KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (7 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
hu: KConfig bejegyzések lekérdezése parancsfájlokból

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
hu: (c) Red Hat, Inc., 2001.

en: Use <file> instead of global config
hu: A megadott <fájl> használata a globális beállítófájl helyett

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
hu: A vizsgált csoport neve, ismételten megadható egymásba ágyazás esetén.

en: Key to look for
hu: Keresendő kulcs

en: Default value
hu: Alapértelmezett érték

en: Type of variable
hu: Változótípus
