KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (762 entries)

en: Pattern
hu: Minta

en: Syntax
hu: Szintaxis

en: Escape sequences
hu: Escape-szekvenciák

en: Regular expression
hu: Reguláris kifejezés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
hu: Ikon a paneltálcán

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
hu: Művelet az összes letöltés befejeződése után:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
hu: Kilépés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
hu: Induláskor:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
hu: A letöltési állapot visszaállítása

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
hu: Minden letöltés elindítása

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
hu: Minden letöltés leállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
hu: Előzménykezelő:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
hu: A KDE állapotkövetésének engedélyezése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
hu: Minden egyes letöltés megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
hu: Csak áttekintés a letöltésekről

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Handle existing Files/Transfers
hu: Meglévő fájlok/átvitelek kezelése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
hu: Rákérdezés mindig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
hu: Automatikus átnevezés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
hu: Felülírás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
hu: Ejtési tálca használata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
hu: Animáció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
hu: Javaslat csoportoknál az alapértelmezett mappára

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AskForDestination)
en: Ask for destination if there are no default folders
hu: Rákérdezés a célra, ha nincsenek megadva alapértelmezett mappák

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, rename)
en: Rename
hu: Átnevezés

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
hu: Ikon kiválasztása…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
hu: A KGet kezelje a letöltéseket a Konquerorban

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
hu: A vágólap figyelése letölthető fájlokért

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
hu: Nagybetűérzékeny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, increase)
en: &Increase Priority
hu: Pr&ioritás növelése

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
hu: Prioritás &csökkentése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
hu: A letöltések maximális száma egy csoportban:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
hu: Nincs korlát

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
hu: Sebességkorlát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
hu: Glo&bális letöltési korlát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
hu: Gl&obális feltöltési korlát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
hu: Letöltésenként:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ReconnectOnBroken)
en: Reconnect on Broken Connection
hu: Újracsatlakozás, ha megszakadt a kapcsolat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
hu: A próbálkozások száma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
hu: Várakozási idő újracsatlakozás előtt:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
hu:  s

en: Could not open KWallet
hu: A KWallet nem nyitható meg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
hu: Webes felület engedélyezése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
hu: Név:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
hu: Jelszó:

en: Include
hu: Belefoglalva

en: Exclude
hu: Kizárva

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
hu: Az előzmények nézetben az oszlopok szélessége

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Xml
hu: XML

en: Turn Off Computer
hu: A számítógép kikapcsolása

en: Hibernate Computer
hu: A számítógép hibernálása

en: Suspend Computer
hu: A számítógép felfüggesztése

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Change appearance settings
hu: Megjelenési beállítások

en: Groups
hu: Csoportok

en: Manage the groups
hu: Csoportkezelő

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
hu: Hálózat

en: Network and Downloads
hu: Hálózat és letöltés

en: Web Interface
hu: Webes felület

en: Control KGet over a Network or the Internet
hu: A KGet vezérlése belső hálózaton vagy az interneten keresztül

en: Verification
hu: Ellenőrzés

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
hu: Integráció

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
hu: Speciális

en: Advanced Options
hu: Speciális beállítások

en: Transfer Plugins
hu: Letöltési bővítmények

en: New Group
hu: Új csoport

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
hu: Automatikus ellenőrzőösszeg-ellenőrzés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
hu: Használt ellenőrzőösszeg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
hu: Gyenge (leggyorsabb)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
hu: Erős (ajánlott)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
hu: Legerősebb (leglassabb)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, signature) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup)
en: Signature
hu: Aláírás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
hu: Automatikus ellenőrzés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
hu: Hiányzó kulcsok automatikus letöltés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
hu: Kulcskiszolgálók:

en: Error
hu: Hiba

en: Filesize is larger than maximum file size supported by VFAT.
hu: A fájlméret nagyobb mint a VFAT által támogatott maximális méret.

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
hu: %1 eltávolítva, mert rossz fájlméretet jelentett.

[ctx: file in a filesystem]
en: File
hu: Fájl

[ctx: status of the download]
en: Status
hu: Állapot

[ctx: size of the download]
en: Size
hu: Méret

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
hu: Ellenőrzőösszeg

[ctx: signature of a file]
en: Signature
hu: Aláírás

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
hu: Nincs megadva kiszolgáló a kulcsok letöltéséhez. Letöltés megszakítva.

en: No key server
hu: Nincs kulcskiszolgáló

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
hu: Nem található hasznos kulcskiszolgáló, a kulcs nincs letöltve. Adjon hozzá további kiszolgálókat a beállításokhoz vagy indítsa újra a KGetet és kísérelje meg újból a letöltést.

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a csoportot: %1?

en: Remove Group
hu: Csoport törlése

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
hu: Biztosan törölni szeretné a következő csoportokat?

en: Remove groups
hu: Csoportok törlése

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
hu: <p>A következő átvitel lett hozzáadva a letöltési listához:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download added
hu: Letöltés hozzáadva

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p>
hu: <p>A következő átvitel lett hozzáadva a letöltési listához:</p>

en: <p>The following transfers have been added to the download list:</p>
hu: <p>A következő átvitelek lettek hozzáadva a letöltési listához:</p>

en: My Downloads
hu: Letöltések

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
hu: Már létezik %1 nevű fájl.
    Felül szeretné írni?

en: Overwrite existing file?
hu: Felülírást választ?

en: Unable to save to: %1
hu: Nem sikerült menteni ide: %1

en: <p>The following URL cannot be downloaded, its protocol is not supported by KGet:</p> | <p>The following URLs cannot be downloaded, their protocols are not supported by KGet:</p>
hu[0]: <p>A következő URL nem tölthető le, a KGet nem támogatja a protokollját:</p>
hu[1]: <p>A következő URL-ek nem tölthetők le, a KGet nem támogatja a protokolljukat:</p>

en: Protocol unsupported
hu: A protokoll nem támogatott

en: New Download
hu: Új letöltés

en: Enter URL:
hu: Cím:

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Malformed URL:
    %1
hu: Hibás URL:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
hu: Hibás URL, a protokoll nincs megadva:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
hu: Már befejezett egy letöltést az alábbi helyről:
    
    %1
    Letölti újból?

en: Download it again?
hu: Letöltés újból

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
hu: Már folyamatban van egy letöltés az alábbi helyről:
    
    %1
    Törli, és letölti újból?

en: Delete it and download again?
hu: Törlés és letöltés újból

en: Directory is not writable
hu: A könyvtárban nem lehet írni

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
hu: Már letöltötte ezt a fájlt egy másik helyről.
    
    Letölti, és törli az előzőt?

en: File already downloaded. Download anyway?
hu: A fájl már letöltve. Letölti mindenképp?

en: You are already downloading the same file
hu: A fájl letöltése már folyamatban van

en: File already exists
hu: A fájl már létezik

en: Internet connection established, resuming transfers.
hu: Az internetkapcsolat létrejött, átvitelek folytatása.

en: No internet connection, stopping transfers.
hu: Nincs internetkapcsolat, átvitelek leállítása.

en: Plugin loader could not load the plugin: %1.
hu: A bővítménykezelő nem tudta betölteni ezt a bővítményt: %1.

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
hu: %1
    nem lesz törölve,
    mert mappa.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
hu: %1
    nem lesz törölve,
    mert nem helyi fájl.

en: <p>The following file has finished downloading:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
hu: <p>A következő fájl letöltése befejeződött:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download completed
hu: Letöltve

en: <p>The following transfer has been started:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
hu: <p>A következő átvitel lett elindítva:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download started
hu: Letöltés elindítva

en: <p>There has been an error in the following transfer:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>The error message is:</p><p style="font-size: small;">%2</p>
hu: <p>Hiba történt a következő átvitelben:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>A hibaüzenet:</p><p style="font-size: small;">%2</p>

en: Resolve
hu: Feloldás

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
hu: Minden letöltés befejeződött, ezért a program kilép.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
hu: Minden letöltés befejeződött, ezért a számítógép leáll.

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
hu: Leállítás

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
hu: Minden letöltés befejeződött, ezért a számítógép hibernál.

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
hu: Hibernálás

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
hu: Minden letöltés befejeződött, ezért a számítógép felfüggeszt.

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
hu: Felfüggesztés

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
hu: Megszakítás

en: <p>All transfers have been finished.</p>
hu: <p>Minden fájlátvitel befejeződött.</p>

en: Downloads completed
hu: A letöltések befejeződtek

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
hu[0]: %1 fájl letöltése van folyamatban a KGet segítségével
hu[1]: %1 fájl letöltése van folyamatban a KGet segítségével

en: KGet Transfer
hu: KGet átvitel

en: Error trying to get %1
hu: Hiba történt %1 letöltésekor

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
hu: A kulcs az aláírás ellenőrzéséhez hiányzik, szeretné letölteni?

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
hu: %1 aláírása nem ellenőrizhető. Lásd az átvitel beállításai további információkért.

en: Signature not verified
hu: Az aláírás nem ellenőrzött

en: Downloading....
hu: Letöltés...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
hu: Késik

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
hu: Leállítva

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
hu: Megszakítva

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
hu: Befejeződött

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
hu: Cél módosítása

en: 1 Item | %1 Items
hu[0]: 1 elem
hu[1]: %1 elem

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
hu: Indítás

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
hu: Állj

[ctx: not available]
en: n/a
hu: -

en: Stalled
hu: Nem halad

[ctx: name of download]
en: Name
hu: Név

[ctx: status of download]
en: Status
hu: Állapot

[ctx: size of download]
en: Size
hu: Méret

[ctx: progress of download]
en: Progress
hu: Állapotjelző

[ctx: speed of download]
en: Speed
hu: Sebesség

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
hu: Hátralévő idő

en: Question
hu: Kérdés

en: Appl&y to all
hu: Alkalma&zás az összesre

en: No download directory specified.
hu: Nincs megadva letöltési mappa.

en: Invalid download directory specified.
hu: Érvénytelen letöltési mappa.

en: Download directory is not writeable.
hu: A letöltési mappa nem írható.

en: No download destination specified.
hu: Nincs megadva letöltési cél.

en: Invalid download destination specified.
hu: Érvénytelen letöltési cél.

en: Download destination is not writeable.
hu: A letöltési cél nem írható.

en: No URL specified.
hu: Nincs megadva URL.

en: Malformed URL.
hu: Hibás formátumú cím.

en: Malformed URL, protocol missing.
hu: Hibás URL, a protokoll nincs megadva.

en: Malformed URL, host missing.
hu: Hibás URL, a gépnév hiányzik.

en: Invalid download directory specified:
    %1
hu: Érvénytelen letöltési mappa:
    %1

en: Download directory is not writeable:
    %1
hu: A letöltési mappa nem írható:
    %1

en: Invalid download destination specified:
    %1
hu: Érvénytelen letöltési cél:
    %1

en: Download destination is not writeable:
    %1
hu: A letöltési cél nem írható:
    %1

en: Malformed URL, host missing:
    %1
hu: Hibás URL, a gépnév hiányzik:
    %1

en: File already exists. Overwrite it?
hu: A fájl már létezik. Felülírja?

en: You have already downloaded that file from another location.
    Download and delete the previous one?
hu: Már letöltötte ezt a fájlt egy másik helyről.
    Letölti, és törli az előzőt?

en: You are already downloading that file from another location.
    Download and delete the previous one?
hu: Már letölti ezt a fájlt egy másik helyről.
    Letölti, és törli az előzőt?

en: You have already completed a download from that location. Download it again?
hu: Már befejezett egy letöltést erről a helyről. Letölti újból?

en: You have a download in progress from that location.
    Delete it and download again?
hu: Már folyamatban van egy letöltés erről a helyről.
    Törli, és letölti újból?

en: File already exists:
    %1
    Overwrite it?
hu: A fájl már létezik:
    %1
    Felülírja?

en: Malformed URLs.
hu: Hibás URL-ek.

en: Malformed URLs, protocol missing.
hu: Hibás URL-ek, a protokoll nincs megadva.

en: Malformed URLs, host missing.
hu: Hibás URL-ek a gépnév hiányzik.

en: Malformed URLs:
    %1
hu: Hibás URL-ek:
    %1

en: Malformed URLs, protocol missing:
    %1
hu: Hibás URL-ek, a protokoll nincs megadva:
    %1

en: Malformed URLs, host missing:
    %1
hu: Hibás URL-ek, a gépnév hiányzik:
    %1

en: Destinations are not writable:
    %1
hu: A cél nem írható:
    %1

en: Files exist already. Overwrite them?
hu: A fájlok már léteznek. Felülírja őket?

en: You have already completed downloads at those destinations. Download them again?
hu: Befejezett letöltései vannak azokról a célokról. Letölti őket újból?

en: You have downloads in progress to these destinations.
    Delete them and download again?
hu: Folyamatban lévő letöltései vannak a következő célokra:
    Törli őket, és letölti újból?

en: You have already completed downloads from these locations. Download them again?
hu: Befejezett letöltései vannak ezekről a helyekről. Letölti őket újból?

en: You have downloads in progress from these locations.
    Delete them and download again?
hu: Folyamatban lévő letöltései vannak a következő helyekről:
    Törli őket, és letölti újból?

en: Files exist already:
    %1
    Overwrite them?
hu: A fájlok már léteznek:
    %1
    Felülírja őket?

en: You have already completed downloads at those destinations: 
    
    %1
    
     Download them again?
hu: Befejezett letöltései vannak a következő célokról:
    
    %1
    
     Letölti újból?

en: You have downloads in progress to these destinations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
hu: Folyamatban lévő letöltései vannak a következő célokra:
    
    %1
    
    Törli őket, és letölti újból?

en: You have already completed downloads from these locations: 
    
    %1
    
    Download them again?
hu: Befejezett letöltései vannak a következő helyekről:
    
    %1
    
    Letölti újból?

en: You have downloads in progress from these locations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
hu: Folyamatban lévő letöltései vannak a következő helyekről:
    
    %1
    
    Törli őket, és letölti újból?

[ctx: the type of the hash, e.g. MD5]
en: Type
hu: Típus

[ctx: the used hash for verification]
en: Hash
hu: Ellenőrzőösszeg

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
hu: Ellenőrizve

en: Unable to start WebInterface: Could not open KWallet
hu: Nem sikerült elindítani a webes felületet: a KWallet nem nyitható meg

[ctx: @info]
en: Unable to start WebInterface: %1
hu: Nem sikerült elindítani a webes felületet: %1

[ctx: @label]
en: KGet Web Interface
hu: KGet webes felület

[ctx: @label]
en: File name
hu: Fájlnév

[ctx: @label Progress of transfer]
en: Finished
hu: Befejeződött

[ctx: @label Speed of transfer]
en: Speed
hu: Sebesség

[ctx: @label Status of transfer]
en: Status
hu: Állapot

[ctx: @action:button start a transfer]
en: Start
hu: Indítás

[ctx: @action:button]
en: Stop
hu: Állj

[ctx: @action:button]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @label Download from]
en: Source:
hu: Forrás:

[ctx: @label Save download to]
en: Saving to:
hu: Mentés ide:

[ctx: @label Title in header]
en: Web Interface
hu: Webes felület

[ctx: @action]
en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: @action]
en: Refresh
hu: Frissítés

[ctx: @action]
en: Enter URL:
hu: Cím:

[ctx: @action Refresh download list every x (seconds)]
en: Refresh download list every
hu: A letöltési lista frissítési időköze

[ctx: @action (Refresh very x )seconds]
en: seconds
hu: s

[ctx: @action:button]
en: Save Settings
hu: A beállítások mentése

[ctx: @title]
en: Downloads
hu: Letöltések

[ctx: @label text in footer]
en: KGet Web Interface | Valid XHTML 1.0 Strict &amp; CSS
hu: KGet webes felület | Érvényes XHTML 1.0 Strict &amp; CSS

en: (C) 2005 - 2012, The KGet developers
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss
hu: © A KGet fejlesztői, 2005-2013.
    © Patrick Charbonnier, 2001-2002.
    © Carsten Pfeiffer, 2002.
    © Matej Koss, 1998-2000.

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
hu: Karbantartó, fejlesztő, torrentbővítmény szerzője

en: Core Developer
hu: Vezető fejlesztő

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
hu: Vezető fejlesztő, a többszálas bővítmény szerzője

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: Google Summer of Code Student
hu: Google Summer of Code tanuló

en: Mms Plugin Author
hu: Mms-bővítmény szerzője

en: Former Developer
hu: Korábbi fejlesztő

en: BTCore (KTorrent) Developer
hu: A BTCore (KTorrent) fejlesztője

en: Design of Web Interface
hu: A webes felület tervezője

en: Start KGet with drop target
hu: A KGet elindítása ejtési tálcával

en: Start KGet with hidden main window
hu: A KGet elindítása rejtett ejtési tálcával

en: Start KGet without drop target animation
hu: A KGet elindítása ejtési animáció nélkül

en: Execute Unit Testing
hu: Unit teszt végrehajtása

en: URL(s) to download
hu: Letöltendő URL-ek

en: &New Download...
hu: Ú&j letöltés…

en: Opens a dialog to add a transfer to the list
hu: Párbeszédablak megnyitása az átvitelek listához adásához

en: &Import Transfers...
hu: Letöltési lista &importálása…

en: Imports a list of transfers
hu: Átvitellista importálása

en: &Export Transfers List...
hu: A letöltési lista &exportálása…

en: Exports the current transfers into a file
hu: Jelenlegi átvitelek exportálása fájlba

en: &Create a Metalink...
hu: Metalink létrehozá&sa…

en: Creates or modifies a metalink and saves it on disk
hu: Metalink létrehozása vagy módosítása és mentése a lemezre

en: Top Priority
hu: Legmagasabb prioritás

en: Download selected transfer first
hu: A kijelölt átvitel letöltése elsőként

en: Least Priority
hu: Legalacsonyabb prioritás

en: Download selected transfer last
hu: A kijelölt átvitel letöltése utolsóként

en: Increase Priority
hu: Prioritás növelése

en: Increase priority for selected transfer
hu: A kijelölt átvitel prioritásának növelése

en: Decrease Priority
hu: Prioritás csökkentése

en: Decrease priority for selected transfer
hu: A kijelölt átvitel prioritásának csökkentése

en: Delete Group | Delete Groups
hu[0]: Csoport törlése
hu[1]: Csoportok törlése

en: Delete selected group
hu: Kijelölt csoport törlése

en: Rename Group... | Rename Groups...
hu[0]: Csoport átnevezése…
hu[1]: Csoportok átnevezése…

en: Set Icon...
hu: Ikon beállítása…

en: Select a custom icon for the selected group
hu: Egyéni ikon választása a kijelölt csoporthoz

en: Auto-Paste Mode
hu: Automatikus beillesztés

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
hu: Az <b>Automatikus beillesztés</b> gomb kapcsolja ki-be az automatikus beillesztést.
    Ha be van jelölve, a KGet figyelni fogja a vágólap tartalmát, és a talált URL-eket felveszi a letöltési listába.

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
hu: Letöltéskezelés a Konquerorban

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
hu: Kijelölt eltávolítása

en: Removes selected transfer and deletes files from disk if it's not finished
hu: A kijelölt átvitel eltávolítása és a fájlok törlése a merevlemezről, ha nincs befejezve

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
hu: Összes befejezett eltávolítása

en: Removes all finished transfers and leaves all files on disk
hu: Az összes befejezett átvitel eltávolítása, a fájlok meghagyása a lemezen

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
hu: Kijelölt eltávolítása és fájlok törlése

en: Removes selected transfer and deletes files from disk in any case
hu: A kijelölt átvitel eltávolítása és a fájlok törlése a merevlemezről

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
hu: A kijelöltek letöltése újból

en: Start All
hu: Összes indítása

en: Starts / resumes all transfers
hu: Összes átvitel indítása / folytatása

en: Start Selected
hu: Kijelölt indítása

en: Starts / resumes selected transfer
hu: Kijelölt átvitel indítása / folytatása

en: Pause All
hu: Összes szüneteltetése

en: Pauses all transfers
hu: Összes átvitel szüneteltetése

en: Stop Selected
hu: Leállítás (csak a kijelöltek)

en: Pauses selected transfer
hu: Kijelölt átvitel szüneteltetése

en: Start
hu: Indítás

en: Pause
hu: Szünet

en: Open Destination
hu: A célkönyvtár megnyitása

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: Show Details
hu: Részletek

en: Copy URL to Clipboard
hu: URL másolása a vágólapra

en: &Transfer History
hu: Letöltési &előzmények

en: &Group Settings
hu: &Csoportbeállítások

en: &Transfer Settings
hu: Le&töltési beállítások

en: Import &Links...
hu: L&inkimportálás…

en: After downloads finished action
hu: Letöltések befejeződése utáni művelet

en: Choose an action that is executed after all downloads have been finished.
hu: Válasszon egy műveletet, ami az összes letöltés befejeződése után hajtódik végre.

en: No Action
hu: Nincs művelet

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
hu: Most indította el először ezt az alkalmazást.
    A KGet legyen a Konqueror letöltőprogramja?

en: Konqueror Integration
hu: Integráció a Konquerorral

en: Enable
hu: Igen

en: Do Not Enable
hu: Nem

en: All Openable Files
hu: Minden megnyitható fájl

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
hu: Még nem fejeződött be minden letöltés.
    Biztosan ki szeretne lépni a programból?

en: Confirm Quit
hu: Igen, kilépek

en: KGet Transfer List
hu: Letöltési lista

en: Text File
hu: Szövegfájl

en: Export Transfers
hu: A letöltési lista &exportálása

en: Enter Group Name
hu: Csoportnév

en: Group name:
hu: Csoportnév:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
hu[0]: Biztosan törölni szeretné a kijelölt letöltést?
hu[1]: Biztosan törölni szeretné a kijelölt letöltéseket?

en: Confirm transfer delete
hu: Törlés megerősítése

en: Are you sure you want to delete the selected transfer including files? | Are you sure you want to delete the selected transfers including files?
hu[0]: Biztosan törölni szeretné a kijelölt letöltést a fájlokkal együtt?
hu[1]: Biztosan törölni szeretné a kijelölt letöltéseket a fájlokkal együtt?

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
hu: Ezután átmenetileg a Konqueror nem használja a KGetet letöltéskezelőként. Ha véglegesen ki szeretné kapcsolni, a Beállítások->Speciális menüben kapcsolja ki a „A KGet legyen a Konqueror letöltéskezelője” opciót.

en: The dropped file is a KGet Transfer List
hu: Az ejtett fájl egy KGet-es letöltési lista

en: &Download
hu: &Letöltés

en: &Load transfer list
hu: Letöltési lista &betöltése

en: Advanced Details for %1
hu: Részletek: %1

en: Files
hu: Fájl

en: Trackers
hu: Követők

en: Webseeds
hu: Webes feltöltők

en: Chunk
hu: Fájlszelet

en: Progress
hu: Állapotjelző

en: Peer
hu: Partner

en: Down Speed
hu: Letöltési sebesség

en: Number of the chunk
hu: Szeletazonosító

en: Download progress of the chunk
hu: Letöltési állapot

en: Which peer we are downloading it from
hu: Letöltési partner

en: Download speed of the chunk
hu: Letöltési sebesség

en: Which files the chunk is located in
hu: Fájlnevek

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chunks
hu: Fájlszelet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
hu: Összesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
hu: Letöltés alatt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Downloaded:
hu: Letöltve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Excluded:
hu: Kizárva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
hu: Hátra van:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
hu: Méret:

[ctx: Open file]
en: Open
hu: Megnyitás

en: Download first
hu: Letöltés elsőként

en: Download normally
hu: Normál letöltés

en: Download last
hu: Letöltés utoljára

en: Do Not Download
hu: Nem kell letölteni

en: Delete File(s)
hu: Fájl(ok) törlése

en: Move File
hu: Fájl áthelyezése

en: Collapse Folder Tree
hu: Összecsukás

en: Expand Folder Tree
hu: Kibontás

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
hu[0]: A fájlban minden adat el fog veszni! Biztosan ezt szeretné?
hu[1]: A fájlokban minden adat el fog veszni! Biztosan ezt szeretné?

en: Select a directory to move the data to.
hu: Válassza ki, melyik könyvtárba szeretné tenni a fájl(oka)t.

en: Priority
hu: Prioritás

en: Preview
hu: Előnézet

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
hu: Kész %

[ctx: Download first]
en: First
hu: Elsőként

[ctx: Download last]
en: Last
hu: Utoljára

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
hu: Normál

[ctx: Preview available]
en: Available
hu: Elérhető

[ctx: Preview pending]
en: Pending
hu: Folyamatban

[ctx: No preview available]
en: No
hu: Nincs

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
hu: Normál

[ctx: preview available]
en: Available
hu: Elérhető

en: Kick Peer
hu: Partner kirúgása

en: Ban Peer
hu: Partner letiltása

[ctx: Choked]
en: Yes
hu: Igen

[ctx: Not choked]
en: No
hu: Nem

[ctx: Snubbed]
en: Yes
hu: Igen

[ctx: Not snubbed]
en: No
hu: Nem

[ctx: Interested]
en: Yes
hu: Igen

[ctx: Not Interested]
en: No
hu: Nem

[ctx: Interesting]
en: Yes
hu: Igen

[ctx: Not Interesting]
en: No
hu: Nem

en: IP Address
hu: IP-cím

en: Client
hu: Kliens

en: Up Speed
hu: Feltöltési sebesség

en: Choked
hu: Akadozik

en: Snubbed
hu: Beragadt

en: Availability
hu: Elérhetőség

en: Score
hu: Forrás:

en: Upload Slot
hu: Feltöltési pont

en: Requests
hu: Kérések

en: Downloaded
hu: Letöltve

en: Uploaded
hu: Feltöltve

en: Interested
hu: Érdekel

en: Interesting
hu: Érdekes

en: IP address of the peer
hu: A partner IP-címe

en: Which client the peer is using
hu: Partnerkliens

en: Download speed
hu: Letöltési sebesség

en: Upload speed
hu: Feltöltési sebesség

en: Whether or not the peer has choked us. If we are choked, the peer will not send us any data.
hu: Azt mutatja, hogy lefulladt-e a kapcsolat. Ha igen, a partner nem fog több adatot küldeni.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
hu: A lelassulás azt jelenti, hogy nem érkezett adat a partnertől az utolsó 2 percben

en: How much of the torrent's data the peer has
hu: Ennyi adat van meg a torrentből a partnernél

en: Whether or not the peer has DHT enabled
hu: Támogatja-e a partner a DHT opciót

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
hu: A partner pontszáma, ez alapján dönti el a KTorrent, hová töltsön fel.

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
hu: Csak azoknak a partnereknek küld a KTorrent adatot, amelyeknél van szabad feltöltési pont

en: The number of download and upload requests
hu: A le- és feltöltési kérések száma

en: How much data we have downloaded from this peer
hu: A partnertől letöltött adatmennyiség

en: How much data we have uploaded to this peer
hu: A partnerhez feltöltött adatmennyiség

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
hu: Azt mutatja, akar-e a partner tőlünk letölteni

en: Whether we are interested in downloading from this peer
hu: Azt mutatja, akarunk-e letölteni a partnertől

en: File
hu: Fájl

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
hu: Méret

en: Url
hu: URL

en: Status
hu: Állapot

en: Seeders
hu: Feltöltők

en: Leechers
hu: Letöltők

en: Times Downloaded
hu: Letöltések száma

en: Next Update
hu: Következő frissítés

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
hu: Követő hozzáadása

en: Enter the URL of the tracker:
hu: Adja meg a követő URL-címét:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
hu: Már létezik <b>%1</b> nevű követő.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
hu: Követő törlése

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
hu: Követő módosítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
hu: Követők frissítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
hu: Az alapértelmezések visszaállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: URL
hu: Cím

en: Speed
hu: Sebesség

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
hu: Nem sikerült hozzáadni ezt a webes feltöltőt: %1, mert már szerepel a listában.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
hu: Nem sikerült eltávolítani ezt a webes feltöltőt: %1, mert része a torrentnek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
hu: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webes megosztás hozzárendelése egy torrenthez.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Megjegyzés: </span>Csak http-alapú megosztás lehetséges.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
hu: Új webes megosztás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
hu: Webes megosztás törlése

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
hu: Statisztika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
hu: Feltöltők:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
hu: Letöltési sebesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
hu: Letöltők:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
hu: Feltöltési sebesség:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
hu: Hátra van:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
hu: Mind:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
hu: Forrás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
hu: Cél:

en: Select a default torrent folder
hu: Alapértelmezett torrentmappa megadása

en: Select a default temporary folder
hu: Alapértelmezett átmeneti mappa kiválasztása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
hu: Feltöltési korlát egyenként:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
hu: Nincs korlát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
hu: Letöltési korlát egyenként:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utpBox)
en: Enable UTP protocol
hu: UTP protokoll engedélyezése

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
hu: Mappák

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
hu: Alapértelmezett torrentmappa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tempFolderLabel)
en: Default temporary folder:
hu: Alapértelmezett átmeneti mappa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
hu: Lemezterület lefoglalása előre

en: Downloading Torrent File....
hu: Torrentfájl letöltése…

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
hu: Letöltés…

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
hu: Privát követőhöz nem lehet követőt hozzáadni.

en: Torrent file does not exist
hu: A torrentfájl nem létezik

en: Analyzing torrent....
hu: A torrent ellenőrzése…

en: Cannot initialize port...
hu: Nem sikerült inicializálni a portot…

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
hu: Feltöltés…

en: Cannot initialize libktorrent. Torrent support might not work.
hu: Nem sikerült inicializálni a libktorrentet. A torrenttámogatás nem biztos, hogy működni fog.

en: &Advanced Details
hu: &Speciális beállítások

en: &Scan Files
hu: &Fájlellenőrzés

en: Error scanning data: %1
hu: Hiba történt adatellenőrzés közben: %1

en: Scanning data of <b>%1</b> :
hu: Adatellenőrzés - <b>%1</b>:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
hu: A torrentadatok átvizsgálása:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
hu: Megtalált szeletek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
hu: Hibás szeletek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
hu: Még nem letöltött szeletek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
hu: Letöltött szeletek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancel)
en: Cancel
hu: Mégsem

en: Append
hu: Hozzáfűzés

en: Replace file
hu: Fájl cseréje

en: Replace file-ending
hu: Fájlvég cseréje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
hu: Sztring módosítása:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
hu: Mód:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
hu: Ellenőrzőösszeg-típus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
hu: Eredmény:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: label
hu: címke

en: Add item
hu: Elem hozzáadása

en: %1 would become %2
hu: %1 a következővé válna: %2

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
hu: Sztring módosítása

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
hu: Mód módosítása

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
hu: Ellenőrzőösszeg-típus

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
hu: Elérhető keresők

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (PathList), group (UserScripts) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
hu: Elérhető keresőoldalak

[ctx: Transfer state: processing script]
en: Processing script....
hu: Szkript indítása…

[ctx: Transfer State: Finished]
en: Finished
hu: Befejeződött

[ctx: Transfer State: Aborted]
en: Aborted
hu: Megszakítva

[ctx: Configure script]
en: Configure script
hu: Szkriptbeállítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: User Scripts
hu: Felhasználói szkriptek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: Path
hu: Elérési út

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: RegExp
hu: Reg. kif.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: Description
hu: Leírás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newScriptButton)
en: New Script....
hu: Új szkript…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeScriptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
hu: Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editScriptButton)
en: Edit....
hu: Szerkesztés…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureScriptButton)
en: Configure....
hu: Beállítások…

en: Add New Script
hu: Új szkript felvétele

en: Edit Script
hu: Módosítás

en: Set Script File
hu: Szkriptfájl beállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptUrlRegexpLabel)
en: Regexp:
hu: REg. kif.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptPathLabel)
en: Path:
hu: Elérési út:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptDescriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
hu: Leírás:

note: i18n: ectx: label, entry (UrlRegexpList), group (UserScripts)
en: List of the Regexp to match input URL
hu: A bemeneti URL-hez illesztendő kifejezések

note: i18n: ectx: label, entry (DescriptionList), group (UserScripts)
en: List of descriptions for user scripts
hu: Leírások a felhasználói szkriptekhez

note: i18n: ectx: label, entry (EnableList), group (UserScripts)
en: List of whether the script is enabled
hu: Engedélyezve van-e a szkript

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileSettingGroupBox)
en: File Settings
hu: Fájlbeállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
hu: Fájlnév:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, fileNameComboBox)
en: Use Normalized Name
hu: Normalizált nevek használata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, fileNameComboBox)
en: Use Literal Name
hu: Az eredeti nevek meghagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
hu: Minőség:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Best Quality (.mp4)
hu: Maximális (.mp4)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Normal Quality (.flv)
hu: Normál (.flv)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Provide login info of your YouTube account in order to access restricted media.
hu: A védett YouTube-videók eléréséhez meg kell adni egy nevet és egy jelszót.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login Info
hu: Bejelentkezési adatok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
hu: Név:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useNetrcCheck)
en: .netrc must have a hostname called 'youtube'.
hu: A .netrc-ben a gépnévnek „youtube”-nak kell lennie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNetrcCheck)
en: User .netrc file
hu: .netrc fájl használata

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
hu: Csatlakozás…

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
hu: A letöltés (%1) nem ellenőrizhető. Szeretné megjavítani?

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
hu: A letöltés (%1) nem ellenőrizhető. Szeretné újra letölteni?

en: Verification failed.
hu: Sikertelen ellenőrzés.

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
hu: A letöltés nem ellenőrizhető, szeretné megjavítani, vagy ha a javítás nem működik, újraindítani a letöltést?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
hu: Az egyszerre letölthető fájlok száma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
hu: A tükrök száma fájlonként:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
hu: A kapcsolatok száma URL-címenként:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
hu: Válassza ki a letölteni kívánt fájlokat.

en: File Selection
hu: Fájlválasztás

en: Downloading Metalink File....
hu: Metalink fájl letöltése…

en: A newer version of this Metalink might exist, do you want to download it?
hu: Új verzió érhető el a Metalinkből, szeretné letölteni?

en: Redownload Metalink
hu: Metalink letöltése újból

en: Download failed, no working URLs were found.
hu: Sikertelen letöltés, nem találhatók működő URL-címek.

en: The download could not be verified, try to repair it?
hu: A letöltés nem ellenőrizhető, megpróbálja megjavítani?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
hu: Feldolgozómodul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: URL:
hu: Cím:

en: Insert Engine
hu: Feldolgozómodul beszúrása

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
hu: Webes keresők

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
hu: Modul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
hu: Új modul…

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
hu: Fut…

[ctx: Transfer State:Finished]
en: Finished
hu: Befejeződött

en: Download failed, could not access this URL.
hu: A letöltés nem sikerült, mert nem sikerült elérni az URL-t.

en: This URL does not allow multiple connections,
    the download will take longer.
hu: Az URL nem támogat többszörös kapcsolódást,
    a letöltés sok időt vehet igénybe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
hu: Webes keresők használata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
hu: Ellenőrzési információk keresése

en: Failed to write to the file.
hu: Nem sikerült írni a fájlba.

en: Semantic Desktop
hu: Szemantikus asztal

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
hu: Rögzítés

en: Show Main Window
hu: A főablak megjelenítése

en: Hide Main Window
hu: A főablak elrejtése

en: Drop Target
hu: Ejtési tálca

en: You can drag download links into the drop target.
hu: Letöltési címet lehet ráhúzni az ejtési tálcára

[ctx: %1 filename, %2 total size, %3 status]
en: %1(%2) %3
hu: %1 (%2) %3

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
hu: %1 (%2% %3/%4) Sebesség: %5/s

en: Ready
hu: Kész

en: Group Settings for %1
hu: Csoportbeállítások: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
hu: Csoportbeállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default &folder:
hu: Alapé&rtelmezett mappa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
hu: Ebbe a csoportba mozgatja a kifejezéshez illeszkedő letöltéseket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Regular &expression:
hu: R&eguláris kifejezés:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
hu: *filmek*

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
hu: Nincs beállítva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum &download speed:
hu: M&ax. letöltési sebesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
hu: &Max. feltöltési sebesség:

en: Transfer History
hu: Letöltési előzmények

en: &Open File
hu: Fájl &megnyitása

[ctx: The transfer is running]
en: Running
hu: Fut

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
hu: Leállítva

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
hu: Megszakítva

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
hu: Befejeződött

en: Source File
hu: Forrásfájl

en: Destination
hu: Célmappa

en: Time
hu: Idő

en: File Size
hu: Fájlméret

en: Less than 1MiB
hu: 1MiB alatt

en: Between 1MiB-10MiB
hu: 1 és 10MiB között

en: Between 10MiB-100MiB
hu: 10 és 100 MiB között

en: Between 100MiB-1GiB
hu: 100MiB és 1GiB között

en: More than 1GiB
hu: 1GiB felett

en: Today
hu: Ma

en: Last week
hu: Múlt hét

en: Last month
hu: Múlt hónapban

en: A long time ago
hu: Régen

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
hu: Befejeződött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
hu: Az előzmények törlése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: View Modes:
hu: Nézetmódok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Ranges:
hu: Tartomány kijelölése:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
hu: Dátum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
hu: Gépnév

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Filter history
hu: Szűrő - Előzmények

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
hu: A kijelöltek törlése

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
hu: Letöltések

en: Last Month
hu: Múlt hónap

en: Under 10MiB
hu: 10MiB alatt

en: Between 10MiB and 50MiB
hu: 10 és 20MiB között

en: Between 50MiB and 100MiB
hu: 50 és 100MiB között

en: More than 100MiB
hu: 100MiB felett

en: Download again
hu: Letöltés újból

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
hu: A kiválasztottak törlése

en: Open file
hu: Fájl megnyitása

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
hu: &Letöltések

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hu: &Súgó

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &File with links to import:
hu: &Importálandó linkeket tartalmazó fájl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, importLinks)
en: &Import Links
hu: &Importálás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
hu: Megjelenítés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
hu: A &webes tartalmak megjelenítése

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
hu: Szűrésnél használhatók a szokásos illesztési karakterek.

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
hu: Fájlszűrő…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, selectAll)
en: &Select All
hu: M&inden kijelölése

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
hu: A kij&elölés megszüntetése

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
hu: A kijelölés in&vertálása

en: Import Links
hu: Linkek importálása

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Does Not Contain
hu: Nem tartalmazza

en: All
hu: Összes

en: Videos
hu: Videók

en: Images
hu: Képek

en: Audio
hu: Hang

en: Archives
hu: Archívumok

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
hu: Mintaszintaxis

en: Escape Sequences
hu: Escape-szekvenciák

en: Regular Expression
hu: Reguláris kifejezés

[ctx: name of a file]
en: Name
hu: Név

[ctx: Download the items which have been selected]
en: &Download
hu: &Letöltés

en: Auxiliary header
hu: Másodlagos fejléc

en: File Name
hu: Fájlnév

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
hu: Fájltípus

en: Location (URL)
hu: Cím

en: Links in: %1 - KGet
hu: Linkek: %1 - KGet

en: &Select All Filtered
hu: Min&den szűrt elem kijelölése

en: D&eselect All Filtered
hu: A szűrt elemek kijelölésének megszün&tetése

en: Filter Column
hu: Szűrőoszlop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
hu: Azonosító

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Version:
hu: Verzió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Logo:
hu: Logó:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
hu: A logó URL-címe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
hu: A fájl nyelve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
hu: Nyelv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
hu: Operációs rendszerek:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
hu: Támogatott operációs rendszerek, vesszővel elválasztva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Copyright:
hu: Szerzői jog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
hu: Kiadó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
hu: Név:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
hu: kiadó

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
hu: A kiadó neve

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
hu: A kiadó URL-címe

en: Import dropped files
hu: Ejtett fájlok importálása

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
hu: Általános

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
hu: Részleges ellenőrzőösszeg készítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
hu: Általános URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
hu: Ellenőrzőösszegek automatikus létrehozása a kijelölt típusokhoz. Fontos megjegyezni, hogy ez sok időt vehet igénybe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
hu: Adja meg itt az URL-címeket, ha az összes ejtett fájl azon a kiszolgálón van ugyanabban a mappában. Az URL-cím minden egyes fájlnál a megadott részből és a fájlnévből áll.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
hu: Ellenőrzőösszeg-típusok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
hu: Ellenőrzőösszeg létrehozása:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
hu: Opcionális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
hu: Opcionális adat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
hu: Adja meg a jellemzőt, amelyen mindegyik fájl osztozik.

en: File Properties
hu: Fájltulajdonságok

en: Enter a filename.
hu: Adjon meg egy fájlnevet.

en: The filename exists already, choose a different one.
hu: A fájlnév már létezik, válasszon másikat.

en: Enter at least one URL.
hu: Legalább egy URL-t adjon meg.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
hu: Kötelező

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
hu: Használt tükrök:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
hu: Ajánlott

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
hu: Fájlméret (bájtokban):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Verification:
hu: Ellenőrzés:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
hu: Opcionális

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, add_local_file)
en: Adds local files adding a lot information automatically.
hu: Helyi fájlok hozzáadása automatikusan hozzáad információkat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, add_local_file)
en: Add local files
hu: Helyi fájlok hozzáadása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
hu: Helyi fájlok hozzáadása…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
hu: Általános információ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Here you can enter optional general information on the metalink.
hu: Itt adhat meg opcionális általános információkat a metalinkhez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
hu: Eredet:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, origin)
en: Web URL to the metalink
hu: A metalink webes URL-címe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic means that updated metalinks can be found at "Origin".
hu: A dinamikus azt jelenti, hogy a frissített metalink megtalálható az „Eredet”-nél.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic:
hu: Dinamikus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, publishedGroupBox)
en: Metalink published
hu: Metalink közzétéve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
hu: Dátum és idő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
hu: Időzóna eltolás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
hu: Negatív eltolás:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, updatedGroupBox)
en: Metalink updated
hu: Metalink frissítve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This assistant allows you to create metalinks from scratch or base them on existing metalinks. A lot of the fields are optional or recommended, so enter them if desired. The minimum is a save location, at least one file and one URL.
hu: Ez a varázsló lehetővé teszi metalinkek létrehozását a semmiből vagy meglévő metalink alapján. Sok mező opcionális vagy ajánlott, csak akkor adja meg őket, ha szükséges. Legalább egy mentési helyet, egy fájlt és egy URL-címet meg kell adni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save created Metalink at:
hu: Létrehozott Metalink mentése ide:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: Create new Metalink
hu: Új Metalink létrehozása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadButton)
en: Load existing Metalink:
hu: Létező Metalink betöltése:

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, load)
en: *.metalink *.meta4|Metalink file (*.metalink *.meta4)
hu: *.metalink *meta4|Metalink fájl (*.metalink *.meta4)

en: Create a Metalink
hu: Metalink létrehozása

en: Add at least one file.
hu: Legalább egy fájlt adjon hozzá.

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
hu: Meg kell adnia tükröket az ikonnal rendelkező bejegyzésekhez.

en: General optional information for the metalink.
hu: Általános, opcionális információk a metalinkhez.

en: Unable to load: %1
hu: Nem sikerült betölteni: %1

en: Metalink Version 4.0 file (*.meta4)
hu: Metalink 4.0-s verziójú fájl (*.meta4)

en: Metalink Version 3.0 file (*.metalink)
hu: Metalink 3.0-s verziójú fájl (*.metalink)

en: Define the saving location.
hu: Adja meg a mentés helyét.

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
hu: Fájlok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMirror)
en: Mirror:
hu: Tükör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
hu: A kapcsolatok száma:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
hu: Adjon meg egy URL-t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
hu: Prioritás:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
hu: Opcionális: A tükör prioritása, 1 a legmagasabb, 999999 a legalacsonyabb.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KIntNumInput, priority)
en: not specified
hu: nincs megadva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
hu: Hely:

[ctx: Mirror as in server, in url]
en: Mirror
hu: Tükör

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
hu: Prioritás

[ctx: Number of paralell connections to the mirror]
en: Connections
hu: Kapcsolatok

[ctx: Location = country]
en: Location
hu: Hely

en: Add mirror
hu: Tükör hozzáadása

en: Modify the used mirrors
hu: A használt tükör módosítása

en: Select at least one source url.
hu: Válasszon ki legalább egy forrás URL-t.

en: Files that exist already in the current folder have been marked.
hu: Az aktuális mappában már létező fájlok meg lettek jelölve.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
hu: Célmappa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
hu: Letöltési csoport:

en: Rename File
hu: Fájl átnevezése

en: Rename %1 to:
hu: %1 átnevezése erre:

en: &Rename
hu: Á&tnevezés

[ctx: trust level]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: trust level]
en: Undefined
hu: Nem definiált

[ctx: trust level]
en: Never
hu: Soha

[ctx: trust level]
en: Marginal
hu: Részleges

[ctx: trust level]
en: Full
hu: Teljes

[ctx: trust level]
en: Ultimate
hu: Maximális

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
hu: %1 aláírása.

en: This option is not supported for the current transfer.
hu: Ez a beállítás nem támogatott ennél az átvitelnél.

en: Detached OpenPGP ASCII signature (*.asc)
hu: Önálló OpenPGP ASCII aláírás (*.asc)

en: Detached OpenPGP binary signature (*.sig)
hu: Önálló OpenPGP bináris aláírás (*.sig)

en: Load Signature File
hu: Aláírásfájl betöltése

en: You need to define a signature.
hu: Meg kell adnia egy aláírást.

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
hu: Nem található ujjlenyomat, ellenőrizze, hogy az aláírás helyes-e vagy ellenőrizze a letöltést.

en: The key has been revoked.
hu: A kulcsot visszavonták.

en: The key is disabled.
hu: A kulcsot letiltották.

en: The key is invalid.
hu: A kulcs érvénytelen.

en: The key is expired.
hu: A kulcs lejárt.

en: The key is not to be trusted.
hu: A kulcs nem megbízható.

en: The key is to be trusted marginally.
hu: A kulcs részlegesen megbízható.

en: Trust level of the key is unclear.
hu: A kulcs megbízhatósági szintje nem tisztázott.

en: Unlimited
hu: Korlátlan

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
hu: Ellenőrizve

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
hu: Sikertelen

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
hu: Figyelem: az ellenőrzés sikertelen. Vagy rossz aláírást adott meg, vagy az adat módosult.

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
hu: Az ellenőrzés nem lehetséges. Ellenőrizze a megadott adatot, vagy hogy a gpg-agent fut-e, vagy van-e internetkapcsolata (a kulcsok letöltéséhez).

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
hu: A szolgáltatás nem támogatott, a KGet QPGME-támogatás nélkül lett fordítva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binaryLabel)
en: Has binary PGP signature.
hu: Van bináris PGP aláírás.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, asciiLabel)
en: Ascii PGP signature:
hu: ASCII PGP aláírás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadSignature)
en: Load Signature
hu: Aláírás betöltése

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verify)
en: Verify
hu: Ellenőrzés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
hu: Kulcs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
hu: Kibocsátó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
hu: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
hu: Megjegyzés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
hu: Létrehozás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
hu: Lejárat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
hu: Megbízhatóság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
hu: Ujjlenyomat:

en: Average speed: %1/s
hu: Átlagos sebesség: %1/s

en: %1 of %2
hu: %1 / %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
hu: Forrás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
hu: Állapot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
hu: Hátralévő idő:

en: Transfer Settings for %1
hu: Letöltési jellemzők: %1

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
hu: A cél módosítása nem sikerült, a cél nem módosult.

en: Destination unmodified
hu: Cél nincs módosítva

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
hu: Letöltési beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Download des&tination:
hu: Le&töltés célmappája:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
hu: Feltöltési k&orlát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDownload)
en: &Download limit:
hu: L&etöltési korlát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShareRatio)
en: Maximum &share ratio:
hu: Max. mego&sztási arány:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
hu: A letöltéshez használt tükrök módosítása.

[ctx: The available mirrors (servers) for downloading]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, mirrors)
en: Mirrors
hu: Tükrök

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verification)
en: Verification
hu: Ellenőrzés

en: Select columns
hu: Oszlopkijelölés

en: Transfer Details
hu: A letöltés jellemzői

en: Download Manager
hu: Letöltéskezelő

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
hu: Ellenőrzőösszeg-típus:

[ctx: hash as a hash of type md5, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hash:
hu: Ellenőrzőösszeg:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
hu: Adjon meg egy ellenőrzőösszeg-kulcsot

en: Add checksum
hu: Ellenőrzőösszeg hozzáadása

en: Transfer Verification for %1
hu: Átvitel ellenőrzése: %1

en: %1 was successfully verified.
hu: %1 sikeresen ellenőrizve.

en: Verification successful
hu: Sikeres ellenőrzés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
hu: A befejezett letöltés ellenőrzése a kijelölt ellenőrzőösszeggel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verify)
en: &Verify
hu: &Ellenőrzés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Verifying:
hu: Ellenőrzés:
