kio_trash - en to id translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
id: Jalan Pintas

[ctx: @title:column]
en: Preferred
id: Kesukaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
id: Centang kotak ini untuk memilih jalan pintas web yang disorot sebagai kesukaan.<nl/>Jalan pintas web kesukaan digunakan pada tempat di mana hanya beberapa jalan pintas terpilih yang dapat ditampilkan dalam satu waktu.

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
id: Tak Ada

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
id: <para>Di modul ini anda dapat mengatur fitur jalan pintas web. Jalan pintas web memungkinkan anda untuk mencari atau menemukan kata secara cepat di Internet. Misalnya, untuk mencari informasi tentang proyek KDE menggunakan mesin Google, anda cukup mengetik <emphasis>gg:KDE</emphasis> atau <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Jika anda memilih mesin pencari standar, kata atau frasa normal akan dicari di mesin pencari yang ditentukan dengan mengetik kata di aplikasi, seperti Konqueror, yang mempunyai dukungan terbenam untuk fitur seperti itu.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Aktifkan atau nontaktifkan jalan pintas web. </p><p>Jalan pintas web memungkinkan anda untuk secara cepat mengakses atau mencari informasi dalam jaringan atau di cakram keras anda. </p><p>KDE hadir dengan banyak jalan pintas Web yang telah ditentukan. Salah satu dari jalan pintas tersebut adalah jalan pintas pencarian Google (TM). Untuk menggunakannya, anda cukup mengetik kata 'gg' diikuti dengan pembatas kata kunci dan kata pencarian, misalnya <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
id: &Aktifkan Jalan Pintas Web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
id: &Gunakan hanya jalan pintas kesukaan

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
id: Cari jalan pintas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
id: Aktifkan jalan pintas Web baru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
id: &Baru...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
id: Modifikasi jalan pintas Web yang disorot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
id: Uba&h...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
id: Hapus jalan pintas Web yang disorot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
id: Ha&pus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
id: <qt>
    Pilih mesin pencari untuk menggunakan kotak masukan yang menyediakan layanan pencarian otomatis ketika anda mengetik kata atau frasa normal ketimbang URL. Untuk menonaktifkan fitur ini pilih <b>Tak Ada</b> dari senarai.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
id: &Jalan pintas Web standar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Pilih jalan pintas web standar. </p><p>Ini memungkinkan aplikasi untuk secara otomatis mengonversi kata atau frasa yang diketik ke kueri jalan pintas ketika mereka tidak dapat disaring ke URL yang benar. </p><p>Untuk menonaktifkan fungsi ini piih <span style=" font-weight:600;">Tak ada</span> dari senarai. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
id: Pilih pembatas yang memisahkan kata kunci dari frasa atau kata untuk dicari.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
id: Pembatas &kata kunci:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
id: Pilih pembatas untuk menandai kata kunci jalan pintas Web.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
id: Titik

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
id: Spasi

en: No preferred search providers were found.
id: Tak ada penyedia pencarian yang ditemukan.

en: No search providers were found.
id: Tak ada penyedia pencarian yang ditemukan.

en: Search F&ilters
id: F&ilter Pencari

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
id: Standar

en: Modify Web Shortcut
id: Modifikasi Jalan Pintas Web

en: New Web Shortcut
id: Jalan Pintas Web Baru

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
id: Jalan pintas "%1" telah ditugaskan ke "%2". Silakan pilih yang lain.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
id: Jalan pintas berikut telah ditugaskan. Silakan pilih yang lain.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
id: URL tidak berisi penempatan \{...} untuk pertanyaan pengguna.
    Ini berarti bahwa halaman yang sama selalu akan dikunjungi, apapun yang pengguna ketik di dalam jalan pintas.

en: Keep It
id: Simpan Itu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
id: Masukkan nama dapat dibaca manusia dari penyedia pencarian di sini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
id: &Nama jalan pintas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
id: <qt>/nMasukkan URI yang digunakan untuk melakukan pencarian di mesin pencari di sini.<br/>Kata teks penuh untuk dicari dapat ditentukan sebagai \{@} atau \{0}.<br/>
    Yang direkomendasikan adalah \{0}, karena itu menghapus semua variabel pertanyaan (name=value) dari hasil yang keluar, dimana \{0} akan diganti dengan benang pertanyaan yang tidak dimodifikasi.<br/>Anda dapat menggunakan \{1} ... \{n} untuk menentukan kata tertentu dari pertanyaan dan \{nama} untuk menentukan nilai yang diberikan oleh 'name=value' di pertanyaan pengguna.<br/>Sebagai tambahan dimungkinkan untuk menentukan banyak referensi (nama, nomor dan pertanyaan) sekaligus (\{nama1,nama2,...,"benang"}).<br/>Nilai cocok pertama (dari kiri) akan digunakan sebagai nilai substitusi untuk hasil URI.<br/>Benang yang dikutip dapat digunakan sebagai nilai standar jika tidak ada yang cocok dari kiri senarai referensi.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
id: &URL Jalan Pintas:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
id: Pilih perangkat karakter yang akan digunakan untuk menyandikan pertanyaan pencarian anda.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
id: <qt>
    Jalan pintas yang dimasukkan di sini dapat digunakan sebagai skema pseudo-URI di KDE. Misalnya, jalan pintas <b>av</b> dapat digunakan dalam <b>av</b>:<b>pencarian saya</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Masukkan nama dapat dibaca manusia dari penyedia pencarian di sini.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
id: &Jalan Pintas:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
id: Pilih perangkat karakter yang akan digunakan untuk menyandikan pertanyaan pencarian anda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
id: &Perangkat Karakter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
id: Masukkan penempatan pertanyaan
