nepomuk - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Desktop Search Details
id: Detail Pencarian Desktop

en: Refresh
id: Segarkan

en: Files
id: Berkas

en: Emails
id: Email

en: Calculating
id: Mengalkukasi

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Advanced File Filtering
id: Filter Berkas Lanjutan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Exclude Mime Type
id: Kecualikan Tipe Mime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the mimetypes that should be excluded from indexing
id: Pilih tipe mime yang harus dikecualikan dari pengindeksan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
id: Indeks Mengecualikan Filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select expressions to exclude files from indexing by matching their filenames
id: Pilih ekspresi untuk mengecualikan berkas dari pengindeksan dengan mencocokkan nama berkas mereka

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (symbolic links are <emphasis>not</emphasis> indexed for desktop search)
id: <filename>%1</filename><nl/> (tautan simbolis <emphasis>tidak</emphasis> akan diindekskan untuk pencarian desktop)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
id: <filename>%1</filename><nl/>(akan diindekskan untuk pencarian desktop)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
id: <filename>%1</filename><nl/> (<emphasis>tidak</emphasis> akan diindekskan untuk pencarian desktop)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
id: Menyesuaikan Indeks Folder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
id: Pilih folder lokal yang berisi berkas untuk diindekskan untuk pencarian desktop secara cepat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
id: Centang untuk dapat memilih folder tersembunyi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
id: Tampilkan folder tersembunyi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
id: Pengaturan Dasar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
id: Desktop Semantik Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
id: Desktop Semantik Nepomuk mengaktifkan tag dan peringkat berkas yang terintegrasi dengan Pencarian Desktop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
id: Aktifkan Desktop Semantik Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
id: Detail...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
id: Pengindeksan Berkas Desktop Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
id: Pencarian desktop Nepomuk mengizinkan pencarian untuk berkas melalui isi ketimbang hanya nama.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
id: Aktifkan Pengindeksan Berkas Desktop Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
id: Suspensi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_emailIndexingBox)
en: PIM Data Indexing
id: Pengindeksan Data PIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PIM data indexing allows full text search in events, contacts, email and their attachments.
id: Pengindeksan data PIM memungkinkan pencarian teks penuh dalam peristiwa, kontak, email dan lampiran mereka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableEmailIndexer)
en: Enable PIM Data Indexer
id: Aktifkan Pengindeksan Data PIM

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
id: Pengindeksan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
id: Pengindeksan Berkas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Customize the files and folders to be indexed
id: Sesuaikan berkas dan folder untuk diindekskan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
id: Indeks Dokumen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
id: Indeks Audio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
id: Indeks Gambar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
id: Indeks Video

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
id: Indeks Kode Sumber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
id: Lanjutan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
id: Sesuaikan Folder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
id: Penanganan media dapat dilepas:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
id: Pengindeksan berkas di media dapat dilepas

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: <para>Nepomuk can index files on removable devices like USB keys or external hard-disks for fast desktop searches.</para>
    <para>By default no files are indexed. Here this behaviour can be changed to one of two options:</para>
    <para><list><item><interface>Index files on all removable devices</interface> - Files on removable media are indexed as soon as the medium is mounted. Caution: this does not include media which have been rejected via the second option.</item>
    <item><interface>Ask individually when newly mounted</interface> - The user will be asked to decide if files on the newly mounted medium should be indexed or not. Once decided Nepomuk will not ask again.</item></list></para>
id: <para>Nepomuk dapat mengindeks berkas pada divais dapat dilepas seperti flashdisk atau cakram keras eksternal untuk pencarian desktop cepat.</para>
    <para>Standarnya tidak ada berkas yang diindeks. Di sini perilaku ini dapat diubah dengan satu dari dua opsi:</para>
    <para><list><item><interface>Indeks berkas di semua divais dapat dilepas</interface> - Berkas di media dapat dilepas diindeks segera setelah medium dikaitkan. Peringatan: Ini tidak termasuk media yang telah ditolak via opsi kedua.</item>
    <item><interface>Tanya secara individu ketika baru dikaitkan</interface> - Pengguna akan ditanyakan untuk menentukan apakah berkas pada medium yang baru dikaitkan harus diindeks atau tidak. Setelah ditentukan Nepomuk tidak akan bertanya lagi.</item></list></para>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
id: Abaikan semua media dapat dilepas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
id: Mengindekskan berkas di semua media dapat dilepas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
id: Tanya secara individu ketika baru dikaitkan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
id: Cadangan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
id: Cadangan Otomatis

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Nepomuk can perform regular automatic backups of all data that could not be restored otherwise. This includes manually created tags, ratings, but also statistical data.
id: Nepomuk dapat melakukan cadangan otomatis reguler atas semua data yang tidak dapat dikembalikan sebaliknya. Ini termasuk tag yang dibuat secara manual, pemeringkatan, tapi juga data statistik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
id: Frekuensi cadangan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
id: Seberapa sering cadangan basis data Nepomuk harus dibuat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
id: Waktu Cadangan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
id: Kapan seharusnya cadangan dibuat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
id: Jumlah maksimal cadangan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
id: Berapa banyak cadangan sebelumnya harus disimpan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
id: Alat

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
id: Cadangan Manual...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
id: Kembalikan Cadangan...

en: Desktop Search Configuration Module
id: Modul Konfigurasi Pencarian Desktop

en: Copyright 2007-2010 Sebastian Trüg
id: Hak Cipta 2007-2010 Sebastian Trüg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
id: Nonaktifkan Cadangan Otomatis

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
id: Cadangan Harian

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
id: Cadangan Mingguan

en: The Nepomuk installation is not complete. No desktop search settings can be provided.
id: Instalasi Nepomuk belum selesai. Tidak ada pengaturan pencarian desktop yang dapat diberikan.

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
id: Gagal menjalankan layanan pencarian desktop (Nepomuk). Pengaturan telah disimpan dan akan digunakan lain kali server dijalankan.

en: Desktop search service not running
id: Layanan pencarian desktop tidak berjalan

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
id: Layanan pencarian desktop aktif

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
id: Layanan pencarian desktop dinonaktifkan

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
id: Gagal menghubungi layanan Pengindeksan Berkas (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service failed to initialize, most likely due to an installation problem.
id: Layanan pengindeksan berkas gagal untuk menginisialisasi, kelihatannya karena masalah instalasi.

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
id: Layanan pengindeksan berkas tidak berjalan.

[ctx: Resumes the Nepomuk file indexing service.]
en: Resume
id: Lanjutkan

[ctx: Suspends the Nepomuk file indexing service.]
en: Suspend
id: Suspensi

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact PIM Data Indexer service (%1)
id: Gagal menghubungi layanan pengindeksan Data PIM (%1)

[ctx: @info:status]
en: PIM Data Indexing service is suspended
id: Layanan Pengindeksan Data PIM disuspensi

[ctx: @info:status]
en: PIM Data indexing service not running.
id: Layanan pengindeksan Data PIM tidak berjalan.

en: Resume
id: Lanjutkan

en: 1 existing backup | %1 existing backups
id[0]: %1 cadangan yang ada

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
id: Tertua: %1
