KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (12 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
hu: <h1>Rendszerüzenetek</h1>A KDE-ben könnyen beállíthatja, hogy a különféle eseményekről hogyan szeretne értesülni. Az értesítés módja a következők közül választható:<ul><li>Ahogy az alkalmazásban eredetileg szerepelt.</li><li>Hangjelzéssel.</li><li>Szöveges üzenetablakkal, mely további információkat tartalmaz.</li><li>Naplófájlba írás ablak és hangjelzés nélkül.</li></ul>

en: Event source:
hu: Az üzenet forrása:

en: &Applications
hu: &Alkalmazások

en: &Player Settings
hu: A lejátszó beállításai

en: System Notification Control Panel Module
hu: Rendszerüzenet vezérlőmodul

en: (c) 2002-2006 KDE Team
hu: (c) A KDE fejlesztői, 2002-2006.

en: Original implementation
hu: Első változat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
hu: A KDE &hangrendszer használata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbVolume)
en: Force &Volume:
hu: &Hangerő növelése:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
hu: Külső lejátszó&program használata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
hu: &Lejátszó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
hu: N&incs hangkimenet
