kcm_emoticons - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Insert the string for the emoticon.  If you want multiple strings, separate them by spaces.
id: Masukkan benang untuk emoticon.  Jika anda ingin banyak benang, pisahkan dengan spasi.

en: Emoticons
id: Emoticon

en: Drag or Type Emoticon Theme URL
id: Tarik atau Ketik URL Tema Emoticon

en: Emoticon themes must be installed from local files.
id: Tema emoticon harus diinstal dari berkas lokal.

en: Could Not Install Emoticon Theme
id: Tak Dapat Menginstal Tema Emoticon

en: Do you want to remove %1 too?
id: Anda ingin menghapus %1 juga?

en: Delete emoticon
id: Hapus emoticon

en: Add Emoticon
id: Tambah Emoticon

en: Edit Emoticon
id: Sunting Emoticon

en: New Emoticon Theme
id: Tema Emoticon Baru

en: Enter the name of the new emoticon theme:
id: Masukkan nama tema emoticon baru:

en: %1 theme already exists
id: Tema %1 telah ada

en: Choose the type of emoticon theme to create
id: Pilih tipe tema emoticon yang akan dibuat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EmoticonsManager)
en: Emoticons Manager
id: Manajer Emoticon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon
id: Buat emoticon baru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon by assigning it an icon and some text
id: Buat emoticon baru dengan menyertakan ikon dan teks

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btAdd)
en: Add...
id: Tambah...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btEdit)
en: Modify the selected emoticon icon or text
id: Modifikasi ikon atau teks emoticon terpilih

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit the selected emoticon to change its icon or its text
id: Sunting emoticon terpilih untuk mengubah ikonnya atau teksnya

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit...
id: Sunting...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon
id: Hapus emoticon terpilih

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon from your disk
id: Hapus emoticon terpilih dari cakram anda

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove
id: Hapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStrict)
en: Require spaces around emoticons
id: Memerlukan ruang di sekitar emoticon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btNew)
en: Design a new emoticon theme
id: Gambar tema emoticon baru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btNew)
en: Start a new theme by assigning it a name. Then use the Add button on the right to add emoticons to this theme.
id: Jalankan tema baru dengan menyertakan nama. Lalu gunakan tombol Tambah di sebelah kanan untuk menambah emoticon ke tema ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btNew)
en: New Theme...
id: Tema Baru...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get new icon themes from the Internet
id: Dapatkan tema ikon baru dari Internet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btGetNew)
en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of emoticon themes from the http://www.kde-look.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
id: Anda harus tersambung ke Internet untuk menggunakan aksi ini. Sebuah dialog akan menampilkan daftar tema emoticon dari situs web http://www.kde-look.org. Klik tombol Instal yang diasosiasikakn dengan tema akan menginstal tema ini secara lokal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get New Icon Themes...
id: Gapatkan Tema Ikon Baru...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install a theme archive file you already have locally
id: Instal berkas arsip tema yang telah anda miliki di cakram

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btInstall)
en: If you already have an emoticon theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
id: Jika anda telah mempunyai arsip tema emoticon di cakram, tombol ini akan memuatnya dan menjadikannya tersedia bagi aplikasi KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install Theme File...
id: Instal Berkas Tema...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove the selected theme from your disk
id: Hapus tema terpilih dari cakram anda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: This will remove the selected theme from your disk.
id: Ini akan menghapus tema terpilih dari cakram anda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove Theme
id: Hapus Tema
