kio_man - en to is translation catalogue (27 entries)

en: No man page matching to %1 found.<br /><br />Check that you have not mistyped the name of the page that you want.<br />Check that you have typed the name using the correct upper and lower case characters.<br />If everything looks correct, then you may need to improve the search path for man pages; either using the environment variable MANPATH or using a matching file in the /etc directory.
is: Engin hjálparsíða fannst fyrir %1.<br /><br />Athugaðu að þú hafir slegið inn rétt heiti síðunnar sem þú vilt.<br />Athugaðu einnig að það er munur á há- og lágstöfum.<br />Ef allt stemmir, þarftu kannski að bæta úr leitarslóðinni fyrir hjálparsíðurnar, annað hvort með umhverfisbreytunni MANPATH eða passandi skrá í /etc möppunni.

en: Open of %1 failed.
is: Ekki tókst að opna %1.

en: Man output
is: Úttak hjálparsíðu

en: <h1>KDE Man Viewer Error</h1>
is: <h1>Villa í KDE hjálparsíðurýni</h1>

en: There is more than one matching man page.
is: Fleiri en ein hjálparsíða sem passar fannst.

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
is: Athugaðu: ef þú lest hjálparsíðu á þínu tungumáli, að hún getur innihaldið einhverjar villur eða verið úreld. Ef þú ert í vafa ættir þú að skoða ensku útgáfuna.

en: Header files
is: Höfuðskrár

en: Header files (POSIX)
is: Höfuðskrár (POSIX)

en: User Commands
is: Notandaskipanir

en: User Commands (POSIX)
is: Notandaskipanir (POSIX)

en: System Calls
is: Kerfisköll

en: Subroutines
is: Stefjur

en: Perl Modules
is: Perleiningar

en: Network Functions
is: Netstefjur

en: Devices
is: Tæki

en: File Formats
is: Skráasnið

en: Games
is: Leikir

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: System Administration
is: Kerfisstjórnun

en: Kernel
is: Kjarni

en: Local Documentation
is: Staðbundnar upplýsingar

en: New
is: Nýtt

en: UNIX Manual Index
is: Efnisyfirlit UNIX hjálparsíðna

en: Section %1
is: Kafli %1

en: Index for Section %1: %2
is: Efnisyfirlit yfir kafla %1: %2

en: Generating Index
is: Bý til efnisyfirlit

en: Could not find the sgml2roff program on your system. Please install it, if necessary, and extend the search path by adjusting the environment variable PATH before starting KDE.
is: Gat ekki fundið sgml2roff forritið á þinni vél.  Vinsamlega settu það inn, ef þörf er á, eða bættu við leitarslóðina með því að breyta umhverfisbreytunni PATH áður en þú ræsir KDE.
