kcmnotify - en to id translation catalogue (11 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
id: <h1>Notifikasi Sistem</h1>KDE memungkinkan anda untuk mengontrol bagaimana cara anda akan diberitahu jika peristiwa tertentu terjadi. Ada beberapa pilihan bagaimana anda akan diberitahu:<ul><li>Sesuai dengan standar aplikasi.</li><li>Dengan suara bip atau suara lainnya.</li><li>Via kotak dialog popup dengan informasi tambahan.</li><li>Dengan merekam peristiwa di dalam berkas catatan tanpa tambahan visual atau peringatan suara apapun.</li></ul>

en: Event source:
id: Sumber peristiwa:

en: &Applications
id: &Aplikasi

en: &Player Settings
id: &Pengaturan pemutar

en: System Notification Control Panel Module
id: Modul Panel Kontrol Notifikasi Sistem

en: (c) 2002-2006 KDE Team
id: (c) 2002-2006 Tim KDE

en: Original implementation
id: Implementasi asli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
id: Gunakan sistem suara &KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
id: &Gunakan pemutar eksternal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
id: &Pemutar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
id: &Tak ada keluaran audio
