kquitapp - en to is translation catalogue (8 entries)

en: Command-line application quitter
is: Forritsloki á skipanalínu

en: Quit a D-Bus enabled application easily
is: Hætta auðveldlega í D-Bus samhæfðu forriti

en: Current maintainer
is: Núverandi umsjónarmaður

en: Full service name, overrides application name provided
is: Fullt heiti þjónustu, hefur meira vægi en nafn forrits

en: Path in the D-Bus interface to use
is: Slóð sem nota á í D-Bus viðmóti

en: The name of the application to quit
is: Nafn forrits sem hætta á í

en: Application %1 could not be found using service %2 and path %3.
is: Forritið %1 fannst ekki með því að nota þjónustuna %2 og slóðina %3.

en: Quitting application %1 failed. Error reported was:
    
         %2 : %3
is: Lokun forritsins %1 mistókst. Tilkynnt var um villu:
    
         %2 : %3
