khelpcenter - en to id translation catalogue (122 entries)

en: KDE Help Center
id: Pusat Bantuan KDE

en: The KDE Help Center
id: Pusat Bantuan KDE

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
id: (c) 1999-2011, Pengembang KHelpCenter

en: Original Author
id: Penulis Asli

en: Info page support
id: Dukungan halaman info

en: URL to display
id: URL untuk ditampilkan

en: Top-Level Documentation
id: Dokumentasi Level Atas

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
id: Bahasa Inggris

en: Font Configuration
id: Konfigurasi Fonta

en: Sizes
id: Ukuran

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
id: Ukuran fonta m&inimum:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
id: Ukuran fonta m&edium:

en: Fonts
id: Fonta

en: S&tandard font:
id: Fon&ta standar:

en: F&ixed font:
id: Fonta teta&p:

en: S&erif font:
id: Fonta s&erif:

en: S&ans serif font:
id: Fonta &sans serif:

en: &Italic font:
id: Fonta &miring:

en: &Fantasy font:
id: &Fonta fantasi:

en: Encoding
id: Penyandian

en: &Default encoding:
id: Penyan&dian standar:

en: Use Language Encoding
id: Gunakan Penyandian Bahasa

en: &Font size adjustment:
id: Penyesuaian ukuran &fonta:

en: By Topic
id: Menurut Topik

en: Alphabetically
id: Secara Alfabet

en: Rebuilding glossary cache...
id: Membangun ulang tembolok kamus...

en: Rebuilding cache... done.
id: Membangun ulang tembolok... selesai.

en: Error
id: Galat

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
id: Tak dapat menampilkan entri kamus terpilih: tak dapat membuka berkas 'glossary.html.in'!

en: See also:
id: Lihat pula

en: KDE Glossary
id: Kamus KDE

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
id: Fitur pencarian teks penuh menggunakan mesin pencari HTML ht://dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
id: Informasi tentang dimana mendapatkan paket ht://dig.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
id: Anda bisa mendapatkan ht://dig di laman ht://dig

en: Program Locations
id: Lokasi Program

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
id: Masukkan URL program CGI htsearch.

en: Indexer:
id: Pengindeks:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
id: Masukkan alamat ke program pengindeks htdig anda di sini.

en: htdig database:
id: Basis data htdig:

en: Enter the path to the htdig database folder.
id: Masukkan alamat ke folder basis data htdig.

en: By Category
id: Menurut Kategori

en: Change Index Folder
id: Ubah Folder Indeks

en: Index folder:
id: Folder indeks:

en: Build Search Indices
id: Bangun Indeks Pencarian

en: Index creation log:
id: Catatan pembuatan indeks:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
id: Tutup

en: Index creation finished.
id: Pembuatan indeks selesai.

en: Details &lt;&lt;
id: Detail &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
id: Detail &gt;&gt;

en: Build Search Index
id: Bangun Indeks Pencarian

en: Build Index
id: Bangun Indeks

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
id: Untuk dapat mencari dokumen, indeks pencarian
    harus ada terlebih dahulu. Kolom status di senarai di bawah ini menampilkan apakah indeks
    untuk dokumen ada.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
id: Untuk membuat indeks, centang kotak di senarai lalu tekan
    tombol "Bangun Indeks".

en: Search Scope
id: Lingkup Pencarian

en: Change...
id: Ubah...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
id: <qt>Folder <b>%1</b> tidak ada; tak dapat membuat indeks.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
id: Hilang

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
id: Dokumen '%1' (%2):

en: No document type.
id: Tak ada tipe dokumen.

en: No search handler available for document type '%1'.
id: Tak ada penanganan pencarian yang tersedia untuk tipe dokumen '%1'.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
id: Tak ada perintah pengindeksan yang ditentukan untuk tipe dokumen '%1'.

en: Failed to build index.
id: Gagal membangun indeks.

en: Error executing indexing build command:
    %1
id: Galat mengeksekusi perintah bangun pengindeksan:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
id: Tak dapat menjalankan perintah '%1'.

en: KHelpCenter Index Builder
id: Pembangun Indeks KHelpCenter

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
id: (c) 2003, Pengembang KHelpCenter

en: Document to be indexed
id: Dokumen untuk diindekskan

en: Index directory
id: Direktori indeks

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
id: Alamat ke direktori indeks.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
id: Alamat ke direktori berisi indeks pencarian.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
id: Tab navigator yang terlihat saat ini

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
id: &Sunting

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
id: &Ke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Batang Alat Utama

en: Search Error Log
id: Catatan Galat Pencarian

en: Preparing Index
id: Mempersiapkan Indeks

en: Ready
id: Siap

en: Previous Page
id: Halaman Sebelumnya

en: Moves to the previous page of the document
id: Pindah ke halaman sebelumnya di dokumen

en: Next Page
id: Halaman Berikutnya

en: Moves to the next page of the document
id: Pindah ke halaman berikutnya di dokumen

en: Table of &Contents
id: Daftar &Isi

en: Table of contents
id: Daftar isi

en: Go back to the table of contents
id: Mundur ke daftar isi

en: &Last Search Result
id: Hasil Pen&carian Terakhir

en: Configure Fonts...
id: Atur Fonta...

en: Increase Font Sizes
id: Perbesar Ukuran Fonta

en: Decrease Font Sizes
id: Perkecil Ukuran Fonta

en: &Search
id: &Cari

en: &Contents
id: &Isi

en: Search Options
id: Opsi Pencarian

en: G&lossary
id: &Kamus

en: Start Page
id: Halaman Awal

en: Unable to run search program.
id: Tak dapat menjalankan program pencarian.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
id: Indeks pencarian belum ada. Anda ingin membuat indeks sekarang?

en: Create
id: Buat

en: Do Not Create
id: Jangan Buat

en: Error: No document type specified.
id: Galat: Tak ada tipe dokumen yang ditentukan.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
id: Galat: Tak ada penanganan pencarian untuk tipe dokumen '%1'.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
id: Tak dapat menginisialisasi SearchHandler dari berkas '%1'.

en: No valid search handler found.
id: Tak ada penanganan pencarian valid yang ditemukan.

en: Search Results for '%1':
id: Hasil Pencarian untuk '%1':

en: Search Results
id: Hasil Pencarian

en: Error executing search command '%1'.
id: Galat mengeksekusi perintah pencarian '%1'.

en: Error: %1
id: Galat: %1

en: '%1' not found, check your installation
id: '%1' tak ditemukan, cek instalasi anda

en: '%1' not found, install the package containing it
id: '%1' tak ditemukan, instal paket yang berisi hal tersebut

en: No search command or URL specified.
id: Tak ada perintah pencarian atau URL yang ditentukan.

en: and
id: dan

en: or
id: atau

en: &Method:
id: &Metode:

en: Max. &results:
id: &Hasil maks.:

en: &Scope selection:
id: &Pemilihan lingkup:

en: Scope
id: Lingkup

en: Build Search &Index...
id: Bangun &Indeks Pencarian...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
id: Suai

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
id: Standar

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
id: Semua

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
id: Tak Ada

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
id: tak diketahui

en: Copy Link Address
id: Salin Alamat Tautan
