KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (48 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
hu: Plasma-csomagok telepítése, kilistázása, eltávolítása

en: Addon Name
hu: Bővítménynév

en: Service Type
hu: Szolgáltatástípus

en: Path
hu: Elérési út

en: Package types that are installable with this tool:
hu: Telepíthető csomagtípusok:

en: Built in:
hu: Beépített:

en: DataEngine
hu: Adatmodul

en: Layout Template
hu: Elrendezéssablon

en: Plasmoid
hu: Plazmoid

en: Runner
hu: Indító

en: Theme
hu: Téma

en: Wallpaper Images
hu: Háttérképek

en: Wallpaper Plugin
hu: Háttérképmodul

en: KWin Effect
hu: KWin effektus

en: KWin Window Switcher
hu: KWin ablakváltó

en: KWin Script
hu: KWin szkript

en: Provided by plugins:
hu: Modulok által biztosított:

en: Provided by .desktop files:
hu: .desktop fájlok által biztosított:

en: Plasma Package Manager
hu: Kezelőprogram Plasma-csomagokhoz

en: (C) 2008, Aaron Seigo
hu: © Aaron Seigo, 2008.

en: Original author
hu: Eredeti szerző

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
hu: SHA1 összeg generálása ehhez a csomaghoz: <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
hu: Telepítéshez és eltávolításhoz, a mindenki számára elérhetően telepített csomagokhoz.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
hu: A csomag típusa, például téma, háttérkép, plazmoid, adatmodul, indító, elrendezéssablon, stb.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
hu: Csomag telepítése innen: <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
hu: Csomag telepítése innen: <path>

en: List installed packages
hu: Telepített csomagok

en: lists all known Package types that can be installed
hu: Az ismert, telepíthető csomagok listázása

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
hu: Eltávolítás: <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
hu: A csomag teljes elérési útja. Ha nincs megadva, akkor először a KDE-munkamenet standard mappái lesznek végignézve.

en: Failed to generate a Package hash for %1
hu: Nem sikerült ellenőrzőösszeget generálni a(z) %1 csomaghoz

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
hu: A(z) %1 helyen lévő scomag SHA1 összege: „%2”

[ctx: package type]
en: wallpaper
hu: háttérkép

[ctx: package type]
en: plasmoid
hu: plazmoid

[ctx: package type]
en: theme
hu: téma

[ctx: package type]
en: dataengine
hu: adatmodul

[ctx: package type]
en: runner
hu: futtató

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
hu: háttérképmodul

[ctx: package type]
en: layout-template
hu: elrendezéssablon

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
hu: Nem található megfelelő telepítő ehhez a típushoz: %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
hu: Nem sikerült betölteni telepítőt ehhez a csomagtípushoz: %1. A hibaüzenet: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
hu: A csomaggyökér és a globális beállítások ütköznek egymással, csak egyet jelöljön ki.

en: Successfully removed %1
hu: Sikerült eltávolítani: %1.

en: Removal of %1 failed.
hu: Nem sikerült eltávolítani: %1.

en: Plugin %1 is not installed now.
hu: A(z) „%1” bővítmény most nincs telepítve.

en: Successfully installed %1
hu: Sikeresen települt: %1

en: Installation of %1 failed.
hu: %1 telepítése nem sikerült.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
hu: Az install, remove, upgrade vagy list paraméter egyikét meg kell adni.
