kcmnotify - en to is translation catalogue (12 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
is: <h1>Kerfistilkynningar</h1>Í KDE getur þú valið á milli nokkurra mismunandi leiða til að fá tilkynningar frá kerfinu þegar ákveðnir atburðir gerast. Meðal valkosta eru:<ul><li>Sjálfgefin aðferð viðkomandi forrits.</li><li>Bjalla eða annað hljóðmerki</li><li>Gluggi með lýsingu á atburðinum.</li><li>Þögul skráning í annál á harða diskinum.</li></ul>

en: Event source:
is: Uppspretta atburðar:

en: &Applications
is: &Forrit:

en: &Player Settings
is: Stillingar s&pilara

en: System Notification Control Panel Module
is: Stjórneining fyrir kerfistilkynningar

en: (c) 2002-2006 KDE Team
is: (c) 2002-2006 KDE hópurinn

en: Original implementation
is: Upprunaleg útfærsla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
is: Nota &KDE hljóðkerfið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbVolume)
en: Force &Volume:
is: Þvinga &hljóðstyrk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
is: Nota &utanaðkomandi spilara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
is: &Spilari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
is: &Ekkert hljóðúttak
