KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (15 entries)

en: Invalid Driver
hu: Érvénytelen meghajtóprogram

en: <html>This device is currently not available (either it is unplugged or the driver is not loaded).</html>
hu: <html>Az eszköz nem elérhető (az eszköz nincs csatlakoztatva vagy a meghajtóprogram nem töltődött be).</html>

en: <html>This will try the following devices and use the first that works: <ol>%1</ol></html>
hu: <html>A következő eszközök közül az első használható aktiválódik: <ol>%1</ol></html>

[ctx: unknown sound card]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Output: %1
hu: Kimenet: %1

en: Capture: %1
hu: Felvétel: %1

en: Video: %1
hu: Videó: %1

en: Removed Sound Devices
hu: Hangeszközök eltávolítva

en: Removed Video Devices
hu: Eltávolított videóeszközök

en: Forget about the sound devices.
hu: A hangeszköz-beállításokat eldobja a rendszer.

en: Forget about the video devices
hu: A videóeszköz-beállításokat eldobja a rendszer.

[ctx: short string for a button, it opens the Phonon page of System Settings]
en: Manage Devices
hu: Eszközkezelő

en: Open the System Settings page for device configuration where you can manually remove disconnected devices from the cache.
hu: A Rendszerbeállításokban lehet beállítani az szközök jellemzőit, itt lehet kézzel törölni a gyorsítótárból az eltávolított eszközöket.

en: <html><p>KDE detected that one or more internal devices were removed.</p><p><b>Do you want KDE to permanently forget about these devices?</b></p><p>This is the list of devices KDE thinks can be removed:<ul><li>%1</li></ul></p></html>
hu: <html><p>Legalább egy belső hangeszközt eltávolítottak a rendszerből.</p><p><b>Véglegesen törölni szeretné az eszközökhöz tartozó beállításokat?</b></p><p>Az eltávolítandó eszközök:<ul><li>%1</li></ul></p></html>

en: Do not ask again for these devices
hu: Nem kell többször megkérdezni ezeknél az eszközöknél
