu: Segítség a ht://dig csomag megszerzéséhez.

en: ht://dig home page
hu: ht://dig honlap

en: Program Locations
hu: A program könyvtárai

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
hu: Itt adhatja meg a htdig program elérési útját, pl.: /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
hu: Itt adhatja meg a htsearch program elérési útját, pl.: /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
hu: Itt adhatja meg a htmerge program elérési útját, pl.: /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
hu: Keresési tartomány

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
hu: Itt lehet megadni, hogy a dokumentáció mely részei legyenek belevonva a teljes szöveges keresésbe. Ki lehet választani a KDE segítség lapjait, a telepített man oldalakat és az információs oldalakat. Ezek bármely kombinációja kiválasztható.

en: &KDE help
hu: KD&E súgó

en: &Man pages
hu: &Man oldalak

en: &Info pages
hu: &Info oldalak

en: Additional Search Paths
hu: További keresési utak

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
hu: Itt további dokumentációs könyvtárakat lehet megadni. Egy új könyvtár felvételéhez kattintson a <em>Hozzáadás...</em> gombra és válassza ki a kívánt dokumentációs könyvtárakat. Könyvtár eltávolításához kattintson a <em>Törlés</em> gombra.

en: Add...
hu: Hozzáadás...

en: Delete
hu: Törlés

en: Language Settings
hu: Nyelvi beállítások

en: Here you can select the language you want to create the index for.
hu: Itt lehet kiválasztani az index elkészítésénél feltételezett nyelvet.

en: &Language
hu: &Nyelv

en: Generate Index...
hu: Index létrehozása...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
hu: Ennek a gombnak a lenyomásával hozhatja létre a teljes szöveges keresés indexét.

en: without name
hu: név nélkül

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
hu: <h1>Dokumentációindexelés</h1> Ebben a modulban a ht://dig nevű teljes szöveges keresési szolgáltatás jellemzőit lehet beállítani, mely a KDE dokumentációján felül a man és info oldalak indexelését is el tudja végezni.
