kcm_phonon - en to id translation catalogue (58 entries)

en: Playback (%1)
id: Putar balik (%1)

en: Recording (%1)
id: Perekaman (%1)

en: Independent Devices
id: Divais Independen

en: KDE Audio Hardware Setup
id: Pengaturan Peranti Keras Audio KDE

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
id: Peranti Keras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
id: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
id: Kartu Suara

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
id: Konfigurasi Divais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
id: Konektor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
id: Divais Suara

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
id: Penempatan dan Uji Pengeras Suara

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
id: Level Masukan

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
id: Untuk menerapkan perubahan ujung belakang anda harus keluar lalu masuk lagi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
id: Senarai Ujung Belakang Phonon yang ditemukan di sistem anda. Urutan di sini menentukan urutan yang akan digunakan oleh Phonon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
id: Suka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
id: Tunda

en: Audio Playback
id: Putar Balik Audio

en: Audio Recording
id: Perekaman Audio

en: Video Recording
id: Perekaman Video

en: Invalid
id: Tidak Valid

en: Test the selected device
id: Tes divais terpilih

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
id: Tentukan pengurutan divais standar yang bisa di tentukan oleh kategori masing-masing.

en: Default Audio Playback Device Preference
id: Pengaturan Divais Putar Balik Audio Standar

en: Default Audio Recording Device Preference
id: Pengaturan Divais Perekaman Audio Standar

en: Default Video Recording Device Preference
id: Pengaturan Divais Perekaman Video Standar

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
id: Pengaturan Divais Putar Balik Audio untuk Kategori '%1'

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
id: Pengaturan Divais Perekaman Audio untuk Kategori '%1'

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
id: Pengaturan Divais Perekaman Video untuk Kategori '%1'

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
id: Terapkan senarai pengaturan divais yang ditampilkan saat ini ke kategori putar balik audio lainnya berikut ini:

en: Default/Unspecified Category
id: Kategori Standar/Tak Ditentukan

en: Failed to set the selected audio output device
id: Gagal mengatur divais keluaran audio terpilih

en: Your backend may not support audio recording
id: Ujung belakang anda mungkin tidak mendukung perekaman audio

en: Your backend may not support video recording
id: Ujung belakang anda mungkin tidak mendukung perekaman video

en: Testing %1
id: Uji %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
id: Beragam kategori tujuan penggunaan media. Untuk tiap kategori, anda dapat memilih divais apa yang ingin digunakan oleh aplikasi Phonon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
id: Tampilkan divais tingkat lanjut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
id: Gunakan senarai divais yang ditampilkan saat ini untuk kategori lain.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
id: Terapkan Senarai Divais Ke...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
id: Divais yang ditemukan di sistem anda, cocok untuk kategori terpilih. Pilih divais yang anda ingin untuk digunakan oleh aplikasi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
id: Urutan menentukan pengaturan dari divais. Jika karena beberapa alasan divais pertama tak dapat digunakan Phonon akan coba menggunakan yang kedua, dan seterusnya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
id: Coba

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
id: pilih divais terpilih

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
id: tak ada pengaturan untuk divais terpilih

en: Phonon Configuration Module
id: Modul Pengaturan Phonon

en: Device Preference
id: Pengaturan Divais

en: Backend
id: Ujung Belakang

en: Audio Hardware Setup
id: Pengaturan Peranti Keras Audio

en: Front Left
id: Kiri Depan

en: Front Left of Center
id: Kiri atau Tengah Depan

en: Front Center
id: Tengah Depan

en: Front Right of Center
id: Kanan atau Tengah Depan

en: Front Right
id: Kanan Depan

en: Side Left
id: Kiri Samping

en: Side Right
id: Kanan Samping

en: Rear Left
id: Kiri Belakang

en: Rear Center
id: Tengah Belakang

en: Rear Right
id: Kanan Belakang

en: Unknown Channel
id: Kanal Tak Diketahui
